BLS AED

Nurtujące kwestie na temat szkoleń i doskonalenia umiejętności pożarniczych.

Topic author
NURSEmed
Posty: 2
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pn 03 maja 2010, 12:21
OSP (gm., woj.): Piotrków Tryb., woj. łódzkie
Status: Offline

Re: BLS AED

Post autor: NURSEmed »

Nie polecam dla OSP szkoleń BLS AED certyfikowanych przez Polska Radę Resuscytacji /PRR/ z powodu odmiennych procedur w PSP/OSP. Strażacy maja swoje procedury które są odmienne od PRR.
Przykład
-wytyczne PSP/OSP Przy Zatrzymaniu krążenia u osoby dorosłej, które nie było na naszych oczach należy użyć AED po 5 cyklach CPR, oraz zawsze wykonać 5 pierwszych wddechów.
-wytyczne PRR AED należy użyc jak najszybciej po dostarczeniu, nie wykonuje się u osoby dorosłej 5 wdechów chyba że mamy do czynienia z topielcem.

dream team
Posty: 27
Rejestracja: pt 10 lip 2009, 08:51
Status: Offline

Re: BLS AED

Post autor: dream team »

racja, algorytmy są inne.

Pytanie z czystej ciekawości - dlaczego PSP zaleca użycie AED po 5 cyklach, skoro z każdą minutą po zatrzymaniu krążenia szanse na przeżycie spadają o 10%, a użycie AED natychmiast te szanse podnosi.

Nie jestem medykiem, może czegoś nie wiem.

i mam jeszcze pytanie - jak jest ze sprawdzaniem tętna przez OSP na egzaminie z kwalifikowanej pp

wowek
Posty: 5
Rejestracja: śr 16 gru 2009, 15:14
Status: Offline

Re: BLS AED

Post autor: wowek »

dream team pisze:i mam jeszcze pytanie - jak jest ze sprawdzaniem tętna przez OSP na egzaminie z kwalifikowanej pp
tzn?

Co do aed-a to na pewno nie będę czekać 5 cykli czyli ponad 2 minut! O ile jakoś dałem sobie wytłumaczyć wdechy przed uciskami to 5 cykli przed użyciem AED-a to paranoja.

Co do kursów ERC to strażacy jak i inne organizacje KSRG nie są dobrym adresatem w/w szkoleń bo tam pomoc odbywa się w troszkę innej specyfice.

dream team
Posty: 27
Rejestracja: pt 10 lip 2009, 08:51
Status: Offline

Re: BLS AED

Post autor: dream team »

już wiem - OSP ma sprawdzać tętno u poszkodowanego. Jestem spoza OSP, a przygotowujemy materiały na kurs KPP i sprawdzam, czy sie wszystko zgadza, a tu nagle widze, że jest coś o sprawdzaniu tętna i myślałam, że to jakiś błąd.

Józek22
Posty: 90
Rejestracja: śr 03 mar 2010, 10:38
Lokalizacja: woj.lubelskie
Status: Offline

Re: BLS AED

Post autor: Józek22 »

nam na szkoleniu tłumaczono że chodzi o zwiększenie ilości tlenu w płucach i sercu oraz rozmasowaniu mięsnia sercowego co ma zwiększyc szansę na skuteczną defibrylację,na razie nie muszę się tym martwić bo tego urządzenia na razie nie mamy u siebie,a po sprawdzeniu cen pewnie długo jeszcze go nie będzie
Awatar użytkownika

hawkeye
Posty: 12
Rejestracja: śr 19 maja 2010, 13:26
OSP (gm., woj.): Słopnice Dolne, Małopolska
Lokalizacja: Słopnice, Limanowa
Status: Offline

Re: BLS AED

Post autor: hawkeye »

jako ze jestem nowy witam wszystkich. bez wdawania sie w szczegoly - w zatrzymaniu krazenia ocena rytmu i ewentualna defibrylacja (jezeli mechanizm zatrzymania krazenia to migotanie komór) ma priorytet nad innymi czynnosciami resuscytacyjnymi.
Nie wierze w ateizm
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat