zezwolenie na pojazdy uprzywilejowane

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.
Awatar użytkownika

Topic author
kamiljan87
Posty: 26
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pt 24 lut 2012, 14:17
Status: Offline

zezwolenie na pojazdy uprzywilejowane

Post autor: kamiljan87 »

Witam
Mam pewien problem.
Gdzie mogę wyrobić sobie uprawnienia na pojazdy uprzywilejowywane, na pewno robi je gmina,
tylko jest taki problem, że jest limit 2 max 3 kierowców z jednostki.
Słyszałem, że jeśli wcześniej nie miałem tych uprawnień to od tego roku muszę skończyć jakiś kurs.
Jak to wygląda gdybym chciał to zrobić na własna rękę.

mikele
Posty: 214
Rejestracja: pt 18 lut 2011, 09:00
Status: Offline

Re: zezwolenie na pojazdy uprzywilejowane

Post autor: mikele »

kamiljan87 pisze:Witam
Mam pewien problem.
Gdzie mogę wyrobić sobie uprawnienia na pojazdy uprzywilejowywane, na pewno robi je gmina,
tylko jest taki problem, że jest limit 2 max 3 kierowców z jednostki.
Słyszałem, że jeśli wcześniej nie miałem tych uprawnień to od tego roku muszę skończyć jakiś kurs.
Jak to wygląda gdybym chciał to zrobić na własna rękę.
Aby kierować pojazdem uprzywilejowanym musisz posiadać:
1) orzeczenie lekarskie (art. 122 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - prawo o ruchu drogowym)
2) orzeczenie psychologiczne (art. 124 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - prawo o ruchu drogowym)
3) zaświadczenie wydane przez wójta/burmistrza potwierdzające spełnienie wymogów w zakresie badań z pkt 1 i pkt 2 podanych wyżej (art. 95a ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - prawo o ruchu drogowym)

dwa pierwsze punkty oczywiście możesz załatwić "na własną rękę" wystarczy zarejestrować się do odpowiedniego lekarza i poddać się badaniu (za które trzeba będzie zapłacić). Trzeciego punktu nie załatwisz sam, więc jeśli nie masz pewności czy wójt/burmistrz wystawi ci zaświadczenie to nie ma sensu ponoszenie kosztów badań (ustawa nie nakłada na wójta/burmistrza obowiązku wystawienia takiego zaświadczenia nawet jeśli osoba posiada odpowiednie orzeczenia lekarskie).
kamiljan87 pisze:
Słyszałem, że jeśli wcześniej nie miałem tych uprawnień to od tego roku muszę skończyć jakiś kurs.
Taki kurs będzie wymagany, ale dopiero po 19 stycznia 2013 r -tj. po wejściu w życie ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.

-EDIT-
Tu masz ładnie opisane:
http://www.zosprp.pl/?q=content/nowe-za ... wanych-osp
Awatar użytkownika

Topic author
kamiljan87
Posty: 26
Rejestracja: pt 24 lut 2012, 14:17
Status: Offline

Re: zezwolenie na pojazdy uprzywilejowane

Post autor: kamiljan87 »

Orzeczenie lekarskie (art. 122 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - prawo o ruchu drogowym) można dostać w medycynie pracy?

strażak
Posty: 63
Rejestracja: wt 16 gru 2003, 13:28
Status: Offline

Re: zezwolenie na pojazdy uprzywilejowane

Post autor: strażak »

[ustawa nie nakłada na wójta/burmistrza obowiązku wystawienia takiego zaświadczenia nawet jeśli osoba posiada odpowiednie orzeczenia lekarskie]

ale również ustawa ani żaden inny przepis nie zabrania Wójtowi wydać więcej niż 3 zaświadczenia rocznie. Może wydać tyle ile potrzeba - nie ma żadnych limitów.

mikele
Posty: 214
Rejestracja: pt 18 lut 2011, 09:00
Status: Offline

Re: zezwolenie na pojazdy uprzywilejowane

Post autor: mikele »

strażak pisze: ale również ustawa ani żaden inny przepis nie zabrania Wójtowi wydać więcej niż 3 zaświadczenia rocznie. Może wydać tyle ile potrzeba - nie ma żadnych limitów.
Nie napisałem ani słowa o limitach. Moja wypowiedź miała na celu uświadomić koledze, że posiadanie orzeczeń lekarskich nie jest równoznaczne z wydaniem przez wójta zaświadczenia. Bez tego zaświadczenia można mieć nawet "tonę" orzeczeń od specjalistów a uprawnień wymaganych dla kierowcy pojazdu uprzywilejowanego OSP nie będzie.
Awatar użytkownika

Topic author
kamiljan87
Posty: 26
Rejestracja: pt 24 lut 2012, 14:17
Status: Offline

Re: zezwolenie na pojazdy uprzywilejowane

Post autor: kamiljan87 »

mam psychotesty,
a orzeczenie lekarskie mam trochę inne
brzmi:
"w wyniku badania lekarskiego i oceny narażeń występujących na stanowisku pracy, stosownie do przepisów art. 43 pkt 2, art 229f 4 Kodeksu Pracy, oraz art. 39 j ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym(Dz.U.nr 125, poz.874 z późn.zm.) orzeka się, że: {...} na stanowisku kierowca samochodu uprzywilejowanego kat B, C wobec braku przeciwwskazań zdrowotnych- zdolny do wykonywania pracy na ww. stanowisku."

badanie na 5 lat i to chyba wystarczy, jutro idę z tym do wójta, po wkładkę
Awatar użytkownika

czester0
Posty: 252
Rejestracja: pt 30 sty 2009, 22:31
Status: Offline

Re: zezwolenie na pojazdy uprzywilejowane

Post autor: czester0 »

Zapytaj może najpierw z Komendanta Gminnego , kto u Was w Gminie wydaje zaświadczenia na pojazdy uprzywilejowane. W mojej Gminie wygląda to następująco: OSP kieruje na badania lekarskie i psychologiczne strażaka. Zaświadczenia strażak przekazuje Naczelnikowi , a on pismem (przekazuje kopie zaświadczeń) zwraca się do urzędnika odpowiedzialnego za sprawy OSP o wydanie zaświadczenia. U nas nie ma żadnych limitów.

mikele
Posty: 214
Rejestracja: pt 18 lut 2011, 09:00
Status: Offline

Re: zezwolenie na pojazdy uprzywilejowane

Post autor: mikele »

kamiljan87 pisze:mam psychotesty,

"w wyniku badania lekarskiego i oceny narażeń występujących na stanowisku pracy, stosownie do przepisów art. 43 pkt 2, art 229f 4 Kodeksu Pracy, oraz art. 39 j ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym(Dz.U.nr 125, poz.874 z późn.zm.) orzeka się, że: {...} na stanowisku kierowca samochodu uprzywilejowanego kat B, C wobec braku przeciwwskazań zdrowotnych- zdolny do wykonywania pracy na ww. stanowisku."
Nie chcę Cię martwić, ale może się okazać, iż Twoje orzeczenie lekarskie jest dobre ale dla osób zawodowo zajmujących się prowadzeniem pojazdów uprzywilejowanych. Dla strażaków ochotników wymagane jest spełnienie kryteriów określonych w art. 95a ust. 4 - czyli posiadanie zaświadczenia wydanego przez wójta. Zaświadczenie to musi potwierdzać spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich, o których mowa w art. 122 ust. 2, oraz psychologicznych, o których mowa w art. 124 ust. 2.

Moje orzeczenie lekarskie zaczyna się mniej więcej tak:
"W wyniku badania lekarskiego przeprowadzonego na podstawie art. 122 ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym [.....]"

pzdr

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: zezwolenie na pojazdy uprzywilejowane

Post autor: slawek.998 »

Zaświadczenie wydaje Burmistrz lub Wujt na wniosek złożony przez zarząd OSP poparty przez Kom. Gminnego. Bez takiego zaświadczenia niewolno kierować pojazdem pożarniczym.

wladyslaw
Posty: 4
Rejestracja: wt 13 sie 2013, 22:54
Status: Offline

Re: zezwolenie na pojazdy uprzywilejowane

Post autor: wladyslaw »

Ale na jakiej podstawie to zaświadczenie wydaje Burmistrz lub Wójt ?
Bo już tego nie ogarniam :oops:

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: zezwolenie na pojazdy uprzywilejowane

Post autor: PiotrG »

wladyslaw pisze:Ale na jakiej podstawie to zaświadczenie wydaje Burmistrz lub Wójt ?
Bo już tego nie ogarniam :oops:
Ten temat, w tym wątku, już jest nieaktualny z uwagi na zmianę przepisów.
Kolega niech poczyta sobie tu: http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.php?f=15&t=7443
Może się coś wyjaśni :)
Pozdrawiam

lolek.bolek29
Posty: 3
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 17:54
Status: Offline

Re: zezwolenie na pojazdy uprzywilejowane

Post autor: lolek.bolek29 »

Wszędzie tego szukałem, potrzebne mi było do dokumentacji, koledzy pokserowali i gdzieś wynieśli, a w remizie jakimś cudem nic nie zostało..

Henseld
Posty: 10
Rejestracja: śr 16 paź 2013, 11:37
OSP (gm., woj.): 71676148978677567443
Lokalizacja: Legnica
Kontakt:
Status: Offline

Re: zezwolenie na pojazdy uprzywilejowane

Post autor: Henseld »

Miałem taki sam problem...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat