"obstawianie" festynu

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
rz12358
Posty: 4
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pt 23 maja 2014, 16:03
OSP (gm., woj.): Kamionka Wielka, Małopolskie
Status: Offline

"obstawianie" festynu

Post autor: rz12358 »

Mam pytanie, jakie musze mieć przeszkolenie, żeby "obstawiać" festyn wiejski? I czy musze mieć szkolenia? Skoro chodzi tylko o festyn?

Sernik
Posty: 170
Rejestracja: śr 31 sty 2007, 09:24
OSP (gm., woj.): woj. małopolskie
Status: Offline

Re: "obstawianie" festynu

Post autor: Sernik »

Co rozumiesz pod pojęciem "obstawa festynu", bo jedni rozumieją to jako robienie za ochronę, wdają się w szarpacki, rozdzielają ludzi, dostają po mordach (wszystko oczywiście w ubraniu strażackim), a inni rozumieją to jako udzielanie pomocy medycznej potrzebującym. Moje zdanie jest takie, że OCHRONA (czyt. firma ochroniarska, nie OSP) jest od ochrony imprezy i czynności z tym związanych (jak wyżej: mordobicie, szarpacki), a my MOŻEMY EWENTUALNIE być od: udzielania pierwszej pomocy, jeżeli mamy na ten temat wiedzę i mamy do tego sprzęt oraz od wykonywania pokazów ratowniczych.
Nawiązuję również do ostatnio słyszanego pomysłu wyposażenia OSP w alkomaty: nikt dobrowolnie nie zbada się alkomatem na festynie, ludzie będą kpić sobie z tego i przychodzić do strażaków zbadać się dla zabawy ile się ma promili. OSP nie ma żadnej władzy żeby zmusić kogoś do zbadania, a ująć obywatela (celem przekazania policji) popełniającego przestępstwo ma obowiązek każdy, bez względu czy jest strażakiem OSP czy szambistą i czy ma alkomat czy nie ma. Ktoś zaczyna zrzucać na nas różne dziwne zobowiązania, a my bez oporu dajemy się w nie wplątać, bo dają "coś" za darmo. Niektóre OSP nie mają ubrań, najbardziej podstawowego sprzętu ratowniczego, samochodu, ale ktoś kupuje alkomat do OSP, bo będą się badać na festynie, a pożaru nie ma czym ugasić bo nie ma sprzętu !!! CHORE PAŃSTWO !!!

Topic author
rz12358
Posty: 4
Rejestracja: pt 23 maja 2014, 16:03
OSP (gm., woj.): Kamionka Wielka, Małopolskie
Status: Offline

Re: "obstawianie" festynu

Post autor: rz12358 »

Dziękuje ale chodziło mi właśnie o taką pomoc medyczną i zabezpieczenie przeciwpożarowe, po prostu żeby być na miejscu. Na pewno nie o "bicie się, czy rozdzielanie kogoś". Tylko moje pytanie jest trochę inne bo mi chodzi jakie trzeba mieć szkolenie żeby móc właśnie wykonywać takie zabezpieczanie. Czy trzeba mieć szkolenie pierwszo-etapowe.
Awatar użytkownika

OSP Uchorowo
Posty: 97
Rejestracja: wt 22 kwie 2014, 21:11
OSP (gm., woj.): Uchorowo, Murwana Goślina, wielkopolska
Kontakt:
Status: Offline

Re: "obstawianie" festynu

Post autor: OSP Uchorowo »

tak i ubezpieczenie jeżeli ta "obstawa" jest oficjalnie zgłoszona w gminie

Topic author
rz12358
Posty: 4
Rejestracja: pt 23 maja 2014, 16:03
OSP (gm., woj.): Kamionka Wielka, Małopolskie
Status: Offline

Re: "obstawianie" festynu

Post autor: rz12358 »

A jeśli jestem w MDP i nie mam szkolenia to nie moge zabezpieczac?
Awatar użytkownika

OSP Uchorowo
Posty: 97
Rejestracja: wt 22 kwie 2014, 21:11
OSP (gm., woj.): Uchorowo, Murwana Goślina, wielkopolska
Kontakt:
Status: Offline

Re: "obstawianie" festynu

Post autor: OSP Uchorowo »

nikt nie powiedział że nie możesz ale nie jesteś ubezpieczony w straży
zależy jakie masz mieć zadanie

Topic author
rz12358
Posty: 4
Rejestracja: pt 23 maja 2014, 16:03
OSP (gm., woj.): Kamionka Wielka, Małopolskie
Status: Offline

Re: "obstawianie" festynu

Post autor: rz12358 »

Dzięki wielkie za odpowiedź :) zadanie jak zadanie chodzi o to żeby po prostu jakoś się pokazać i pokazać że są strażacy. Nie zamierzam brać udziału w bójkach, ani nic po prostu być razem z kolegami druhami.
Awatar użytkownika

OSP Uchorowo
Posty: 97
Rejestracja: wt 22 kwie 2014, 21:11
OSP (gm., woj.): Uchorowo, Murwana Goślina, wielkopolska
Kontakt:
Status: Offline

Re: "obstawianie" festynu

Post autor: OSP Uchorowo »

Czyli pokazać się w mundurze że straż działa, ok w takim razie zero przeszkód jeżeli Zarząd wyraża zgodę/ wydaje polecenie.
Ogniska możesz pilnować :D :D :D
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat