Strona 1 z 1

Ekwiwalent za szkolenie OSP

: śr 30 gru 2015, 09:38
autor: akbeg1899
Witam. Wiem, że temat był poruszany już ale nie znalazłem konkretnej odpowiedzi. W tym roku uczestniczyliśmy w szkoleniu organizowanym przez PSP. Szkolenia odbywały się w sobotę i niedziele. Część kolegów się uczy jeszcze, ja pracuję od poniedziałku do piątku, szkolenia jak wspominałem w sobotę i niedzielę- czy za te szkolenia przysługuje nam ekwiwalent ? Gmina każe oświadczenie napisać, że w czasie uczestnictwa w szkoleniu utraciliśmy jakieś wynagrodzenie. Pieniądze miały być przekazane na zakup sprzętu a tu niestety gmina nam robi problemy. Proszę o pomoc !!!

Re: Ekwiwalent za szkolenie OSP

: śr 30 gru 2015, 15:10
autor: Mateusz R.
Sprawdź uchwałę. Większość urzędów gmin, miasta nie robi z tym problemu. Według mnie powinni zapłacić :)

Re: Ekwiwalent za szkolenie OSP

: śr 30 gru 2015, 16:21
autor: mycha998
Ekwiwalent "przybiera postać swoiście podjętego wynagrodzenia przysługującego każdemu członkowi OSP, który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub szkoleniu, niezależnie od tego czy jest osobą zatrudnioną, prowadzącą działalność gospodarczą, rolnikiem, bezrobotnym itp." Nie tyczy się to więc tylko utraconego zarobku.

Tak więc myślę, że możecie śmiało uderzać do wójta. Pomocny może okazać się również radca prawny, który powinien urzędować w gminie :)

Re: Ekwiwalent za szkolenie OSP

: śr 30 gru 2015, 21:37
autor: TadekB
Zapoznaj się najpierw z art. 28 ustawy o ochronie przeciwpożarowej (tekst masz tutaj: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 9910810351). Urząd gminy ma jak najbardziej prawo żądać informacji, czy za czas, podczas którego strażak jest na akcji lub szkoleniu nie otrzymał wynagrodzenia. Jeśli ktoś jest rolnikiem, bezrobotnym, uczniem lub studentem - to problemu nie ma. Wystarczy napisać oświadczenie, że za czas, za który przysługuje ekwiwalent nie otrzymało się wynagrodzenia i po bólu. Jeśli się pracuje, trzeba sprawdzić, czy pracodawca potrącił nam za nieobecność w pracy, czy nie. Zgodnie z punktem 5 tego art. można sobie nawet wybrać korzystniejsze świadczenie. Nie ma po co iść na wojenkę z urzędem, bo ma on w tym wypadku rację.

Re: Ekwiwalent za szkolenie OSP

: czw 31 gru 2015, 10:20
autor: bohun
Po mojemu rozumowaniu to tak jak pisze Ci TadekB wypiszcie każdy z osobna oświadczenie że za czas, za który przysługuje ekwiwalent nie otrzymaliście wynagrodzenia. My od jakiegoś czasu także podpisujemy takie oświadczenia przy kwartalnym rozliczeniu ekwiwalentu z akcje, przedtem tego nie było bo i nie wymagali.

Re: Ekwiwalent za szkolenie OSP

: czw 31 gru 2015, 16:22
autor: TadekB
Nie miejcie pretensji do urzędów - ich kontrolują i co raz wymagają czegoś, co z naszego punktu widzenia jest dziwne lub niezrozumiałe.

Re: Ekwiwalent za szkolenie OSP

: śr 03 sie 2016, 11:45
autor: akbeg1899
Mam jeszcze jedno pytanie. Jeżeli chodzi o wypłatę ekwiwalentu za szkolenie, które trwało 126 godzin. To te 126 godzin liczyć jako zegarowe czy jak lekcyjne (45minutowe) ? Z różnymi opiniami się spotkałem dlatego pytam szerszej grupy ludzi.
Pozdrawiam

Re: Ekwiwalent za szkolenie OSP

: śr 03 sie 2016, 16:03
autor: ospkonie
Normalnie 60 minut

Re: Ekwiwalent za szkolenie OSP

: śr 28 wrz 2016, 11:26
autor: Wrevris
Wszystko pisze w uchwałach wystarczy znaleźć odpowiedni paragraf i będzie wszystko.

Re: Ekwiwalent za szkolenie OSP

: pt 03 mar 2017, 08:09
autor: Sikawka
Ja mam problem, z osobą z urzędu gminy odpowiedzialną za wypłatę ekwiwalentów. Stwierdziła, ona że od teraz pieniądze będą wypłacane tylko za część praktyczną szkolenia (czyli za 67 zamiast 126 godzin), ponieważ część teoretyczna była robiona w domu poprzez platformę edukacyjną wint więc to się nie liczy. Wie któryś z druhów czy mają prawo tak robić?

Re: Ekwiwalent za szkolenie OSP

: śr 22 mar 2017, 11:13
autor: ospzamlynie
Pytanie czy ktoś kto chce kasę za szkolenie, jest jeszcze strażakiem ochotnikiem?

Re: Ekwiwalent za szkolenie OSP

: śr 22 mar 2017, 12:03
autor: manio
ospzamlynie pisze:Pytanie czy ktoś kto chce kasę za szkolenie, jest jeszcze strażakiem ochotnikiem?
Odpowiedź jest prosta
Aby zostać ochotników należy mieć odpowiednie szkolenia, tak więc ochotniczo i ochoczo poświęcach swój czas aby je odbyć.
A urzędnicy muszą wypłacić Ci ekwiwalent bo tak wynika z ustawy bo w przeciwnym razie sami łamali by prawo.
Pozdrawiam