Aspirant z PSP członkiem w OSP

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
g.k
Posty: 5
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 17 lut 2013, 19:38
OSP (gm., woj.): OSP Widów (gm. Rudziniec, woj. śląskie)
Kontakt:
Status: Offline

Aspirant z PSP członkiem w OSP

Post autor: g.k »

W ostatnim czasie przyjęliśmy w szeregi naszej OSP aspiranta z PSP.
Mam pytanie odnośnie kursów które posiada jako aspirant - jak przekładają się na kursy OSP. Chodzi mi o to, jakie kursy OSP zawierają się w stopniu aspiranta PSP np. kurs podstawowy pierwszego i drugiego stopnia, dowódcy, operatora sprzętu tech., naczelnika itp.
Oczywiście pomijając inne kursy które robił osobno, np. KPP, chemiczny, dzwigi, kierowanie ruchem itd.
Awatar użytkownika

misiu8514
Posty: 138
Rejestracja: ndz 28 cze 2009, 16:43
Status: Offline

Re: Aspirant z PSP członkiem w OSP

Post autor: misiu8514 »

kurs komendantów gminnych

andrelix
Posty: 2
Rejestracja: czw 21 lis 2013, 00:21
OSP (gm., woj.): Lębork pomorskie
Status: Offline

Re: Aspirant z PSP członkiem w OSP

Post autor: andrelix »

a ja mam takie pytanie, kto ma większą władze czy jest dowodzącym. Alarm w OSP i zjawia się strażak z PSP ale członek OSP i członek OSP który ma ukończony kurs dowódców. W tym momencie który ma prawo dowodzenia, jechać jako dowódca z OSP druh z kursem dowódców czy druh z PSP ?

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Aspirant z PSP członkiem w OSP

Post autor: Fistach »

andrelix pisze:a ja mam takie pytanie, kto ma większą władze czy jest dowodzącym. Alarm w OSP i zjawia się strażak z PSP ale członek OSP i członek OSP który ma ukończony kurs dowódców. W tym momencie który ma prawo dowodzenia, jechać jako dowódca z OSP druh z kursem dowódców czy druh z PSP ?
Obaj. Jedzie jako członek OSP więc nie przejmuje działań, ze względu na to, że pracuje w PSP.

To kto pojedzie należy się dogadać. Na zebraniu należy zrobić listę np taką:

1. Kowalski
2. Nowak
3. Iksiński
4. Gąsienica-Curuś
...

I jak nie ma pierwszego z listy a jest drugi to on dowodzi. Jak nie ma pierwszego i drugiego to jako dowódca jedzie trzeci. Jest z góry ustalone i nie ma co się kłócić. Ale to już rola naczelnika.
Awatar użytkownika

misiu8514
Posty: 138
Rejestracja: ndz 28 cze 2009, 16:43
Status: Offline

Re: Aspirant z PSP członkiem w OSP

Post autor: misiu8514 »

Najważniejsze pytanie czy ten druh z psp ma min.stopień sekcyjnego, bo jeśli nie to musi ukończyć kurs dowódców osp, ponieważ kurs podstawowy strażaka nie daje możliwości dowodzenia, a jedynie ukończenie kursu podoficerskiego. sprawa inaczej ma się z aspirantem bo ten ma ten kurs z "automatu"

andrelix
Posty: 2
Rejestracja: czw 21 lis 2013, 00:21
OSP (gm., woj.): Lębork pomorskie
Status: Offline

Re: Aspirant z PSP członkiem w OSP

Post autor: andrelix »

dzięki ;) męczyło mnie to dosyć długi czas z czystej ludzkiej ciekawości ;))

dzidzi998
Posty: 172
Rejestracja: wt 11 lis 2008, 11:30
Status: Offline

Re: Aspirant z PSP członkiem w OSP

Post autor: dzidzi998 »

I jest jeszcze jedno co według mnie jest najważniejsze, a mianowicie doświadczenie. Nie oszukujmy się - młode aspiranciny kończąc szkołę może i mają głowę załadowaną wiedzą, ale praktyki zero. Nie mogę sobie wyobrazić jak taki szczyl po aspirantce mógł by dowodzić na przykład przy pożarze domu. Szkoła i stopień jedno , ale doświadczenie druhów dowódców z OSP niezastąpione i długo aspirancina musi się im przyglądać.
Awatar użytkownika

misiu8514
Posty: 138
Rejestracja: ndz 28 cze 2009, 16:43
Status: Offline

Re: Aspirant z PSP członkiem w OSP

Post autor: misiu8514 »

Nie do końca się zgodzę z wypowiedzią dh wyżej ponieważ niektórzy aspiranci co garną się do nauki mają coś w głowie teorii która może czasem się przydać(miałem przypadek z butlą acytelenową i nowe wytyczne z kg które znał mł.asp się przydały) :D ,niektórzy z dowódców byli na kursach X lat temu od tego czasu coś nie coś doszło i się zmieniło ale czasem warto posłuchać też tego "nasiąkniętego wiedzą" ale i tak zawsze doświadczenie (praktyka)przede wszystkim. Rozwiązaniem najlepszym na temat listy jest przybycie naczelnika ponieważ on rządzi z "automatu" i nie ma wtedy żadnej hierarchi dowódczej, a jak układać jakąs listę(wg mnie niepotrzebnej,bo jak większy kibel to i tak czerwone kaski wpadają) to pod kątem doświadczenia dowódców. pozdrawiam

Bonk
Posty: 145
Rejestracja: śr 11 lis 2009, 16:30
OSP (gm., woj.): Łódź - Sikawa (woj. łódzkie)
Kontakt:
Status: Offline

Re: Aspirant z PSP członkiem w OSP

Post autor: Bonk »

U mnie wygląda to tak:

- kurs podstawowy strażaków PSP - kurs podstawowy OSP I i II stopnia, ratownictwo techniczne
- kurs podoficerów PSP - j/w + dowodzenie

Wiadomo, że teraz zasady naboru są inne i od tego roku kursu podstawowego już nie ma, tylko od razu podoficerski.
Jeżeli chodzi o strażaka po szkole głównej lub szkole aspirantów PSP to wiadomo, że należy go traktować tak, jak by miał prawie wszystkie szkolenia w OSP...

Problem z dowodzeniem i kierowcami minął u mnie w jednostce po powołaniu JOT-u. Każdy ma przypisaną sobie funkcję w JOT i ją pełni.
Obrazek

Ochotnicza Straż Pożarna Łódź - Sikawa
https://www.facebook.com/Ochotnicza-Str ... 705960626/

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Aspirant z PSP członkiem w OSP

Post autor: Fistach »

Z tym doświadczeniem jest różnie - znam ludzi, którzy działają od n-lat tak samo, popełniając te same błędy i nazywają to "doświadczeniem".

Doświadczenie ma być dodatkiem do wiedzy i umiejętności a nie odwrotnie. Bez wiedzy nie da się sprawdzić, czy wszystko było zrobione najlepiej jak się dało i wysunąć wnioski co możnaby zrobić lepiej.

dzidzi998
Posty: 172
Rejestracja: wt 11 lis 2008, 11:30
Status: Offline

Re: Aspirant z PSP członkiem w OSP

Post autor: dzidzi998 »

Chcąc dowodzić w OSP musisz mieć kurs dowódców OSP więc sprawa jasna. Chcąc dowodzić w OSP przez strażaka PSP jeżeli jest członkiem danej OSP musi mieć skończony kurs podoficerski PSP - sprawa jasna. Sprawa niejasna, na którą mi odpowiedzcie to jak się ma ten osiemnastolatek, który w rok zrobi wszystkie kursy OSP, a u mnie taki przypadek teraz był i przez rok zrobił po kolei kurs podstawowy pierwszego i drugiego stopnia(ten jednoetapowy), kursy ratownictwa technicznego, kurs dowódców OSP i na koniec szkolenie z KPP - więc po tych kursach doświadczenie to chyba raczej nie potrzebne.

JakubZ
Posty: 132
Rejestracja: pt 29 kwie 2011, 00:20
OSP (gm., woj.): Pilzno, woj. Podkarpackie
Lokalizacja: Pilzno
Kontakt:
Status: Offline

Re: Aspirant z PSP członkiem w OSP

Post autor: JakubZ »

Kurs dowódców można zrobić po trzech latach od ukończenia kursu podstawowego.
Obrazek

prezio
Posty: 50
Rejestracja: ndz 11 lis 2012, 10:16
Status: Offline

Re: Aspirant z PSP członkiem w OSP

Post autor: prezio »

ASPIRANT PSP POSIADA PRZESZKOLENIE OSP DO KOMENDANTA GMINNEGO WŁĄCZNIE CZYLI WSZYSTKIE

jens16
Posty: 179
Rejestracja: wt 11 gru 2012, 10:46
OSP (gm., woj.): Gradki(woj.świętokszyskie)
Status: Offline

Re: Aspirant z PSP członkiem w OSP

Post autor: jens16 »

Witam mam pytanie czy kadet SA PSP będąc po pierwszym roku zdając egzamin Z22 bez kursu dowdców OSP może dowodzić w OSP czy dopiero jak skończy szkołę i zda Z23?
Awatar użytkownika

misiu8514
Posty: 138
Rejestracja: ndz 28 cze 2009, 16:43
Status: Offline

Re: Aspirant z PSP członkiem w OSP

Post autor: misiu8514 »

Nie, Ponieważ Z22 to jest egzamin w tytule:wykonywanie działań ratowniczych , Natomiast Z23 jest to zarządzanie działaniami. Masz I stopień czyli(podstawowy,techniczny,....) bez kursu dowódców,uprawnienia te nabędziesz zdając Z23.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat