Zwolnienie z pracy na czas działań ratowniczych

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
Suma15
Posty: 32
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 28 lis 2013, 17:21
Status: Offline

Zwolnienie z pracy na czas działań ratowniczych

Post autor: Suma15 »

Witam Druhów,
Dręczy mnie kwestia jak w temacie. Czy orientuje się ktoś jak ma wyglądać procedura zwalniania z pracy członka Osp na czas działań? W odpowiednim rozporządzeniu zbyt wiele na ten temat nie jest napisane.

§ 11.1.Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika:
1)będącego członkiem ochotniczej straży pożarnej - na czas niezbędny do uczestniczenia w działaniach ratowniczych i do wypoczynku koniecznego po ich zakończeniu, a także - w wymiarze nie przekraczającym łącznie 6 dni w ciągu roku kalendarzowego - na szkolenie pożarnicze,
2)będącego ratownikiem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - na czas niezbędny do uczestniczenia w akcji ratowniczej i do wypoczynku koniecznego po jej zakończeniu,
3)na czas wykonywania obowiązku świadczeń osobistych, w trybie i na warunkach przewidzianych w odrębnych przepisach.
2.Zwolnienie pracownika od pracy w razie konieczności udziału w akcji ratowniczej następuje w trybie przyjętym przez służbę ratowniczą odpowiednią do organizowania takich akcji, zaś w celu uczestniczenia w szkoleniu pożarniczym - na podstawie wniosku właściwej terytorialnie jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej. Czas koniecznego wypoczynku pracownika po zakończeniu akcji ratowniczej ustala osoba, która kierowała taką akcją.

Pisze tylko, że w trybie przyjętym przez służbę ratowniczą odpowiednią do przeprowadzania takich akcji. Kogo ustawodawca ma na myśli? I ewentualnie w jaki sposób ustalić ten tryb?
Pozdrawiam wszystkich

marcin_op
Posty: 526
Rejestracja: czw 07 lut 2008, 21:34
Status: Offline

Re: Zwolnienie z pracy na czas działań ratowniczych

Post autor: marcin_op »

Przecież to proste. W zależności od tego w jaki sposób jesteście alarmowani taki będzie dla was przyjęty system.
Jeśli dostajesz sms-y to po dostaniu sms-a o alarmie pracodawca musi cię zwolnić, jeśli tylko syrena to na dźwięk syreny cię zwalnia, jeśli pager to analogicznie.
Chyba nie ma w tym nic trudnego do zrozumienia.

prezio
Posty: 50
Rejestracja: ndz 11 lis 2012, 10:16
Status: Offline

Re: Zwolnienie z pracy na czas działań ratowniczych

Post autor: prezio »

Chodzi o to, że udając się na alarm i akcję nie powinieneś myśleć o tym, że nie zdążysz do pracy bo jedziesz ratować życie i minie. Od zakończenia akcji masz jeszcze 6 h na odpoczynek od pracy. Tyle teorii, a praktycznie jak pracujesz w państwowej firmie to nie masz problemu, gorzej u prywaciarzy. Zakład pracy wystawia ci utracony zarobek za czas nieobecności, po potwierdzeniu przez PSP o braniu udziału w zdarzeniu udajesz się do samorządu i wypłacają kasę. Ale jest jeszcze jeden problem, że samorządy są zobligowane do wypłaty 1/175 średniej krajowej za godzinę akcji i 4 godzinna akcja może nie pokryć nawet połowy twojej dniówki. I nie mylcie tego z ekwiwalentem za udział w akcji lub szkoleniu.

marcin_op
Posty: 526
Rejestracja: czw 07 lut 2008, 21:34
Status: Offline

Re: Zwolnienie z pracy na czas działań ratowniczych

Post autor: marcin_op »

prezio pisze:.... samorządy są zobligowane do wypłaty 1/175 średniej krajowej za godzinę akcji... I nie mylcie tego z ekwiwalentem za udział w akcji lub szkoleniu.
Yyyy a gdzie to pisze ? Pierwsze słyszę żeby samorząd wypłacał coś innego niż ekwiwalent.
Podaj gdzieś ustawę lub rozporządzenie na podstawie której samorząd wypłaca kasę za utracony zarobek.

prezio
Posty: 50
Rejestracja: ndz 11 lis 2012, 10:16
Status: Offline

Re: Zwolnienie z pracy na czas działań ratowniczych

Post autor: prezio »

Ustawa z 24 sierpnia 1991 o ochronie p.poż.

Art. 28.
1. Członek ochotniczej straży pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowni-czym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożar-ną lub gminę, otrzymuje ekwiwalent pieniężny. Wysokość ekwiwalentu ustala rada gminy w drodze uchwały.
2. Wysokość ekwiwalentu, o którym mowa w ust. 1, nie może przekraczać 1/175 przeciętnego wynagrodzenia, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Sta-tystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Pol-ski” na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227) przed dniem ustalenia ekwiwalentu, za każdą godzinę udziału w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym. Ekwiwalent jest wypłacany z budżetu gminy.
3. Ekwiwalent, o którym mowa w ust. 1 i 2, nie przysługuje członkowi ochotniczej straży pożarnej za czas nieobecności w pracy, za który zachował wynagrodze-nie.
4. Członkowie ochotniczych straży pożarnych, za czas nieobecności w pracy z przyczyn określonych w ust. 1, zachowują przewidziane w odrębnych przepi-sach uprawnienie do innych niż wynagrodzenie świadczeń związanych z pracą.
5. W przypadku zbiegu świadczeń, o których mowa w ust. 1 i 4, przysługujących na podstawie odrębnych przepisów stosuje się przepisy korzystniejsze.

6. Członek ochotniczej straży pożarnej biorący bezpośredni udział w działaniach ratowniczych ma prawo do okresowych bezpłatnych badań lekarskich.
7. Minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, tryb i sposób prze-prowadzania oraz zakres badań, o których mowa w ust. 6, a także podmioty uprawnione do ich przeprowadzania, uwzględniając specyfikę działań ratowni-czych, a także kwalifikacje podmiotów przeprowadzających badania lekarskie.

prezio
Posty: 50
Rejestracja: ndz 11 lis 2012, 10:16
Status: Offline

Re: Zwolnienie z pracy na czas działań ratowniczych

Post autor: prezio »

Jeszcze dopowiem, żeu mnie w gminie żadna jednostka (9) nie pobiera ekwiwalentu tylko utracony zarobek w zakładzie pracy. Tyle ile mam za dniówke tyle muszą mi wypłacic
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat