Strażak PSP a OSP

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
kronikarz
Posty: 244
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 23 sie 2009, 12:08
Status: Offline

Strażak PSP a OSP

Post autor: kronikarz »

Mam takie pytanie do prawnika oraz strażaków jak to działa w innych jednostkach?
Strażak PSP jest członkiem OSP i jedzie do akcji ratowniczej jako OSP. Czy musi mieć zrobione badania przez OSP i ukończone kursy podstawowy, dowódców, naczelników? Czy uprawnienia i badania strażaka PSP są ważne również w OSP? Jak będzie wyglądała sprawa gdy dojdzie do jakiegoś wypadku? Strażak zawodowy ma większe uprawnienia od strażaka ochotnika lecz jadąc do akcji z OSP jest ochotnikiem i czy były już takie przypadki że strażak PSP uległ wypadkowi będąc przy akcji jako członek OSP i jak to się zakończyło. Następna sprawa to jak to jest gdy strażak PSP przejdzie na emeryturę i dalej jest członkiem OSP i bierze udział w akcjach. Czy tamte uprawnienia zdobyte w czasie służby PSP są aktualne czy musi przejść szkolenia od nowa? Mamy kilku strażaków zawodowych w szeregach OSP i w czasie przeglądów operacyjno - technicznych wszystko jest akceptowane pozytywnie. Uzasadnienie jest takie że strażak PSP ma większe uprawnienia i bardziej szczegółowe badania więc wszystko pasuje. Jednak jak będzie w przypadku jakiegoś wypadku? W przepisach jest zapis że strażak OSP biorący udział w akcjach ratowniczych musi: być członkiem OSP, posiadać ważne badania, odbyć odpowiednie przeszkolenie itp. Proszę o odpowiedź prawnika i jego ocenę oraz innych strażaków jak to oceniają? Pozdrawiam.

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Strażak PSP a OSP

Post autor: slawek.998 »

strażak OSP biorący udział w akcjach ratowniczych musi: być członkiem OSP, posiadać ważne badania, odbyć odpowiednie przeszkolenie

Sam sobie odpowiedziałeś swoim pytaniem.

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Strażak PSP a OSP

Post autor: Fistach »

slawek.998 pisze:strażak OSP biorący udział w akcjach ratowniczych musi: być członkiem OSP, posiadać ważne badania, odbyć odpowiednie przeszkolenie

Sam sobie odpowiedziałeś swoim pytaniem.
Tylko niektóre kursy mają swoje odpowiedniki w PSP. Trudno żeby oficer po SGSP musiał robić kurs podstawowy OSP :)
Awatar użytkownika

czester0
Posty: 252
Rejestracja: pt 30 sty 2009, 22:31
Status: Offline

Re: Strażak PSP a OSP

Post autor: czester0 »

Musi mieć badania na które kieruje Gmina , a uprawnienia zdobyte w PSP są ważne także w OSP.

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Strażak PSP a OSP

Post autor: slawek.998 »

Fistach pisze:
slawek.998 pisze:strażak OSP biorący udział w akcjach ratowniczych musi: być członkiem OSP, posiadać ważne badania, odbyć odpowiednie przeszkolenie

Sam sobie odpowiedziałeś swoim pytaniem.
Tylko niektóre kursy mają swoje odpowiedniki w PSP. Trudno żeby oficer po SGSP musiał robić kurs podstawowy OSP :)
A niby oczym ja pisze.

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Strażak PSP a OSP

Post autor: Fistach »

slawek.998 pisze:
Fistach pisze:
slawek.998 pisze:strażak OSP biorący udział w akcjach ratowniczych musi: być członkiem OSP, posiadać ważne badania, odbyć odpowiednie przeszkolenie

Sam sobie odpowiedziałeś swoim pytaniem.
Tylko niektóre kursy mają swoje odpowiedniki w PSP. Trudno żeby oficer po SGSP musiał robić kurs podstawowy OSP :)
A niby oczym ja pisze.
Chodziło mi głównie o Twoją wypowiedź:
odbyć odpowiednie przeszkolenie
Chciałem tylko podkreślić że jeżeli zapisał się do OSP już po odbyciu szkoleń w PSP to nie musi odbywać kolejnych szkoleń.

skulski5
Posty: 59
Rejestracja: czw 24 cze 2010, 15:16
OSP (gm., woj.): Tomaszów Bol. dolnoślaskie
Status: Offline

Re: Strażak PSP a OSP

Post autor: skulski5 »

Strażak pracujący w PSP a należący do OSP nie musi mieć kursów Ochotniczych Straży. Jeżeli chodzi o badania to te z PSP są ważne w OSP. Strażak z PSP będący na emeryturze (należy do OSP) nie musi robić kursów w OSP aby jeździć do akcji ( jego wyszkolenie jest ważne z PSP), lecz już musi mieć zrobione badania przez "gminę".

Topic author
kronikarz
Posty: 244
Rejestracja: ndz 23 sie 2009, 12:08
Status: Offline

Re: Strażak PSP a OSP

Post autor: kronikarz »

Dziękuję wszystkim za wypowiedzi.
Do skulski5 czy jest jakaś podstawa prawna? Gdzie to jest zapisane?

Niagara 998
Posty: 43
Rejestracja: pt 03 sie 2012, 15:15
OSP (gm., woj.): Dzierżoniów,woj Dolnośląskie
Status: Offline

Re: Strażak PSP a OSP

Post autor: Niagara 998 »

Nie ma żadnego problemu,ja swoje odsłużyłem w PSP,teraz jestem na emeryturze i dalej działam w OSP,na wyjazdy śmigam jako dowódca i nie ma z tym problemu,badania mam zrobione i tyle w tym temacie,pozdrawiam.

sedi
Posty: 153
Rejestracja: wt 14 sie 2007, 16:23
Status: Offline

Re: Strażak PSP a OSP

Post autor: sedi »

Strażak zawodowy po odbyciu szkolenia tego 3 miesięcznego uzyskuje uprawnienia do działania w OSP. W końcu po tym szkoleniu wcale nie musi pracować w PSP a dokumenty i zaświadczenia są jego własnością a więc nie wiem gdzie problem w końcu ukończył szkolenie dużo bardziej profesjonalne niż my strażacy OSP.
A tak już na marginesie to u nas w powiecie za te szkolenia płaci Powiatowy urząd pracy.

Topic author
kronikarz
Posty: 244
Rejestracja: ndz 23 sie 2009, 12:08
Status: Offline

Re: Strażak PSP a OSP

Post autor: kronikarz »

Czekając na jakieś konkretne odpowiedzi przeglądałem ustawy i inne przepisy i jak do tej pory nie znalazłem zadowalającej mnie odpowiedzi. Jak koledzy piszą jak to jest u nich w jednostkach to i podobnie jest i w mojej lecz jeżeli zdarzy się jakiś wypadek to większość z nas chyba się orientuje jak wygląda sprawa postępowania powypadkowego i jak ubezpieczyciel podchodzi do wypłaty odszkodowania oraz jak szukają różnych nieprawidłowości aby nie wypłacić odszkodowania. Nie wspomnę już jak jest wypadek śmiertelny i sprawę przejmuje prokurator. Zastanawiając się nad tym tematem myślałem o jasnych przepisach. Pomyślcie tylko że strażak który ukończył kurs podstawowy przed 2006 rokiem a do tej pory nie zaliczył kursu z ratownictwa technicznego stracił uprawnienia czyli nie posiada odpowiedniego przeszkolenia. Zastanawia mnie czy strażak PSP który ukończył szkolenie pożarnicze a jest aktualnie emerytem czy jego przeszkolenie jest dalej aktualne. Jeden z kolegów stwierdził że strażak zawodowy ma większe uprawnienia od ochotnika i ja tak również myślę ale co na to przepisy. Równie dobrze można stwierdzić że kierowca posiadający uprawnienia kategorii D może kierować samochodem osobowym bo ma większe uprawnienia. Jeżeli strażacy ochotnicy którzy ukończyli szkolenia przed 2006 rokiem musieli ponownie uczęszczać na kursy to czy szkolenie strażaka PSP ukończone przed 2006 rokiem jest również ważne jeżeli jest już emerytem i nie wykonuje zawodu. Znam kilka przypadków które wszystkich mogą zadziwić. Na przykład czy jeżeli wyjedziecie samochodem pożarniczym przed remizę i dokonujecie przeglądu sprzętu czy mycia samochodu zgłaszacie wyjazd? Znam przypadek kiedy to strażak uległ wypadkowi w podobnej sytuacji bo wyjechali samochodem przed remizę i chcieli przetykać zatkaną toaletę przy użyciu autopompy i zdarzył się wypadek i były problemy. My wszyscy strażacy wiemy jak to wszystko wygląda ale osoby nie związane ze strażą mają trochę inne podejście. W takich przypadkach osoba prowadząca postępowanie powypadkowe wyjmuje przepis i czyta suchą treść i prosi o przedstawienie dokumentów. Coraz częściej można przeczytać o wypadkach strażaków oraz o problemach z odszkodowaniem. Właśnie aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi nieścisłościami chciałem mieć przepis na który można się powołać i który jasno stwierdza że strażak zawodowy nawet będąc już emerytem posiada aktualne przeszkolenie w związku z ukończeniem szkoły pożarniczej i jest to ważne w działaniach w OSP. Poczekam jeszcze jakiś czas i jeżeli nie znajdę odpowiedniego przepisu luk ktoś z kolegów to napiszę do Komendanta Głównego PSP prośbę o wyjaśnienie tej sprawy.

Jarozakr
Posty: 30
Rejestracja: czw 17 lut 2005, 19:24
Lokalizacja: Zakroczym
Status: Offline

Re: Strażak PSP a OSP

Post autor: Jarozakr »

kronikarz pisze: Pomyślcie tylko że strażak który ukończył kurs podstawowy przed 2006 rokiem a do tej pory nie zaliczył kursu z ratownictwa technicznego stracił uprawnienia czyli nie posiada odpowiedniego przeszkolenia... Jeżeli strażacy ochotnicy którzy ukończyli szkolenia przed 2006 rokiem musieli ponownie uczęszczać na kursy to czy szkolenie strażaka PSP ukończone przed 2006 rokiem jest również ważne jeżeli jest już emerytem i nie wykonuje zawodu. .
Skąd wy to bierzecie? kto wam nagadał że kursy są nie ważne ?
KOMENDA GŁÓWNA PAŃSTWOWEJ STRAżY POŻARNEJ
SYSTEM SZKOLENIA CZŁONKÓW OCHOTNICZYCH STRAŻY POżARNYCH BIORACYCH BEZPOŚREDNI UDZIAŁ W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH
IV. KWALIFIKACJE I UPRAWNIENIA
1. Uprawnienia do wykonywania czynności ratowniczo – gasniczych, udzielania
pierwszej pomocy medycznej, prowadzenia działan z zakresu ratownictwa
technicznego oraz innych działań specjalistycznych, a take pełnienia funkcji
dowódczych, strażak ratownik Ochotniczych Straży Pożarnych nabywa po
ukończeniu poszczególnych rodzajów szkoleń.
2. Udział w szkoleniach specjalistycznych odbywa sie na zasadzie fakultatywności,
w zależności od: rodzajów zagrożeń opisanych w powiatowych planach ratowniczych
oraz posiadanego sprzetu.
3. Ukończenie szkolenia według „Programu Szeregowców Ochotniczych Straży
Pożarnych” jest równoznaczne z ukonczeniem szkolenia strażaków ratowników
Ochotniczych Straży Pożarnych czesc I.

4. Ukończenie szkolenia według „Programu Szeregowców Ochotniczych Straży
Pożarnych” oraz szkolenia przygotowującego do pracy w aparatach oddechowych, a
także szkolenia z zakresu bhp jest równoznaczne z ukończeniem szkolenia strażaków
ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych czesc II.

5. Osoby, które ukończyły kurs dowódców Ochotniczych Straży Pożarnych,
naczelników Ochotniczych Straży Pożarnych, operatorów sprzetu Ochotniczych
Straży Pożarnych według dotychczasowych programów, zachowuja swoje
uprawnienia pod warunkiem: ukonczenia przez te osoby szkolenia strażaków
ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych czesc II lub spełnienia warunków
okreslonych w pkt 4 oraz ukończenia szkolenia z zakresu ratownictwa technicznego
strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych według nowych programów.

6. Od osób, które ukonczyły co najmniej kurs nauczania kwalifikacyjnego szeregowych
Panstwowej Straży Pożarnej lub kurs dla osób odbywajacych słube zastepcza
w jednostkach organizacyjnych Panstwowej Straży Pożarnej, a sa członkami
Ochotniczych Straży Pożarnych, nie wymaga sie ukonczenia szkolenia
podstawowego strażaka ratownika Ochotniczych Straży Pożarnych oraz szkolen
specjalistycznych z zakresu ratownictwa technicznego strażaków ratowników
Ochotniczych Straży Pożarnych, kierowców konserwatorów sprzetu ratowniczego
Ochotniczych Straży Pożarnych, szkolenia strażaków ratowników Ochotniczych
Straży Pożarnych z zakresu działan przeciwpowodziowych oraz ratownictwa na
wodach.
7. Osoby, które ukonczyły co najmniej kurs nauczania kwalifikacyjnego podoficerów
Panstwowej Stray Poarnej, spełniaja wymagania kwalifikacyjne do pełnienia
funkcji dowódców Ochotniczych Straży Pożarnych, Naczelników Ochotniczych
Straży Pożarnych oraz Komendantów Gminnych ZOSP RP.

Topic author
kronikarz
Posty: 244
Rejestracja: ndz 23 sie 2009, 12:08
Status: Offline

Re: Strażak PSP a OSP

Post autor: kronikarz »

Tak jak kolega Jarozakr napisał wszystko jest jasne w pkt. 5 wyraźnie pisze że zachowują uprawnienia pod warunkiem ukończenia kursu ratownictwa technicznego. Więc jeżeli takiego nie ukończą to ich dotychczasowe szkolenia utracą ważność.
Druga sprawa czy program szkolenia dla strażaków ochotników wydany przez Komendanta Głównego PSP jest w rozumieniu przepisów podstawą prawną (Ustawa lub Rozporządzenie) na którą można się powołać?

STAR244
Posty: 65
Rejestracja: pn 16 lis 2009, 16:24
Status: Offline

Re: Strażak PSP a OSP

Post autor: STAR244 »

druh Skulski 5 odpowiedz pełna i prawidłowa a ty szukasz gdzie to zapisane.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat