Szkolenia z przed 2006 roku

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.
Awatar użytkownika

Topic author
PiotrPrezes
Posty: 47
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 12 sty 2012, 09:12
OSP (gm., woj.): Pomorskie Pomorskie
Status: Offline

Szkolenia z przed 2006 roku

Post autor: PiotrPrezes »

Witam druhowie . Jakiś tydzień temu otrzymaliśmy pismo od komendanta PSP z wykazem osób do ponownego przeszkolenia , okazuje się , że aby moje szkolenie z Dowódców Sekcji (2003 rok) było ważne muszę zrobić szkolenie uzupełniające , co gorsze w 2007 roku już byłem na takim uzupełnieniu "bo w 2006 roku zmieniły się przepisy " wtedy to się nazywało Kurs Ratownictwa Technicznego . Teraz znowu powołują się na zmianę przepisów z roku 2006 . Ale na tym nie koniec bo ci co mieli szkolenie podstawowe przed rokiem 2006 i nie robili żadnego innego szkolenia po tym okresie muszą robić szkolenie szeregowych od początku !?
Moje pytanie kieruje do pana prawnika , jak to jest możliwe że szkolenie może być nie ważne ?

Jeszcze jedno czy do was również dotarły takie pisma koledzy druhowie ?

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Szkolenia z przed 2006 roku

Post autor: Fistach »

PiotrPrezes pisze:Witam druhowie . Jakiś tydzień temu otrzymaliśmy pismo od komendanta PSP z wykazem osób do ponownego przeszkolenia , okazuje się , że aby moje szkolenie z Dowódców Sekcji (2003 rok) było ważne muszę zrobić szkolenie uzupełniające , co gorsze w 2007 roku już byłem na takim uzupełnieniu "bo w 2006 roku zmieniły się przepisy " wtedy to się nazywało Kurs Ratownictwa Technicznego . Teraz znowu powołują się na zmianę przepisów z roku 2006 . Ale na tym nie koniec bo ci co mieli szkolenie podstawowe przed rokiem 2006 i nie robili żadnego innego szkolenia po tym okresie muszą robić szkolenie szeregowych od początku !?
Moje pytanie kieruje do pana prawnika , jak to jest możliwe że szkolenie może być nie ważne ?

Jeszcze jedno czy do was również dotarły takie pisma koledzy druhowie ?
U nas był ten sam problem. Nic nie poradzisz - od nas też starzy druhowie jeszcze raz na kursy musieli iść.
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: Szkolenia z przed 2006 roku

Post autor: kamil237 »

Potwierdzam. Nie przeskoczysz tego. U mnie był podobny problem z chyba 10 osobami.
Rozwiązanie: jeszcze raz na kurs trzeba iść.
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!
Awatar użytkownika

czester0
Posty: 252
Rejestracja: pt 30 sty 2009, 22:31
Status: Offline

Re: Szkolenia z przed 2006 roku

Post autor: czester0 »

Jeżeli miałeś szkolenie podstawowe zrobione przed 2006 r to teraz musisz zrobić tylko kurs część II czyli aparaty ODO i przejść komorę. Jestem Naczelnikiem OSP i aby moje uprawnienia były ważne , musiałem zrobić ODO,przejść komorę i ukończyć kurs ratownictwa technicznego.

kronikarz
Posty: 244
Rejestracja: ndz 23 sie 2009, 12:08
Status: Offline

Re: Szkolenia z przed 2006 roku

Post autor: kronikarz »

Ten temat również poruszałem ale w innym wątku. Jednak i w tym również zapytam bo może ktoś odpowie. Czy dokument wydany przez Komendanta Głównego PSP z wytycznymi do szkolenia strażaków ochotników ma rangę prawną na przykład ustawy lub rozporządzenia? Czy KG PSP może tak sobie stwierdzić że tamte szkolenia są nieważne? Ja otrzymałem świadectwo ukończenia kursu. Teraz wydawane są zaświadczenia. Czy za kilka lat kolejny KG PSP opracuje inny program szkolenia i znowu poprzednie stracą ważność? Pytanie również do naszego prawnika. Jak to właśnie jest z tymi szkoleniami? Na jakiej podstawie prawnej (proszę o konkretny przepis, Ustawa, Rozporządzenie) pozbawiono mnie i wielu innych strażaków uprawnień? Czy jak zmieniają się przepisy dotyczące prawa ruchu drogowego to wszyscy tracą uprawnienia do kierowania pojazdami? Czy jak zmienił się system szkolenia w oświacie (szkoły podstawowe, gimnazja, średnie) to wielu straciło swoje wykształcenie? Ktoś zdał maturę i nawet jak zmieniają się zasady to nikt nie traci uprawnień co do wykształcenia. Czy strażak zawodowy jeżeli zaliczy szkołę oficerską a po 20 latach zmieni się program nauczania to również straci uprawnienia i stopień i będzie jeszcze raz uczęszczał do szkoły oficerskiej? Trochę to wszystko jest śmieszne i doprowadza do zmniejszania się liczby strażaków. W mojej jednostce kilku strażaków powiedziało że nie będą ponownie chodzić na kurs bo już mają świadectwo ukończenia takiego kursu i co im zrobią? Czy nasz prawnik ma coś do powiedzenia w tej sprawie?

STAR244
Posty: 65
Rejestracja: pn 16 lis 2009, 16:24
Status: Offline

Re: Szkolenia z przed 2006 roku

Post autor: STAR244 »

wypowiedz kronikarza bardzo dobra i zrozumiała.
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: Szkolenia z przed 2006 roku

Post autor: kamil237 »

Kurde @kronikarz tak na to nie patrzyłem... Ale w tym co piszesz jest od groma racji. Na prawdę chyba jakiś dobry prawnik powinien zająć się tematem... Masz u mnie wirtualnego browara za ten post. A może wzorem kolegów z sąsiedniego forum kiedyś i prawdziwego się napijemy :)
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Szkolenia z przed 2006 roku

Post autor: slawek.998 »

kronikarz - masz racje ale co dalej z tym tematem. U mnie w gminie też przerabiamy ten temat ,okazuje się że 50 % członków JOT nie może brać udziału w akcjach z powodu nie przejścia nowych szkoleń mało tego jednostka która będzie wysyłała do akcji strażaków bez nowych szkoleń wogóle nie będzie dysponowana do akcji. Panie Dariuszu może pan wypowie się na ten temat.
Awatar użytkownika

fireman90
Posty: 638
Rejestracja: sob 03 cze 2006, 10:58
Lokalizacja: śląskie
Status: Offline

Re: Szkolenia z przed 2006 roku

Post autor: fireman90 »

U nas chwilowo spokój, ale niebawem zaczną się inspekcje i może być nieciekawie. Tak się tylko zastanawiam z drugiej strony-
slawek.998 pisze:jednostka która będzie wysyłała do akcji strażaków bez nowych szkoleń wogóle nie będzie dysponowana do akcji
kto i na jakiej podstawie może mi zabronić wykonywania obowiązków i celów, które mam zapisane w Statucie. Przecież każda OSP jest niezależnym stowarzyszeniem i jest niejako zobowiązana do stosowania się do zapisów statutowych. Na chłopski rozum, jak ci się na wsi będzie palić zagon suchej trawy czy kawałek poszycia to będziesz czekał aż cię SKKP zadysponuje ? Sam się zadysponujesz i niech cię tylko ktoś spróbuje odegnać od ognia :evil:
Jajakobyły
Awatar użytkownika

fido
Posty: 73
Rejestracja: wt 13 gru 2011, 09:48
OSP (gm., woj.): Puńców (goleszów, śląskie)
Lokalizacja: Puńców
Status: Offline

Re: Szkolenia z przed 2006 roku

Post autor: fido »

masz racje fireman, u siebie mozesz sam wyjechac i tylko zgłosić wyjazd, jest tylko jedno "ale" jeśli nie daj Boże się coś stanie kto odpowie za to, że druchowie mieli nieważne papiery?
"Idę tam, gdzie wszyscy inni uciekają przed śmiercią."
Awatar użytkownika

wujo2010
Posty: 436
Rejestracja: ndz 15 maja 2011, 12:10
Status: Offline

Re: Szkolenia z przed 2006 roku

Post autor: wujo2010 »

Panowie to co teraz się dzieje to masakra ,chcesz pomagac nie możesz przepis przepisy goni ,kto to wymyśla ?

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Szkolenia z przed 2006 roku

Post autor: slawek.998 »

Kto to wymyśla napewno nikt z OSP - w dzisiejszych czasach jesteśmy zagrożeniem dla PSP i moim zdaniem to oni wymyślają coraz to nowsze przepisy poto abyśmy nie mogli im sprostać. Dziwię się tylko naszemu ZG że pozwala na takie praktyki.
Awatar użytkownika

wujo2010
Posty: 436
Rejestracja: ndz 15 maja 2011, 12:10
Status: Offline

Re: Szkolenia z przed 2006 roku

Post autor: wujo2010 »

kolego, w zwykłych szeregach PSP nie szukaj winnych, wiem co mówię :cry:
Awatar użytkownika

fireman90
Posty: 638
Rejestracja: sob 03 cze 2006, 10:58
Lokalizacja: śląskie
Status: Offline

Re: Szkolenia z przed 2006 roku

Post autor: fireman90 »

fido pisze:kto odpowie za to, że druchowie mieli nieważne papiery?

Ależ uchowaj Boże bym kogoś namawiał do wyjazdu bez ważnych badań czy kursów. Chodzi głównie o ważność tych drugich, w kontekście tego co napisał @kronikarz. Sam posiadam świadectwo ukończenia kursu Szeregowy-ratownik z czasów gdy część druhów tu obecnych, dzielnie maszerowała z tornistrem do podstawówki (1996r.). Później kursy dowódców i naczelników i co -owe świadectwa mam se w ramki oprawić ? Moim zdaniem doskonalenie się w działaniach ratowniczych będzie wystarczające poprzez odpowiednią jakość i ilość ćwiczeń.
slawek.998 pisze:w dzisiejszych czasach jesteśmy zagrożeniem dla PSP

Chyba w takim sensie, że wizjonerzy na wysokich stołkach marzą o takim wyszkoleniu ochotników, którzy za darmo (lub marny ekwiwalent) zrobią to samo co robi PSP za pensje. Oj, chyba prędzej się em-ki doczekają o ile wcześnie z wysokich stołków nie spadną.
Jajakobyły

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Szkolenia z przed 2006 roku

Post autor: slawek.998 »

Oczywiście że miałem na myśli tych tam na górze a nie strażaków z którymi jeżdzimy razem na akcje.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat