działalność gospodarcza osp

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
krumar
Posty: 41
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pn 26 lis 2012, 18:33
OSP (gm., woj.): Gładyszów, gm Uście Gorlickie, woi. małopolskie
Status: Offline

działalność gospodarcza osp

Post autor: krumar »

koledzy mam pytanie czy "usługi" (odpłatne) OSP na rzecz gminy np. typu odśnieżanie, czy koszenie traw itp. należy uznać za działalność gospodarczą osp, nadmieniam, iż na te czynności prezes podpisał stosowną umowę. Czy w tym przypadku należy prowadzić pełną księgowość, czy wystarczy uproszczona. jak to wygląda ze sprawozdaniem finansowym????? Dzięki
:twisted: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Awatar użytkownika

JakuB
Posty: 230
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 14:27
OSP (gm., woj.): Nowa Wieś woj Pomorskie
Lokalizacja: Nowa Wieś /Gdańsk
Kontakt:
Status: Offline

Re: działalność gospodarcza osp

Post autor: JakuB »

Ostatnio miałem taką sytuację, to że tak powiem na świeżo jestem w temacie.

Jeżeli w statucie jednostki jest napisane, że "osp może prowadzić działalność gospodarczą" lub "wpływy z działalności gospodarczej" to ogólnie nie ma problemu i wystarczy wystawić tzw "rachunek uproszczony", z tego się rozliczyć z US na początek następnego roku i spokój.
Oczywiście pieniądze muszą iść na tzw działalność statutową jednostki.

Problem zaczyna się jak przekroczysz próg dochodu (nie znam kwoty, mnie nie dotyczy) i będziesz musiał przejść na VAT (być płatnikiem VAT'u) wtedy sprawa się komplikuje do poziomu comiesięcznej szczegółowej księgowości.

Proszę innych o potwierdzenie, bo jeżeli się mylę to mam olbrzymi problem w jednostce.

Topic author
krumar
Posty: 41
Rejestracja: pn 26 lis 2012, 18:33
OSP (gm., woj.): Gładyszów, gm Uście Gorlickie, woi. małopolskie
Status: Offline

Re: działalność gospodarcza osp

Post autor: krumar »

cz ktoś z kolegów ma jeszcze inne informacje na ten temat :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Awatar użytkownika

PiotrPrezes
Posty: 47
Rejestracja: czw 12 sty 2012, 09:12
OSP (gm., woj.): Pomorskie Pomorskie
Status: Offline

Re: działalność gospodarcza osp

Post autor: PiotrPrezes »

Jeżeli gmina przekaże wam środki za usługę w postaci darowizny na rzecz OSP to wy wystawiacie KP i zarobione kasę wydajecie na cele statutowe , to macie pokrycie i nie musicie prowadzić działalności gospodarczej . Gorzej jak gmina zażąda faktury Vat . Z tego co wiem rachunek uproszczony nie jest dokumentem księgowym dla urzędu gminy .

marcin_op
Posty: 526
Rejestracja: czw 07 lut 2008, 21:34
Status: Offline

Re: działalność gospodarcza osp

Post autor: marcin_op »

My robimy tak (bo czasem komuś coś tam zrobimy)
Wyliczamy ile dana usługa jest warta wg. nas - mówimy temu komuś że np. za to co zrobiliśmy chcielibyśmy 1000zł i dogadujemy się tak że ta osoba nie daje nam kasy, tylko jedzie do wskazanego przez nas sklepu i kupuje przez nas wskazany sprzęt, np. węże, łączniki itp. w granicach tej kwoty. Później ta osoba przekazuje nam ten sprzęt wraz z protokołem przekazania na którym pisze że sprzęt przekazany w ramach ekwiwalentu za wykonaną pracę.
Awatar użytkownika

maro_71
Posty: 40
Rejestracja: sob 21 lut 2009, 16:53
OSP (gm., woj.): gm. Golina woj.wielkopolskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: działalność gospodarcza osp

Post autor: maro_71 »

Druhowie
Należy rozgraniczyć kilka spraw:
1) Działalność gospodarcza - TAK! prowadzicie działalność gospodarczą, ponieważ w myśl Ustawy, usługi to działalność gospodarcza. Co w związku z tym? noo kilka rzeczy np.: obowiązek prowadzenia pełnej księgowości z pasywami/aktywami itd.
2) Bierzecie kasę - wystawiacie pokwitowanie np: rachunek, który jest dowodem księgowym i na podstawie tego księgujecie przychód (nie koniecznie fakturę).
3) Rozliczenie z US - każdy przychód, każdą złotówkę należy wykazać w rozliczeniu. Czy należy zapłacić podatek - NIE, jeżeli dochód przeznaczycie na cele statutowe (odpowiednia Uchwała).

Powodzenia.
Pozdrawiam:
Komendant Gminny ZOSP RP

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: działalność gospodarcza osp

Post autor: slawek.998 »

Rocznie "zarabiamy" około 8 tys. zł. i wszystko dostajemy od firm jako darowizna na cele statutowe i w tym wypadku nie płacimy nic podatku ale uwzględniamy to w PIT. Jeżeli napiszecie komuś rachunek i opiszecie że jest to za jakąś prace to wtedy jest to już działalność gosp. O podatkach najlepiej jest dowiadywać się w Urzędzie Skarbowym pod który podlegacie.

tad30
Posty: 16
Rejestracja: pt 25 mar 2011, 20:10
OSP (gm., woj.): OSP Binarowa gm. Biecz woj. małopolskie
Status: Offline

Re: działalność gospodarcza osp

Post autor: tad30 »

Witam.
Jakie usługi prowadzicie? Czym wykonujecie te usługi? Jaką stosowną umowę podpisał?
Dla mnie to wygląda chłopaki na takie trochę gdybanie, coś, komuś, ktoś...?
Moim zdaniem tego nie da się dobrze rozważyć tak po ogólnikach. Sama kwestia " działalności gospodarczej" nie jest przecież jednoznacznie określona. W zależności co, kiedy, ile razy... Rożne przepisy określają działalność gospodarczą. Nie chodzi mi o zwierzenia na forum co i komu robicie, tylko chce zaznaczyć, że temat nie jest raczej łatwy.
Zgadzacie się ze mną?
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat