Sprawa wynagrodzeń za udział w akcjach członków OSP.

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Czy jesteś za bezpośrednim poborem wynagrodzenia za udział w akcjach członków OSP?

Czas głosowania minął ndz 25 lut 2007, 21:38

Odpowiedź na pytanie TAK + uzasadnienie
31
51%
Odpowiedź na pytanie NIE + uzasadnienie
30
49%
 
Liczba głosów: 61

fajerman-1
Posty: 193
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 30 kwie 2006, 11:15
Status: Offline

Post autor: fajerman-1 »

Zgadza sie Gmina jest ZOBOWIAZANA Ustawa o wypłacaniu ekwiwalentu i nie ma takiego PRAWA ze nie bedzie wypłacac .Takze członkowie nie maja PRAWA rezygnowac z pobrania kasy.A gdy wezma tak ja pisał kolega wyzej.moze wpłacic na głodujace dzieci w Etiopii lub Mozambiku.
Swiadczy to o waszej nieswiadomosci niewiedzy i braku poszanowania prawa które nas obowiązuje.pozdro
Byłem i jestem za wypłacaniem ekwiwalentu.
Zawodowi strazacy takze biora kase jezeli nawet przez cała słuzbe nie beda mieli wezwania do akcji.Dlaczego sie przy tym tak upuerac.Nie rozumiem tych ludzi
Awatar użytkownika

Sławko
Posty: 71
Rejestracja: śr 15 lis 2006, 18:01
Lokalizacja: OSP Zagrodno
Status: Offline

ekwiwalent

Post autor: Sławko »

Witam Druchów!
Czytam kolejne posty i jestem zaskoczony. Wypłaty ekwiwalentów są ustawwowym obowiązkiem samorzadu, i nie ma co na ten temat dyskutować. Te pieniądze należą się każdemu ochotnikowi który bierze udziął w akcjach, szkoleniach i cwiczeniach. Zzrzekanie się tych pieniędzy jak już niektóży zuważyli jest łamaniem obowiązującego prawa. A co z tymi pieniędzmi zrobi Ochotnik odbierając je, to jest jego sprawa, zawsze może wpłacić je do jednostki jeżeli ma taką ochotę. Mówienie o patologi jest nie namiejscu :oops: . Po pierwsze od momętu wprowadzenia ustawy, a jest to już pare ładnych lat, sytuacje związane z podpaleniami ,,aby zarobić '',można by wyliczyć na palcach jednej ręki w skali kraju, po drugie o tym czy i kogo przyjmiemy w nasze szeregi zależy od nas, większość kandydatów dobrze znamy i wiemy czy możemy im zaufać. Co do wyjazdów alrmowych, to tak jest u nas - jest powołana jednostka operacyjna, członkowie tej jednostki(21 osób) są przeszkoleni mają odpowiednie badania, a wyjerzdżają ci którzy przybędą pierwsi i nikt nie ma do nikogo pretensji, i prosze mi wieżyć, że nie są to wcale tłumy. Co do Budzetu Gminy, to Gminy, które wypłacają ekwiwalenty to w budżecie na cele ochrony przeciwpożarowej zapewniają też srodki na wypłacanie tych że ekwiwalentów i nie łudźmy się gby nie musiały ich wypłacać to pieniadze te przeznaczyłyby na inne potrzeby nie związane z ochroną przeciwpożarową.
Pobieranie ekwiwalentu to nasze prawo i nie mówmy o tym, ze pobierając łamiemy ide bezinteresownego niesienia pomocy. Ci którzy wyjeżdżają do akcji to wiedzą jaki to ,,lekki chleb", gwarantuje że ci któży nie mają powołania, nie będą chcieli tych paru złotych za wkład jaki trzeba często wnieść w niesienie pomocy.
Jeżeli nadal będziemy mówić o tym, że te pieniądze się nam nie należą, to prędzej czy póżniej to ktoś wpadnie na to, żeby nam to prawo odebrać, w końcu tego sami chcemy. Tylko nie wieżmy w to, że coś w zamian dostaniemy.
Sam pobieram ekwiwalent. Jest to 10 zł za godz. akcji, i 1 zł za szkolenia, tak jest ustalone w naszej gminie przy naszym przyzwoleniu. Dzięki temu nie musimy dokładć z własnej kieszeni na wodę mineralną do akcji, zorganizowanie ogniska dla MDP, czy dla dorosłego grona. Mamy na wyjazdy np. na targi pożarnicze, itd. itp.
A więc proszę nie stwarzajmy sobie sami problemu.
Dziękuje i przepraszam jeżeli kogoś dotknąłem tą wypowiedzią :wink: .

Tiger
Posty: 124
Rejestracja: czw 18 gru 2003, 13:41
Kontakt:
Status: Offline

Re: ekwiwalent

Post autor: Tiger »

Sławko pisze: 1 zł za szkolenia, tak jest ustalone w naszej gminie przy naszym przyzwoleniu.
Szanowny druhu, dlaczego za szkolenia pobieracie tylko 1zl? Moim zdaniem to wlasnie wtedy najwiecej tracimy. Jezeli szkolenia odbywaja sie w godzinach pracy, to musimy wziac wolne w swoim zakladzie. Ja nie pobieram ekwiwalentu za czas spedzony przy akcjach, przewaznie uczestnicze w nich po pracy, ale za szkolenie nie popuszcze, zaklad mi za to nie zaplaci i dlatego - zgodnie z przepisami- gmina musi wyplacic mi ekwiwalent.
O!polskie ratownictwo - http://ratownictwo.opole.pl
Awatar użytkownika

Sławko
Posty: 71
Rejestracja: śr 15 lis 2006, 18:01
Lokalizacja: OSP Zagrodno
Status: Offline

Post autor: Sławko »

Witam druchów!
Tiger. Za szkolenia pobieramy 1zł, ponieważ z terenu gminy w kursach czy szkoleniach ucestniczy większa ilość druchów, kursy i szkolenia trwają srednio 40 godz. to jest duże obciążenie dla budżetu gminy, a z KP PSP już dawno opracowaliśmy system wekendowy, tz. zajęcia na kursach i szkoleniach odbywają się w godzinach południowych, i w soboty.
Jak dobrze być strażakiem :-)
Slawko OSP - forum www.strażak.pl

Tiger
Posty: 124
Rejestracja: czw 18 gru 2003, 13:41
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Tiger »

Witam, teraz rozumiem. Szczerze mówiąc, nie przypuszczałem, że pracownicy KP PSP prowadzą szkolenia w weekendy, stąd moje pytanie. My raczej w godzinach pracy, chociaż po wejściu w życie nowego systemu szkolenia, w naszej KM PSP też coś przebąkują o weekendach. W końcu masa strażaków, aby zachować dotychczasowe uprawnienia, musi ukończyć conajmniej kurs ratowników cz. II a sporo również szkolenie z zakresu ratownictwa. Na samą cz. II nie starczy 6 dni, które ustawowo należą się pracownikowi - ochotnikowi, zgodnie z ustawą. A i ekwiwalent gmina musiałaby w sumie ogromny wypłacić dla całej rzeszy strażaków, biorąc 1/175.
O!polskie ratownictwo - http://ratownictwo.opole.pl

kolt
Posty: 31
Rejestracja: śr 25 lut 2004, 20:08
Status: Offline

Post autor: kolt »

Nie uzasadnione wyp³acanie ekwiwalêtu za udzia³ w akcjach r-g dla mnie mija siê z celem naszego stowarzyszenia (ochotnicza),
Za udzia³ w akcjach nie powinni braæ wynagrodzenia kierowcy z racji otrzymywanego uposa¿enia za obs³ugê samochodu z UM i G.
Komendanci gminny, którzy otrzymuj± wynagrodzenie z UM i G
Osoby, które s± bezrobotne - bo wynagrodzenie takie jest kryminogenne i zachêca ich do podpalania w celu uzyskania korzy¶ci finansowych.
Osoby, które za czas nie obecno¶ci w pracy dla dzia³añ r-g uzyska³ wynagrodzenie na podstawie odrêbnych przepisów

I tu nasuwa siê wniosek wynagrodzenie za udzia³ w akcjach powinni otrzymywaæ te osoby, który w tym czasie opu¶ci³y swoje stanowisko pracy dla ratowania mienia spo³ecznego lub prywatnego.
I tak to widzia³ ustawodawca. bo zgodnie z ustawa o ochronie przeciw-po¿arowej z dnia 24 sierpnia z 1991r Art. 28 ust.3


Je¿eli kto¶ nie posiada uprawnieñ do wynagrodzenia w czasie trwania akcji na podstawie odrêbnych przepisów lub skorzysta³ z tych uprawnieñ to nie nale¿y mu siê ekwiwalent, o którym mowa w Art.28 ust. 1

Mam kolegów w Niemczech w stra¿y i tam p³ac± tylko w tedy gdy opu¶ci³e¶ stanowisko pracy dla celów r-g i musisz to udokumentowaæ w gminie!!!

Pozdrawiam kolt

44g37R7@neostrada.pl
Posty: 60
Rejestracja: pn 09 paź 2006, 21:19
Status: Offline

Post autor: 44g37R7@neostrada.pl »

:lol: :lol: :lol:
Ostatnio zmieniony wt 19 lut 2008, 22:40 przez 44g37R7@neostrada.pl, łącznie zmieniany 1 raz.

44g37R7@neostrada.pl
Posty: 60
Rejestracja: pn 09 paź 2006, 21:19
Status: Offline

Post autor: 44g37R7@neostrada.pl »

:lol: :lol: :lol:
Ostatnio zmieniony wt 19 lut 2008, 22:41 przez 44g37R7@neostrada.pl, łącznie zmieniany 1 raz.

kolt
Posty: 31
Rejestracja: śr 25 lut 2004, 20:08
Status: Offline

Post autor: kolt »

Ja nie uwa¿am ¿e nie nale¿y siê ekwiwalent za udzia³ w akcjach tylko w ten sposób interpretujê Art. 28 ust.3 dnia 24 sierpnia z 1991r

Art. 28. 1. Cz³onek ochotniczej stra¿y po¿arnej, który uczestniczy³ w dzia³aniu ratowniczym lub szkoleniu po¿arniczym organizowanym przez Pañstwow± Stra¿ Po¿arn±, otrzymuje ekwiwalent pieniê¿ny.
2. Ekwiwalent, o którym mowa w ust. 1, jest wyp³acany z bud¿etu gminy do wysoko¶ci 1/175 przeciêtnego miesiêcznego wynagrodzenia w gospodarce uspo³ecznionej, obliczonego za poprzedni kwarta³ przez Prezesa G³ównego Urzêdu Statystycznego, za ka¿d± godzinê udzia³u w dzia³aniu ratowniczym lub szkoleniu ratowniczym.
3. Ekwiwalent, o którym mowa w ust. 1 i 2, nie przys³uguje cz³onkowi ochotniczej stra¿y po¿arnej za czas nieobecno¶ci w pracy, za który zachowa³ wynagrodzenie.
Je¿eli ekwiwalent nale¿a³by siê wszystkim bez wyj±tku to nie by³o by ust.3 a w ust. 2 tego¿ artyku³u zapisu (do wysoko¶ci 1/175 przeciêtnego miesiêcznego wynagrodzenia) w³a¶nie te(do) daje mo¿liwo¶æ wyp³acania tego ekwiwalêtu stosownie do wynagrodzenia jakie utraci³ dany stra¿ak podczas akcji, bo jeden na 8z³ za roboczogodzinê a drugi 5z³., gdzie jest napisane ¿e to musi byæ pe³na kwota 100% 1/175 czyli obecnie 14,00 z³
A jak okre¶liæ stawkê dla bezrobotnego???
Osobi¶cie wola³bym aby za udzia³ w akcjach r-g i dzia³alno¶ci w stra¿y ochotniczej stra¿acy mieli zagwarantowany dodatek do emerytury zgodnie z propozycj± jaka zosta³a z³o¿ona do zmiany tej ustawy.
W stra¿y jestem od 1995r w 1999r zosta³em prezesem jednostki obi³em t± funkcje po ojcu, który by³ w stra¿y 55lat w tym prezesem 50lat, dlaczego by³ bo zmar³ trzeciego czerwca tego roku.
Jestem w trakcie rozbudowy remizy, robimy to metod± gospodarcz± – materia³ pozyskujemy od sponsorów a pracê wykonujemy sami i jest mi bardzo ciê¿ko znale¼æ chêtnych do pracy ale jak zawyje syrena to s± wszyscy bo jest okazja zarobiæ pieni±dze, a najgorsze jest to ¿e nie mogê im tego powiedzieæ oficjalnie, bo wtedy wcale nie przyjd± ani do pracy ani do dzia³añ r-g.
Za udzia³ w akcjach r-g w tym roku wyp³aci³em ekwiwalent w wysoko¶ci 2 700,00 z³ a bud¿et jednostki wyniós³ oko³o 23 000.00 z³.

Pozdrawiam kolt

44g37R7@neostrada.pl
Posty: 60
Rejestracja: pn 09 paź 2006, 21:19
Status: Offline

Post autor: 44g37R7@neostrada.pl »

:lol: :lol: :lol:
Ostatnio zmieniony wt 19 lut 2008, 22:42 przez 44g37R7@neostrada.pl, łącznie zmieniany 1 raz.

Marcello
Posty: 44
Rejestracja: pn 11 wrz 2006, 19:59
Lokalizacja: Kraków
Status: Offline

Post autor: Marcello »

Rozmawiałem wczoraj z Dyrektorem Wojewódzkiego ZOSP RP

Powiedział mi, że ta odpłatność należy się tylko tym osobom, co pracują i gdy akcja odbywa się w godzinach pracy. a one są uznawane od poniedziałku do piątku od 8.00-16.00.

On też popiera moje zdanie, że w ten sposób zatraca się symol Strażaka Ochotnika.

A jeśli się będzie domagać od gmin należności za akcje, to gmina zapłaci, bo taki jest jej obowiązek, ale trzeba się liczyć z tym, że zrekompensuje sobie to w dobrowolnych dofinansowaniach na straż.


Tak, że należy się zastanowić, czy to się opłaca.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

Sławko
Posty: 71
Rejestracja: śr 15 lis 2006, 18:01
Lokalizacja: OSP Zagrodno
Status: Offline

Post autor: Sławko »

Witajcie :wink:
Popieram i szanuje wszystkich, którzy przypominają o społecznym harakterze naszej służby. Rozumiem również wątpliwości z wypłacaniem ekwiwalentu, ale to nieznaczy że musimy rezygnować z naszych praw. Już wcześniej muwiłem, że trzeba się zastanowić czy z chwilą zlikwidowania tekiego prawa, pieniądze w budżetach gmin przeznaczane na ekwiwalenty pozostały by w budżecie przeznaczonym na straże. Jak znam życie to w tych bogatych będą bo były, a w biednych na pewno rozejdą się na załatanie bardziej potrzebnych potrzeb gminy. Myśle, że w tej chwili prężne zarządy naszych jednostek, przy współpracy swoich członków lepiej wykorzystają te pieniądze.
A co do art.28 ust.3. (Ekwiwalent, o którym mowa w ust. 1 i 2, nie przysługuje członkowi ochotniczej straży pożarnej za czas nieobecności w pracy, za który zachował wynagrodzenie.), to jeżeli strażak mimo nieobecności w pracy spowodowanej udziałem w akcji, w wyniku porozumienia z pracodawcą dostanie wynagrodzenie, to w tym wypadku nie należy mu się ekwiwalent, stąd ten wyjątek. Ust.2. ,,do wysokości 1/175 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce uspołecznionej, obliczonego za poprzedni kwartał przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego", z tego właśnie wynika ni mniej ni więcej, tylko właśnie te 14 zł. Z tego zapisu wynika że kwota ta może być wyższa niż 14 zł, ele nie mniejsza od 14 zł. Gdyby ustawa zakładał niższą stawke to zapis brzmiał by ,, do 1/176, do 1/177 itd"
Pozdrawiam :wink:
Jak dobrze być strażakiem :-)
Slawko OSP - forum www.strażak.pl

44g37R7@neostrada.pl
Posty: 60
Rejestracja: pn 09 paź 2006, 21:19
Status: Offline

Post autor: 44g37R7@neostrada.pl »

:lol: :lol: :lol:
Ostatnio zmieniony wt 19 lut 2008, 22:43 przez 44g37R7@neostrada.pl, łącznie zmieniany 1 raz.

Tiger
Posty: 124
Rejestracja: czw 18 gru 2003, 13:41
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Tiger »

Sławko pisze:...z tego właśnie wynika ni mniej ni więcej, tylko właśnie te 14 zł. Z tego zapisu wynika że kwota ta może być wyższa niż 14 zł, ele nie mniejsza od 14 zł. Gdyby ustawa zakładał niższą stawke to zapis brzmiał by ,, do 1/176, do 1/177 itd
"Ekwiwalent (...) jest wypłacany z budżetu gminy do wysokości 1/175 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce uspołecznionej,obliczonego za poprzedni kwartał przez prezesa GUS, za każdą godzinę udziału w działaniu ratowniczym lub szkoleniu ratowniczym."
1) Gdyby miało to być równe 1/175 czyli obecnie 14 zł, to zapis by brzmiał: "w wysokości" a nie "do wysokości". Poza tym "do" 14 zł zawsze znaczy "nie więcej niż".
2) Gmina ma obowiązek wypłacić ekwiwalent za utracone zarobki, w kwocie nie przekraczającej 1/175. Jeżeli członkiem OSP bedzie prezes banku :wink: , który w tym czasie zarobiłby 100 zł na godzinę, to jemu gmina wypłaci ekwiwalent, ale tylko do 14 zł., reszta to jego strata. Za ten sam czas Jasiowi Kowalskiemu, który pracuje w Biedronce za 6 zł na godzinę, gmina wypłaci 6 zł. , czyli w pełni zrekompensuje utracone zarobki.
O!polskie ratownictwo - http://ratownictwo.opole.pl

44g37R7@neostrada.pl
Posty: 60
Rejestracja: pn 09 paź 2006, 21:19
Status: Offline

Post autor: 44g37R7@neostrada.pl »

:lol: :lol: :lol:
Ostatnio zmieniony wt 19 lut 2008, 22:44 przez 44g37R7@neostrada.pl, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat