Stronka OSP

Strażak po godzinach

Topic author
Danonek
Posty: 153
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pt 19 sie 2011, 20:30
Status: Offline

Stronka OSP

Post autor: Danonek »

Witajcie druhowie :)
Chcę założyć stronkę OSP. I mam do was pytanie na jakim serwerze najlepiej stronkę umieścić ? Darmowy czy płatny? Moja wiedza w tym temacie jest znikoma :D
Awatar użytkownika

rajczak
Posty: 85
Rejestracja: sob 30 maja 2009, 17:40
Status: Offline

Re: Stronka OSP

Post autor: rajczak »

witam zakładałem wspólnie z kolegą stronkę naszej OSP. Założyliśmy stronkę na tnb.pl choć jest jeszcze wiele serwerów z tej grupy. Ogólnie bardzo łatwo się to wszystko tworzy, można zamieszczać zdjęcia, newsy, prowadzić forum i dosłownie cała masa możliwości. Nie trzeba znać HTML ani dysponować serwerem. Serwery na tnb.pl itp. są bezpłatne a z tworzeniem poradzi sobie każdy, wystarczy posiedzieć godzinkę przed kompem i się wszystko ogarnie, więcej info znajdziesz na webmasterzy.org jest to forum obsługujące te strony, znajdziesz tam wszystkie informacje niezbędne do prowadzenia strony.
Awatar użytkownika

Kubalessini
Posty: 12
Rejestracja: pn 09 sty 2012, 21:02
OSP (gm., woj.): Klonowa, woj Łódzkie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Stronka OSP

Post autor: Kubalessini »

Co do serwera, na początek polecam darmowy, w celu nauki i testów. Jeżeli stronka będzie ukończona, to wtedy możesz pomyśleć o przeprowadzce- taka moja opinia. Ja do tej pory działam na serwerze CBA, lecz czekam do marca na serwer gminny, i będę przenosić. Na CBA jest plus, że masz możliwość wyboru skryptu, którego chcesz wykorzystać. Nie musisz go wgrywać na serwer, klikasz i instalujesz.
Jeżeli twoja stronka będzie mała, i nie będzie tam całej masy zdjęć, możesz wykorzystać serwer związku- https://www.osp.org.pl/hosting/rejestracja.php

Na razie proponuję ci trochę poczytać o tworzeniu stron. Ja tworzyłem stronę OSP za pomocą CMS Joomla, i w sumie również ci go polecam. Jednak może ci sprawiać trudności, jeśli nie miałeś wcześniej doświadczenia z tematem, lecz jest dużo inf. w internecie i po przeczytaniu podstaw dasz radę. Ew. służę pomocą.

Przede wszystkim przygotuj dużo zdjęć, info o historii i poprzeglądaj inne stronki żeby się zorientować, jakie info dodawać.

star
Posty: 88
Rejestracja: ndz 19 lut 2012, 11:28
Status: Offline

Re: Stronka OSP

Post autor: star »

witam .mam problem zatejestrowałem strone na serweże zosp..i problem jest taki ...niewiem co robić dalej ,,jak coś dodać ..dlamnie szok.nie jestem jakimś imformatykiem takrze ciężko to idzie ...czy można jakoś w łatwy sposób się nauczyć obsługi czy odrazu dać sę z tym spokój..jakieś to wszystko pogmatwane
Awatar użytkownika

bohun
Posty: 192
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 08:11
OSP (gm., woj.): (pow. olkuski, małopolskie)
Status: Offline

Re: Stronka OSP

Post autor: bohun »

nie od razu Rzym zbudowali. Musisz poczytać co nieco w o HTML-u aby móc pisać i wstawiać jakieś wiadomości oraz zdjęcia na stronę. Powoli dojdziesz do wprawy. Ja też byłem zielony ale pomału coś mi się udało zrobić.
Awatar użytkownika

fido
Posty: 73
Rejestracja: wt 13 gru 2011, 09:48
OSP (gm., woj.): Puńców (goleszów, śląskie)
Lokalizacja: Puńców
Status: Offline

Re: Stronka OSP

Post autor: fido »

ja robie teraz strone mojej osp na angielskim darmowym kreatorze, dużo funkcji i szablonów, nieograniczona galeria na zdjęcia, dla osp wystarczy:) www.weebly.com
"Idę tam, gdzie wszyscy inni uciekają przed śmiercią."

kacper93
Posty: 33
Rejestracja: wt 13 mar 2012, 15:26
OSP (gm., woj.): Troszyn Polski (gm. Gąbin, woj. Mazowieckie)
Status: Offline

Re: Stronka OSP

Post autor: kacper93 »

Po doświadczeniach z kilkoma systemami zarządzania treścią wygrywa Wordpress. Najłatwiejszy w obsłudze. Zakładasz hosting na osp.org.pl Instalacja Wordpress jest banalna. Później wybierasz szablon z wielu darmowych i treść dodajesz nie trudniej niż w wordzie.
Nie musisz znać ani odrobiny HTML, CSS czy JS
OSP Troszyn Polski
Polska -> woj. Mazowieckie -> powiat Płocki -> gmina Gąbin -> Troszyn Polski
Obrazek
Awatar użytkownika

Charlie
Posty: 102
Rejestracja: czw 13 sty 2011, 12:10
OSP (gm., woj.): Śląskie, Koniecpol
Status: Offline

Re: Stronka OSP

Post autor: Charlie »

Ja polecam http://www.mintshost.pl/

Duży plus za obsługę.

Bobo24
Posty: 2
Rejestracja: czw 24 paź 2013, 12:58
OSP (gm., woj.): czernichów, małopolska
Status: Offline

Re: Stronka OSP

Post autor: Bobo24 »

kacper93 pisze:Po doświadczeniach z kilkoma systemami zarządzania treścią wygrywa Wordpress. Najłatwiejszy w obsłudze. Zakładasz hosting na osp.org.pl Instalacja Wordpress jest banalna. Później wybierasz szablon z wielu darmowych i treść dodajesz nie trudniej niż w wordzie.
Nie musisz znać ani odrobiny HTML, CSS czy JS

Witam, mam pytanie do którego katalogu na serwerze osp.org skopiować pliki wordpressa?

3zuch
Posty: 758
Rejestracja: pn 04 lis 2013, 09:22
Status: Offline

Re: Stronka OSP

Post autor: 3zuch »

Na darmowym, chyba, że masz się już doświadczenie i środki i jest pewność, że będzie ktoś na nią zaglądał, bo tak to szkoda kasy.
Awatar użytkownika

Thomas
Posty: 19
Rejestracja: śr 12 wrz 2012, 17:25
Lokalizacja: Wielkopolska
Status: Offline

Re: Stronka OSP

Post autor: Thomas »

3zuch pisze:Na darmowym, chyba, że masz się już doświadczenie i środki i jest pewność, że będzie ktoś na nią zaglądał, bo tak to szkoda kasy.
Wiele płatnych serwerów zawiera już gotowe systemy zarządzania treścią. Niektórzy dostawcy pozwalają bezpłatnie testować np. przez 2 tyg. pod domeną, którą dają wraz z serwerem. Oczywiście ze swoim przedrostkiem między nazwą strony, a pl. Możemy tę nazwę pozostawić i się nią posługiwać. Po wykupie swojej domeny i rejestracji w NASK można "aliasować". Tzn., że stworzoną stronę na tym darmowym - danym przez dostawcę - można przekierować pod wykupioną domenę. Z płatnego serwera korzystam na wenhost.pl. Może nie należy do najtańszych, ale został wybranych ze względów praktycznych. Trzeba zwrócić uwagę na wiele rzeczy i wybrać najodpowiedniejsze zestawienie dla siebie: przestrzeń dyskowa, baza danych, transfer (a dokładniej jego limit), konta e-mailowe, gotowe systemy zarządzania treścią (co daje oszczędność czasu przy ręcznej instalacji wybranego CSM). Jednak masz rację, że szkoda pieniędzy jeśli będzie niewielki ruch na stronie (gdzie w początkowym etapie oglądalność będzie tylko wśród członków OSP). Nie od razu uzyska się wysoki PageRank, a i odpowiednia budowa wg prawideł SEO nie na pewno nie przyniesie natychmiastowego efektu.
Co do darmowych serwerów, to polecam cba.pl. Ja stronę swojej jednostki postawiłem właśnie na cba.pl. Po wielu testach innych darmowych serwerów ten sprawdził się najlepiej (może dlatego, że źródło serwera nie jest polskie ;) ) Daje sporo, jak na "darmówkę", a dla mojej małej jednostki wystarczająco. Co prawda trochę mało przestrzeni dyskowej, stąd trzeba powściągliwie zarządzać fotografiami, ale można pokombinować i zdjęcia trzymać na innym serwerze, a do modułów galeriowych zdjęcia importować w postaci adresu URL. Bardzo chętnie postawiłbym stronę na serwerze ZOSPRP. Jednak jest trochę za mały pod wieloma względami. Przykro mi to mówić, ale niestety... Jest on dla prostych głównie statycznych witryn. A jak obserwuję, to witryny jednostek są bardziej złożone.
Co do CMS, to nie wymagają znajomości PHP czy podstawowego (X)HTML. Jednak jeśli ktoś takową wiedzę posiada dostroi sobie system bardziej pod siebie. Uważam, że na początek - tak jak zauważyłeś - warto postawić na darmowy serwer, na którym można zainstalować darmowy CMS i do niego dodać darmowy szablon.
Ja swoją pierwsza wersję portalu dla mojej jednostki kodowałem ręcznie. Jednak chcąc sobie ułatwić zarządzanie postawiłem w tym roku na CMS Joomla (do pobrania tutaj). Aby witryna była oryginalna napisałem pod niego własny szablon wg mojej koncepcji (po co korzystać z gotowców, kiedy mogę wykonać coś wg własnej wizji). Ubrałem w grafikę. Jak już jesteśmy przy grafice, to polecam program Inkscape (darmowy - do ściągnięcia tutaj). Jest to edytor wektorowy, więc można narysować, co się tylko wymyśli. Poniżej na zrzucie (z fragmentem witryny) prezentuję logo, które było jednym z bardziej złożonych rysunków (odtworzone ze wzoru odbicia pierwszej pieczątki, jaką jednostka posiadała) wykonanych właśnie za pomocą tego programu. Drugim chyba najbardziej popularnym jest CMS WordPress (do pobrania tutaj). Jednak uważam, że on ma bardziej charakter blogowy. Nie ma to jakiegoś większego znaczenia, bo oba można wyposażyć w pożądane moduły (moduły pod Joomla można znaleźć tutaj). Oczywiście jest wiele innych systemów zarządzania treścią. Każdy może do woli przebierać i wybrać ten, który najbardziej mu "leży w dłoni".
Zapraszam do odwiedzin i zapoznania się z "mechaniką" portalu (kliknij w grafikę).
Obrazek
Wszystko zostało wykonane za pomocą darmowych narzędzi (na licencji GNU/GPL) włącznie z systemem, który posiadam (Linux Ubuntu 10.04), więc na budowę portalu nie została wydania ani jedna złotówka.
Służę również pomocą. Jeśli ktoś by miał pytania w tej materii.

Cytrynowka
Posty: 3
Rejestracja: sob 07 gru 2013, 20:10
OSP (gm., woj.): OSP Kraków małopolskie
Status: Offline

Re: Stronka OSP

Post autor: Cytrynowka »

szkoda na darmowym

zbynio96712
Posty: 3
Rejestracja: śr 04 gru 2013, 13:09
Status: Offline

Re: Stronka OSP

Post autor: zbynio96712 »

Na darmowym może zamulać.

cyprian8975
Posty: 3
Rejestracja: śr 11 gru 2013, 10:51
Status: Offline

Re: Stronka OSP

Post autor: cyprian8975 »

Ładnie się ta stronka prezentuje :wink:

Seether
Posty: 3
Rejestracja: sob 14 gru 2013, 23:22
OSP (gm., woj.): OSP Kraków małopolskie
Status: Offline

Re: Stronka OSP

Post autor: Seether »

swietna
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat