Szkolenie podstawowe strażaka

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
Testo
Posty: 2
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 13 sty 2013, 06:20
OSP (gm., woj.): Katowice, Śląskie
Status: Offline

Szkolenie podstawowe strażaka

Post autor: Testo »

Witam, mam do was pewne pytanie, a nawet dwa jednak najbardziej zależy mi na tym pierwszym. A więc:

1. Czy po odbyciu podstawowego szkolenia strażaka i zaliczeniu go na BDB, a następnie otrzymaniu zaświadczenia, że takowy kurs zdałem. Prezes lub ktokolwiek z zarządu ma prawo mi takie zaświadczenie odebrać ? Czy mam prawo im przekazać tylko kserokopię takiego zaświadczenia a oryginał sobie zachować z racji tego że być może przyda mi się one przy naborze do PSP ?

2. Czy jeżeli nie uczestniczę w wszystkich dyżurach jakie są organizowane przez nasze OSP, można mnie wyrzucić z jednostki ? Czy jest to stosowne uzasadnienie aby mnie wykluczyć ? Załóżmy mamy dyżury 3 razy tygodniu - Pon, Śr, Pt, a ja przychodzę tylko raz w tygodniu ze względu iż szkoła na więcej mi nie pozwala.

Dziękuje za odpowiedzi.
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika

bohun
Posty: 192
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 08:11
OSP (gm., woj.): (pow. olkuski, małopolskie)
Status: Offline

Re: Szkolenie podstawowe strażaka

Post autor: bohun »

Odnośnie pytania nr 1 poczytaj ten wątek http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.php?f=5&t=5720

Co do drugiego pytania to u nas w OSP nie ma dyżurów. Ale w twoim przypadku myślę że jest to kwestia do gadania z komendantem czy osoba ustalająca dyżury. Z OSP nie mogą cie tak szybko wyrzucić, musiał byś nie płacić składek, albo jak się to mówi "godzić w dobre imię OSP".
Awatar użytkownika

GLM
Posty: 478
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: Szkolenie podstawowe strażaka

Post autor: GLM »

Testo pisze:Witam, mam do was pewne pytanie, a nawet dwa jednak najbardziej zależy mi na tym pierwszym. A więc:

1. Czy po odbyciu podstawowego szkolenia strażaka i zaliczeniu go na BDB, a następnie otrzymaniu zaświadczenia, że takowy kurs zdałem. Prezes lub ktokolwiek z zarządu ma prawo mi takie zaświadczenie odebrać ? Czy mam prawo im przekazać tylko kserokopię takiego zaświadczenia a oryginał sobie zachować z racji tego że być może przyda mi się one przy naborze do PSP ?

2. Czy jeżeli nie uczestniczę w wszystkich dyżurach jakie są organizowane przez nasze OSP, można mnie wyrzucić z jednostki ? Czy jest to stosowne uzasadnienie aby mnie wykluczyć ? Załóżmy mamy dyżury 3 razy tygodniu - Pon, Śr, Pt, a ja przychodzę tylko raz w tygodniu ze względu iż szkoła na więcej mi nie pozwala.

Dziękuje za odpowiedzi.....Moje zdanie kolego 1 pyt. oryginał w domu ( wszelkie dokumenty ma też PSP z kursu) 2 pyt jeśli jest taki zapis w statucie op dyżurach to mają prawo ( w co wątpię bardzo) jeśli nie ma , to za opuszczenie dużurów mogą cię cmoknąć w p...Pozdrawiam :)
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Szkolenie podstawowe strażaka

Post autor: slawek.998 »

Co do pytania nr.1 to powiem że w dokumentacji OSP musi być dokument o ukończeniu przez ciebie kursu. U nas jest tak że wszystkie dokumenty dotyczące szkoleń są u naczelnika a jeżeli ktoś potrzebuje jakiś dokument to go dostaje , załatwia sprawe i przynosi go z powrotem. Co do pytania nr.2 to powiem że w niektórych OSP to już na głowe dostają , jakie dyżury, przecież jesteście ochotnikami. Rozumiem zbiórki szkoleniowe czy porządkowe ale dyżury. Czekacie w remizie aż coś się zapali czy może aż ktoś coś podpali ? Powiedz swojemu zarządowi że jeżeli dawno nie brali udziału w akcji i nie mieli kontaktu z wodą to na początek tak po jednym wiaderku na główki niech sobie wyleją. Nikt nie może cie wyżucić z OSP za jakieś śmieszne dyżury. Gdybyś godził w dobre imię OSP , nie płacił składek i nie chodził na zebrania to tak , ale dyżury ? śmiech na sali.

ospglinik
Posty: 506
Rejestracja: czw 19 sty 2012, 18:21
OSP (gm., woj.): glinik,podkarpackie
Status: Offline

Re: Szkolenie podstawowe strażaka

Post autor: ospglinik »

zaczelismy szkolenie ,i powiedziano że jesli ktos stara sie o przyjęcie do psp to jesli ma wszystkie badania i kursy a dostanie się do psp to uczestniczy od razu w akcjach

marcin_op
Posty: 526
Rejestracja: czw 07 lut 2008, 21:34
Status: Offline

Re: Szkolenie podstawowe strażaka

Post autor: marcin_op »

Oryginał zaświadczenia jest dla Ciebie i nikt nie może go Tobie odebrać.
Zaświadczenie zaświadcza że brałeś udział i zdałeś szkolenie - nie można zmienić przeszłości.
Do OSP dajesz tylko ksero, lub dajesz oryginał żeby sobie sami skserowali i podbili np. zgodność z oryginałem.

Topic author
Testo
Posty: 2
Rejestracja: ndz 13 sty 2013, 06:20
OSP (gm., woj.): Katowice, Śląskie
Status: Offline

Re: Szkolenie podstawowe strażaka

Post autor: Testo »

Dziękuje wszystkim za wyczerpujące odpowiedzi :) Bardzo mi się to przydało :)
Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika

katopo
Posty: 279
Rejestracja: pn 13 kwie 2009, 14:29
OSP (gm., woj.): Kopojno (gm. Zagórów, woj. Wielkopolskie)
Kontakt:
Status: Offline

Re: Szkolenie podstawowe strażaka

Post autor: katopo »

ospglinik pisze:zaczelismy szkolenie ,i powiedziano że jesli ktos stara sie o przyjęcie do psp to jesli ma wszystkie badania i kursy a dostanie się do psp to uczestniczy od razu w akcjach
kolego ale jesteś świadom że nie zrobisz i tak kursu "Szkolenie podstawowe strażaka jednostki ochrony przeciwpożarowej"
bo ono jest dla PSP a jeśli nie jesteś w nim więc go nie zrobisz i po przyjęciu będą musieli cię na taki kurs wysłać.
Kurs podstawowy OSP nie uprawnia cię do wyjazdu z PSP.
Tak że nikt niech ci nie ściemnia że jak porobisz wszystkie kursy i przyjmą cię do PSP to od razu na drugi dzień idziesz na podział i masz służbę.

marcin_op
Posty: 526
Rejestracja: czw 07 lut 2008, 21:34
Status: Offline

Re: Szkolenie podstawowe strażaka

Post autor: marcin_op »

hehe to też potwierdzam.
Te szkolenia co masz w OSP do niczego się nie przydadzą w PSP.
Co prawda przy naborze do PSP dostaniesz kilka punktów więcej za te szkolenia, ale jeśli Cię zatrudnia w PSP to i tak będziesz robił wszystko od nowa z ich wytycznymi i niestety to że masz podstawowe w OSP nic ci nie da.

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Szkolenie podstawowe strażaka

Post autor: Fistach »

Właśnie teraz się to zmieniło - jeżeli masz szkolenia OSP i jesteś zatrudniony w PSP to jeździsz normalnie do akcji aż Cię wyślą na kurs podstawowy dla PSP. Od nowego roku to obowiązuje.

ospglinik
Posty: 506
Rejestracja: czw 19 sty 2012, 18:21
OSP (gm., woj.): glinik,podkarpackie
Status: Offline

Re: Szkolenie podstawowe strażaka

Post autor: ospglinik »

katopo pisze:
ospglinik pisze:zaczelismy szkolenie ,i powiedziano że jesli ktos stara sie o przyjęcie do psp to jesli ma wszystkie badania i kursy a dostanie się do psp to uczestniczy od razu w akcjach
kolego ale jesteś świadom że nie zrobisz i tak kursu "Szkolenie podstawowe strażaka jednostki ochrony przeciwpożarowej"
bo ono jest dla PSP a jeśli nie jesteś w nim więc go nie zrobisz i po przyjęciu będą musieli cię na taki kurs wysłać.
Kurs podstawowy OSP nie uprawnia cię do wyjazdu z PSP.
Tak że nikt niech ci nie ściemnia że jak porobisz wszystkie kursy i przyjmą cię do PSP to od razu na drugi dzień idziesz na podział i masz służbę.
mylisz się jak kolega napisał powyżej od nowego roku się zmieniło ,i jesli masz papier ze szkolenia aktualny i badania itp to po przyjęciu do słuzby w psp jedziesz do akcji

marcin_op
Posty: 526
Rejestracja: czw 07 lut 2008, 21:34
Status: Offline

Re: Szkolenie podstawowe strażaka

Post autor: marcin_op »

No ok.
A możecie podać jakiegoś linka do konkretnego rozporządzenia/ustawy ??
Awatar użytkownika

katopo
Posty: 279
Rejestracja: pn 13 kwie 2009, 14:29
OSP (gm., woj.): Kopojno (gm. Zagórów, woj. Wielkopolskie)
Kontakt:
Status: Offline

Re: Szkolenie podstawowe strażaka

Post autor: katopo »

Jeśli tak by było to w ten sposób obcinają sobie koszty szkoleń. Czyli teoretycznie nie powinni wymagać teraz statusu osoby bezrobotnej.

ospglinik
Posty: 506
Rejestracja: czw 19 sty 2012, 18:21
OSP (gm., woj.): glinik,podkarpackie
Status: Offline

Re: Szkolenie podstawowe strażaka

Post autor: ospglinik »

odnośnie wyjazdu strażaka ochotnika do akcji ,częściowo jest prawdą i nie do końca zgodnie z przepisami ,dzwoniłem do kwpsp
i powiedziano mi że są to wytyczne i założenia komendanta głównego ,a zgodnie z bhp i ustawą koliduje ,bo wg ustawy o psp strażak ochotnik nie wiadomo czy jest ratownikiem czy nie choć ma wszystkie kursy ,więc ustawa swoje a życie swoje ,ot POLSKA
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat