Zarząd Miejsko-Gminny nadmiernie rozbudowany. PodstawyPrawne

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
lukasnr1
Posty: 22
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: wt 16 paź 2012, 11:39
OSP (gm., woj.): dolnoslaskie, zgorzelec
Status: Offline

Zarząd Miejsko-Gminny nadmiernie rozbudowany. PodstawyPrawne

Post autor: lukasnr1 »

Witam!
Moje pytanie nr1 może bedzie laiczne, lecz nie udalo mi sie znalezc zadnych konkretnych odpowiedzi.

Czy sa jakies regulaminy dotyczące określania liczby osób w zarządzie?
Pytam, ponieważ w naszej gminie jest 5 jednostek OSP, 3 włączone do KSRG.
Zarzad na ostatnich wyborach podjal decyzje, że liczba członków zarządu z poszczególnych osp, bedzie ustalana na podstawie liczby osob zapisanych w OSP- na każde 10 osób 1 osoba w zarządzie. Specjalnie napisałem zapisanych- ponieważ nie chodzi o JOT, a poprostu wszystkie osoby które sympatyzują OSP, są włączone w poczet członków, ale nie czynnych.
Efekt tego jest taki, że jednostka wioskowa, w której każdy należy do OSP :) ma najwięcej osób w zarządzie- 4.
A moja jednostka- w małym mieście ma jedynie 2 osoby (27 osób- niepełna dziesiątka sie nie liczy). Pikanterii dodaje fakt, że nasza OSP w roku ma 130 interwencji a pozostałe po 30-40 interwencji. Dodatkowe atuty to to- że u nas na 27 osób jest 7 strażaków z PSP a tam wcale.

Pytanie nr2 wynika z takiej oto sytuacji.
Jednotka inna z naszej gminy posiada 39 członków- czyli 3 osoby w zarządzie. Dodatkowo jedna z osób z tej własnie osp pracuje w nadleśnictwie i tam jest jakaś zakładowa straż pożarna nadleśnictwa- i oni niby są włączeni do związku OSP. Niestety- jestem na 90 % wyjazdach- nigdy ich nie widziałem przy akcji- nigdy ni spotkałem ani jednego członka z tej OSP poza tym gosciem w zarządzie a przecież oni nie sa nawet finansowani przez urzad.
I tu pytanie- czy takie twory moga miec swoja osobe w zarzadzie miejsko-gminnym?

Jak się do tego dobrać, żeby ograniczyć liczbę osób w zarządzie i jak to jest u was zorganizowane- ile osób z poszczególnych OSP w waszych zarządach.

Przepraszam, jęśli pytanie się powtarza, ale naprawdę grzebałem w wyszukiwarce i nie znalazlem nic w podobnym guscie.
Pozdrawiam!

mikele
Posty: 214
Rejestracja: pt 18 lut 2011, 09:00
Status: Offline

Re: Zarząd Miejsko-Gminny nadmiernie rozbudowany. PodstawyPr

Post autor: mikele »

Zajrzyj do statutu ZOSP RP.
lukasnr1 pisze:Witam!
Zarzad na ostatnich wyborach podjal decyzje, że liczba członków zarządu z poszczególnych osp, bedzie ustalana na podstawie liczby osob zapisanych w OSP- na każde 10 osób 1 osoba w zarządzie. Specjalnie napisałem zapisanych- ponieważ nie chodzi o JOT, a poprostu wszystkie osoby które sympatyzują OSP, są włączone w poczet członków, ale nie czynnych. [...]
Najwyższą władzą oddziału gminnego jest zjazd oddziału gminnego, do którego kompetencji należy między innymi zatwierdzanie składu zarządu oddziału gminnego. Nie jest określone ile osób z poszczególnych jednostek ma się znaleźć w składzie zarządu. Wg mnie teoretycznie zarząd gminny może się składać z członków z jednej OSP - o ile taki skład zostanie zatwierdzony przez zjazd gminny
lukasnr1 pisze: I tu pytanie- czy takie twory moga miec swoja osobe w zarzadzie miejsko-gminnym?
Jeżeli ten twór jest strażą ochotniczą (lub nie jest ale ma osobowość prawną) i w statucie ma zapis o przynależeniu do Związku OSP RP to chyba raczej tak (paragraf 10 statutu ZOSP RP)

Topic author
lukasnr1
Posty: 22
Rejestracja: wt 16 paź 2012, 11:39
OSP (gm., woj.): dolnoslaskie, zgorzelec
Status: Offline

Re: Zarząd Miejsko-Gminny nadmiernie rozbudowany. PodstawyPr

Post autor: lukasnr1 »

Czyli- jeśli na zjezdzie ustalilibysmy, że skład zarzadu to po 2 osoby z każdej jednostki to wystarczy tak?
A można podjąć uchwałę, że nadleśnictwo nie może typować osoby do zarzadu- lub może typować osobę która posiada jedynie głoś doradczy a nie decydujący?
Czy jednostka z nadlesnictwa powinna posiadac jakies dokumenty potwierdzajace przynaleznosc do zwiazku?
Awatar użytkownika

straż559[S]
Posty: 44
Rejestracja: pn 21 mar 2011, 15:12
OSP (gm., woj.): Warszowice pawłowice śląskie
Status: Offline

Re: Zarząd Miejsko-Gminny nadmiernie rozbudowany. PodstawyPr

Post autor: straż559[S] »

U nas jak mnie pamięc nie myli, to prezes i naczelnik, oraz dwóch delegatów czy jakoś tak...

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Zarząd Miejsko-Gminny nadmiernie rozbudowany. PodstawyPr

Post autor: slawek.998 »

A u nas jest tak jak w opisanej przez lukasnr1 sytuacji tzn. ilość członków w zarządzie jest zależna od ilości członków w danej OSP. Sytuacja taka jest w wielu zarządach. Duża jednostka ma więcej członków w zarządzie niż mniejsza przecież to chyba logiczne. Chciałbym jeszcze zwrucić uwage na to że OSP to nie tylko JOT i członkowie czynni. W składzie zarządu mogą być osoby nie związane bezpośrednio z pożarnictwem.

Topic author
lukasnr1
Posty: 22
Rejestracja: wt 16 paź 2012, 11:39
OSP (gm., woj.): dolnoslaskie, zgorzelec
Status: Offline

Re: Zarząd Miejsko-Gminny nadmiernie rozbudowany. PodstawyPr

Post autor: lukasnr1 »

Rozumie, że jest to kwestia dogadania, dla mnie temat zamkniety.
Pozdrawiam!
I dziekuje za odpowiedzi.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat