Cios Komendy Głównej PSP w funkcjonowanie OSP

Nurtujące kwestie na temat szkoleń i doskonalenia umiejętności pożarniczych.

Topic author
akbeg1899
Posty: 168
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pn 27 sty 2014, 09:43
Status: Offline

Cios Komendy Głównej PSP w funkcjonowanie OSP

Post autor: akbeg1899 »

W związku z decyzją Komendy Głównej PSP zmieniają się zasady nabywania uprawnień do możliwości udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Od nowego roku obowiązywać będą nowe zasady zdobywania wyszkolenia:
-Aby móc uczestniczyć w zdarzeniach będzie trzeba przejść 126 godzinny kurs który będzie obejmował:
+obecne szkolenie I i II części
+obecne szkolenie kierowania ruchem drogowym
+obecne szkolenie techniczne
+obecne szkolenie wodne i przeciwpowodziowe
W związku z tym oburzenie jakie panuje w środowisku strażaków OSP należy zrobić jakiś ruch w stronę tego aby zmienić te zapisy. Komenda Główna wprowadzając nowe przepisy działa bardziej na korzyść OSP z terenów miast gdzie duża część zdarzeń to pożary budynków. Niestety jednostki z terenów wiejskich gdzie główne zagrożenia to pożary lasów, łąk i nieużytków oraz likwidowanie skutków wichur oraz gniazd owadów błonkoskrzydłych będą niszczone. Na wzór mojej jednostki z 61 zdarzeń w tym roku raz używane były aparaty ODO, ani razu sprzęt techniczny a nasze zdarzenia to głównie właśnie owady błonkoskrzydłe, wichury, pożary lasów, łąk i nieużytków. Nie wszystkich stać aby poświęcić 126 godzin w weekendy aby nabyć uprawnienia do możliwości działań w zdarzeniach. Moim zdaniem powinni wprowadzić również kurs podstawowy trwający 20-30 godzin po którym można by było uczestniczyć w zdarzeniach, których jest jednak najwięcej.
Chciałbym skierować pismo do Komendy Głównej PSP w sprawie szkoleń. Czy są jednostki, które również zgadzają się z moim zdaniem i poprą moją inicjatywę ?

strazaksam998
Posty: 67
Rejestracja: pt 03 sty 2014, 21:27
OSP (gm., woj.): woj. Lubelskieee
Status: Offline

Re: Cios Komendy Głównej PSP w funkcjonowanie OSP

Post autor: strazaksam998 »

Moim zdaniem to nie takie głupie, teraz podstawowe cz. 1 i 2 trwa 104 godziny. Dokładając kilka godzin masz kilka kursów na raz. Zresztą teraz chcąc zrobić podstawowe(104 godziny) i techniczne (31 godzin) to już wychodzi więcej niż ten cały "nowy kurs".

Może faktycznie powinni pomyśleć nad zmniejszeniem godzin, kto był na podstawowym ten wie ze zamiast 104 godziny spokojnie można zrealizować materiał np. 70-80 godzin.

Topic author
akbeg1899
Posty: 168
Rejestracja: pn 27 sty 2014, 09:43
Status: Offline

Re: Cios Komendy Głównej PSP w funkcjonowanie OSP

Post autor: akbeg1899 »

Nie mówię, że to głupie bo to fajna sprawa ale trzeba też pomyśleć o jednostkach, których obręb działania to przeważnie lasy i nieużytki. Ludzie szczególnie młodzi migrują za pracą dlatego też coraz bardziej będzie widać problemy OSP i braku ludzi. A przecież nie wszystkich będzie stać aby poświęcić kilkanaście weekendów na zrobienie kursów. Teraz trzeba pomyśleć o tych jednostkach, które mają młodzież ale nie mogą z niej korzystać. O tych jednostkach, które mają 30-40 latków którzy chcieliby zrobić kursy ale nie są w stanie poświęcić tyle godzin.

strazaksam998
Posty: 67
Rejestracja: pt 03 sty 2014, 21:27
OSP (gm., woj.): woj. Lubelskieee
Status: Offline

Re: Cios Komendy Głównej PSP w funkcjonowanie OSP

Post autor: strazaksam998 »

Niestety, najgorsze są niestety braki w ludzich, a nawet jak są to 50% młodych poprostu olewa bo im sie nie chce. Tam na górze też nie pomagają, wręcz przeciwnie. Coraz więej obowiązków, a kasy coraz mniej. Najlepiej jakby strażacy sami sie zrzucili i kupili sobie jakiś sprzęt. Przykład z mojej gminy: jest 11 jednostek osp w gminie, z czego wyjechać do zdarzenia może 4(w tym dwie ksrg) a jak będzie dalej tak jak jest to za 5 lat zostaną tylko te dwie ksrg, to daje do myślenia....

mariano osp
Posty: 45
Rejestracja: pn 16 gru 2013, 15:54
Status: Offline

Re: Cios Komendy Głównej PSP w funkcjonowanie OSP

Post autor: mariano osp »

Widać, że idą tokiem nowego szkolenia na wzór w PSP - wszystko w jednym szkoleniu.
Awatar użytkownika

KALWI626
Posty: 50
Rejestracja: ndz 27 maja 2012, 07:59
OSP (gm., woj.): Modliszewice gm., Końskie Świętokrzyskie
Status: Offline

Re: Cios Komendy Głównej PSP w funkcjonowanie OSP

Post autor: KALWI626 »

Co nam z tego i tak z nas się śmieją zawodowi...

naczelnikospmrocza
Posty: 116
Rejestracja: śr 16 paź 2013, 19:17
OSP (gm., woj.): Mrocza , kujawsko-pomorskie
Status: Offline

Re: Cios Komendy Głównej PSP w funkcjonowanie OSP

Post autor: naczelnikospmrocza »

Na przykładzie naszego powiatu : wszystkie szkolenia odbywaja się wekendowo ponieważ nie ma możliwości zrobic w tygodniu z prostego powodu takiego że ochotnicy albo się uczą albo pracują . Licząc średnio 10 godzin dziennie szkolenia to wychodzi jaieś 6 wekendów pod rząd albo 12 sobót lub 12 niedziel . Mam na przyszły rok 7 kandydatów na takie szkolenie i zapewniam że żaden z nich nie jest w stanie poświęcic tyle czasu w jednym ciagu żeby odbyc takie szkolenie. Wszystko co ostatnio się dzieje zmierza ku temu żeby zlikwidować małe jednostki pozostawic te duże systemowe . pieniądze , dotacje i inne profity dostają tylko wybrani , sprzęt samochody i wszystko co dotowane dostają tylko ci za którymi stoją gminy z kasą.udało mi się odwiedzić sporo jednostek i sytuacja wyglada tak że tam gdzie jest kasa jest sprzetu tyle że wala się po magazynach abo garażach bo nie ma gdzie juz ich wkładac na auto np. byłem w jednostce która ma 7 zestawów PSP R1 z czego dwa zestawy na samochodach reszta na podłodze w garazu !!!!!!!!!!!!!! a są jednostki takie gdzie nawet ubrań specjanych nie mają i chociaż jest ich kilkunastu są pełni pasji szkolą się chcą wyjeżdzac to nie mogą bo nie mają sprzętu. poprostu nikt nad tym nie panuje w naszym kraju , instytucja która powinna nam pomagać i o nas dbać czyli nasz kochany związek nazwyczajniej na świecie nas oszukuje a nawet powedział bym ze nas okrada i jestem świadom tego co piszę a jak Panowie ze związku bedą chcieli się ze mna procesowac za te słowa to w obliczu Sądu powiem im co przez to rozumie że nas okradają a nawet teraz mogę dac mały przykład : kupiłem waż przez zwiazek na który dostałem dotacje który wydawał mi się strasznie drogi , postanowiłem wystąpić do producenta tego samego od którego zwiazek kupił ten wąż żeby zrobił mi wycenę no i okazało się , że bezpośrednio od producenta wychodzi taniej niż przez zwiażek nawet doliczając dotację !!!!! czyli jakto nazwać , może ktoś mi wytłumaczy ? wtedy cofne swoje słowa i przeproszę . Maks 5 lat i zostaną w gminach po dwie trzy jednostki systemowe reszta odejdzie w zapomnienie do tego oni zmierzają .
Awatar użytkownika

KALWI626
Posty: 50
Rejestracja: ndz 27 maja 2012, 07:59
OSP (gm., woj.): Modliszewice gm., Końskie Świętokrzyskie
Status: Offline

Re: Cios Komendy Głównej PSP w funkcjonowanie OSP

Post autor: KALWI626 »

Na terenie naszej gminy jest 13 jednostek typu S z czego najczęściej w akcjach ratowniczo - gaśniczych bierze udział tylko 5 jednostek w tym 2 w KSRG. I rodzi się pytanie czy jest sens utrzymywać takie jednostki ,które nie udzielają się w większości akcji a korzystają z dotacji i gmina kupuje sprzęt.

RatownikKPP
Posty: 14
Rejestracja: wt 29 lis 2011, 21:19
Status: Offline

Re: Cios Komendy Głównej PSP w funkcjonowanie OSP

Post autor: RatownikKPP »

Jeśli można wiedzieć gdzie znalazłeś taką informację, chciałbym się z nią bliżej zapoznać.

banan998
Posty: 146
Rejestracja: pn 27 gru 2010, 12:04
OSP (gm., woj.): węgorzyno zachodniopomorsie
Status: Offline

Re: Cios Komendy Głównej PSP w funkcjonowanie OSP

Post autor: banan998 »

KALWI626 pisze:Co nam z tego i tak z nas się śmieją zawodowi...

w naszym przypadku jest akurat odwrotnie. tam gdzie PSP nie może to OSP pośle :D a tak poza tym to u nas PSP wie że jak my jedziemy to oni mogą się nie spieszyć bo wiedzą że wszystko będzie zrobione z techniką ratowniczą :D

co do postu o szkoleniu to sami we własnym zakresie się kształcimy teoretycznie i praktycznie w każdą sobotę i nie zależnie od pogody, a potem na kursach chłopaki nie mają problemów z podejściem do zadań oraz egzaminów .
ja wiem że nie wszyscy mogą być na kursach. nie wiem jak jest u was ale jeżeli jeden raz ktoś nie będzie na kursie to PSP nie robią z tego problemu (oczywiście uprzedza się o tym fakcie wykładowcę że na następnych zajęciach nie będę bo np. nie dostałem wolnego w pracy)

Topic author
akbeg1899
Posty: 168
Rejestracja: pn 27 sty 2014, 09:43
Status: Offline

Re: Cios Komendy Głównej PSP w funkcjonowanie OSP

Post autor: akbeg1899 »

Decyzja Komendy Głównej PSP z 17.11.2015 roku o szkoleniach strażaków OSP.
Jeżeli chodzi o nieobecności na kursach, to u nas też istnieje taka możliwość ale niestety dużo od nas pracuje za granicą i często wraca tylko na sobotę ewentualnie po kilku tygodniach w trasie na 3-5 dni do domu. I uprzedzam pytanie, tak tacy strażacy też są potrzebni bo nie raz gdy byli w domach było jakieś zdarzenie. Kiedyś było tak, że chłopaki spotykali się pod remizą, jechali na boisko i ćwiczyli- przyjechała komisja z PSP i egzaminowali ich i dopuszczali do działań. Teraz jest podobnie bo spotykamy się, ćwiczymy, uczymy, poznajemy sprzęt ale z taką różnicą, że PSP nas nie egzaminuje przez co posiadając dużą wiedzę o sprzęcie i praktyczne ich zastosowanie nadal nie może bez 126 godzin jechać do pożaru trawy, lasu bądź też likwidowania skutków wichur bądź gniazd owadów.

Topic author
akbeg1899
Posty: 168
Rejestracja: pn 27 sty 2014, 09:43
Status: Offline

Re: Cios Komendy Głównej PSP w funkcjonowanie OSP

Post autor: akbeg1899 »

Chodzi o to, że 126 kurs to można powiedzieć super sprawa, ale w jednostkach potrzeba też takich którzy pojadą do traw, lasów itp. Moim zdaniem wyjazdowość będzie na dużo niższym poziomie jeżeli nie zmieni się warunków szkoleń. A jeżeli wyjazdowość OSP będzie na dużo niższym poziomie to wtedy PSP będzie miała bardzo duży problem i może wtedy się obudzą.

mariano osp
Posty: 45
Rejestracja: pn 16 gru 2013, 15:54
Status: Offline

Re: Cios Komendy Głównej PSP w funkcjonowanie OSP

Post autor: mariano osp »

To jaki inny system szkoleń proponujecie oprócz jeszcze obowiązującego ?
Nie widzę innego systemu szkoleń niż weekendowy, a gdy wejdzie w życie nowy to dla wielu z nas będzie problem z uzyskaniem wolnego w pracy nawet w weekend przy zwiększonej liczbie godzin nauczania.
Jeżeli chcą nowości w szkoleniu to niech ustawowo zagwarantują wolne od pracy na czas szkolenia i zwrot kosztów pracodawcy, bo żaden pracodawca nie pozwoli sobie na nieobecności z powodu szkolenia OSP. Jego to nie interesuje w żadnym przypadku.

Jeżeli nasi ustawodawcy nic z tym nie zrobią, to w niedalekiej przyszłości czeka nas poważny deficyt obsad osobowych przy wyjazdach do zdarzeń nawet jednostek OSP w KSRG. Z roku na rok ilość zdarzeń w większości wzrasta bo straż jest uniwersalnym narzędziem. Ludzie muszą pracować na utrzymanie swoje i rodzin. Nawet posiadanie dużej liczby młodzieży nie gwarantuje 100% gotowości bojowej. Przychodzi i na nich czas gdzie zaczynają pracę, studia i okazuje się że nie mogą działać w OSP.
Więcej obowiązków nakładanych na OSP będzie skutkowało może nie buntem, a brakiem ich aktywności.
Pamiętam niedawny przypadek jak to w sąsiedniej OSP Komenda Powiatowa wezwała przedstawicieli zarządu, aby podpisali dokumenty na dotację z KSRG. I okazało się, że ani prezes, ani naczelnik i ani skarbnik nie mogli stawić się ponieważ wyjechali do pracy za granicę.
Bo tak nas wyrolował TUSK. Obiecywał zielona Irlandię w Polsce, a sam uciekł stąd.

banan998
Posty: 146
Rejestracja: pn 27 gru 2010, 12:04
OSP (gm., woj.): węgorzyno zachodniopomorsie
Status: Offline

Re: Cios Komendy Głównej PSP w funkcjonowanie OSP

Post autor: banan998 »

mariano osp pisze:Jeżeli chcą nowości w szkoleniu to niech ustawowo zagwarantują wolne od pracy na czas szkolenia i zwrot kosztów pracodawcy, bo żaden pracodawca nie pozwoli sobie na nieobecności z powodu szkolenia OSP. Jego to nie interesuje w żadnym przypadku.

jeżeli chodzi o wolne w pracy na czas akcji i szkolenie członków OSP to ustawodawca przewidział taką ustawę.

zgodnie z kodeksem pracy to pracodawca jest zobowiązani zwolnić na czas akcji członka OSP oraz na szkolenia nie więcej niż 6 dni kalendarzowych w roku.

naczelnikospmrocza
Posty: 116
Rejestracja: śr 16 paź 2013, 19:17
OSP (gm., woj.): Mrocza , kujawsko-pomorskie
Status: Offline

Re: Cios Komendy Głównej PSP w funkcjonowanie OSP

Post autor: naczelnikospmrocza »

może przybliżyć dokłdnie te ustawę ? jej całe brzmienie ?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat