KPP a Ratownik Medyczny

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.
Awatar użytkownika

Topic author
fido
Posty: 73
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: wt 13 gru 2011, 09:48
OSP (gm., woj.): Puńców (goleszów, śląskie)
Lokalizacja: Puńców
Status: Offline

KPP a Ratownik Medyczny

Post autor: fido »

mam pytanie, czy ktoś wie, czy są jakieś przepisy mówiące o tym, czy ratownik medyczny po szkole, będący członkiem osp, także musi mieć kurs KPP? czy z racji swoich dożywotnich kwalifikacji jest z tego zwolniony, bo pytałem różne osoby i zdania są podzielone.
"Idę tam, gdzie wszyscy inni uciekają przed śmiercią."

mikele
Posty: 214
Rejestracja: pt 18 lut 2011, 09:00
Status: Offline

Re: KPP a Ratownik Medyczny

Post autor: mikele »

fido pisze:mam pytanie, czy ktoś wie, czy są jakieś przepisy mówiące o tym, czy ratownik medyczny po szkole, będący członkiem osp, także musi mieć kurs KPP? czy z racji swoich dożywotnich kwalifikacji jest z tego zwolniony, bo pytałem różne osoby i zdania są podzielone.
Moim zdaniem nie musi, ponieważ posiada (przynajmniej powinien posiadać) większą wiedzę i umiejętności niż "zwykły ratownik" po KPP.

edit:
Zgodnie z art. 11 ust. 1 pkt. 5 ustawy o Państwowym ratownictwie medycznym wykonywanie zawodu ratownika medycznego polega między innymi na "organizowaniu i prowadzeniu zajęć z zakresu pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz medycznych czynności ratunkowych."
Chyba dziwnym byłoby wymagać od osoby, która ma kompetencje do prowadzenia kursu KPP, aby sama taki kurs kończyła.
Awatar użytkownika

strazak102
Posty: 138
Rejestracja: pn 30 maja 2011, 09:46
OSP (gm., woj.): Strzebieszew,Domaniewice,Łódzkie
Status: Offline

Re: KPP a Ratownik Medyczny

Post autor: strazak102 »

Nie musisz przechodzić tego kursu w OSP, wystarczy, że oddasz do OSP dyplom czy świadectwo ukończenia takiej szkoły. Ratownik medyczny nie musi również robić recertyfikacji jak inni członkowie OSP po zwykłym kursie KPP.
"Bogu na chwałę, ludziom na pożytek"

"co nie uśmierci to podwójnie wzmocni mnie"
Awatar użytkownika

Xamil
Posty: 31
Rejestracja: ndz 01 mar 2009, 23:29
Status: Offline

Re: KPP a Ratownik Medyczny

Post autor: Xamil »

Dziwnym by to było, ale w Polsce wszystko jest możliwe. Ja słyszałem, że muszą odbywać te kursy.

P.S. Ponoć teraz coś takiego jak recertyfikacja nie istnieje. Po 3 latach trzeba odbyć cały kurs ponownie.

felicjan.fisz
Posty: 3
Rejestracja: pn 16 wrz 2013, 10:49
Status: Offline

Re: KPP a Ratownik Medyczny

Post autor: felicjan.fisz »

To miło z Waszej strony, że poruszyliście, generalnie obecnie w Polsce zaczyna brakować ratowników medycznych, więc kurs tym bardziej jest w cenie :)

ulkon
Posty: 4
Rejestracja: pt 20 wrz 2013, 22:38
OSP (gm., woj.): Skarżysko Kamienna
Status: Offline

Re: KPP a Ratownik Medyczny

Post autor: ulkon »

Paweł-Nacz wszystko opisał bardzo dobrze i zgodnie z prawdą. Szczególnie ważne dla strażaków jest to, że mając kurs KPP mogą wykonywać te czynności w trakcie akcji, natomiast nie wolno nam wykonywać czynności ratownika medycznego, nawet jeśli ma niezbedną wiedzę i sytuacja takich czynności wymaga. Uczulam, bo u nas chlopcy mieli z tego powodu problemy (choć uratowali dziewczynkę).

izaborszcz
Posty: 3
Rejestracja: wt 12 lis 2013, 15:45
OSP (gm., woj.): województwo małopolskie
Status: Offline

Re: KPP a Ratownik Medyczny

Post autor: izaborszcz »

dokladnie, też słyszałam o takiej akcji, gdzie chłopcy uratowali życie dziecka, a potem mieli z tego powodu problemy... jednak nasze prawo wciąż pozostawia wiele do życzenia...

czassi
Posty: 7
Rejestracja: śr 13 lis 2013, 15:02
OSP (gm., woj.): 6575634534534365464234
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:
Status: Offline

Re: KPP a Ratownik Medyczny

Post autor: czassi »

W takich sytuacjach ludzie patrzą na "prawo" w którym jest pełno dziur... Nie patrzą na losy ludzi
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat