Szkolenie Podstawowe

Nurtujące kwestie na temat szkoleń i doskonalenia umiejętności pożarniczych.

Topic author
rip136
Posty: 7
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 20 sie 2015, 14:10
OSP (gm., woj.): woj. Lubelskie, powiat Lubelski, gm. Bełżyce
Status: Offline

Szkolenie Podstawowe

Post autor: rip136 »

Witam wszystkich. Najpierw wyjaśnię jak wygląda sytuacja. Od wielu lat nasza OSP była pozostawiona sama sobie. Stary budynek, stary sprzęt, brud smród i ubóstwo. Jakieś 4 lata razem z kolegami dołączyliśmy do OSP. Od razu zmieniono calutki zarząd. I nastał czas zmian. Wyremontowaliśmy gruntownie całą remize i garaż. Pozyskaliśmy nowe mundury galowe i używane koszarowe. Dostaliśmy nawet 4 bojówki. Chcemy jeździć na akcje. Zrobiliśmy potrzebne badania. I na tym się kończy gdyż nie posiadamy szkolenia podstawowego. Osoba zajmująca się sprawami OSP w naszej gminie od 1,5 roku twierdzi, iż nie są prowadzone "obecnie" szkolenia pierwszego stopnia i on nic na to nie poradzi. Na stronie Komendy Wojewódzkiej w Lublinie nic na temat szkoleń nie ma. Ostatnio z powodu upałów jest natłok pożarów, a my nadal siedzimy jak te barany i nie możemy pomóc.
Czy orientujecie się jak można się dostać na takowe szkolenie? Będę wdzięczny za każdą pomoc i radę.

Pozdrawiam

Zenus
Posty: 121
Rejestracja: czw 07 sie 2014, 22:28
Status: Offline

Re: Szkolenie Podstawowe

Post autor: Zenus »

Każda Komenda Powiatowa czy Miejska PSP ma Sekcję Szkoleń ( chyba każda ) jest ktoś odpowiedzialny za Szkolenia, trzeba się z nimi skontaktować ( PSP szkoli OSP nieodpłatnie ) poprosić o informację kiedy są zaplanowane szkolenia, od nich wykombinować wzory druków podania o przyjęcie na szkolenie, wypełnić takie druki poprosić o potwierdzenie podpisem Wójta lub Sekretarza Gminy + pieczątka, skompletować dokumenty czyli badania świadectwa szkolne ( co najmniej wykształcenie podstawowe a więc podstawówka + gimnazjum lub tym starym tokiem 8 czy 9 klas podstawówki już nie pamiętam ile ich było ) oraz zaświadczenie o ubezpieczeniu z gminy zajmuje się tym inspektor do spraw obrony cywilnej itp. i złożyć do PSP. Jak już będziecie wiedzieć że komenda organizuje szkolenie to nikt wam nie wmówi że nie ma . W ogóle to u mnie w OSP jest tak że ja się zajmuję takimi sprawami i pod koniec roku dostaje maila od Sekcji Szkoleń PSP z zapytaniem o zapotrzebowanie na szkolenia i uzupełniam pisemko z potwierdzeniem prezesa czy naczelnika i dostarczam do PSP, potem dostaje informację o zaplanowanych szkoleniach a potem kolejno o naborach na poszczególnych szkoleniach bo sytuacja w ciągu roku może się zmienić i może braknąć chętnych ( kilku łebasom się odwidziało ) i szkolenie mimo iż było zaplanowane nie odbędzie się . W naszym powiecie dobrze układa się współpraca z KP przynajmniej ja to tak odczuwam, ale wiadomo co kraj to obyczaj . Tak poza tym w gminie funkcjonuje coś takiego jak ZOG ZOSP RP i oni na podstawie raportów i sprawozdań z działalności powinni ustalać potrzeby szkoleniowe i kontaktować się w tej sprawie z KP, ale różnie to funkcjonuje jak widać

Sylwek
Posty: 684
Rejestracja: czw 14 kwie 2005, 08:26
Kontakt:
Status: Offline

Re: Szkolenie Podstawowe

Post autor: Sylwek »

Cześć, w ostatnim roku w naszym (znaczy Twoim i moim) powiecie były chyba 2 szkolenia szeregowych, przez ostatnie półtora roku to pewnie ze 4 takie kursy poszły, były też kursy specjalistyczne rattech i kierowców. Ktoś Was pomija w gminie bo operacyjna przesyła informację o planowanym kursie właśnie do gminy i oni delegują. Musicie lepiej pilnować.
Akurat u nas powiat duży i potrzeby spore więc jest konkurencja, żeby się dostać.

pat2009
Posty: 9
Rejestracja: wt 23 cze 2015, 20:51
Status: Offline

Re: Szkolenie Podstawowe

Post autor: pat2009 »

Jaki sprzęt trzeba mieć swój na szkoleniu podstawowym? Całe ubranie bojowe, typu nomex, buty, rękawice,hełm itd.?

strazaksam998
Posty: 67
Rejestracja: pt 03 sty 2014, 21:27
OSP (gm., woj.): woj. Lubelskieee
Status: Offline

Re: Szkolenie Podstawowe

Post autor: strazaksam998 »

najlepiej zapytać w jednostce w której będziesz robił szkolenie. Wiadomo że nie bedziesz na wykładach siedział w bojowym tylko w koszarówce, a jak będą jakieś ćwiczenia to pewnie powiedzą jak się ubrać i co ze sobą zabrać.

pat2009
Posty: 9
Rejestracja: wt 23 cze 2015, 20:51
Status: Offline

Re: Szkolenie Podstawowe

Post autor: pat2009 »

Problem polega na tym że obecnie są tylko 4 nomexy u nas w jednostce które się nadają do użytku także nie bardzo jest co wziąć na szkolenie, a jak to wygląda z aparatami odo, każdy swoje czy są zapewnione przez psp?

Prch
Posty: 43
Rejestracja: pt 11 paź 2013, 15:24
OSP (gm., woj.): Warmińsko-Mazurskie
Status: Offline

Re: Szkolenie Podstawowe

Post autor: Prch »

Nam aparaty zapewniła KM PSP. Swoje mieliśmy hełmy, kominy, nomexy etc.

maniek1203
Posty: 41
Rejestracja: pt 01 mar 2013, 16:53
Status: Offline

Re: Szkolenie Podstawowe

Post autor: maniek1203 »

Na jednostce gdzie będziecie mieć ćwiczenia na pewno mają ODO, ale dobrze zabrać swój sprzęt (jeśli taki posiadacie). Po prostu chodzi o to że lepiej się nauczyć na swoim sprzęcie bo są różne :) co do szkoleń to sądzę że, ten kto jest odpowiedzialny w gminie, bądź zarząd gminny powinien wystąpić do komendanta powiadowego czy miejskiego PSP z prośbą o przeszkolenie druchów OSP, wiadomo że nie zawsze jest to takie łatwe ale powinni to wziąć pod uwagę i zebrać ludzi z okolicznych jednostek. U mnie w jednostce nie wszyscy wyjezdzający do akcji mają ćwiczenia ale prawie wszyscy mają ważne ubezpieczenie i badania więc jeśli brak przeszkolonych to dlaczego nie brać pozostałych :) Widać że jesteście bardzo zaangażowani, postarajcie się o więcej druchów i próbujcie uprosić kogoś z gminy o szkolenia :) argumentujcie to przedewszystkim tym że powinno to odbywać się bezpłatnie a posiadacie ludzi gotowych do szkoleń i chętnych do nauki.
Awatar użytkownika

bohun
Posty: 192
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 08:11
OSP (gm., woj.): (pow. olkuski, małopolskie)
Status: Offline

Re: Szkolenie Podstawowe

Post autor: bohun »

Tak jak koledzy pisali, próbujcie sami dogadać się z komendą powiatowa odnośnie szkoleń, oni na pewno takowe prowadzą, Na początek możesz wysłać 2 ludzi a później kolejnych dwóch. Jeśli komenda prowadzi 2 takie szkolenia w roku a zwykle tak jest, to po roku masz 4 przeszklonych. Na zajęciach teoretycznych przeważnie wymagają ubrania koszarowego ale na praktyce powinieneś mieć bojówki hełm. Jeśli nie macie ODO to powinni wam udostępnić z komendy w naszym przypadku tak było nie posiadaliśmy jeszcze swoich wiec ćwiczyliśmy na ich sprzęcie (ale tak jak koledzy pisali jak macie to lepiej uczyć się już na swoim).
U nas przez lata takie szkolenia nie były prowadzone zaczęta dwa lata temu i na dzień dzisiejszy mamy ponad 13 ratowników 2 stopnia, 6 ratownictwa 4 po KPP i 2 dowódców. tak wiec życzę powodzenia i wytrwałości bo chęci widzę że macie :wink: .

jens16
Posty: 179
Rejestracja: wt 11 gru 2012, 10:46
OSP (gm., woj.): Gradki(woj.świętokszyskie)
Status: Offline

Re: Szkolenie Podstawowe

Post autor: jens16 »

Witam mam pytanie odnośnie nowych zasad szkoleń członków OSP. Czy w kursie podstawowym jest kurs ratownictwa technicznego i przeciwpowodziowego? Czy jeśli druh ukończy kurs podstawowy to nie musi robić tych dwóch kursów? I jak wygląda sytuacja z osobami posiadającymi kurs podstawowy na starych zasadach a nie mający ratownictwa technicznego?

szymek85
Posty: 84
Rejestracja: sob 03 lis 2012, 07:54
OSP (gm., woj.): woj. wielkopolskie
Status: Offline

Re: Szkolenie Podstawowe

Post autor: szymek85 »

W kursie podstawowym jest ratownictwo techniczne i przeciwpowodziowewiec nie trzeba juz tych kursow robic. Dodatkowo. Dla tych na starych zasadach u nas z 3 lata temu zaczeli organizowac kursy rat technicznego i mozna to sobie uzupelnic.

lskuza41@gmail.com
Posty: 3
Rejestracja: pn 22 lut 2016, 21:22
OSP (gm., woj.): Marcinowo,dolnośląskie
Status: Offline

Re: Szkolenie Podstawowe

Post autor: lskuza41@gmail.com »

Witam. Mam taki problem: chcę zapisać się do OSP w Marcinowie,ale w tej sprawie Kontaktowałam się z komendantem gminnym OSP ponieważ tylko do niego mam numer kontaktowy. Dzwoniłam do niego kilka razy ale wciąż odsyłał mnie do prezesa OSP a do prezesa OSP nie mam ani telefonu kontaktowego ani chociażby adresu e-mail (choć w razie czego podałam swój komendantowi gminnemu OSP) i komendant gminny OSP powiedział że przekazał odpowiednie informacje włącznie z deklaracją wstąpienia do OSP.Ja czekam do tej pory na wiadomość z tej jednostki OSP ale niestety w dalszym ciągu nie otrzymałam. I nie wiem już co mam zrobić bo czasu jest mało bo wcześniej pokazał mi komendant gminny OSP że szkolenie pożarnicze jest planowane na 6 marca a mi bardzo zależy na jego ukończeniu a potem ewentualnie znajdę jakąś inną jednostkę OSP. Bardzo proszę o pomoc w tej sytuacji. Pozdrawiam strażaczka 998.

Dolot
Posty: 8
Rejestracja: pt 05 lut 2016, 22:03
Status: Offline

Re: Szkolenie Podstawowe

Post autor: Dolot »

Taak, Ty załatw wyposażenie osobiste dla strażaka, powypełniaj wszystkie papierki, załatw ubezpieczenie, badania, wyślij na szkolenie, a po szkoleniu "znajdzie sobie inną jednostkę" . Takim ludziom w mojej OSP mówimy stanowcze nie. To ten który chce zostać wysłany na szkolenie powinien się wykazać. Bycie strażakiem ochotnikiem to nie tylko wyjazdy na akcje...

Topic author
rip136
Posty: 7
Rejestracja: czw 20 sie 2015, 14:10
OSP (gm., woj.): woj. Lubelskie, powiat Lubelski, gm. Bełżyce
Status: Offline

Re: Szkolenie Podstawowe

Post autor: rip136 »

I wracamy do tematu. Na zebraniu rocznym gość zaproszony z Urzędu Miasta zajmujący się skierowaniami na szkolenia stwierdził, iż w roku 2015 nie odbyło się nawet jedno szkolenie pierwszego stopnia. Gdzie mogę potwierdzić taką informację co bym mógł mu czarno na białym pokazać, że ściemnia? I czy ktoś się orientuje czy i kiedy takowe szkolenie jest planowane na rok 2016?
Awatar użytkownika

bohun
Posty: 192
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 08:11
OSP (gm., woj.): (pow. olkuski, małopolskie)
Status: Offline

Re: Szkolenie Podstawowe

Post autor: bohun »

Najprościej zapytaj w swojej komendzie PSP czy takie szkolenie było organizowane w jakim terminie i dla jakich OSP.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat