Kto może być zastępcą naczelnika? POMOCY!

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
jszymiec
Posty: 29
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 02 maja 2010, 14:02
Status: Offline

Kto może być zastępcą naczelnika? POMOCY!

Post autor: jszymiec »

O ile jasne jest, że naczelnik musi mieć skończony kurs podstawowy, kurs dowódców i finalnie kurs naczelników, to jakie wymagania szkoleniowe musi spełniać zastępca naczelnika? Czy jest to w jakikolwiek sposób obwarowane prawnie? U nas w jednostce tą funkcję pełni osoba, która nie ma nawet kursu podstawowego, a niestety wydaje się jej, że jest bynajmniej w stopniu generała:/ Proszę o pomoc i podpowiedzi.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

machines
Posty: 139
Rejestracja: ndz 21 sie 2011, 12:25
Status: Offline

Re: Kto może być zastępcą naczelnika? POMOCY!

Post autor: machines »

Nie wiem jak jest z punktu prawnego, ale u nas też zastępca był bez kursu podstawowego i nic nikt nie gadał. Nie jeździł na akcje tylko zajmował się remizą i swoimi obowiązkami. Teraz ma już szkolenie i problemu nie ma :)
Wydaje mi się, że nie musi mieć jakiś dodatkowych kursów.
Obrazek
Obrazek
Copyright © 2012 by machines. All rights reserved.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika

GLM
Posty: 478
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: Kto może być zastępcą naczelnika? POMOCY!

Post autor: GLM »

A mi się wydaje że wiele zarządów w Polsce dzieła bez kursów naczelników czy dowódców i jakoś wszystko się kręci w dobrym kierunku, chyba trzeba wytłumaczyć temu dh. że jest tylko zwykłym z-cą i nic więcej. a tak poza tym kursy naczelnika, czy dowódców nie są organizowane co roku kom. PSP kładzie nacisk na kp. str.rat. badania ubesp. wiek itd.
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Kto może być zastępcą naczelnika? POMOCY!

Post autor: slawek.998 »

To że komuś wydaje się że w OSP można działać bez odpowiednich kursów jest wielkim nieporozumieniem i jak napisał kolega wyżej ''jakoś to się kręci '- ręce opadają. Działajcie jak chcecie ale musicie sobie zdać sprawę z tego że gdy niedaj boże coś się stanie to każdy wypnie na was tyłek a prokurator będzie miał pole do popisu.Wracając do pierwszego postu zastępca naczelnika jak sama nazwa wskazuje musi np. zastępić naczelnika gdy ten jest nieobecny i musi posiadać takie samo wyszkolenie jak naczelnik. Następna sprawa przy okazji - CZYTAJCIE REGULAMINY - STATUTY - a nie będzie potrzeba zadawać dziecinnie prostych pytań od których aż roi się na forum.
Awatar użytkownika

GLM
Posty: 478
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: Kto może być zastępcą naczelnika? POMOCY!

Post autor: GLM »

slawek.998 pisze:To że komuś wydaje się że w OSP można działać bez odpowiednich kursów jest wielkim nieporozumieniem i jak napisał kolega wyżej ''jakoś to się kręci '- ręce opadają. Działajcie jak chcecie ale musicie sobie zdać sprawę z tego że gdy niedaj boże coś się stanie to każdy wypnie na was tyłek a prokurator będzie miał pole do popisu.Wracając do pierwszego postu zastępca naczelnika jak sama nazwa wskazuje musi np. zastępić naczelnika gdy ten jest nieobecny i musi posiadać takie samo wyszkolenie jak naczelnik. Następna sprawa przy okazji - CZYTAJCIE REGULAMINY - STATUTY - a nie będzie potrzeba zadawać dziecinnie prostych pytań od których aż roi się na forum.
może oświeć mie tym regulaminem , może i Twoim statutem bo w naszy jakoś nigdy nie było i nie ma że Naczelnikiem musi być osoba po kursie Naczelników i d -ców a jeśli chodzi co do prokuratury to wiem co do mnie należy pełniąc tą funkcje działam zgodnie z prawem i nikt mi jeszcze nie wtkną taki uwag że nie mogę pełnić tej funkcji , zastanawia mnie jedno czy jak u was jest walne sprowozdawczo- wyborcze to wybieracie nowego naczelnika z przeszkoleniem / pewnie jest z 5 -ciu/ czy zostaje ten sam bo nikt inny nie ma ? , a może wam organizują takie kursy raz na kwartał ( trochę normalności życzę)http://www.zosprp.pl/php/doc/regulaminjot.doc
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Kto może być zastępcą naczelnika? POMOCY!

Post autor: slawek.998 »

może oświeć mie tym regulaminem , może i Twoim statutem bo w naszy jakoś nigdy nie było i nie ma że Naczelnikiem musi być osoba po kursie Naczelników i d -ców a jeśli chodzi co do prokuratury to wiem co do mnie należy pełniąc tą funkcje działam zgodnie z prawem i nikt mi jeszcze nie wtkną taki uwag że nie mogę pełnić tej funkcji , zastanawia mnie jedno czy jak u was jest walne sprowozdawczo- wyborcze to wybieracie nowego naczelnika z przeszkoleniem / pewnie jest z 5 -ciu/ czy zostaje ten sam bo nikt inny nie ma ? , a może wam organizują takie kursy raz na kwartał ( trochę normalności życzę)http://www.zosprp.pl/php/doc/regulaminjot.doc[/quote]


Idąc twoim tokiem myślenia kierowca też nie musi posiadać uprawnień bo w twoim statucie nic na ten temat niema. Żal mi takich ludzi jak ty. U nas na walnym jeżeli wybiera się nowego naczelnika lub jego zastępce i okazuje się że nowo wybrany nieposiada odpowiednich kursów to natychmia jest na nie kierowany a odbywają się zawsze przed lub po zebraniach wyborczych jednak nie żadziej niż raz na 2 lata.
Awatar użytkownika

GLM
Posty: 478
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: Kto może być zastępcą naczelnika? POMOCY!

Post autor: GLM »

chodzący żalu po forum ,na tekie tematy jak kierowca w OSP tonie musisz mi tłumaczuć nie masz tu kajtka jakiegoś przed sobą , i w końcu sprecyzuj swą odpowiedż czy od razu jest kierowany ten nowo wybrany naczelnik na kurs? czy czeka bo sam pisałeś co 2 lata ? a może jeszcze kto prowadzi taki kurs ???
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Kto może być zastępcą naczelnika? POMOCY!

Post autor: slawek.998 »

GLM pisze:chodzący żalu po forum ,na tekie tematy jak kierowca w OSP tonie musisz mi tłumaczuć nie masz tu kajtka jakiegoś przed sobą , i w końcu sprecyzuj swą odpowiedż czy od razu jest kierowany ten nowo wybrany naczelnik na kurs? czy czeka bo sam pisałeś co 2 lata ? a może jeszcze kto prowadzi taki kurs ???
Kursy prowadzone są przez PSP zawsze w roku wyborczym ale również jak pisałem co 2 lata. Na brak kursów w moim powiecie nie możemy narzekać bo mamy bardzo wymagającą PSP i wszystko musi być " jak w książce pisze ". Jednostka biorąca udział w akcjach musi mieć powołany JOT, imienny wykaz wyszkolonych , ubezpieczonych i ubranych w indywidualny sprzęt strażaków , nie tak jak czyta się na forum w innych jednostkach gdzie działają bez JOT ,ubezpieczeń i szkoleń i cytat " wszystko jakoś się kręci ".

inicjatywa.dlugopole
Posty: 4
Rejestracja: pt 24 sie 2012, 14:47
OSP (gm., woj.): świdnica, dolnośląskie
Status: Offline

Re: Kto może być zastępcą naczelnika? POMOCY!

Post autor: inicjatywa.dlugopole »

Czy jest wymóg aby naczelnik OSP miał zastępcę we wniosku o założenie? Dziękuję, pzdr.

Naczelnik Grzesiek
Posty: 88
Rejestracja: wt 01 lut 2011, 19:37
OSP (gm., woj.): OSP Zagościniec
Status: Offline

Re: Kto może być zastępcą naczelnika? POMOCY!

Post autor: Naczelnik Grzesiek »

inicjatywa.dlugopole pisze:Czy jest wymóg aby naczelnik OSP miał zastępcę we wniosku o założenie? Dziękuję, pzdr.
Jeżeli na zebraniu wyborczym wybraliście z-ce naczelnika i wasz statut to uwzględnia to jak najbardziej taka osoba musi być zarejestrowana w KRS-ie.

djshary
Posty: 35
Rejestracja: pn 11 kwie 2011, 18:40
OSP (gm., woj.): werbkowice, lubelskie
Status: Offline

Re: Kto może być zastępcą naczelnika? POMOCY!

Post autor: djshary »

OSP to nie tylko jednostka straży ale także STOWARZYSZENIE. Prawdą jest to że STATUT ustala sposób w jaki to stowarzyszenie funkcjonuje. Jeśli jest w nim ujęte , że naczelnik musi mieć odpowiednie przeszkolenie do sprawowania tej funkcji , to tak musi być. Podejrzewam że nie jest to ujęte. Nidy nie słyszałem o szkoleniach na prezesów, naczelników itp.

Członka Zarządu zawsze można odwołać, tyle że wiąże się to z drukami o zmianach do krss i nikomu się nie chce z tym "bawić"
Na prace Zarządu nie mają dużego wpływu pojedynczy członkowie OSP, natomiast Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków może nakazać Zarządowi kierunek działań.
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: Kto może być zastępcą naczelnika? POMOCY!

Post autor: kamil237 »

djshary pisze: Nidy nie słyszałem o szkoleniach na prezesów, naczelników itp.
Nie słyszałeś o szkoleniu NACZELNIKÓW? :twisted:
No to ładnie się twoja KP PSP z obowiązków wywiązuje...
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!

djshary
Posty: 35
Rejestracja: pn 11 kwie 2011, 18:40
OSP (gm., woj.): werbkowice, lubelskie
Status: Offline

Re: Kto może być zastępcą naczelnika? POMOCY!

Post autor: djshary »

znajdź mi punkt prawny który nakazuje naczelnikowi być przeszkolonym na tą funkcję :)

STAR244
Posty: 65
Rejestracja: pn 16 lis 2009, 16:24
Status: Offline

Re: Kto może być zastępcą naczelnika? POMOCY!

Post autor: STAR244 »

Witam na forum druhowie jak można pełnić funkcję skoro nie ma się kwalifikacji po to są szkolenia, szkolenie podstawowe I szego i II stopnia strażaka OSP. Szkolenia funkcyjnych , dowódca , naczelnik, komendant gminny, natomiast skarbnik , sekretarz, prezes nie muszą posiadać szkolenia OSP, w mojej jednostce prezesem jest zawodowy strażak a naczelnikiem jest strażak po szkoleniu podstawowym , bo tak się prezesowi podoba bo literę prawa ma w nosie,ale jego podpisy nie są akceptowane, wstyd dla takiego prezesa że taki uparty jak OSIOŁ,a w jednostce jest 5 zawodowców ale nikt z nich nie chce pełnić tej zaszczytnej funkcji, są tylko na papierku i na zebraniach sprawozdawczych kiedy jest komendant Powiatowy ich przełożony , widać na tym forum jaką wiedzę posiadają druhowie .Na zakończenie polecam do przeczytania czasopismo Strażak z miesiąca czerwca,tytuł SZKOLENIE WYMAGANE DO PEŁNIENIA FUNKCJI NACZELNIKA OSP. Pozdrawiam.

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Kto może być zastępcą naczelnika? POMOCY!

Post autor: slawek.998 »

djshary pisze:znajdź mi punkt prawny który nakazuje naczelnikowi być przeszkolonym na tą funkcję :)
Litości kolego.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat