Komendant Oddziału Gminnego ZOSP

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
mariano osp
Posty: 45
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pn 16 gru 2013, 15:54
Status: Offline

Komendant Oddziału Gminnego ZOSP

Post autor: mariano osp »

Witam szanownych druhów

Kieruję do was pytanie odnośnie prawnej strony bycia komendantem oddziału gminnego ZOSP.
Jestem zatrudniony w urzędzie miasta i gminy jako cywilny pracownik na 1/2 etatu - komendant gminny ochrony ppoż. Chciałbym wiedzieć czy aby wejść do zarządu oddziału gminnego ZOSP wystarczy, że będę tylko członkiem jakiejkolwiek OSP z terenu gminy bez żadnego delegowania ?
Tutaj druhowie z OSP do której zapisałem się twierdzą, że w ramach Związku muszę spełnić warunki aby wejść do w/w zarządu oddziału gminnego z prawem głosu:
- obowiązkowe członkostwo w jednej z OSP na terenie gminy
- muszę być delegowany przez walne zebranie danej OSP na zjazd oddziału gminnego (oficjalny delegat zatwierdzony przez wszystkich członków OSP)
- jeżeli będę wybrany spośród wszystkich delegatów na zjeździe gminnym to oficjalnie mam prawo głosu na zebraniach zarządu gminnego
- jeżeli zostanę delegowany przez zjazd gminny to mogę brać udział w następnym szczeblu - zjeździe powiatowym.

A co będzie jeżeli jestem tylko członkiem jednej z OSP bez delegowania przez walne zebranie i zasiadam w zarządzie gminnym jako komendant gminny ZOSP ?
Czy nadal mam prawo głosu jeżeli nie zostałem delegowany na zjazd gminny ?
Czy w takim przypadku mogę być delegatem na zjazd powiatowy jeżeli nie byłem delegowany na zjazd gminny przez OSP do której należę ?
W zasadzie to jestem już w zarządzie powiatowym (przeoczono sprawę braku delegowania mnie na zjazd gminny) i mam obawy, że można mnie z niego usunąć jeżeli nie byłem delegowany z mojej OSP.
Co musiałbym teraz zrobić, aby wszystko było w porządku od strony prawnej ???

1986lukasz
Posty: 127
Rejestracja: pn 19 lip 2010, 23:48
OSP (gm., woj.): województwo Śląskie
Status: Offline

Re: Komendant Oddziału Gminnego ZOSP

Post autor: 1986lukasz »

Witaj,
nie musisz być delegowany przez swoje OSP jeżeli zasiadasz w zarządzie OSP odpowiednio na stanowisku Prezesa lub v-ce prezesa - Naczelnika, w takim przypadku z góry zasiadasz w zarządzie gminnym. Natomiast jeżeli nie jesteś naczelnikiem ani prezesem to musisz być delegowany przez OSP do zarządu gminnego itp.
Jeżeli już pełnisz funkcję komendanta gminnego to raczej przed wyborami tego nikt nie zmieni bo dużo roboty papierkowej i prawej z tym jest.

Pozdrawiam

Topic author
mariano osp
Posty: 45
Rejestracja: pn 16 gru 2013, 15:54
Status: Offline

Re: Komendant Oddziału Gminnego ZOSP

Post autor: mariano osp »

Nie jestem żadnym funkcyjnym w zarządzie OSP do której zapisałem się.
Po prostu zostałem zatrudniony przez burmistrza na cywilnym stanowisku jako komendant gminny ppoż, dalej zapisałem się do jednej z OSP w trakcie kadencji aby mieć prawo głosu na zarządzie gminnym.
Jak wspomniałem nie jestem delegowany przez walne zebranie OSP.
Czy w takiej sytuacji mogę mieć prawo głosu na zebraniach zarządu gminnego i dalej w powiatowym ?

1986lukasz
Posty: 127
Rejestracja: pn 19 lip 2010, 23:48
OSP (gm., woj.): województwo Śląskie
Status: Offline

Re: Komendant Oddziału Gminnego ZOSP

Post autor: 1986lukasz »

Nie wiem jak dokładnie wasz statut wygląda, ale prawdopodobnie możesz nie mieć głosu. A to, że zapisałeś się do OSP już w trakcie pełnienia funkcji nie zmienia wcześniejszego prawa i obowiązków.
Rozwiązaniem jest aby wybrali Cię na delegata przy następnych wyborach.
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: Komendant Oddziału Gminnego ZOSP

Post autor: Jarek »

Kolego @mariano osp, a czy ty przypadkiem nie mylisz 2 różnych pojęć?
Komendant Gminny Ochrony Przeciwpożarowej i Komengant Gminny ZOSP RP to 2 zupełnie różne rzeczy.

Zastanawia mnie to bo tak zagmatwanie napisałeś.

KGOP zatrudnia wójt/burmistrz i jest to stanowisko urzędowe, za które masz normalnie płacone i jesteś zwykłym urzędnikiem w Gminie.

KG ZOSP jest funkcją w Zarządzie Oddziału Gminnego ZOSP RP i aby nim zostać należy być członkiem OSP, zostać delegowanym na zjazd gminny, tam być wybranym do pełnienia Funkcji KG ZOSP i nie ma innej drogi.

To że wójt/burmistrz zatrudnił Cię jako KGOP nie znaczy, że automatycznie jesteś KG ZOSP.
Awatar użytkownika

damian_osp
Posty: 571
Rejestracja: ndz 24 kwie 2011, 10:15
OSP (gm., woj.): OSP Posada Zarszyńska
Kontakt:
Status: Offline

Re: Komendant Oddziału Gminnego ZOSP

Post autor: damian_osp »

Ale zarzad gminny moze dobrać kogoś z struktur samorządowych np. wójta więc może KGOP też może być. Tylko musiał być wcześniej wybrany
Bogu na chwałę, ludziom na pożytek
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Komendant Oddziału Gminnego ZOSP

Post autor: kwas »

1986lukasz pisze:Witaj,
jeżeli zasiadasz w zarządzie OSP odpowiednio na stanowisku Prezesa lub v-ce prezesa - Naczelnika, w takim przypadku z góry zasiadasz w zarządzie gminnym
Kolego to nie jest tak, że zasiadasz z góry w zarządzie gminnym skoro pełnisz wymienione wyżej funkcję. Często gęsto tak się własnie praktykuje. I jest to w sumie praktyczne rozwiazanie. Ale o ile nie wynika to ze statutu nie jest tak z automatu.

Topic author
mariano osp
Posty: 45
Rejestracja: pn 16 gru 2013, 15:54
Status: Offline

Re: Komendant Oddziału Gminnego ZOSP

Post autor: mariano osp »

Kolego Jarek

Na początku pojęcia: urzędowe KGOP i KG ZOSP były dla mnie jednym. Zagłębiłem się w statuty: OSP oraz ZOSP i stąd zaczęły wynikać problemy strony prawnej. Dla mnie wyglądało to tak, że kiedy zostałem Komendantem Gminnym OPPOŻ jako urzędnik to automatycznie zostaję Komendantem Gminnym OSP z Zarządzie Oddziału Gminnego ZOSP. Tak też wygląda to np z funkcją sekretarza w tym zarządzie - na to miejsce wszedł urzędowy Sekretarz.
Z kolei w statucie OSP jest wyraźnie napisane: "Do kompetencji walnego zebrania należy wybieranie i delegowanie członka OSP w skład władz Związku OSP" czyli na zjazd gminny, zarząd oddziału gminnego itd. Z samego statutu danej OSP wychodzi, że powinienem być delegowany a nie jestem.
Dalej kolejną lekturą był Statut ZOSP RP gdzie napisali, że "W zjeździe oddziału gminnego uczestniczą z głosem decydującym delegaci członków zwyczajnych Związku" oraz "W skład zarządu oddziału gminnego wchodzą przedstawiciele wszystkich członków zwyczajnych Związku z terenu gminy".

Kolego Jarek
Dla mnie jest oczywiste, że jeżeli nie jestem delegowany z OSP do oddziału gminnego ZOSP to w zasadzie nie mam prawa głosu na zebraniach zarządu gminnego chociaż mogę tylko uczestniczyć. Jednak mój burmistrz twierdzi, że z automatu jestem Komendantem Gminnym ZOSP i wystarczyło tylko zapisać się do OSP z terenu gminy. Nawet władze wojewódzkie nie są w stanie mi na takie pytania odpowiedzieć - a to już nie dobrze.

Topic author
mariano osp
Posty: 45
Rejestracja: pn 16 gru 2013, 15:54
Status: Offline

Re: Komendant Oddziału Gminnego ZOSP

Post autor: mariano osp »

damian_osp pisze:Ale zarzad gminny moze dobrać kogoś z struktur samorządowych np. wójta więc może KGOP też może być. Tylko musiał być wcześniej wybrany
Właśnie o to mi chodzi, czy zarząd gminny może dobrać kogoś z samorządu. Czy wystarczy, że ta osoba/urzędnik zapisze się do OSP a dalej automatycznie wejdzie w skład zarządu gminnego za zgodą pozostałych członków. Czy to jest prawne rozwiązanie ?

ospzakrzowek
Posty: 14
Rejestracja: czw 11 mar 2010, 10:21
OSP (gm., woj.): Zakrzówek - Zakrzówek - lubelskie
Status: Offline

Re: Komendant Oddziału Gminnego ZOSP

Post autor: ospzakrzowek »

1986lukasz pisze:Witaj,
nie musisz być delegowany przez swoje OSP jeżeli zasiadasz w zarządzie OSP odpowiednio na stanowisku Prezesa lub v-ce prezesa - Naczelnika, w takim przypadku z góry zasiadasz w zarządzie gminnym. Natomiast jeżeli nie jesteś naczelnikiem ani prezesem to musisz być delegowany przez OSP do zarządu gminnego itp.
Jeżeli już pełnisz funkcję komendanta gminnego to raczej przed wyborami tego nikt nie zmieni bo dużo roboty papierkowej i prawej z tym jest.

Pozdrawiam
Kolego to nie tak jak piszesz. Nie ma coś takiego w Związku że będąc prezesem Wiceprezesem czy Naczelnikiem z góry zasiadasz w Zarządzie Gminnym. Te osoby muszą być wskazane na Walnym przez swoją OSP do władz w Zarządzie Gminnym. Bez tej delegacji nie są członkami Zarządu Gminnego.
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: Komendant Oddziału Gminnego ZOSP

Post autor: Artur »

Komendant gminny ochrony ppoż. a komendant gminny ZOSP RP to dwie różne funkcje.
USTAWA z dnia 25 lipca 2008 r o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz niektórych innych ustaw1)
(Dz. U. z dnia 10 września 2008 r.)
Art. 1.W ustawie z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1229, z późn. zm.2)) wprowadza się następujące zmiany:
1)w art. 14 ust. 5 otrzymuje brzmienie:
"5.Wójt (burmistrz, prezydent miasta) koordynuje funkcjonowanie krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego na obszarze gminy w zakresie ustalonym przez wojewodę. Zadanie to może być wykonywane przy pomocy komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej, jeżeli komendant taki został zatrudniony przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), albo przy pomocy komendanta gminnego związku ochotniczych straży pożarnych.";
co do wytycznych dla komendanta gminnego ZOSP RP to wszystko jest wyjaśnione na stronie ZG ZOSP RP http://www.zosprp.pl/?q=content/wytyczn ... ego-zosprp
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

jerzy988
Posty: 343
Rejestracja: ndz 06 sty 2013, 20:57
OSP (gm., woj.): OSP BRONISŁAWOWO gm.sadlinki woj. pomorskie
Status: Offline

Re: Komendant Oddziału Gminnego ZOSP

Post autor: jerzy988 »

wszyscy po troszku macie rację ale jest tak że komendant ochrony ppoż zatrudniony nie musi być członkiem żadnej straży to jest pracownik urzędu i może być odwołany przez wójta czy burmistrza ,,drugi komendant zwiazku osp musi byc członkiem osp być delegowanym i wybieranym na zjezdzie ale jego nie może odwołać żaden wójt czy burmistrz wtedy w gminie mamy dwóch komendantów ,,, jest też tak że komendant związku także jest zatrudniany przez urząd i wykonuje polecenia wójta czy burmistrza ale także uczestniczy w posiedzeniach zarządu jako pełnoprawny jego członek i tu wójt może go zwolnić ale nie może odwołać jako komendanta związku ,,,na pewno nie jest tak że wójt zatrudnia komendanta ochrony ppoz i jest on automatycznie komendantem zwiazkowym ,,,w gminach właśnie zdarza się że jest dwóch komendantów no i jest problem bo jeśli nie podoba się komendant związkowy to zatrudniają komendanta ochrony ppoż,,,nie może być tak ze komendant ochrony ppoż dopisze sie do jakiejś osp i wszystko jest ok. musi być cała procedura wyborcza dokonana ,,chyba że sie mylę

Topic author
mariano osp
Posty: 45
Rejestracja: pn 16 gru 2013, 15:54
Status: Offline

Re: Komendant Oddziału Gminnego ZOSP

Post autor: mariano osp »

jerz998, masz rację.
Dowiedziałem się wszystkiego u samego źródła i wiem o co tu chodzi.
Dziękuję wszystkim za informacje.

Topic author
mariano osp
Posty: 45
Rejestracja: pn 16 gru 2013, 15:54
Status: Offline

Re: Komendant Oddziału Gminnego ZOSP

Post autor: mariano osp »

Przepraszam i poprawiam jerzy988
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat