Ciekawe seminarium

Nazwiązywanie współpracy partnerskiej z jednostkami pożarniczymi za granicą.

Topic author
administrator
Posty: 21
Rejestracja: wt 26 sie 2003, 16:03
Status: Offline

Ciekawe seminarium

Post autor: administrator » śr 15 paź 2003, 11:13

Oskar. Seminarium: Film. Społeczeństwo. Analiza.
Seminarium Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży dla multiplikatorów,
11.-16. listopad 2003, Mikuszewo (PL)

Seminarium
Film jest nadal często niedocenianym medium dającym możliwości wnikliwego zapoznania się z kulturą i historią danego kraju. Dużym dorobkiem mogą się na tym polu poszczycić kinematografie Polski i Niemiec. Produkowane tutaj filmy umożliwiają kompleksowe spojrzenie w duszę danego społeczeństwa, obcowanie z wydarzeniami historycznymi i mitami narodowymi. Dlatego stwarza to także dużą szansę dla programów polsko-niemieckiej wymiany młodzieży.
Jednakże w jaki sposób mądrze wykorzystać filmy w pracy, nie ograniczając się tylko do zwykłego pokazywania obrazów, o których można trochę podyskutować? Oprócz “poszerzania horyzontów” w zakresie historii filmu w kraju sąsiada, przedstawienia historycznego tła poruszanych na ekranie tematów oraz ich odbioru, na seminarium zostaną omówione i zastosowane metody analizy filmu oraz interaktywne podejście do tego medium.
Po gruntownej analizie każdego filmu na początku seminarium, wybranych sześć filmów (trzy polskie dla uczestników niemieckich i na odwrót: trzy niemieckie dla polskich uczestników) zostanie ponownie poddanych intensywnej analizie pod kątem ich przydatności w dyskusji o polsko-niemieckiej historii. Zastanawiać się też będziemy nad możliwościami zastosowania filmów lub ich fragmentów w pracy z młodzieżą z Polski i Niemiec. Uczestnicy będą pracować w małych grupach, co w połączeniu z ich doświadczeniem, ułatwi późniejszą pracę. Wyniki seminarium zostaną zebrane, opracowane i udostępnione uczestnikom w postaci broszury. Jednym z punktów programu będzie też prezentacja Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Przedstawione zostaną możliwości uzyskiwania dotacji oraz innego rodzaju pomocy przy organizacji seminariów.
Dodatkowymi atrakcjami programu będą wycieczki po okolicy, która jest nie tylko przepiękna, ale i historycznie interesująca. Planuje się odwiedziny między innymi posiadłości ziemskiej polskiego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza.

Szczegóły organizacyjne:
Organizator: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży we współpracy ze stowarzyszeniem Rejs e.V.
Prowadzenie: Stefan Meyer i Robert Thalheim
Termin: 11.-16.11.2003
Miejsce: Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Mikuszewie k. Wrześni
(www.mikuszewo.org)
Grupa docelowa: 15-20 uczestników z Polski i Niemiec z doświadczeniami w zakresie polsko-niemieckich wymian młodzieżowych (uczestnicy szkoleń dla trenerów PNWM, nauczyciele, którzy biorą udział w organizacji wymian młodzieży szkolnej, organizatorzy wycieczek do miejsc pamięci oraz inni, zainteresowani historią i kulturą kraju sąsiedniego
Język: polski i niemiecki: (tłumaczenie symultaniczne)
Struktura seminarium: 5 dni z trzema trzygodzinnymi jednostkami zajęciowymi. Sześć filmów będzie opracowywanych w małych grupach i szczegółowo analizowanych na spotkaniach całej grupy. Wszystkie filmy (wideo/DVD) posiadają niemieckie, polskie lub angielskie napisy i będą pokazywane na dużym ekranie.

Zgłoszenia przyjmuje: Sandra Ewers, PNWM, ul. Alzacka 18, 03-972 Warszawa
(tel. 022-5188915, ewers@pnwm.org)

Opłata za uczestnictwo: 150 Złotych (zakwaterowanie, wyżywienie, materiały i wycieczki).Prowadzący/ Referenci:
Robert Thalheim, ur. w1974 r. w Berlinie. Od 1996 do 1997r. współpracownik działu pedagogicznego Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. W latach 1997-2000 studia literaturoznastwa, historii oraz politologii na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. Od października 2000 r. student reżyserii w Wyższej Szkole Filmowej i Telewizyjnej w Poczdamie-Babelsbergu. Wydawca polsko-czesko-niemieckiej gazety kulturalnej PLOTKI (www.plotki.net). 2001r.scenariusz i reżyseria polsko- niemieckiego filmu krótkometrażowego Granica we współpracy z PNWM. 2001r. udział w projekcie hollywoodzkim z Rosa von Praunheim zrealizowanym dla telewizji ARTE iORB, : scenariusz i reżyseria Three percent (56. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno).
Stefan Meyer, ur.. w 1975 r. w Erfurcie. W latach 1995-1997 pracownik miejsca pamięci Sztutowo oraz w domu starości i chorych na reumatyzm w Gdyni. Od 1997 do2002 studia nowożytnej i najnowszej historii, polonistyki i lingwistyki w Berlinie i Toruniu. Współpracownik organizacji Akcji Znaku Pokuty/Służba dla Pokoju oraz pracownik w referacie filmowym w Polskim Instytucie Kultury w Berlinie. 2000/2001 organizator dwóch seminariów na uniwersytecie Humboldta w Berlinie: “Kino PRL-u: filmowa negacja historycznej narracji” oraz “Ziemia obiecana”: Łódź- Lodsch-Litzmannstadt. Obecnie studia doktoranckie w Warszawie w Niemieckim Instytucie Historycznym i w archiwum filmowym warszawskiej WFDiF/ Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
Stefan Meyer/ Robert Thalheim Asche oder Diamant? Polnische Geschichte in den Filmen Andrzej Wajdas (Popiół czy Diament? Historia Polski w filmach Andrzeja Wajdy). 192 str., Berlin 2000.

bakamon
Posty: 3
Rejestracja: pt 30 sie 2013, 11:25
Status: Offline

Re: Ciekawe seminarium

Post autor: bakamon » pt 30 sie 2013, 11:39

Nic dodać, nic ująć, bardzo ciekawy materiał i właśnie dlatego tematyka szeroko straży pożarnej jest dla mnie zawsze porywająca :) :)

mirrris
Posty: 3
Rejestracja: czw 10 wrz 2015, 16:01
Status: Offline

Re: Ciekawe seminarium

Post autor: mirrris » śr 16 wrz 2015, 11:42

Super, w końcu znalazłam to czego tak długo szukałam!
ODPOWIEDZ