Budowa anteny na pasmo 2m

Strażak po godzinach

Topic author
sloikk
Posty: 282
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: wt 11 paź 2011, 20:13
OSP (gm., woj.): Kuźnica Grabowska
Status: Offline

Budowa anteny na pasmo 2m

Post autor: sloikk »

Witam! Czy jest na forum osoba, która zna się na konstruowaniu anten własnej roboty? Chciałbym samemu zrobić antenę J-kę, lecz mam kilka pytań. Pozdrawiam

karol1118
Posty: 501
Rejestracja: pn 26 gru 2011, 18:10
Status: Offline

Re: Budowa anteny na pasmo 2m

Post autor: karol1118 »

Ja czytałem o tym wpisz w google dużo jest na ten temat np budowa anteny dipol i jest tam bardzo obszernie rozpisane
Piękniejszy od ciszy jest tylko dźwięk syreny

Topic author
sloikk
Posty: 282
Rejestracja: wt 11 paź 2011, 20:13
OSP (gm., woj.): Kuźnica Grabowska
Status: Offline

Re: Budowa anteny na pasmo 2m

Post autor: sloikk »

Też trochę czytałem, ale jestem zielony w tym temacie, a na niektórych forach połowy słów nie rozumiem :D
Znalazłem stronę, która pozwala obliczyć wymiary anteny pod daną częstotliwość i samo wykonanie nie powinno być problemem. Z prawidłowym podłączeniem będzie już trochę gorzej, bo jak wspominałem nie znam się na tym i szukam kogoś, kto by mnie trochę pokierował. Pozdrawiam

karol1118
Posty: 501
Rejestracja: pn 26 gru 2011, 18:10
Status: Offline

Re: Budowa anteny na pasmo 2m

Post autor: karol1118 »

Ja też się nie znam dlatego kupiłem gotową antenę :D
Piękniejszy od ciszy jest tylko dźwięk syreny

Topic author
sloikk
Posty: 282
Rejestracja: wt 11 paź 2011, 20:13
OSP (gm., woj.): Kuźnica Grabowska
Status: Offline

Re: Budowa anteny na pasmo 2m

Post autor: sloikk »

Nowa antena byłaby najwygodniejszym wyjściem, lecz są to koszty kilkukrotnie wyższe, niż zrobienie samemu. No i fajnie by było mieć jakąś satysfakcję gdyby przypadkiem zadziałała ;)

karol1118
Posty: 501
Rejestracja: pn 26 gru 2011, 18:10
Status: Offline

Re: Budowa anteny na pasmo 2m

Post autor: karol1118 »

Kupiłem używaną od kolegi Bombel na tym forum mial porządną antenę procomu chyba ok 200 zł zapłaciłem niestety jest zbyt nisko i efekt nie jest taki jak miał być :(
Piękniejszy od ciszy jest tylko dźwięk syreny

strazaksam998
Posty: 67
Rejestracja: pt 03 sty 2014, 21:27
OSP (gm., woj.): woj. Lubelskieee
Status: Offline

Re: Budowa anteny na pasmo 2m

Post autor: strazaksam998 »

samemu da się zrobić dobrą antene dipol'a za około 30 zł. Sam taką mam i sprawdza się naprawde dobrze
http://i.imgur.com/BzyHpqR.jpg

Santiaqo
Posty: 3
Rejestracja: pt 31 sty 2014, 19:52
OSP (gm., woj.): OSP Kraków małopolskie
Status: Offline

Re: Budowa anteny na pasmo 2m

Post autor: Santiaqo »

doskonale :D
Awatar użytkownika

GLM
Posty: 478
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: Budowa anteny na pasmo 2m

Post autor: GLM »

Ja też kupiłem z allegro antenkę 230zł typ ABGP-LG-UHF na gniazdo uc1 firmy Mitcom działa rewelacyjnie na początku miałem na drucie stalowym dł.49 cm.(15km zasięg) radyjko mam BAOFENG UV-3 R kabel 50 Ohm dwupasmowe słychać rewelacyjnie na ok 40 km /. Straż /pogotowie/taxi/Ochrona/Firma odśnieżająca/ Policja i jeszcze jakieś korespondancje różnych służb , antenę umocowałem do komina na rurce 3/4 ok. 1,5m od szczytu dachu , wiadomo czym wyżej tym lepiej częstotliwości kanałowe i pasma można znaleśc w internecie , wiadomo radio może słuzyc tylko do NASŁUCHU
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż

Astalavista
Posty: 3
Rejestracja: ndz 02 lut 2014, 01:51
OSP (gm., woj.): OSP Kraków małopolskie
Status: Offline

Re: Budowa anteny na pasmo 2m

Post autor: Astalavista »

no ciekawe

Topic author
sloikk
Posty: 282
Rejestracja: wt 11 paź 2011, 20:13
OSP (gm., woj.): Kuźnica Grabowska
Status: Offline

Re: Budowa anteny na pasmo 2m

Post autor: sloikk »

Udało mi się zlutować antenę z rurek miedzianych 0,5 cal. Wymiary obliczyłem na daną częstotliwość wg pewnej strony. Od góry jeszcze pozakładałem kapturki miedziane. Tak wyglądały wyliczenia.

Obrazek

Mam teraz problem co do samego podłączenia. Należy użyć jakiegoś specjalnego przewodu, czy zwykły antenowy zda egzamin? I jak powinno wyglądać podłączenie samego przewodu do anteny?

Z racji, że zabrakło mi kawałka rurki, aby przylutować od spodu, wkręciłem w nią długą śrubę aby mieć możliwość przymocowania jej na dachu. Nie zmieni mi to czasami zasady działania anteny? I jeszcze sprawa, czy powinna być ona uziemiona, czy odizolowana całkowicie?

tak się prezentuje sama antena
Obrazek
pozdrawiam
Ostatnio zmieniony pn 03 lut 2014, 12:38 przez sloikk, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

GLM
Posty: 478
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: Budowa anteny na pasmo 2m

Post autor: GLM »

Obrazki się nie otwierają , kable najlepsze są 50 ohm nie trzeba ich wtedy skracać ja mam 50ohm /rg58 niektórzy uziemiają antenę na dachu wszystko znajdziesz w google http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1235971.html , poprzednio jak miałem na tym druciku środek (gorąca linka) była przylutowana do anteny , a ekran do obudowy . Ja nic nie uziemiałem po prostu jak będzie burza odkręcę kabel i wyrzucę za okno. Ja kupiłem teraz taką http://allegro.pl/antena-zewnetrzna-baz ... 29063.html
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż

Topic author
sloikk
Posty: 282
Rejestracja: wt 11 paź 2011, 20:13
OSP (gm., woj.): Kuźnica Grabowska
Status: Offline

Re: Budowa anteny na pasmo 2m

Post autor: sloikk »

Poprawiłem obrazki. Dzięki GLM, już mam rozeznanie jeśli chodzi o przewód.
Moja antena to J-ka. Rozumiem, że wg wyliczeń w 1 obrazku przewód należy podłączyć w miejscu tej czarnej linii, a gorąca żyła do dłuższego ramienia.
A jeszcze widziałem, że niektórzy stosują zwój zawinięty z przewodu pod anteną. Jest on konieczny?
Obrazek
Awatar użytkownika

GLM
Posty: 478
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: Budowa anteny na pasmo 2m

Post autor: GLM »

Kabel się daje jak najkrótszy ( najkrótsza droga do radia ), nie robi się żadnego zwoju czy pętli jeśli jest nadmiar kabla zostawia się 50cm w zapasie a resztę się obcina , ja miałem poprzednio taką antenę (samoróbka) i była przynitowana do czapki blaszanej na kominie , a że z komina wystawała rura kwasówka to miałem zakłócenia i wkurzyło mnie to i zamówiłem z allegro i teraz jest 1m nad kominem tu zamieściłem zdjęcia , bo na tym forum nic nie można wrzucić :arrow: http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.php?f=24&t=8349, powiem szczerze że takich anten nie widziałem do tej częstotliwości kolega ma podobną jak ja , dzwoniłem też o poradę do fachowców i każdy powtarza 49cm czyli jest 1/4 fali :arrow: http://allegro.pl/antena-zewnetrzna-baz ... 29063.html
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż

karol1118
Posty: 501
Rejestracja: pn 26 gru 2011, 18:10
Status: Offline

Re: Budowa anteny na pasmo 2m

Post autor: karol1118 »

Ja mam taka http://sklep.asken.pl/antena-procom-cxl-2-3lw_223.html tyle ,że kupiłem używkie ale szału niema bo mam ją bardzo nisko :(
Piękniejszy od ciszy jest tylko dźwięk syreny
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat