Sprzedaż darowizny przez OSP

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
KazikOSP
Posty: 27
Rejestracja: wt 10 sty 2012, 12:48
OSP (gm., woj.): Żurawica, Podkarpackie
Status: Offline

Sprzedaż darowizny przez OSP

Post autor: KazikOSP » pn 18 mar 2013, 18:24

WITAM !!!
Sprawa jest następująca. Mamy możliwość pozyskania zużytego pojazdu ze Straży Granicznej. Oczywiście składamy podanie przez Urząd Gminy w myśl § 38 i 39 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 maja 2010r. w sprawie sposobu i trybu gospodarowania składnikami rzeczowymi majątku ruchomego, w który wyposażone są jednostki budżetowe. Składniki rzeczowe majątku ruchomego mogą być nieodpłatnie przekazane jednostkom budżetowym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych lub jednostkom samorządu terytorialnego na czas oznaczony, nieoznaczony lub bez zastrzeżenia obowiązku zwrotu. .
Jeżeli uda się pozyskać ten pojazd to czy po przekazaniu go przez UG na OSP możemy go sprzedać, po jakim czasie ???
Jakie akty prawne to regulują ???
Problem jest taki, że Gmina odmówiła nam ponieważ nie będziemy mogli sprzedać takiej darowizny.
Proszę o konkretne odpowiedzi w tej sprawie ponieważ termin mamy do 26.03.2013r.
Awatar użytkownika

GLM
Posty: 478
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: Sprzedaż darowizny przez OSP

Post autor: GLM » wt 19 mar 2013, 08:12

A dlaczego wszystko przez UG? sami tego nie możecie pozyska ? przecież działacie jako stowarzyszenie i macie statut
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż

acer
Posty: 17
Rejestracja: ndz 03 lut 2013, 17:43
Status: Offline

Re: Sprzedaż darowizny przez OSP

Post autor: acer » wt 19 mar 2013, 12:59

Kolego sam możesz złożyc wniosek - i możeż ten samochód wyremontować i sprzedać i natym zarobić chyba że Straż Graniczna w umowie darowizny zaznaczy że przez okres np 5 lat nie możesz go sprzedać - ale jak we wniosku motywujesz że jest ci potrzebny do akcji itp to jak to odbiora jak sie dowiedzą ze dali ci za darmo a ty to sprzedałeś. Ten pisze wniosek w to samo miejsce :) zycze powodzenia
Awatar użytkownika

sekretaż
Posty: 63
Rejestracja: wt 29 lis 2005, 16:06
OSP (gm., woj.): zachodniopomorskie
Status: Offline

Re: Sprzedaż darowizny przez OSP

Post autor: sekretaż » wt 19 mar 2013, 21:22

Dokładnie to brzmi
Rozdział 4

Przekazywanie i darowizna składników rzeczowych majątku ruchomego

§ 38. 1. Jednostka może nieodpłatnie przekazać składniki rzeczowe majątku ruchomego innej jednostce lub jednostce samorządu terytorialnego na czas oznaczony, nieoznaczony albo bez zastrzeżenia obowiązku zwrotu.

2. Jednostka może nieodpłatnie przekazać składniki rzeczowe majątku ruchomego instytucji gospodarki budżetowej za pośrednictwem organu wykonującego wobec tej instytucji funkcję organu założycielskiego.

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Sprzedaż darowizny przez OSP

Post autor: slawek.998 » wt 19 mar 2013, 21:36

Dowiedz się w swoim US co oni na to.

Topic author
KazikOSP
Posty: 27
Rejestracja: wt 10 sty 2012, 12:48
OSP (gm., woj.): Żurawica, Podkarpackie
Status: Offline

Re: Sprzedaż darowizny przez OSP

Post autor: KazikOSP » wt 19 mar 2013, 23:00

Panowie przekazanie z SG wedle w/w Rozp... może zaistnieć dla sam. ter. lub OPP , OSP nie ma osobowości prawnej i akurat nasza nie należy do OPP. Gmina jest organem zał. OSP i ona występuje do takich instytucji jak Sg , WFOŚIGW itp.
Gmina może przekazać pozyskany składnik maj. ruchomego OSP na jego własność za pomocą umowy darowizny lub uchwałą Rady Gminy następnie protokół zdawczo odbiorczy i zbędne skł. z SG są na stanie OSP.
Zasięgnąłem porady w miejscowym US, jak sprzedać taką darowiznę, z ich strony sprawa wygląda następująco:
Przekazanie poj. z UG do Osp jw. napisałem następnie Osp składa zawiadomienie do US na pit??? o nabycie darowizny. Ug i Osp zwolnione są od podatku od darowizny. Osp może sprzedać darowiznę z zastrzeżeniem że przeznaczy pieniądze na cele statutowe, ta czynność również nie podlega opodatkowaniu oczywiście zawiadamia US o zbyciu poj.
To wszystko dowiedziałem się dziś z US i z internetu mogę podać linki i podstawy prawne innym razem wybaczcie piszę ze smartfonu.

acer
Posty: 17
Rejestracja: ndz 03 lut 2013, 17:43
Status: Offline

Re: Sprzedaż darowizny przez OSP

Post autor: acer » śr 20 mar 2013, 14:23

co to jest US jaki to skrót ??

PJ
Posty: 43
Rejestracja: śr 04 sty 2006, 11:39
Status: Offline

Re: Sprzedaż darowizny przez OSP

Post autor: PJ » śr 20 mar 2013, 14:30

acer pisze:co to jest US jaki to skrót ??
Urząd Skarbowy.

PJ
Posty: 43
Rejestracja: śr 04 sty 2006, 11:39
Status: Offline

Re: Sprzedaż darowizny przez OSP

Post autor: PJ » śr 20 mar 2013, 14:31

KazikOSP pisze:OSP nie ma osobowości prawnej .
Stowarzysznie jest osobą prawną.
Awatar użytkownika

artur_wyszonki
Posty: 272
Rejestracja: wt 10 sty 2012, 16:30
OSP (gm., woj.): OSP Wyszonki Kościelne (gm. Klukowo woj. podlaskie)
Lokalizacja: Wyszonki Kościelne (Podlaskie)
Status: Offline

Re: Sprzedaż darowizny przez OSP

Post autor: artur_wyszonki » śr 20 mar 2013, 17:44

PJ pisze:
KazikOSP pisze:OSP nie ma osobowości prawnej .
Stowarzysznie jest osobą prawną.
ooo... :O Admin :P
Awatar użytkownika

sekretaż
Posty: 63
Rejestracja: wt 29 lis 2005, 16:06
OSP (gm., woj.): zachodniopomorskie
Status: Offline

Re: Sprzedaż darowizny przez OSP

Post autor: sekretaż » śr 20 mar 2013, 18:45

Jeśli jednostka jest zarejestrowana w KRS to ma osobowość prawną .
Organem założycielskim jest grupa członków minimum 15 którzy postanawiają założyć OSP , a w jednostkach które już istnieją lata , organem założycielskim jest walne zebranie członków.
Awatar użytkownika

Darek-Naczelnik
Posty: 265
Rejestracja: ndz 11 wrz 2011, 23:51
OSP (gm., woj.): pow.Łowicz, woj. łódzkie
Status: Offline

Re: Sprzedaż darowizny przez OSP

Post autor: Darek-Naczelnik » śr 20 mar 2013, 20:13

PJ pisze:
acer pisze:co to jest US jaki to skrót ??
Urząd Skarbowy.
:shock: :shock: zielone literki :!: :!: UWAGA :!: :!: szef na horyzoncie :P :P a to zaszczyt :wink: :wink: i rzadkość

wojtas
Posty: 133
Rejestracja: śr 13 wrz 2006, 00:12
Status: Offline

Re: Sprzedaż darowizny przez OSP

Post autor: wojtas » czw 21 mar 2013, 18:14

Ja to przerabiałem tylko Urząd Gminy lub Starostwo może wystąpić do Straży Granicznej lub innej instytucji .
Awatar użytkownika

seligow
Posty: 679
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Re: Sprzedaż darowizny przez OSP

Post autor: seligow » czw 21 mar 2013, 21:09

wojtas pisze:tylko Urząd Gminy lub Starostwo może wystąpić do Straży Granicznej lub innej instytucji .
Nie wiem jak jest ze Strażą Graniczną, ale z wojska załatwialiśmy auto osobiście i żadna gmina rąk w tym nie maczała, baa nawet nie wiedzieli że coś załatwiamy.
Starszy sikawkowy

Topic author
KazikOSP
Posty: 27
Rejestracja: wt 10 sty 2012, 12:48
OSP (gm., woj.): Żurawica, Podkarpackie
Status: Offline

Re: Sprzedaż darowizny przez OSP

Post autor: KazikOSP » pt 22 mar 2013, 00:28

Panowie pozyskanie srzętu z SG tylko przez UG już to przerabialem otrzymalem radiotelefony nasobne Motorola MT2100 bylem osobiście w SG ze wszystkimi papierami z Osp i nie spełniamy war. z Rozp. które cyt. w temacie, chyba że jednostka Osp posiada wpis w KRS jako OPP.
O samo pozyskanie już nie pytam, potrzebuję porady jak Osp może sprzedać coś co otrzymała z darowizny.
ODPOWIEDZ