Kto może być zastępcą naczelnika? POMOCY!

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

slawek.998
Posty: 516
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Kto może być zastępcą naczelnika? POMOCY!

Post autor: slawek.998 »

lukasnr1 pisze:Narzuca mi sie jeszcze jedno pytanie- co jesli w jednostce nie ma nikogo z odpowiednim przeszkoleniem na stanowisko naczelnika? Oznacza to, że jego nie wybieramy? Może nie być naczelnika? Bo według przepisow prawa jesli nie ma osoby z kursem dowodcy to jednostka nie moze wyjechac do zdarzenia...
Niemoże niebyć naczelnika.
Jeżeli nie ma osoby z kursem dowodcy to jednostka nie moze wyjechac do zdarzenia (dowódca nie musi być naczelnikiem) natomiast jeżeli na naczelnika lub jego zastępce wybrano osobe bez odpowiedniego szkolenia to należy niezwłocznie wysłać wybranego na odpowiedni kurs i nie wypisujcie tu od razu że takich szkoleń niema bo będzie to świadczyło tylko o tym że wasza PSP ma gdzieś ochotników.Ich obowiązkiem jest szkolić strażaków z OSP wedłóg potrzeb.
Awatar użytkownika

Darek-Naczelnik
Posty: 265
Rejestracja: ndz 11 wrz 2011, 23:51
OSP (gm., woj.): pow.Łowicz, woj. łódzkie
Status: Offline

Re: Kto może być zastępcą naczelnika? POMOCY!

Post autor: Darek-Naczelnik »

natomiast jeżeli na naczelnika lub jego zastępce wybrano osobe bez odpowiedniego szkolenia to należy niezwłocznie wysłać wybranego na odpowiedni kurs i nie wypisujcie tu od razu że takich szkoleń niema bo będzie to świadczyło tylko o tym że wasza PSP ma gdzieś ochotników.Ich obowiązkiem jest szkolić strażaków z OSP wedłóg potrzeb.

Rozbroiłeś mnie --pisałem i będę pisał że NIE ROBIĄ KURSÓW WEDŁUG POTRZEB, bo tak jest!!!!
Pokaż mi jednostke PSP do której zgłosi sie naczelnik bez kursu naczelnika lub dowódcy a oni co na drugi dzień od razy robią--hahahaha ciekawe. Ja swoje wiem i w naszym powiecie doskonale wiem co jest grane.

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Kto może być zastępcą naczelnika? POMOCY!

Post autor: slawek.998 »

Pisałem już że w naszym powiecie kursy odbywają się według potrzeb tzn. na kurs podstawowy zgłaszasz ludzi i gdy jest odpowiednia grópa to go robią (w tym roku będą 3 kursy podstawowe) a kurs naczelników organizowany jest zawsze w roku wyborczym i wtedy to wybrany naczelnik bez szkolenia może takie przejść. Czy to takie dziwne i trudne do zrealizowania w waszych powiatach? U nas to norma.

lukasnr1
Posty: 22
Rejestracja: wt 16 paź 2012, 11:39
OSP (gm., woj.): dolnoslaskie, zgorzelec
Status: Offline

Re: Kto może być zastępcą naczelnika? POMOCY!

Post autor: lukasnr1 »

slawek.998 pisze:
lukasnr1 pisze:Narzuca mi sie jeszcze jedno pytanie- co jesli w jednostce nie ma nikogo z odpowiednim przeszkoleniem na stanowisko naczelnika? Oznacza to, że jego nie wybieramy? Może nie być naczelnika? Bo według przepisow prawa jesli nie ma osoby z kursem dowodcy to jednostka nie moze wyjechac do zdarzenia...
Niemoże niebyć naczelnika.
Jeżeli nie ma osoby z kursem dowodcy to jednostka nie moze wyjechac do zdarzenia (dowódca nie musi być naczelnikiem) natomiast jeżeli na naczelnika lub jego zastępce wybrano osobe bez odpowiedniego szkolenia to należy niezwłocznie wysłać wybranego na odpowiedni kurs i nie wypisujcie tu od razu że takich szkoleń niema bo będzie to świadczyło tylko o tym że wasza PSP ma gdzieś ochotników.Ich obowiązkiem jest szkolić strażaków z OSP wedłóg potrzeb.

Wasza PSP- to oznacza że za kursy ktore odbywaja sie u nas odpowiada powiatowa komenda czy wojewodzka?

Topic author
jszymiec
Posty: 29
Rejestracja: ndz 02 maja 2010, 14:02
Status: Offline

Re: Kto może być zastępcą naczelnika? POMOCY!

Post autor: jszymiec »

A my już wybrnęliśmy z tej niezręcznej sytuacji, tworząc aneks do Statutu, w którym jasno i wyraźnie określamy kto może pełnić jaką funkcję i jakie przeszkolenie jest mu potrzebne do pełnienia tej funkcji. Teraz już nie będzie żadnych nieporozumień.

Sylwek'92
Posty: 8
Rejestracja: wt 08 sty 2013, 23:38
Status: Offline

Re: Kto może być zastępcą naczelnika? POMOCY!

Post autor: Sylwek'92 »

Witam Kolegów po raz pierwszy (lecz nie ostatni) na Forum.
Zgadzam się z przedmówcami, że schemat: wybór nieprzeszkolonego członka na daną funkcję skutkuje natychmiastowym wysłaniem na odpowiedni kurs jest jedynym słusznym rozwiązaniem. Jednakże co w wypadku, gdy...
Zostaję wybrany na funkcję Naczelnika. Kurs podstawowy ukończyłem w kwietniu 2012r. Posiadam także kurs rat. tech. No ale w wymaganiach stawianych przy zgłoszeniu na kurs dowódców jest:
-wiek 18 lat,
-zaświadczenie lekarskie,
-kurs podstawowy ukończony przynajmniej 3 lata wstecz (wiem, że nie jest to słowo w słowo zgodne z wytycznymi, jednak do tego samego się sprowadza)

No i tak: jestem naczelnikiem bez kursu, który mogę zrobić dopiero za 2 lata. Co wtedy?

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Kto może być zastępcą naczelnika? POMOCY!

Post autor: slawek.998 »

Sylwek'92 pisze:Witam Kolegów po raz pierwszy (lecz nie ostatni) na Forum.
Zgadzam się z przedmówcami, że schemat: wybór nieprzeszkolonego członka na daną funkcję skutkuje natychmiastowym wysłaniem na odpowiedni kurs jest jedynym słusznym rozwiązani
em. Jednakże co w wypadku, gdy...
Zostaję wybrany na funkcję Naczelnika. Kurs podstawowy ukończyłem w kwietniu 2012r. Posiadam także kurs rat. tech. No ale w wymaganiach stawianych przy zgłoszeniu na kurs dowódców jest:
-wiek 18 lat,
-zaświadczenie lekarskie,
-kurs podstawowy ukończony przynajmniej 3 lata wstecz (wiem, że nie jest to słowo w słowo zgodne z wytycznymi, jednak do tego samego się sprowadza)

No i tak: jestem naczelnikiem bez kursu, który mogę zrobić dopiero za 2 lata. Co wtedy?
Dziwie się ludzią którzy cię wybrali na to stanowisko a tobie że je przyjąłeś. Nieposiadasz oprócz wieku , odpowiedniego doświadczenia do kierowania jednostką. Radziłbym osobisty kontakt z Kom.PSP może załatwisz kurs po przedstawieniu swojej sytuacji.

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Kto może być zastępcą naczelnika? POMOCY!

Post autor: slawek.998 »

jszymiec pisze:A my już wybrnęliśmy z tej niezręcznej sytuacji, tworząc aneks do Statutu, w którym jasno i wyraźnie określamy kto może pełnić jaką funkcję i jakie przeszkolenie jest mu potrzebne do pełnienia tej funkcji. Teraz już nie będzie żadnych nieporozumień.
Zadne to wyjście z sytuacji bo i tak musicie działać według przepisów ustawy p-poż oraz wytycznych JOT. Wasza nieznajomość tematu może was drogo kosztować no chyba że nie bieżecie udziału w akcjach a macie tylko np. orkiestre.

sslawek77
Posty: 446
Rejestracja: pn 17 maja 2010, 20:06
Lokalizacja: z OSP
Kontakt:
Status: Offline

Re: Kto może być zastępcą naczelnika? POMOCY!

Post autor: sslawek77 »

Poniżej są wytyczne dotyczące naczelnika i zastępcy,
o ile w Wymogach organizacyjno-technicznych poszczególnych kategorii JOT nie ma zapisku w normatywie wyszkolenia że musi być osoba z kursem naczelnika, wiec wg mnie aby dobrze pełnić swoją funkcję i mieć świadomość pełnienia tej funkcji zalecany jest kurs naczelnika. Bo osoba bez kursu raczej może nie do końca zdawać sobie co ma na "głowie" a w szczególności ktoś nowy, bo naczelnicy którzy pełnili te funkcje przez lata a nie mają średniego wykształcenia, szkolenie zakończą na funkcji dowódcy. Sam robiłem szkolenie naczelników pod koniec zeszłego roku i 3 albo 4 osoby które pełniły te funkcje miały tylko wykształcenie zawodowe i zostały nie dopuszczone.



Obowiązki, uprawnienia i odpowiedzialność naczelnika OSP


Obowiązki:
a) kierowanie całokształtem działalności JOT i nadzór nad jej gotowością bojową,
b) typowanie członków czynnych do składu osobowego JOT,
c) dysponowanie siłami i środkami JOT,
d) dowodzenie załogami JOT w czasie działań ratowniczych i zabezpieczających,
e) współdziałanie na przydzielonym odcinku działań z innymi służbami i jednostkami ratowniczymi uczestniczącymi w akcji,
f) zapewnienie zgłoszenia do właściwego ośrodka dyspozycyjnego każdego wyjazdu i powrotu załogi JOT,
g) dopilnowanie sporządzenia wymaganej dokumentacji z udziału JOT w akcjach ratowniczych i zabezpieczających,
h) zapewnienie natychmiastowego zgłaszania do właściwego ośrodka dyspozycyjnego niezdolności do działań załogi JOT,
i) nadzorowanie sprawności oraz prawidłowej eksploatacji i konserwacji sprzętu i wyposażenia JOT zgodnie z wymogami określonymi w instrukcjach i innych dokumentach,
j) planowanie szkolenia JOT oraz nadzór nad realizacją planów i zajęćk) szkoleniowych; udział bezpośredni w szkoleniu,
l) nadzór nad właściwym zabezpieczeniem sprzętu i wyposażenia JOT przed kradzieżą,
m) utrzymywanie dyscypliny organizacyjnej oraz dbanie o właściwą atmosferę i koleżeństwo,
n) nadzór nad przestrzeganiem bhp oraz badaniami lekarskimi ratowników OSP,
o) informowanie Zarządu OSP o problemach organizacyjnych i sprzętowych JOT oraz wnioskowanie sposobu ich usunięcia,
p) dokumentowanie działalności JOT w książce naczelnika OSP i innych wymaganych dokumentach.

Uprawnienia:
a) dysponowanie siłami i środkami JOT,
b) kierowanie (dowodzenie) jednoosobowo JOT w formie poleceń i rozkazów,
c) mianowanie dowódców pododdziałów (plutonu, sekcji),
d) udzielanie wyróżnień i kar statutowych ratownikom OSP,
e) przekazanie części swoich obowiązków zastępcy oraz innym dowódcom funkcjonującym w strukturze JOT,
f) pełnienie funkcji wiceprezesa OSP,
g)inne uprawnienia wynikające z przepisów oraz statutu OSP i statutu Związku OSP.

Odpowiedzialność:
Naczelnik OSP ponosi odpowiedzialność statutową za przygotowanie do działań, gotowość bojową i sprawność JOT, a także zapewnienie na miarę posiadanych możliwości bezpieczeństwa ratowników OSP. Odpowiednio do powierzonych zadań i odpowiedzialności naczelnik OSP powinien dysponować niezbędnymi środkami wykonawczymi.


Obowiązki, uprawnienia i odpowiedzialność zastępcy naczelnika OSP - dowódcy plutonu


a) Do pomocy w realizacji zadań naczelnika OSP, zarząd OSP wybiera zastępcę naczelnika , który może być zarazem dowódcą plutonu lub dowódcą sekcji,
b) zastępca naczelnika zastępuje naczelnika podczas jego nieobecności w kierowaniu (dowodzeniu) załogami JOT w czasie działań ratowniczych i zabezpieczających,
c) z-ca naczelnika wykonuje inne zadania organizacyjne i operacyjno-techniczne powierzone przez naczelnika OSP w uzgodnieniu z zarządem OSP,
d) z-ca naczelnika ponosi odpowiedzialność statutową za wykonywanie powierzonych zadań,
e) odpowiednio do powierzonych zadań i odpowiedzialności z-ca naczelnika powinien uzyskać niezbędne uprawnienia i środki wykonawcze.

v-ce marcin
Posty: 80
Rejestracja: pt 28 paź 2011, 23:07
OSP (gm., woj.): krzemienica, czarna, podkarpackie
Status: Offline

Re: Kto może być zastępcą naczelnika? POMOCY!

Post autor: v-ce marcin »

A co w przypadku gdy naczelnik nie poszedł na kurs dowódców i naczelników? Jako powód powiedzaiał "bo nie mam czasu"
I co mamy teraz zrobić? Wybory?

Sylwek'92
Posty: 8
Rejestracja: wt 08 sty 2013, 23:38
Status: Offline

Re: Kto może być zastępcą naczelnika? POMOCY!

Post autor: Sylwek'92 »

slawek.998 pisze:
Sylwek'92 pisze:Witam Kolegów po raz pierwszy (lecz nie ostatni) na Forum.
Zgadzam się z przedmówcami, że schemat: wybór nieprzeszkolonego członka na daną funkcję skutkuje natychmiastowym wysłaniem na odpowiedni kurs jest jedynym słusznym rozwiązani
em. Jednakże co w wypadku, gdy...
Zostaję wybrany na funkcję Naczelnika. Kurs podstawowy ukończyłem w kwietniu 2012r. Posiadam także kurs rat. tech. No ale w wymaganiach stawianych przy zgłoszeniu na kurs dowódców jest:
-wiek 18 lat,
-zaświadczenie lekarskie,
-kurs podstawowy ukończony przynajmniej 3 lata wstecz (wiem, że nie jest to słowo w słowo zgodne z wytycznymi, jednak do tego samego się sprowadza)

No i tak: jestem naczelnikiem bez kursu, który mogę zrobić dopiero za 2 lata. Co wtedy?
Dziwie się ludzią którzy cię wybrali na to stanowisko a tobie że je przyjąłeś. Nieposiadasz oprócz wieku , odpowiedniego doświadczenia do kierowania jednostką. Radziłbym osobisty kontakt z Kom.PSP może załatwisz kurs po przedstawieniu swojej sytuacji.
Moja wypowiedź miała charakter czysto teoretyczny. Chociaż rzeczywistość nie bardzo odbiega od tej teorii. Można by nawet powiedzieć, że gdyby było u mnie w jednostce tak, jak przedstawiłem, to już by było o niebo lepiej. Zaległości w wykonywaniu obowiązków Zarządu w kwestii m.in. szkoleń sięgają u mnie kilkunastu lat. Nie można nam (mam tu na myśli grono młodych członków, pełnych "mega" zapału) natomiast odmówić chęci do wyprowadzenia wszystkiego na prostą.
Dokładnie rzecz biorąc, jestem zastępcą naczelnika i wiceprezesem. Ze szkoleń to w lutym 2012 podstawowe i na jesień techniczne. Bardzo możliwe, że 23/02 na walnym dostanę propozycję objęcia funkcji naczelnika. Z jednej strony wielka chęć rozwoju jednostki, poprawy wyszkolenia i wizerunku. Z drugiej brak wykształcenia.

P.S. Dzięki za podpowiedź z próbą uderzenia do KM, żeby "przymknęli oko" na te 3 lata doświadczenia, nawet o tym nie myślałem. "Przepis jest przepis" :)

sslawek77
Posty: 446
Rejestracja: pn 17 maja 2010, 20:06
Lokalizacja: z OSP
Kontakt:
Status: Offline

Re: Kto może być zastępcą naczelnika? POMOCY!

Post autor: sslawek77 »

wszystkie szkolenia są wprowadzane do systemu, i "góra" ma tam wgląd, więc wątpię że Ci przymkną oko.....

Sylwek'92
Posty: 8
Rejestracja: wt 08 sty 2013, 23:38
Status: Offline

Re: Kto może być zastępcą naczelnika? POMOCY!

Post autor: Sylwek'92 »

Wiesz, mi nie chodzi o to, żeby mi "załatwili" jak po znajomości wcześniejszy kurs. Po prostu taka jest potrzeba chwili. Stan wyszkolenia jest tragiczny, ja jestem, jak na razie z-cą naczelnika. Teoretycznie mam dowodzić akcją w razie nieobecności naczelnika, a ze względu na przepis o 3 letnim stażu (nie mówię, że jest zły, absolutnie!) mogę polegać tylko na zdrowym rozsądku.

Analogiczną sytuację ze szkoleniami dowódczymi skomentował Oficer PSP podczas kontroli gotowości bojowej: "Nie macie przeszkolonych dowódców, czyli nie powinniście wyjeżdżać. Nie macie wyjazdów, czyli nie macie doświadczenia. Nie macie doświadczenia, czyli nie możecie iść na kurs dowódców"

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Kto może być zastępcą naczelnika? POMOCY!

Post autor: slawek.998 »

Wychodzą widzisz zaniedbania z przeszłości. W naszym powiecie tak jak powiedzieli wam po kontroli bylibyście jednostką uziemioną.

Sylwek'92
Posty: 8
Rejestracja: wt 08 sty 2013, 23:38
Status: Offline

Re: Kto może być zastępcą naczelnika? POMOCY!

Post autor: Sylwek'92 »

Uwierz, że te zaniedbania z przeszłości dręczą mnie dzień i noc... Ale cóż zrobić, małymi kroczkami staramy się jakoś wyprowadzić jednostkę na prostą. Tylko to wiąże ze sobą podejście starszego "betonu" typu: "Przyszli młodzi i się będą panoszyć. Tyle lat było dobrze to po co sobie roboty dodawać."
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat