Co wy na to?

Strażak po godzinach

Topic author
mirek56
Posty: 1
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 20 cze 2012, 17:06
Status: Offline

Co wy na to?

Post autor: mirek56 »

Czarne złoto z Czech

Od kilku lat niesłabnącym powodzeniem na polskim rynku paliwowym cieszy się węgiel z Czech. Sprowadzamy go rocznie ok. 1 mln ton netto. Nasi południowi sąsiedzi wyspecjalizowali się m.in. w produkcji taniego opału znanego u nas jako „czeski ekogroszek”. Powstaje on na bazie węgla brunatnego, który często bywa nazywany młodym węglem kamiennym. Ze względu na bliskość granicy jest on szczególnie popularny w województwach południowych i zachodnich, choć zdarza się, że handlują nim składy opałowe w Polsce centralnej. W pozostałej części kraju niezmiernie popularny jest natomiast węgiel rosyjski i ukraiński.

Jeśli chodzi o polski rynek paliw stałych, nasi potentaci węglowi wprowadzili na rynek takie marki jak Retopal czy Pieklorz. Wciąż niezagospodarowanym segmentem rynku był dotychczas czeski ekogroszek. Sytuacja zaczyna się jednak powoli zmieniać. Polscy importerzy i czescy producenci zaczynają rozprowadzać węgiel pod własnymi markami. Jedną z nich jest ECOLATVEK z Czech.

Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie na rynek polski marki ECOLATVEK z bardzo prostej przyczyny – mówi Maciej Świerczyński z firmy Farus Energy s.r.o., zajmującej się eksportem czeskiego węgla - W morzu różnych ofert ciężko odnaleźć dobry jakościowo czeski ekogroszek. Nasi odbiorcy często narzekali, że na polskim rynku obecna jest ogromna ilość produktów funkcjonujących pod zbiorczą nazwą „czeskiego ekogroszku”. Niestety, poza nazwą, nie miały one ze sobą wiele wspólnego. ECOLATVEK jest produktem wprowadzonym specjalnie dla odbiorców którym zależy na kupnie sprawdzonego opału za rozsądną cenę. - dodaje Świerczyński.

ECOLATVEK jest wzbogaconym węglem z kopalni Most - Komořany z płn-zach części Republiki Czeskiej. Dodatkowo w Polsce można kupić węgiel z kopalni Ledvice. Oba miejsca są określane jako najlepsze źródło kalorycznego węgla u naszych południowych sąsiadów.

W nadchodzącym sezonie grzewczym spodziewamy się wzmożonych ruchów marketingowych ze strony dużych dostawców paliw stałych - mówi Władysław Pielch, ekspert branży węglowej i analityk rynku. - Tendencja ta jest widoczna szczególnie w segmencie opału dostarczanego klientom indywidualnym. Ocenia się, że większość producentów postawi na kreowanie własnej marki węgla. Proces ten będzie przebiegał podobnie jak to miało miejsce w Niemczech i Francji. - dodaje.

Węgiel nadal pozostaje głównym nośnikiem energii w naszym kraju. Same tylko gospodarstwa domowe zużyły w zeszłym roku prawie 12 mln ton węgla (w stosunku do 10 mln w roku 2010). Tak długo jak ta tendencja się utrzyma, również czeski ekogroszek będzie znajdował odbiorców w naszym kraju.

We współpracy z Farus Energy s.r.o.

kacper93
Posty: 33
Rejestracja: wt 13 mar 2012, 15:26
OSP (gm., woj.): Troszyn Polski (gm. Gąbin, woj. Mazowieckie)
Status: Offline

Re: Co wy na to?

Post autor: kacper93 »

Ekogroszek z węgla brunatnego może i tańszy ale też znacznie mniej kaloryczny niż groszek z węgla kamiennego a co za tym idzie trzeba go więcej spalić.
Będę się starał przeprowadzić u siebie w domu test porównawczy. Wiem na ile starcza mi groszek z węgla kamiennego. Przetestuję węgiel brunatny i zobaczę ile więcej muszę go spalić.

Ciekawe czy nie okaże się, że taniej jest opalać droższym węglem
OSP Troszyn Polski
Polska -> woj. Mazowieckie -> powiat Płocki -> gmina Gąbin -> Troszyn Polski
Obrazek

eko12
Posty: 1
Rejestracja: ndz 07 paź 2012, 17:37
Status: Offline

Re: Co wy na to?

Post autor: eko12 »

Ekogroszek – suchy, niska zawartość popiołu, workowany lub luzem, szybka dostawa na terenie całego kraju w cenie towaru – teraz nowa niższa cena!
Poleć nas swoim znajomym, a jeśli dzięki Tobie nasza firma sprzeda min. 10T węgla dowolnej postaci – TABLET GRATIS.
Dla osób odbierających osobiście nasz węgiel z centralnego magazynu (powyżej 4T) profesjonalne czyszczenie komina – GRATIS.
Rzetelność naszej firmy potwierdzona samymi pozytywnymi komentarzami Kupujących m.in. na Allegro – sprawdź nas!
W razie pytań proszę dzwonić, tel. 509 637 149

piotrek18
Posty: 4
Rejestracja: wt 13 sie 2013, 00:01
Status: Offline

Re: Co wy na to?

Post autor: piotrek18 »

Ja osobiście raz próbowałem ekogroszek i nie byłem zadowolony.
Co węgiel, to węgiel. Jestem chyba konserwatywny trochę :)

yellow.submarine
Posty: 23
Rejestracja: śr 14 sie 2013, 11:45
OSP (gm., woj.): Olsztynek, warmińsko-mazurskie
Status: Offline

Re: Co wy na to?

Post autor: yellow.submarine »

No proszę, z Czech to możemy ściągać węgiel, a polskie kopalnie są zamykane pod pozorem braku rentowności, żenujące...

horman
Posty: 4
Rejestracja: śr 21 sie 2013, 04:40
OSP (gm., woj.): nowy sącz, nowy sącz
Status: Offline

Re: Co wy na to?

Post autor: horman »

miałem w zeszłym sezonie i powiem tak:pali się nieźle, ale warunek musi być SUCHY, zostaje duuuużo sadzy , częste czyszczenie pieca..ale cena konkurencyjna;) na ten sezon tez przymierzam się do zakupu "ekogroszku"

poduszkowiec
Posty: 4
Rejestracja: pn 26 sie 2013, 22:20
OSP (gm., woj.): Kraków, małopolskie
Status: Offline

Re: Co wy na to?

Post autor: poduszkowiec »

i niech tak zostanie. Niech ekogroszek rządzi :)

kajtek20
Posty: 4
Rejestracja: pn 02 wrz 2013, 20:43
Status: Offline

Re: Co wy na to?

Post autor: kajtek20 »

eko, eko eko groszek :)

szarek
Posty: 3
Rejestracja: czw 19 wrz 2013, 23:19
OSP (gm., woj.): śląskie, Katowice
Status: Offline

Re: Co wy na to?

Post autor: szarek »

Pierwsze słyszę o węglu z Czech ?
Awatar użytkownika

szymon0407
Posty: 60
Rejestracja: pt 17 maja 2013, 18:28
OSP (gm., woj.): OSP Galew Brudzew wielkopolskie
Status: Offline

Re: Co wy na to?

Post autor: szymon0407 »

miałem go na probe, ogólnie nie polecam. już na sam wygląd jest ciemno brunatny a nie czarny jak normalny eko groszek. cena fakt przykuwa uwagę bo prawie polowe tańszy ale trzeba zwrócić uwagę na to ze spala się go dwa razy więcej i szybciej a co za tym idzie będzie potrzeba go dwa razy tyle na zimę. Mam mniejsza kaloryczność. Ogólnie rzecz biorąc nie kalkuluje się owa opcja. Z własnego przykładu podajnik załadowany normalnym eko groszkiem starcza mi na 6-7 dni a gdy załadowałem czeski eko groszek starczył mi na 3-4 dni. musiałem zwiększyć podawanie w jednostce czasu ponieważ aby osiągnąć zadana temperaturę obecne nie wystarczało.

sad10
Posty: 4
Rejestracja: wt 17 wrz 2013, 16:56
Status: Offline

Re: Co wy na to?

Post autor: sad10 »

Jak dużo wziąłeś tego węgla? Ile kosztuje tona takiego węgla z Czech?

klekot
Posty: 3
Rejestracja: wt 01 paź 2013, 23:43
Status: Offline

Re: Co wy na to?

Post autor: klekot »

piotrek18 pisze:Ja osobiście raz próbowałem ekogroszek i nie byłem zadowolony.
Co węgiel, to węgiel. Jestem chyba konserwatywny trochę :)
A jakie są wady ekogroszku?

sumiakai
Posty: 10
Rejestracja: śr 23 paź 2013, 10:36
OSP (gm., woj.): 5756754353523479892342
Lokalizacja: Strzegom
Kontakt:
Status: Offline

Re: Co wy na to?

Post autor: sumiakai »

Podpinam się pod pytanie o wady ekogroszku.

korniszon
Posty: 3
Rejestracja: sob 16 lis 2013, 23:06
Status: Offline

Re: Co wy na to?

Post autor: korniszon »

Piece na ekogroszek są po prostu bardzo drogie i nie każdego stać na zakup pieca nawet kilkukrotnie droższego niż tego na węgiel. Kolejna wada ekogroszku także dotyczy pieca retortowego. Główną zaletą pieca węglowego jest prostota, tam po prostu nie ma co się zepsuć. Jeśli chodzi jednak o piec na ekogroszek, to jego konstrukcja jest bardzo skomplikowana, składająca się także z układów elektronicznych, co czyni go bardzo awaryjnym.
Problem dotyczy także jakości opału. Sprzedawcy nie dbają o czystość ekogroszku i niestety w opale możemy znaleźć nawet pręty metalowe lub kamienie. Takie zanieczyszczenia uszkadzają piec na ekogroszek i ciągną za sobą kolejne koszta.

hitmen
Posty: 3
Rejestracja: sob 23 lis 2013, 17:04
Status: Offline

Re: Co wy na to?

Post autor: hitmen »

drogie, ale po jakimś czasie chyba się to zwraca, no nie ?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat