rezygnacja prezesa

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
wega321
Posty: 6
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pn 02 sty 2012, 11:09
Status: Offline

rezygnacja prezesa

Post autor: wega321 »

Witam!
8 grudnia otrzymaliśmy pismo o rezygnacji naszego prezesa z pełnionej funkcji. Ponieważ do zebrania pozostały nam 2 miesiące postanowiliśmy wybrać tymczasowo na to stanowisko członka zarządu. Czekaliśmy cierpliwie aż były prezes zwoła zebranie ponieważ takiej inicjatywy z jego strony nie było zorganizowaliśmy je sami. Niestety prezes się na nim nie pojawił wiec zastępce wybraliśmy bez jego obecności został nim obecny zastępca naczelnika.
I wtedy zaczęły się problemy nagle były prezes się " obudził" i stwierdził że te wybory są nieważne, nie chce nam też zdać dokumentów bo jak twierdzi ma w nich bałagan z 3 lat i musi najpierw zrobić porządek.
I teraz moje pytanie czy były prezes ma racje i po jego pisemnej rezygnacji musi być obecny przy wyznaczeniu następcy? I co w tej sytuacji należy zrobić?
Awatar użytkownika

JakuB
Posty: 230
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 14:27
OSP (gm., woj.): Nowa Wieś woj Pomorskie
Lokalizacja: Nowa Wieś /Gdańsk
Kontakt:
Status: Offline

Re: rezygnacja prezesa

Post autor: JakuB »

1. Przeczytanie statutu jednostki powinno chociaż w części odpowiedzieć na Twoje pytania. Niestety pewnie statut ma prezes.
2. Na pewno pomoże stanowczość reszty członków zarządu - skoro prezes zrezygnował, to powinien oddać papiery (rozliczyć się z nich).

Były prezes nie musi być na wybraniu swojego następcy, nie mniej jednak powinien - w celu przekazania dokumentów. Myślę, że porządna rozmowa z prezesem powinna wyjaśnić sytuację. Nawet jeżeli w konsekwencji okaże się, że "nowe" wybory nie do końca są ważne to łatwiej przeprowadzić głosowanie na zebraniu niż kłócić się z ludźmi.

Swoją drogą to ładnego mieliście prezesa, skoro ma bałagan z 3 lat.

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: rezygnacja prezesa

Post autor: slawek.998 »

Witam - kolego musisz przeczytać wasz statut, bez tego zbędna jest dyskusja na forum bo każda OSP może mieć inny zapis na ten temat. W naszej OSP np. po rezygnacji członka zarządu , zarząd ma prawo uzupełnić (zamienić) skład zarządu do 1/3 wielkości składu. Oczywiście najbliższe Walne Zgromadzenie musi to zatwierdzić.

marcin_op
Posty: 526
Rejestracja: czw 07 lut 2008, 21:34
Status: Offline

Re: rezygnacja prezesa

Post autor: marcin_op »

Piszecie - przekazać papiery.
A ja mam pytanie. Jakie konkretnie papiery powinien posiadać i przekazać Prezes następnemu prezesowi ?
Są jakieś wytyczne z jakich papierów powinien się rozliczyć i jak powinny być uporządkowane ?
Czy może po prostu ma oddać to co ma. ??
Z jakich papierów trzeba go rozliczyć ??

Naczelnik Grzesiek
Posty: 88
Rejestracja: wt 01 lut 2011, 19:37
OSP (gm., woj.): OSP Zagościniec
Status: Offline

Re: rezygnacja prezesa

Post autor: Naczelnik Grzesiek »

marcin_op pisze: A ja mam pytanie. Jakie konkretnie papiery powinien posiadać i przekazać Prezes następnemu prezesowi ?
Na pewno będzie on posiadał:
- statut
- numer identyfikacji podatkowej
-wypis z KRS
- wszystkie umowy, światło, gaz, woda, telefon, konto, itp.
- stan prawny budynku i działki na której się znajduje remiza, jakiś akt notarjalny
ogólnie całą dokumentację dotyczącą straży i druchów.

PS. zapomniałem jeszcze o pieczątkach, kluczach.
Tak po za tym nie będę walił nowego posta:
naczelnik, sekretarz, zarząd, powinien wiedzieć jakie dokumenty ma prezes i z jakich ma się rozliczyć. Udajcie się do komendanta gminnego i tam powinniście uzyskać wszystkie informacje na temat stanu prawnego remizy, placu, ewentualnych umów. Nie rozumiem tego prezesa, skoro napisał rezygnację to po co jeszcze utrudnia.
Ostatnio zmieniony śr 04 sty 2012, 21:52 przez Naczelnik Grzesiek, łącznie zmieniany 2 razy.

marcin_op
Posty: 526
Rejestracja: czw 07 lut 2008, 21:34
Status: Offline

Re: rezygnacja prezesa

Post autor: marcin_op »

A jeśli budynek jest własnością Gminy ? I Gmina ma wszystkie umowy ?
Fajnie się mówi "ogólnie wszystko" ale skąd nowy prezes ma wiedzieć, co powinien otrzymać ?
Stary prezes coś tam może dać i stwierdzi ze to wszystko co ma a faktycznie może w domu mieć jeszcze pół szafki.
Rozumiem że nie ma prawnie nigdziej zapisane co konkretnie należy przekazać.

Prezesowa
Posty: 6
Rejestracja: śr 04 sty 2012, 17:58
OSP (gm., woj.): OSP Raciborowice, gmina Warta Bolełwiecka, Dolny Śląsk
Status: Offline

Re: rezygnacja prezesa

Post autor: Prezesowa »

Witam wszystkich, moje pytanie z kolei to jak napisać wniosek o zmianę kierowcy? Stary kierowca ma umowę do końca lutego i wiekowo też już podupada, czy podać to jako argument?

Prezesowa
Posty: 6
Rejestracja: śr 04 sty 2012, 17:58
OSP (gm., woj.): OSP Raciborowice, gmina Warta Bolełwiecka, Dolny Śląsk
Status: Offline

Re: rezygnacja prezesa

Post autor: Prezesowa »

marcin_op pisze:A jeśli budynek jest własnością Gminy ? I Gmina ma wszystkie umowy ?
Fajnie się mówi "ogólnie wszystko" ale skąd nowy prezes ma wiedzieć, co powinien otrzymać ?
Stary prezes coś tam może dać i stwierdzi ze to wszystko co ma a faktycznie może w domu mieć jeszcze pół szafki.
Rozumiem że nie ma prawnie nigdziej zapisane co konkretnie należy przekazać.
Kiedy ja obejmowałam rolę prezesa, dostałam klucze, biuro, zostałam zapoznana z dokumentacją, wiem gdzie co i jak, tzn. jakie dokumenty wypełniać co należy do mojego obowiązku, gdzie załatwiać sprawy i zostałam zapewniona, że w razie jakichkolwiek wątpliwości mogę liczyć na wszelką pomoc ze strony starego prezesa, naczelnika. Jednakże czerpię wiele informacji z internetowych forum OSP i Udzielane są mi wyczerpujące informacje w Gminie. Niecierpliwie czekam na zebranie zarządu i tam to dopiero postaram się dowiedzieć co jeszcze mogę.

marcin_op
Posty: 526
Rejestracja: czw 07 lut 2008, 21:34
Status: Offline

Re: rezygnacja prezesa

Post autor: marcin_op »

No wiec tak ja myślałem.
Prezesowanie w OSP to jest swego rodzaju "samowolka" co OSP to każdy tam po swojemu robi....

Topic author
wega321
Posty: 6
Rejestracja: pn 02 sty 2012, 11:09
Status: Offline

Re: rezygnacja prezesa

Post autor: wega321 »

Dziękuje za informacje.
Jak się okazało, po rozmowie z komendantem gminnym, były prezes nie musiał być obecny na zebraniu więc wybór jego zastępcy jest ważny.
Co do sprawy statutu to będzie ciężko bo były prezes nie otrzymał go od poprzedniego zarządu i tak naprawdę nie wiadomo gdzie jest obecnie.
Jeśli chodzi o osobę byłego prezesa to utrudnia bo to już taki typ człowieka, próbuje buntować innych druhów popierając swoje argumenty dużą ilością alkoholu. Dlatego musieliśmy zacząć od podstaw czyli od wewnętrznego regulaminu ( poruszającego sprawy dla nas oczywiste dla innych niestety nie) z którym wszyscy się już zapoznali i zaakceptowali.
Jeśli chodzi o dokumenty to rozmawialiśmy z naczelnikiem i zarządem i wiemy jakie dokumenty prezes ma i jakie powinien mieć. Sporządziliśmy protokół zdawczo odbiorczy i narazie cierpliwie czekamy...
Awatar użytkownika

GLM
Posty: 478
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: rezygnacja prezesa

Post autor: GLM »

do wega321 statut możecie sobie pobrać ze strony związkowej i zatwierdzić go walnym zebraniem choć by nad-zwyczajnym i tamten będzie już nie aktualny , możecie też go modyfikować np. dodający obowiązki i uprawnienia do każdej funkcji :idea:
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: rezygnacja prezesa

Post autor: slawek.998 »

Kolego wega321 wasz statut jest napewno w KRS i z tamtąd możesz go wydobyć ale będziesz musiał się tam osobiście pofatygować , mieliśmy podobne problemy kilka lat temu.

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: rezygnacja prezesa

Post autor: slawek.998 »

Kolego GLM - zanim pobiorą statut wzorcowy i go zatwierdzą muszą postępować zgodnie ze swoim statutem. Wbrew powszechnej opini statuty poszczególnych osp różnią się i to bardzo więc jeżeli chcą zrobić coć zgodnie z prawem jest im niezbędny ich statut.

sek kp
Posty: 20
Rejestracja: sob 05 mar 2011, 22:26
Status: Offline

Re: rezygnacja prezesa

Post autor: sek kp »

Witam Druhowie
Czytam ten post i w głowie mi się nie mieści ze Wy nie wiecie jakie ma prezes papiery u siebie a jakich nie ma.

Porządny prezes (porządny zarząd)nie ma żadnych papierów w domu no bo po jakie go grzyba.Po to jest remiza żeby tam wygospodarować miejsce na wszystkie dokumenty .
Za wszystkie papiery (przychodzące i wychodzące z osp) i pieczątki odpowiada sekretarz , sprawy finansowe skarbnik naczelnik tez ma swoje papiery , ale na to wszystko jest miejsce w remizie a nie u kogokolwiek w mieszkaniu.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym,
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D
Awatar użytkownika

Darek-Naczelnik
Posty: 265
Rejestracja: ndz 11 wrz 2011, 23:51
OSP (gm., woj.): pow.Łowicz, woj. łódzkie
Status: Offline

Re: rezygnacja prezesa

Post autor: Darek-Naczelnik »

Nie W KAŻDEJ remizie jest miejsce na tak ważne dokumenty i nie każda remiza jest wystarczająco zabezpieczona przed włamaniem.
Osobiście nie widzę jakoś papierów w garażu lub na świetlicy-- to nie ich miejsce (uwierz mi że nie każde osp ma zaplecze socjalne), lepiej niech będą w domu ALE ODPOWIEDZIALNEJ OSOBY.


To tylko moje prywatne zdanie na temat dokumentacji- nie chciałbym załatwiać jej od nowa gdyby coś zginęło.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat