Wiek komendanta gminnego?

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Naczelnik Grzesiek
Posty: 88
Rejestracja: wt 01 lut 2011, 19:37
OSP (gm., woj.): OSP Zagościniec
Status: Offline

Re: Wiek komendanta gminnego?

Post autor: Naczelnik Grzesiek » pt 01 mar 2013, 11:23

manio pisze:Witam
Komendant gminny nie może przekroczyć 60 lat - zapis w ustawie.
Pozdrawiam

Z całym szacunkiem dla Ciebie ale czytałeś 6 postów wyżej zmiane ustawy o której pisałem. Chyba nie.

manio
Posty: 96
Rejestracja: pn 06 sie 2012, 12:32
OSP (gm., woj.): Bożków (Nowa Ruda, dolnośląskie)
Status: Offline

Re: Wiek komendanta gminnego?

Post autor: manio » pt 01 mar 2013, 23:55

Witam
Naczelnik Grzesiek pisze:
manio pisze:Witam
Komendant gminny nie może przekroczyć 60 lat - zapis w ustawie.
Pozdrawiam
Z całym szacunkiem dla Ciebie ale czytałeś 6 postów wyżej zmiane ustawy o której pisałem. Chyba nie.
Jeśli chodzi o twoją wypowiedź
1. Nie myl uchwały z ustawą.
2. Jeżeli nie określono górnego wieku to czy dziadek w wieku np. 88 może być Komendantem Gminnym - raczej nie.
3. Komendant Gminny może dowodzić w pewnym zakresie podczas akcji ratowniczej czyli obowiązuje go ustawa o ochronie przeciwpożarowej a tam z tego co wiem jest podany wiek do 60 lat.
Tak więc z całym szacunkiem czytaj ze zrozumieniem i wysuwaj logiczne wnioski.
Pozdrawiam

Naczelnik Grzesiek
Posty: 88
Rejestracja: wt 01 lut 2011, 19:37
OSP (gm., woj.): OSP Zagościniec
Status: Offline

Re: Wiek komendanta gminnego?

Post autor: Naczelnik Grzesiek » sob 02 mar 2013, 00:20

manio pisze:Witam
Naczelnik Grzesiek pisze:
manio pisze:Witam
Komendant gminny nie może przekroczyć 60 lat - zapis w ustawie.
Pozdrawiam
Z całym szacunkiem dla Ciebie ale czytałeś 6 postów wyżej zmiane ustawy o której pisałem. Chyba nie.
Jeśli chodzi o twoją wypowiedź
1. Nie myl uchwały z ustawą.
2. Jeżeli nie określono górnego wieku to czy dziadek w wieku np. 88 może być Komendantem Gminnym - raczej nie.
3. Komendant Gminny może dowodzić w pewnym zakresie podczas akcji ratowniczej czyli obowiązuje go ustawa o ochronie przeciwpożarowej a tam z tego co wiem jest podany wiek do 60 lat.
Tak więc z całym szacunkiem czytaj ze zrozumieniem i wysuwaj logiczne wnioski.
Pozdrawiam
Nie to żebym był upierdliwy ale nikt tutaj nie pisze że dziadek w wieku 88 lat będzie Komendantem Gminnym. Podaj mi numer ustawy bo przewertowałem tą z 2009-02-10 i tą z 2012-09-12 o ochronie przeciwpożarowej i nie widzę tam wieku górnego. Zapis uchwały o wieku Komendanta Gminnego Załącznik nr 1 do uchwały nr 137/24/2005 r. Prezydium ZG ZOSP RP z dnia 20.10.2005 r. Zmienionej uchwałą nr 139/18/2010 z dn. 25.02.2010 rozdział II punkt 1 "wiek co najmniej 25 lat" i nie ma wieku górnego czyli możemy przyjąć że będzie ten sam co wiek Naczelnika 65 lat.

manio
Posty: 96
Rejestracja: pn 06 sie 2012, 12:32
OSP (gm., woj.): Bożków (Nowa Ruda, dolnośląskie)
Status: Offline

Re: Wiek komendanta gminnego?

Post autor: manio » sob 02 mar 2013, 00:41

Do wypowiedzi Naczelnik Grzesiek
isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20021471229&type=3
Pozdrawiam

Naczelnik Grzesiek
Posty: 88
Rejestracja: wt 01 lut 2011, 19:37
OSP (gm., woj.): OSP Zagościniec
Status: Offline

Re: Wiek komendanta gminnego?

Post autor: Naczelnik Grzesiek » sob 02 mar 2013, 00:46

manio pisze:Do wypowiedzi Naczelnik Grzesiek
isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20021471229&type=3
Pozdrawiam
Ok czytałem tą i podaj mi rozdział i artykuł.

PS: Jest nowsza http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 9910810351

manio
Posty: 96
Rejestracja: pn 06 sie 2012, 12:32
OSP (gm., woj.): Bożków (Nowa Ruda, dolnośląskie)
Status: Offline

Re: Wiek komendanta gminnego?

Post autor: manio » ndz 03 mar 2013, 10:48

manio pisze:Do wypowiedzi Naczelnik Grzesiek
isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20021471229&type=3
Pozdrawiam
Witam
Z tego wynika że po nowelizacji jest wiek 65 lat Art. 19 pkt 1b (załączony przez Ciebie link) - jest to związane zapewne z wydłużeniem wieku emerytalnego służb mundurowych.
Tak więc wg mnie obowiązującą Komendanta Gminnego górną granicą wieku jest 65 lat
Pozdrawiam

Naczelnik Grzesiek
Posty: 88
Rejestracja: wt 01 lut 2011, 19:37
OSP (gm., woj.): OSP Zagościniec
Status: Offline

Re: Wiek komendanta gminnego?

Post autor: Naczelnik Grzesiek » pn 04 mar 2013, 20:48

manio pisze:
manio pisze:Do wypowiedzi Naczelnik Grzesiek
isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20021471229&type=3
Pozdrawiam
Witam
Z tego wynika że po nowelizacji jest wiek 65 lat Art. 19 pkt 1b (załączony przez Ciebie link) - jest to związane zapewne z wydłużeniem wieku emerytalnego służb mundurowych.
Tak więc wg mnie obowiązującą Komendanta Gminnego górną granicą wieku jest 65 lat
Pozdrawiam
Nie chodzi mi o to żeby się kłucić, tylko jasno nie jest określony wiek osoby Komendanta Gminnego w ustawie o ochronie przeciwpożarowej. Ale skoro Komendant Gminny może dowodzić działaniami poprzez ich Naczelników (a dla ochotników już jest jasno określony wiek) to on też podlega tej ustawie. W grudniu przechodziłem kurs Komendantów Gminnych i tam był ten wiek poruszany ale nikt nie umiał jasno się określić.
Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych.

manio
Posty: 96
Rejestracja: pn 06 sie 2012, 12:32
OSP (gm., woj.): Bożków (Nowa Ruda, dolnośląskie)
Status: Offline

Re: Wiek komendanta gminnego?

Post autor: manio » pn 04 mar 2013, 23:42

Witam
Dla mnie jest jasne - skoro Komendant gminny może bezpośrednio brać udział w działaniach ratowniczych to ogranicza go Art. 19, pkt 1b w/w ustawy czyli 65 lat i nie ma zmiłuj.
Pozdrawiam

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Wiek komendanta gminnego?

Post autor: Fistach » wt 05 mar 2013, 07:55

Ale tutaj macie załącznik do uchwały ZOSP z roku 2010:

http://www.zosprp.pl/php/regulaminy/kom ... 242005.pdf

gdzie wprost napisane jest:

II. Wymagania związane z funkcją komendanta gminnego
1. Wiek 25 do 60 lat.
2. Wykształcenie średnie ( w uzasadnionych warunkach zasadnicze).
3. Obowiązkowa przynależność do ochotniczej straży pożarnej
z członkostwem czynnym.
4. Wyszkolenie pożarnicze: kurs dowódców OSP i kurs komendantów
gminnych lub wyszkolenie strażaka Państwowej Straży Pożarnej
uzupełnione szkoleniem uzupełniającym dla komendanta gminnego.
5. Stan zdrowia odpowiadający wymaganiom dla członków OSP biorących
bezpośredni udział w działaniach ratowniczych.
6. Autorytet wśród członków OSP.


Nie wiem nad czym kombinujecie.

Topic author
Rafal998
Posty: 59
Rejestracja: śr 02 lip 2008, 16:16
Kontakt:
Status: Offline

Re: Wiek komendanta gminnego?

Post autor: Rafal998 » wt 05 mar 2013, 12:31

I co teraz zrobić z "gościem" który jest na stanowisku Komendanta Gminnego a nie spełnia wieku ponieważ ma powyżej oraz nie posiada aktualnych badań lekarskich, nie ma przynależności do OSP (stracił ją, no chyba że załatwił już sobie gdzie indziej)?

Naczelnik Grzesiek
Posty: 88
Rejestracja: wt 01 lut 2011, 19:37
OSP (gm., woj.): OSP Zagościniec
Status: Offline

Re: Wiek komendanta gminnego?

Post autor: Naczelnik Grzesiek » wt 05 mar 2013, 16:36

Fistach pisze:Ale tutaj macie załącznik do uchwały ZOSP z roku 2010:

http://www.zosprp.pl/php/regulaminy/kom ... 242005.pdf

gdzie wprost napisane jest:

II. Wymagania związane z funkcją komendanta gminnego
1. Wiek 25 do 60 lat.
2. Wykształcenie średnie ( w uzasadnionych warunkach zasadnicze).
3. Obowiązkowa przynależność do ochotniczej straży pożarnej
z członkostwem czynnym.
4. Wyszkolenie pożarnicze: kurs dowódców OSP i kurs komendantów
gminnych lub wyszkolenie strażaka Państwowej Straży Pożarnej
uzupełnione szkoleniem uzupełniającym dla komendanta gminnego.
5. Stan zdrowia odpowiadający wymaganiom dla członków OSP biorących
bezpośredni udział w działaniach ratowniczych.
6. Autorytet wśród członków OSP.


Nie wiem nad czym kombinujecie.
Nie kombinujemy bo jest załącznik do tej uchwały z 2010r zmienionej uchwałą nr 139/18/2010 z dn. 25.02.2010 rozdział II punkt 1 "wiek co najmniej 25 lat" i nie ma tam docelowo wieku górnego, a tutaj się rozchodzi o wiek górny

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Wiek komendanta gminnego?

Post autor: Fistach » wt 05 mar 2013, 18:19

No to w takim razie wiek 65 lat bo Komendant Gminny jest osobą, która może wyjeżdżać do akcji.

Naczelnik Grzesiek
Posty: 88
Rejestracja: wt 01 lut 2011, 19:37
OSP (gm., woj.): OSP Zagościniec
Status: Offline

Re: Wiek komendanta gminnego?

Post autor: Naczelnik Grzesiek » wt 05 mar 2013, 21:21

Rafal998 pisze:I co teraz zrobić z "gościem" który jest na stanowisku Komendanta Gminnego a nie spełnia wieku ponieważ ma powyżej oraz nie posiada aktualnych badań lekarskich, nie ma przynależności do OSP (stracił ją, no chyba że załatwił już sobie gdzie indziej)?
Jeżeli jesteś członkiem zarządu gminnego (miejsko-gminnego) zgłaszasz swój postulat do Prezesa i on powinien zwołać zebranie na którym powołujesz się na wytyczne i uchwały. On sam powiniej to wiedzieć i odejść ze stanowiska.

WAL
Posty: 6
Rejestracja: ndz 24 kwie 2011, 14:28
OSP (gm., woj.): Malinie II, Tuszów Narodowy, podkarpackie
Status: Offline

Re: Wiek komendanta gminnego?

Post autor: WAL » czw 28 mar 2013, 21:52

Witam!
moje pytanie dotyczy wyboru komendanta gminnego. Wyboru na funkcję komendanta gminnego dokonuje zarząd oddziału gminnego spośród swoich członków. Ale członków zarządu wybierają delegaci wszystkich jednostek (zazwyczaj prezes i naczelnik każdej jednostki - ale to nie jest reguła).
Czy komendantem musi zostać naczelnik którejś z jednostek, czy może to być prezes jednostki OSP. Oraz czy jeśli komendantem gminnym wybrany zostanie naczelnik jednostki OSP - to musi on zrezygnować z funkcji naczelnika swojej jednostki?

A drugie pytanie, czy jeśli komendant gminny jest jednocześnie wiceprezesem związku powiatowego (lub po prostu członkiem zarządu powiatowego lub nawet wojewódzkiego), to czy po ustąpieniu z funkcji komendanta gminnego np. ze względu na wiek traci również funkcję w prezydium powiatowym?
ODPOWIEDZ