Strona 1 z 1

Pytanie o punkty karne

: pt 15 lip 2016, 17:46
autor: pawlaks51
Witam, czy rozdzielaczowy może wydać swoją komendę od razu po złączeniu swojego węża z rozdzielaczem, czy musi czekać aż łącznik połączy oba węże w-75 i cała linia główna będzie złączona?

Re: Pytanie o punkty karne

: pt 15 lip 2016, 19:00
autor: marcing2508
U mnie nigdy, nawet na treningu nie zdarzyło się, żeby rozdzielaczowy był szybszy od łącznika ;) Byłem niejednokrotnie w roli z rozdzielaczem i powiem szczerze że od razu po podłączeniu swojego odcinka podnosiłem rękę i krzyczałem komendę. Nie zwracając uwagi na łącznika oczywiście.

Re: Pytanie o punkty karne

: sob 16 lip 2016, 22:09
autor: TadekB
Ciekawe pytanie.
Z punktu widzenia technologii sprawiania linii gaśniczych - bez sensu. Jak można wydać komendę o nawodnieniu linii ("woda naprzód"), jeśli jest ona jeszcze nie gotowa?
Z punktu widzenia regulaminu sportowo-pożarniczego - można. Jeśli się wczytać w treść regulaminu, to zarówno rozdzielaczowy jak i przodownicy rot nie muszą czekać na połączenie linii, aby wydać komendę. Również opis punktów karnych za niewłaściwe wydanie rozkazu nie nakazuje oczekiwania na pełne połączenie linii wężowych, a jedynie zwraca uwagę na połączenie sprzętu (rozdzielacz, prądownice).
W mojej opinii wydanie rozkazu przed połączeniem linii głównej przez łącznika nie jest błędem (w rozumieniu regulaminu). Temat ten jednak niewątpliwie powinien być omówiony na odprawie przed zawodami.

Re: Pytanie o punkty karne

: ndz 17 lip 2016, 09:00
autor: dzidzi998
Oj znawcy regulaminu. Jeżeli jest napisane w regulaminie sposób sprawiania lini głównej i rozdzielaczowy zrobi wszystko krok po kroku według regulaminu to za co ma otrzymać punkty karne. Nad czym tu się doktoryzować?

Re: Pytanie o punkty karne

: ndz 17 lip 2016, 12:08
autor: TadekB
Jak Ci się trafi na zawodach sędzia niedouk wstawiający własne "tołki" to bardzo szybko rozterki Druha pawlaks51 zrozumiesz. Bo w naszym kraju zawodnicy i trenerzy już umieją czytać.

Re: Pytanie o punkty karne

: wt 19 lip 2016, 12:45
autor: firebird89
Właśnie zawsze ta kwestia mnie interesowała, także dziękuję wam bardzo za dopowiedź. Osttnio nawet jak szukałem rzeczy w sklepie internetowym https://www.shopla.pl/pl/sklep/dualsens ... 6,621.htmlto o tym pomyślałem :D