Strona 1 z 1

CZY KONIECZNY JEST PRZETARG

: ndz 11 sie 2013, 16:49
autor: roman8520
Nasza osp planuje zakup używanego lekkiego pojazdu. Chcemy na ten cel przeznaczyć 60000zl. Około połowa tej sumy będzie pochodziła z dotacji z gminy. Chciałbym zapytać czy konieczne będzie przeprowadzenie przetargu na to auto ?

Re: CZY KONIECZNY JEST PRZETARG

: pn 12 sie 2013, 14:24
autor: ospglinik
na pewno musi być my też chcieliśmy dożucic do zakupu wozu strażackiego ale gmina stwierdziła że ona wyda kasę na samochód a my kupimy sprzęt ,

Re: CZY KONIECZNY JEST PRZETARG

: pn 12 sie 2013, 15:53
autor: Tiger
Poniżej 56 tys. zł netto (około, 14 tys euro) nie trzeba organizować przetargu. Ponieważ macie 60 tys. "gotówki", więc macie kwotę brutto i przetarg Was nie dotyczy, o ile nie przekroczycie 60 775 zł w wypadku 8% VAT czy 69 217 przy 23 %VAT. W gminie powinna być osoba, która ma o tym pojęcie - ustawa o zamówieniach publicznych. Jak widać, operujecie "na granicy" kwot bezprzetargowych, więc trzeba mocno uważać, nie znam się na tym niestety, ale może okazać się, że do kwoty zadania inwestycyjnego kwalifikują się również inne koszty prócz samej ceny zakupu, strzelam - koszty rejestracji sprowadzonego auta czy jakieś opłaty w Urzędzie Skarbowym, starostwie itp. Wtedy niestety dysponujecie mniejszymi środkami na sam zakup.

Re: CZY KONIECZNY JEST PRZETARG

: czw 15 sie 2013, 12:10
autor: yellow.submarine
Z tego, co piszesz, raczej tak

Re: CZY KONIECZNY JEST PRZETARG

: wt 20 sie 2013, 08:10
autor: grzegorz79
OSP nie obowiązuje prawo o zamówieniach publicznych!O ile gmina nie będzie wymagała od waz realizacji przetargu z względu na dotacje-to nie musicie.

Re: CZY KONIECZNY JEST PRZETARG

: czw 22 sie 2013, 23:48
autor: Łukasz Słowik
Z opisu sprawy:
1. Przetargu nie musi być.
2. Musi być Biuletyn Informacji Publicznej (OSP jako stowarzyszenia).

Istotne może okazać się, w jaki sposób Gmina przekaże wam dotację (przelewem na konto OSP przed zakupem?, uiści część płatności bezpośrednio wybranemu przez was dostawcy? etc.) - tu możecie się potknąć - obyście np. niechcący nie stali się współwłaścicielami pojazdu z gminą, ale to niejedyny problem.

Re: CZY KONIECZNY JEST PRZETARG

: pt 23 sie 2013, 09:04
autor: Tiger
Łukasz Słowik pisze: 2. Musi być Biuletyn Informacji Publicznej (OSP jako stowarzyszenia).
Proszę rozwinąć temat - nie spotkałem się z tym, że OSP prowadzą BIP. Zazwyczaj tylko UG/UM w wykazie stowarzyszeń w BIP wymienia OSP

Re: CZY KONIECZNY JEST PRZETARG

: ndz 25 sie 2013, 13:06
autor: Łukasz Słowik
bardzo proszę - najkrócej jak się da

- 7.1.14 u.s.g. przydaje gminie zadanie ochrony przeciwpożarowej, a

- 15.4. jako jednostki ochrony ppoż. wymienia OSP

- 32.2. u.o.ppoż wskazuje stronę finansującą (Gminę), a

- 32.3b mówi o sposobie finansowania - dotacji

- art. 35 Prstow mówi, że możesz tą dotację przyjąć

Gmina ma alibi dla RIO, że poprzez waszą OSP i jej dotowanie wypełnia 99% zadania własnego, a wasza OSP - oprócz tego, że fizycznie realizuje zadanie publiczne - staje się dysponentem majątku publicznego (jest on postawiony w waszej dyspozycji).

A kto jest "podmiotem reprezentującym inną osobę lub jednostkę organizacyjną, która wykonuje zadania publiczne lub dysponuje majątkiem publicznym" - 4.1.5. u.d.i.p.

- musi posiadać BIP

Kiedy OSP nie musi posiadać BIP-u?

np. gdy utraciła zdolność bojową - spotkałem się z taką jednostką, która ma 2 druhów, ale dzięki posiadanemu KRS-owi realizuje się jako stowarzyszenie dobroczynne, całkiem nieźle

...oraz gdy kupuje sobie sprzęt za środki pochodzące ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, dochodów z własnej działalności, dochodów z _własnego_ majątku, z ofiarności publicznej lub też [własnej] działalności gospodarczej.

Ale gdy chce się być transparentnym, brać udział w konkursach wnioskowych innych niż gminne - warto go mieć, może służyć jako przykład porządku organizacyjno-prawnego (coś na wzór pracodawcy, który poprzez facebooka sprawdza potencjalnego pracownika).

BIP nie taki straszny

wystarczy: średnio rozgarnięty gimnazjalista do obsługi, jakiś bat nad nim, żeby raz na miesiąc coś tam wrzucił, smodbip albo inna joomla, kawałek serwera zaprzyjaźnionego informatyka

- i ma się święty spokój w razie kontroli wypełniania obowiązków u.d.i.p

Dlaczego tak a nie inaczej

Otóż jedna jednostka przez jego brak utraciła dotację (ponad 100 tys. zł), przynajmniej wiem o jednym przypadku.
Nie pomogły 3 lata próśb, w końcu zarzucono jej (z uzasadnienia), że posiadanie BIP, jakkolwiek z obowiązku, jest jedną z cech stanowiących o "bycie" podmiotu (sensu stricte opisywanego jako "stowarzyszenie"), nie wystarczy sam wpis do KRS, trzeba dopełnić innych formalności, jak sprawozdania finansowe, CIT, REGON, zwoływać prawomocne zebrania, no i mieć ten BIP - i wtedy dopiero można stać się pełnoprawnym podmiotem do otrzymania dotacji.

Brak BIP rodzi określoną niepewność: nie wypełniasz jednego obowiązku - czy wypełniasz inne. Jak widać jest to łatwy haczyk dla organów kontroli, "w razie czego".

Swoją drogą bardzo trafnie wskazujesz, że nic nie stoi na przeszkodzie, by w wasz BIP ubrać Urząd Gminy – jest skrypt, jest serwer, są osoby, które mają dużo czasu i mogą coś tam kliknąć, jak im się materiały podrzuci