Darowizna dla OSP - brak konta bankowego

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.
Awatar użytkownika

Topic author
michanio
Posty: 50
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 22 lut 2012, 15:06
Status: Offline

Darowizna dla OSP - brak konta bankowego

Post autor: michanio »

Witam!

Koledzy mam problem... jako młodzi uratowaliśmy naszą jednostkę od upadku i powoli wychodzimy na prostą. Trochę poświęciliśmy czasu aby znaleźć sponsorów. znalazłem kilka firm, które chętnie przekażą nam darowiznę na cele statutowe. I tu zaczyna się problem... Dziadki z zarządu (a raczej prezes i naczelnik bo tylko oni mają 60+) w minionym tygodniu zlikwidowali konto w banku gdyż ich zdaniem nie było nam potrzebne... I tu mam problem. Na tą niedzielę umówiłem się na spotkania ze sponsorami i nie wiem co mam im powiedzieć. Jak przekazać darowiznę dla OSP która nie posiada konta? Mieliście może takie sytuacje? głównie chodzi mi o to jak udokumentować tą darowiznę, wiadomo w banku wszystko byłoby udokumentowane a tu sam nie wiem... czy coś w stylu umowy darowizny? Bardzo was proszę o pomoc gdyż po prostu dziś zbaraniałem jak się dowiedziałem o tym fakcie.
Awatar użytkownika

seligow
Posty: 679
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Re: Darowizna dla OSP - brak konta bankowego

Post autor: seligow »

Umowę darowizny tak czy tak podpisać musisz. A w niedziele pogadaj ze sponsorami jak się sprawy mają, powiedz, że dostarczysz numer konta w tygodniu, a w międzyczasie załatw to w banku...
Starszy sikawkowy
Awatar użytkownika

Topic author
michanio
Posty: 50
Rejestracja: śr 22 lut 2012, 15:06
Status: Offline

Re: Darowizna dla OSP - brak konta bankowego

Post autor: michanio »

No wychodzi na to że innego wyjścia nie ma. No nic. pojeżdżę po bankach i wypytam się o jakieś konta dla osp.

Raku
Posty: 204
Rejestracja: śr 30 lis 2011, 14:02
OSP (gm., woj.): Bierna, Sulików, Dolnośląskie
Status: Offline

Re: Darowizna dla OSP - brak konta bankowego

Post autor: Raku »

Popytać możesz, ale jeśli macie statut wzorcowy lub zbliżony do wzorcowego to nie widzę sprawy w jasnych barwach :? dlaczego ? Ano dlatego, że umowy, pełnomocnictwa itp w imieniu Zarządu podpisuje Prezes lub Wiceprezes i Skarbnik.
Awatar użytkownika

Topic author
michanio
Posty: 50
Rejestracja: śr 22 lut 2012, 15:06
Status: Offline

Re: Darowizna dla OSP - brak konta bankowego

Post autor: michanio »

Mamy wzorcowy. Ale z podpisem nie byłoby problemu bo kwestię podpisu na umowie darowizny już z prezesem ustaliłem. Zastanawiam się jeszcze nad czymś takim jak przekaz pocztowy. aby sponsor przekazał pieniądze za pomocą przekazu a w danych adresata napisał "Skarbnik OSP **** Imię Nazwisko Adres." Co sądzicie o tym? bo dziś listonosz tak mi powiedział. a w umowie darowizny spisać nr przekazu i cel na jaki darowizna idzie?

kronikarz
Posty: 244
Rejestracja: ndz 23 sie 2009, 12:08
Status: Offline

Re: Darowizna dla OSP - brak konta bankowego

Post autor: kronikarz »

Jest jeszcze coś takiego jak druki KP (Kasa Przyjmie). Może w ten sposób zaksięgować pieniądze? A jak rejestrujecie wpływy za składki członkowskie lub od członków wspierających? Na przykład można zrobić tak: w legitymacji wpisujecie kwotę składki i potwierdzacie pieczątką, następnie skarbnik wypisuje druk KP z kwotą za wszystkie składki i w treści wpisuje że są to składki członkowskie za .......... rok za ........ członków. Na tej podstawie wpisuje do książki skarbnika. Można również każdemu strażakowi wypisać druk KP ale jeżeli w OSP jest dużo członków to robi się dużo papierków. Myślę że na podobnej zasadzie można wydać pokwitowanie (KP) dla sponsora i zaksięgować to w książce skarbnika. Natomiast z własnego doświadczenia wiem że Bank Śląski oferuje atrakcyjne warunki na prowadzenie konta dla OSP.

Raku
Posty: 204
Rejestracja: śr 30 lis 2011, 14:02
OSP (gm., woj.): Bierna, Sulików, Dolnośląskie
Status: Offline

Re: Darowizna dla OSP - brak konta bankowego

Post autor: Raku »

Chodziło mi bardziej oto, że jeśli chcesz założyć konto bankowe dla swojej OSP to będziesz potrzebował Prezesa/Wiceprezesa i Skarbnika. Te osoby będą musiały złożyć wzory podpisów w banku. Co do KP ciekawy pomysł, pogadajcie z księgową lub kimś kto was rozlicza, oni są obyci w takich sprawach.

ospglinik
Posty: 506
Rejestracja: czw 19 sty 2012, 18:21
OSP (gm., woj.): glinik,podkarpackie
Status: Offline

Re: Darowizna dla OSP - brak konta bankowego

Post autor: ospglinik »

konto założyć w spółdzielczym i napisać wniosek o zwolnienie z opłat ,my takie mamy i pobierają tylko za ruch na rachunku.a żeby założyć konto musi pójść prezes z skarbnikiem i pieczątką i odpisem chyba z krs i statutem
Awatar użytkownika

artur_wyszonki
Posty: 272
Rejestracja: wt 10 sty 2012, 16:30
OSP (gm., woj.): OSP Wyszonki Kościelne (gm. Klukowo woj. podlaskie)
Lokalizacja: Wyszonki Kościelne (Podlaskie)
Status: Offline

Re: Darowizna dla OSP - brak konta bankowego

Post autor: artur_wyszonki »

Tak jak kolega wyżej napisał, i w spółdzielczym można jeszcze dostać jakieś pieniążki na sprzęt (bynajmniej u nas), piszesz podanie do zarządu, bądź dyrektora (nie pamiętam dokładnie) i zawsze coś tam przeleją na konto (np. 500zł), tylko na zasadzie zwrotu, czyli najpierw kupujesz, przedstawiasz dokument który potwierdza zakup i dostajesz zwrot części kosztów
Awatar użytkownika

Topic author
michanio
Posty: 50
Rejestracja: śr 22 lut 2012, 15:06
Status: Offline

Re: Darowizna dla OSP - brak konta bankowego

Post autor: michanio »

Wielkie dzięki koledzy za pomocne rady :) konto mam zamiar założyć w spółdzielczym (jest oddział w miejscowości gminnej) ale to dopiero na wiosnę. Co do pomysłu z drukiem KP to znalazłem w internecie że skarbnik stowarzyszenia może tak owe druki wystawiać i jest to oficjalny druk jaki darczyńca może przedstawić wraz z umową darowizny w rozliczeniu podatkowym. Chyba znalazłem odpowiedź tak więc jutro mogę spokojnie porozmawiać o sponsoringu :) Jeszcze raz wielkie dzięki :)

Rzeszow
Posty: 3
Rejestracja: ndz 06 sty 2013, 13:31
OSP (gm., woj.): Kańczuga, podkarpackie
Status: Offline

Re: Darowizna dla OSP - brak konta bankowego

Post autor: Rzeszow »

Panowie ja mam pytanie troche z innej beczki.
Jak zachecic sponsora do przekazania wiekszej kwoty na OSP, co on z tego moze zyskać.
Chciał bym to tak zrobić,żeby on nie stracił a my zebysmy zyskali.
Dzieki za odpowiedz
Awatar użytkownika

seligow
Posty: 679
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Re: Darowizna dla OSP - brak konta bankowego

Post autor: seligow »

Rzeszow pisze:Chciał bym to tak zrobić,żeby on nie stracił a my zebysmy zyskali.
Nie da się. Nie można zjeść ciastko i mieć ciastko...
Sponsor (firma) może co najwyżej odliczyć darowiznę od podatku, wpisać w swoich biuletynach, że pomaga OSP. Możecie zaproponować powieszenie jego reklamy na budynku remizy.
Starszy sikawkowy
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat