Strona 1 z 1

Kto jest właścicielem sprzętu w OSP?

: czw 25 maja 2006, 22:27
autor: marcin_lis
Proszę o pomoc w odpowiedzi na pytanie.

Kto jest prawnie właścicielem samochodu bojowego, jeżeli zakupił go Urząd Gminy i wyłożył na ten cel 50tyś. zł, a resztę pokryto z dotacji zarządu ZOSPRP? Czy właścicielem jest OSP, czy gmina?

: czw 25 maja 2006, 23:16
autor: osp-sikawa
W tym wypadku raczej gmina, ale moze sie myle. U mnie jest tak, ze wlascicielem jednego wozu jest Delegatura, a drugiego to najstarsi gorale nie wiedza :D

: czw 25 maja 2006, 23:43
autor: Krzyś
Witam.

W dowodzie rejstracyjnym masz napisane.
Raczej niewydaje mi się by związek dotował urzędowe samochody.

Pozdrawiam.

: pt 26 maja 2006, 09:50
autor: marcin_lis
Krzyś pisze:Witam.

W dowodzie rejstracyjnym masz napisane.
Raczej niewydaje mi się by związek dotował urzędowe samochody.

Pozdrawiam.
Rzeczysiście ZOSPRP niedotuje urzędowych samochodów. Jednak w moim przypadku pojawia się, więc inne pytanie, mianowicie czy komendant gminny wraz z wójtem gminy po zakupie nowego samochodu może przekazać „stary” innej jednostce bez porozumienia z zarządem OSP??

W mojej jednostce OSP po zakupie nowego samochodu stary przekazano, i nikt z członków zarządu nie miał nic do powiedzenia. Dlatego pytam, kto jest właścicielem prawnym tych samochodów.

: pt 26 maja 2006, 23:25
autor: Krzyś
Witam.

Właściwie to Ty powninieneś wiedzieć, kto jest właścicielem samochódów, które są w Twojej straży. Również powinieneś wiedzieć jakie inne prawa rzeczowe macie do samochodów jeżeli nie jesteście ich właścicielami.
Raczej wątpię, żeby było tak, że dostajecie nowy samochód w zamian starego i nikt z Waszej straży o niczym nie ma pojęcia.

Pozdrawiam.

: sob 27 maja 2006, 11:16
autor: marcin_lis
Witam

Dla mnie jest jasne, że samochody są własnością OSP, i tu nikt nie ma wątpliwości. Jednak są osoby, które twierdzą inaczej (np. komendant gminy z wójtem) i te osoby bez porozumienia z OSP decydują, co stanie się z starym samochodem po zakupie nowego.
Niestety nie jestem prawnikiem i nie znam aktów prawnych, w takim stopniu by udowodnić komendantowi ze powinni przed podjęciem pewnej decyzji zapytać czy OSP się z tym zgadza.

I niestety jest tak, że jak dostaniemy nowy samochód to stary dostanie jakaś inna OSP!!

: sob 27 maja 2006, 21:31
autor: Krzyś
Witam.

Jeżeli to OSP jest właścicielem samochodów, to powinniście mieć na to jakiś dokument, np. umowę kupna sprzedaży.
Na podstawie jakich faktów twierdzisz, że samochód jest OSP?
Co jest wpisane w dowodzie rejstracyjnym samochodu?

Pozdrawiam

: czw 01 cze 2006, 07:51
autor: krzysztof siwek
Na naszym terenie większość sprzętu należy do gmin. Na poczatku lat 90-tych komendy powiatowe PSP przekazały własność sprzetu i pojazdów użytkowanych w OSP gminom. To chyba reguła w całym kraju. Z kolei sprzęty i pojazdy kupione czy pozyskane w inny sposób przez OSP powinny być majątkiem straży np. sprzęty kupione z dotacji na KSRG lub dofinansowane przez Związek OSP. Więc trzeba zapytać gospodarza lub skarbnika w OSP oraz w księgowości w gminie. Nikt z forum tego nie wyjaśni.