AKCJA POWYŻEJ 6 GODZIN

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
prezes 2405
Posty: 5
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 03 mar 2011, 09:35
Status: Offline

AKCJA POWYŻEJ 6 GODZIN

Post autor: prezes 2405 »

Uczestniczyliśmy w akcji która trwała 10 godzin.Mam pytanie :co należy się strażakom biorącym udział w akcji powyżej 6 godzin .Poszukuję aktu prawnego.
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: AKCJA POWYŻEJ 6 GODZIN

Post autor: Artur »

Dz.U.97.160.1098 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 11 grudnia 1997 r.
tutaj masz Ustawę http://www.lex.pl/du-akt/-/akt/dz-u-97-160-1098 a należy się wyżywienie i napoje ale można tez w zamian za wyżywienie w naturze strażacy otrzymują równoważnik pieniężny.
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

strażak
Posty: 63
Rejestracja: wt 16 gru 2003, 13:28
Status: Offline

Re: AKCJA POWYŻEJ 6 GODZIN

Post autor: strażak »

Moim zdaniem rozporządzenie dotyczy PSP. W przypadku OSP można się nim jedynie posiłkować przy ustalaniu prawa do takich świadczeń. Ale raczej nie można traktować jako obowiązujące. Nas obowiązuje ustawa o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U. 2009/178/1380) i tam w rozdziale V mamy opisane swoje uprawnienia a w rozdziale VI jakie świadczenia nam się należą. Mało jest tego ale zawsze coś. I bardzo dużo zależy od podejścia Wójta do spraw ochrony ppoż.

fajerman-1
Posty: 193
Rejestracja: ndz 30 kwie 2006, 11:15
Status: Offline

Re: AKCJA POWYŻEJ 6 GODZIN

Post autor: fajerman-1 »

Dz.U.97.160.1098
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 11 grudnia 1997 r.
w sprawie długotrwałych akcji ratowniczych, szczegółowych norm, zasad i warunków otrzymywania wyżywienia w czasie tych akcji oraz ćwiczeń lub szkolenia przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej lub inne osoby biorące w nich udział, a także przypadków, w których wypłaca się równoważnik pieniężny w zamian za przysługujące wyżywienie, sposobu ustalania jego wysokości oraz szczegółowych zasad wypłacania.

......lub inne osoby biorace w nich udział !!!! wiec sprawa załatwiona należy sie nam jak psu miska.

mikele
Posty: 214
Rejestracja: pt 18 lut 2011, 09:00
Status: Offline

Re: AKCJA POWYŻEJ 6 GODZIN

Post autor: mikele »

fajerman-1 pisze:Dz.U.97.160.1098
wiec sprawa załatwiona należy sie nam jak psu miska.
Ciekaw jestem jak realizowany jest obowiązek wyżywienia "innych osób" podczas długotrwałych akcji?
Nie miałem okazji uczestniczyć w akcji powyżej 6 h, ale ciekaw jestem jak jednostki PSP wywiązują się z obowiązku zapewnienia wyżywienia? zapisy rozporządzenia są martwe czy realizowane? uczestniczył ktoś z Was w długotrwałej akcji?
Awatar użytkownika

damian_osp
Posty: 571
Rejestracja: ndz 24 kwie 2011, 10:15
OSP (gm., woj.): OSP Posada Zarszyńska
Kontakt:
Status: Offline

Re: AKCJA POWYŻEJ 6 GODZIN

Post autor: damian_osp »

Starsi strażacy mi opowiadali jak w 90 latach palił się PGR to siedzieli tam ze 2-3 dni i dostawali żywność od gminy. Ale to już było dawno.
Bogu na chwałę, ludziom na pożytek
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: AKCJA POWYŻEJ 6 GODZIN

Post autor: kamil237 »

Kurde szukacie paragrafów, kombinujecie...
A nie można się po prostu z gminą dogadać?
U nas z długotrwałymi akcjami mamy do czynienia kilka, kilkanaście razy w roku. Kilka lat temu po jednej z takich akcji wszystkie jednostki z gminy na zebraniu zarządu gminnego stwierdziły, że trzeba coś z tym fantem zrobić. I wspólnie z wójtem doszliśmy do porozumienia, że w przypadku akcji powyżej 6 godzin ale możemy i szybciej, nikt ze stoperem nie stoi a widać przecież, że akcja troszkę potrwa, dzwonimy do jednego z przedsiębiorców z naszej gminy który prowadzi pensjonat i on dowozi nam gorące posiłki, kanapki, zimne i gorące napoje. Wszystko w zależności od potrzeb a po wszystkim wystawia fakturkę na gminę. Zadzwonić może każdy z nas, w samochodach mamy zapisane numery do tego Pana a on czy to środek dnia czy nocy w bardzo krótkim czasie niezależnie od miejsca wszystko nam przywozi. Jesteśmy baardzo zadowolenia z tego rozwiązania.
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: AKCJA POWYŻEJ 6 GODZIN

Post autor: Jarek »

kamil237 pisze: dzwonimy do jednego z przedsiębiorców z naszej gminy który prowadzi pensjonat i on dowozi nam gorące posiłki, kanapki, zimne i gorące napoje. Wszystko w zależności od potrzeb a po wszystkim wystawia fakturkę na gminę. Zadzwonić może każdy z nas, w samochodach mamy zapisane numery do tego Pana a on czy to środek dnia czy nocy w bardzo krótkim czasie niezależnie od miejsca wszystko nam przywozi. Jesteśmy baardzo zadowolenia z tego rozwiązania
Dokładnie, u mnie w gminie jest podobnie, akcji takich co prawda mamy 3-6 rocznie, ale są. Na ostatnim spotkaniu z Wójtem ustaliłem, że na akcjach trwających powyżej 5h i zapowiadających się na dłuższe możemy zamówć z takiej jednej firmy kateringowej jedzonko. Ugadaliśmy sie tylko na jedzenie, bo zimne i ciepłe napoje mamy na samochodzie. Podobnie jak u kamila, póżniej jest pisana fakturka na gminę i sprawa jest załatwiona.
Polecam pójść spróbować się dogadać :)
Pozdrawiam

kompost13
Posty: 3
Rejestracja: sob 09 lis 2013, 22:31
Status: Offline

Re: AKCJA POWYŻEJ 6 GODZIN

Post autor: kompost13 »

Kopniak w dupę, po to się idzie na służbę żeby sie nie pytać o takie rzeczy
Awatar użytkownika

fireman90
Posty: 638
Rejestracja: sob 03 cze 2006, 10:58
Lokalizacja: śląskie
Status: Offline

Re: AKCJA POWYŻEJ 6 GODZIN

Post autor: fireman90 »

kompost13 pisze:Kopniak w dupę
to powinni dostać spamerzy i inne who yeah ,którzy zakładają kilkanaście kont i zaśmiecają forum pisząc bzdety. Na nasze nieszczęście administracja ma to w d... okładnie tam :evil: :evil: Czas chyba zachować się po strażacku, czyli olać to forum :(
Jajakobyły

banan998
Posty: 146
Rejestracja: pn 27 gru 2010, 12:04
OSP (gm., woj.): węgorzyno zachodniopomorsie
Status: Offline

Re: AKCJA POWYŻEJ 6 GODZIN

Post autor: banan998 »


walikRosyjski
Posty: 3
Rejestracja: ndz 17 lis 2013, 13:47
OSP (gm., woj.): Małopolska, Kraków
Kontakt:
Status: Offline

Re: AKCJA POWYŻEJ 6 GODZIN

Post autor: walikRosyjski »

jak to wogule wytszymać

Dariusz P. Kała
Posty: 100
Rejestracja: czw 08 wrz 2011, 13:13
OSP (gm., woj.): Zielonka, Mazowieckie
Status: Offline

Re: AKCJA POWYŻEJ 6 GODZIN

Post autor: Dariusz P. Kała »

http://strazak.org.pl/index.php?mode=read&art=1787

Wyżywienie członków OSP podczas długotrwałych działań ratowniczych
Komu i na jakich zasadach przysługuje bezpłatne wyżywienie podczas długotrwałej akcji ratowniczej?

chomik
Posty: 3
Rejestracja: pn 18 lis 2013, 14:11
Status: Offline

Re: AKCJA POWYŻEJ 6 GODZIN

Post autor: chomik »

walikRosyjski pisze:jak to wogule wytszymać
ORTOGRAFIA !!!!
Awatar użytkownika

kamilryba998
Posty: 22
Rejestracja: wt 03 gru 2013, 17:33
OSP (gm., woj.): Sępólno Krajeńskie
Status: Offline

Re: AKCJA POWYŻEJ 6 GODZIN

Post autor: kamilryba998 »

Ciekaw jestem jak realizowany jest obowiązek wyżywienia "innych osób" podczas długotrwałych akcji?
Nie miałem okazji uczestniczyć w akcji powyżej 6 h, ale ciekaw jestem jak jednostki PSP wywiązują się z obowiązku zapewnienia wyżywienia? zapisy rozporządzenia są martwe czy realizowane? uczestniczył ktoś z Was w długotrwałej akcji?[/quote]


Brałem udział w akcji, która trwała 3 dni. Mogę powiedzieć tylko, że po 6 godzinach dostaliśmy od chłopaków z PSP pożywienie.
Tak samo było każdego dnia, nie zostaliśmy na własnej łasce i zaopatrzeniu w posiłek. PSP zadbało o to abyśmy dostali pożywienie i wodę do picia. Był to duży pożar słomy w naszym mieście i kilkanaście jednostek brało udział w akcji, więc mogę powiedzieć, że PSP wywiązało się z tego zadania.
Tylko życie poświęcone innym...

Warte jest przeżycia...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat