KPP, uprawnienia Ratownika Medycznego w jednostkach spoza KSRG

Nurtujące kwestie na temat szkoleń i doskonalenia umiejętności pożarniczych.

Topic author
vatixxx
Posty: 4
Rejestracja: pn 20 lip 2015, 19:53
OSP (gm., woj.): OSP Nawojowa Góra gm.Krzeszowice woj.Małopolskie
Status: Offline

KPP, uprawnienia Ratownika Medycznego w jednostkach spoza KSRG

Post autor: vatixxx » pn 20 lip 2015, 20:15

Witam, z własnej kasy chciałem się wybrać na KPP, lecz czy jeśli moja jednostka OSP jest poza KSRG, otrzymam "tytuł"/uprawnienia Ratownika?
Chodzi mi o zapis:
KURS Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy zakończony otrzymaniem tytułu ratownika.
Kandydat posiada pełną zdolność do czynności prawnych.
Kandydat jest zatrudniony w jednostkach współpracujących z systemem [np. OSP, WOPR], o których mowa w art.15 ust.1 i 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (poniżej) lub pełni w nich służbę lub jest ich członkiem.
Stan zdrowia kandydata pozwala na udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Osobie, która odbyła kurs i złożyła egzamin z zakresu wiedzy i umiejętności objętych programem z wynikiem pozytywnym, kierownik podmiotu prowadzącego kurs wydaje zaświadczenie o ukończeniu kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy i uzyskaniu tytułu ratownika.
Zaświadczenie jest ważne przez okres 3 lat od dnia jego wydania. Po tym okresie należy zdać ponownie egzamin (prowadzimy również nieobowiązkowe Kursy Recertyfikacyjne Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy).
Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym
(Dz. U. z dnia 20 października 2006r.)
Art.15
1. Jednostkami współpracującymi z systemem są służby ustawowo powołane do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, w szczególności: jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej, jednostki ochrony przeciwpożarowej włączone do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, podmioty, o których mowa w art. 55 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2001 r. Nr 81, poz. 889, z późn. zm.[6])), inne jednostki podległe lub nadzorowane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych i Ministra Obrony Narodowej.
2. Jednostkami współpracującymi z systemem mogą być społeczne organizacje ratownicze, które w ramach swoich zadań ustawowych lub statutowych, są obowiązane do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, jeżeli zostaną wpisane do rejestru jednostek współpracujących z systemem.
3. Jednostki współpracujące z systemem udzielają kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.
Czy zwykłe OSP jest jednostką w rozumieniu "inne jednostki podległe lub nadzorowane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych i Ministra Obrony Narodowej"?
Dzięki za pomoc :)
Awatar użytkownika

petrek
Posty: 31
Rejestracja: pn 17 maja 2010, 10:36
Status: Offline

Re: KPP, uprawnienia Ratownika Medycznego w jednostkach spoza KSRG

Post autor: petrek » wt 21 lip 2015, 07:13

Widzisz i tu jest problem, odp. na twoje pytanie według mnie nie, OSP nie podlegają i nie są nadzorowane przez MSW gdyż jest to stowarzyszenie, (wykaz jednostek podległych MSW: http://bip.msw.gov.pl/bip/grupa-msw/180 ... a-MSW.html) ponadto w każdym województwie istnieje rejestr jednostek współpracujących z systemem państwowego ratownictwa medycznego, np. w moim województwie są w nim tylko jednostki z KSRG. Istnieje możliwość ubiegania się przez jednostkę OSP o wpis do rejestru opłata wynosi niewiele kiedyś było to 10zł od wniosku, zapewne trzeba spełnić minimalne wymagania tzn. zestaw R1 itd. skorzystaj z popularnej wyszukiwarki i sprawdź w swoim województwie taki rejestr. Na kurs możesz iść ja zrobiłem podobnie, ale pamiętaj że uprawnienia kpp są ważne tylko i wyłącznie jeśli podejmujesz działania w ramach jednostki współpracującej z PRM, czyli jeśli wyjedziesz jako strażak, "po cywilu" nawet po zaliczonym pozytywnie kursie jesteś zwykłym szarym człowiekiem bez ochrony prawnej.
Zastrzegam że to tylko moja opinia :) może wypowie się ktoś jeszcze.
ODPOWIEDZ