Jak z księdza zrobić kapelana ??

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
PrzemoDzinks
Posty: 4
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 24 maja 2012, 17:36
OSP (gm., woj.): Moszczenica, małopolskie
Kontakt:
Status: Offline

Jak z księdza zrobić kapelana ??

Post autor: PrzemoDzinks »

Witam.
Druhowie mam taki dylemat. Ksiądz z sąsiedniej parafii z wielkim entuzjazmem zgodził się objąć funkcję kapelana gminnego. Proszę podpowiedzcie mi, jak to wygląda z formalnego punktu. Wiem że potrzebna jest zgoda biskupa diecezjalnego, ale kto ma z prośbą o taką zgodę wystąpić? Ksiądz czy Zarząd Gminny? No i jak to się ma już na poziomie gminy? Czy Zarząd Gminny musi podjąć jaką uchwałę w tej sprawie??
Proszę o podpowiedź.
Pozdrawiam
P.W.
Awatar użytkownika

fireman90
Posty: 638
Rejestracja: sob 03 cze 2006, 10:58
Lokalizacja: śląskie
Status: Offline

Re: Jak z księdza zrobić kapelana ??

Post autor: fireman90 »

PrzemoDzinks pisze:kto ma z prośbą o taką zgodę wystąpić?
Gdybyś szukał to pewnie sam byś znalazł :roll: ale proszę, poczytaj jak to załatwili w Żegocinie http://zegocina.pl/aktual/2004_01/nominacja.htm
Jajakobyły

v-ce marcin
Posty: 80
Rejestracja: pt 28 paź 2011, 23:07
OSP (gm., woj.): krzemienica, czarna, podkarpackie
Status: Offline

Re: Jak z księdza zrobić kapelana ??

Post autor: v-ce marcin »

Z tego co się orientuję to na terenie gminy kapelan może pełnić tę funkcję tylko społecznie jeśli wyrazi na to zgodę.

Rafal998
Posty: 59
Rejestracja: śr 02 lip 2008, 16:16
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jak z księdza zrobić kapelana ??

Post autor: Rafal998 »

Przyjmujecie księdza na członka OSP piszecie po uzyskaniu zgody proboszcza do Arcybiskupa waszego pismo w tej sprawie aby nadał tytuł kapelana temu i temu księdzu i czekacie na odp. I wtedy on zostaje waszym kapelanem nie gminnym potem jest juz kwestia rozgrywek pomiedzy wasza osp a zg osp i pytanie czy kapelan chce byc waszym czy gminnym

bogdanskarbnik
Posty: 178
Rejestracja: sob 13 lut 2010, 18:02
OSP (gm., woj.): kielnarowa podkarpackie
Status: Offline

Re: Jak z księdza zrobić kapelana ??

Post autor: bogdanskarbnik »

Mam pytanie w dalszej kwestii co będzie gdy np.biskup przeniesie kapelana do innej parafii daleko od miejsca sprawowania funkcji kapelana ?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat