Patenty sternika i starszego sternika motorowodnego

Nurtujące kwestie na temat szkoleń i doskonalenia umiejętności pożarniczych.

Topic author
Wiceprezes Kris
Posty: 2
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: sob 23 lip 2011, 08:45
OSP (gm., woj.): Województwo Podkarpackie
Status: Offline

Patenty sternika i starszego sternika motorowodnego

Post autor: Wiceprezes Kris »

Witam! Mam pytanie, poniewaz u nas w straży zrobiliśmy patenty sternika motorowodnego i jak nas poinformował prezes gminny, aby brac udział podczas akcji powodziowej na łodzi musi byc Patent starszego sternika. Czy ktoś może wie coś na ten temat.

marek-jeziorski
Posty: 32
Rejestracja: czw 21 wrz 2006, 11:41
Lokalizacja: Zabrodzie
Status: Offline

Re: Patenty sternika i starszego sternika motorowodnego

Post autor: marek-jeziorski »

Witam !!!

Nie chciałbym Was wprowadzić w błąd ale do działa ratowniczych potrzebny jest pateny stermotorzysty - uprawnienie zawodowe
sternik motorowodny i starszy sternik motorowodny są to uprawnienia cywilne/rekreacyjne nie dające prawa do prowadzenia łodzi w trakcie działań ratowniczych.
Dokładnej wykładni prawa nie znam musisz poczytać ale do działań na pewno patent stermotorzysty robiłem takie uprawnienia w 2011 roku mimo iz posiadałem patent sternika motorowodnego i razem zemną ludzie z PSP tak więc myślę że mam racje.
W ramach dodatkowych informacji dodam że posiadając patent stermotorzysty możesz złożyć wniosek do PZMWiNW o wydanie uprawnieni starszego sternika motorowodnego posiadając wypływane min. 200 godzin
Druki na stronie PZMWiNW

Pozdrawiam
MJ

madzia.osp
Posty: 2
Rejestracja: wt 09 sie 2011, 00:17
OSP (gm., woj.): OSP Wadowice Dolne (gm. Wadowice Górne, woj. podkarpackie)
Status: Offline

Re: Patenty sternika i starszego sternika motorowodnego

Post autor: madzia.osp »

Podczas zebrania sprawozdawczego naszej OSP wypowiedział się na ten temat przedstawiciel Komendy PSP. Również mówił o stermotorzyście. Więc coś w tym musi być.

Levy
Posty: 2
Rejestracja: czw 17 sty 2013, 08:42
OSP (gm., woj.): OSP Zielona Góra, gm. Lubichowo, woj. Pomorskie
Status: Offline

Re: Patenty sternika i starszego sternika motorowodnego

Post autor: Levy »

Jako, że jest to mój pierwszy post chciałbym powitać Druhów na tym forum.

A moje pytanie jest następujące: gdzie można uzyskać patent stermotorzysty? Sternika motorowego znajduję bez problemu, jednak z stermotorzystą jest problem, bo ni jak nie mogę go znaleźć. Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika

noaraf
Posty: 16
Rejestracja: sob 02 lut 2013, 08:06
OSP (gm., woj.): Wejherowo, pomorskie
Status: Offline

Re: Patenty sternika i starszego sternika motorowodnego

Post autor: noaraf »

Levy pisze: gdzie można uzyskać patent stermotorzysty?
Witaj! Generalnie to nie jest latwe, gdyz uprawnienia takie dostaja konczacy odpowiednie szkoly, a jesli chodzi o kursy - mozesz dowiedziec sie albo w wojewodzkim WOPRze (czasem wspolorganizuja dla swoich) albo w Urzedzie Zeglugi Srodladowej.
http://www.woprpom.home.pl/contact.php
http://www.gda.uzs.gov.pl/index.php?opt ... view&id=40
pzdr, G.

ArtB
Posty: 8
Rejestracja: ndz 25 sty 2009, 20:31
Lokalizacja: Konin
Status: Offline

Re: Patenty sternika i starszego sternika motorowodnego

Post autor: ArtB »

Ja ukończyłem kurs w OSP w Licheniu Starym. Kurs stermotorzysty organizują na wiosnę lub jesień, połączony z egzaminem państwowym. Zajęcia są w trybie sobotnio - niedzielnym. Dla osób z dalszych rejonów pomagają załatwić nocleg za bardzo przyzwoite pieniądze, na kursie były osoby z okolic Kielc. Zajęcia teoretyczne w remizie praktyka na wodzie 100 m od remizy na jeziorze. Pływanie na jeziorze - " do znudzenia" i jak długo są chętni :lol: na różnego rodzaju sprzęcie, RIB-y, łódź aluminiowa + silnik z rumplem, kuter holowniczy. Kuter holowniczy jak mówił instruktor może pchać lub holować ładunki o wadze 150 ton. Bardzo duża wiedza wykładowców i w ciekawy sposób jej przekazywania, do wszystkich wykładów dają materiały, których uzupełnieniem są pokazy multimedialne. Bardzo miła atmosfera " taka strażacka" i fajni ludzie.
Wartość człowieka poznajemy niezawodnie po tym, jak on umie spędzać czas wolny. K.H. Waggerl
Awatar użytkownika

Darek-Naczelnik
Posty: 265
Rejestracja: ndz 11 wrz 2011, 23:51
OSP (gm., woj.): pow.Łowicz, woj. łódzkie
Status: Offline

Re: Patenty sternika i starszego sternika motorowodnego

Post autor: Darek-Naczelnik »

ArtB pisze:Ja ukończyłem kurs w OSP w Licheniu Starym. Kurs stermotorzysty organizują na wiosnę lub jesień, połączony z egzaminem państwowym. Zajęcia są w trybie sobotnio - niedzielnym. Dla osób z dalszych rejonów pomagają załatwić nocleg za bardzo przyzwoite pieniądze, na kursie były osoby z okolic Kielc. Zajęcia teoretyczne w remizie praktyka na wodzie 100 m od remizy na jeziorze. Pływanie na jeziorze - " do znudzenia" i jak długo są chętni :lol: na różnego rodzaju sprzęcie, RIB-y, łódź aluminiowa + silnik z rumplem, kuter holowniczy. Kuter holowniczy jak mówił instruktor może pchać lub holować ładunki o wadze 150 ton. Bardzo duża wiedza wykładowców i w ciekawy sposób jej przekazywania, do wszystkich wykładów dają materiały, których uzupełnieniem są pokazy multimedialne. Bardzo miła atmosfera " taka strażacka" i fajni ludzie.
Powiedz jaki jest koszt takiego kursu steromotorzysty??

ArtB
Posty: 8
Rejestracja: ndz 25 sty 2009, 20:31
Lokalizacja: Konin
Status: Offline

Re: Patenty sternika i starszego sternika motorowodnego

Post autor: ArtB »

W 2011 płaciłem 800zł za kurs, 150 za egzamin i teraz nie pamiętam czy w tym była opłata za patent czy płaciłem dodatkowo. Ja sobie wyrobiłem jeszcze Książeczkę Żeglarską za 30 zł - przydaje się do wpisywania praktyk na dalsze stopnie zawodowe. Kolega robił w 2012 i też za kurs płacił 800zł.
Wartość człowieka poznajemy niezawodnie po tym, jak on umie spędzać czas wolny. K.H. Waggerl

JakubZ
Posty: 132
Rejestracja: pt 29 kwie 2011, 00:20
OSP (gm., woj.): Pilzno, woj. Podkarpackie
Lokalizacja: Pilzno
Kontakt:
Status: Offline

Re: Patenty sternika i starszego sternika motorowodnego

Post autor: JakubZ »

Witam. Moja jednostka jest właśnie w trakcie robienia patentu sternik motorowodny. Według ustawy (nie wiem której, bo tylko Komendant powiatowy nam pokazał na ekranie monitora) w OSP patent ten wystarczy, aby prowadzić łódz w trakcie działań ratowniczych. Patent stermotorzysty może robić mając conajmniej 1 rok doświadczenia na wodzie. Koszt egzaminu jednego i drugiego to 250-300 zł - nie musisz robić żądnego kursu, idziesz na egzamin i zdajesz - albo nie zdajesz. My robimy kurs, no bo wiadomo, że ciężko zdać bez przeszkolenia. Jak kolega pisał na początku "
marek-jeziorski pisze: takie uprawnienia (stermotorzyszty) w 2011 roku mimo iz posiadałem patent sternika motorowodnego i razem zemną ludzie z PSP tak więc myślę że mam racje
- owszem ludzie z PSP muszą go posiadać, ponieważ wykonują to zawodowo, bo są zatrudnieni w PSP. Jednak w OSP wystarczy sam patent sternik motorowodny.
Obrazek

ArtB
Posty: 8
Rejestracja: ndz 25 sty 2009, 20:31
Lokalizacja: Konin
Status: Offline

Re: Patenty sternika i starszego sternika motorowodnego

Post autor: ArtB »

Od października 2012 nie obwiązuje stosowne rozporządzenie na podstawie którego można było uzyskać patent sternika motorowodnego. Obecnie trwają pracę nad nowym rozporządzeniem określającym nazewnictwo poszczególnych stopni
i uprawnienia z tym związane, ujmującym zakres materiału oraz wymogi egzaminacyjne na poszczególne stopnie.
Dla chętnych polecam wątek http://forum.zegluj.net/viewtopic.php?f=17&t=13482
oraz
http://bip.msit.gov.pl/portal/bip/21/10 ... ystyk.html.
Zgodnie z obowiązującą ustawą o żegludze śródlądowej paten ten uprawniał do prowadzenia jednostek o napędzie mechanicznym w odniesieniu do jednostek turystycznych i sportowych tzw "uprawiania turystyki wodnej" art. 37a Ustawy o żegludze śródlądowej.
Moim zdaniem wykonywane działania do których będziecie dysponowani nie stanowi turystyki wodnej.
Podobny problem przerabiał WOPR.
http://www.wopr.pl/index.php?option=com ... &Itemid=53
Proponuje zasięgnąć informacji w Urzędzie Żeglugi Śródlądowej bo w razie czego oni będą wystawiać stosowną opinię do prokuratora.
Wartość człowieka poznajemy niezawodnie po tym, jak on umie spędzać czas wolny. K.H. Waggerl

ArtB
Posty: 8
Rejestracja: ndz 25 sty 2009, 20:31
Lokalizacja: Konin
Status: Offline

Re: Patenty sternika i starszego sternika motorowodnego

Post autor: ArtB »

Chyba, że wasze akweny nie są uznane za śródlądowe drogi wodne w myśl Prawa wodnego. Bo wyżej cytowane przepis - Ustawa o żegludze śródlądowej odnosi się do takich właśnie wód.
http://dokumenty.rcl.gov.pl/D2002210178601.pdf
Jeszcze odnośnie patentów wydawanych przez PZMiNW
http://www.pzmwinw.pl/patenty.html
Wartość człowieka poznajemy niezawodnie po tym, jak on umie spędzać czas wolny. K.H. Waggerl

Andrew90
Posty: 1
Rejestracja: wt 27 sie 2013, 15:07
Status: Offline

Re: Patenty sternika i starszego sternika motorowodnego

Post autor: Andrew90 »

Chyba w OSP nie ma obowiązku robienia patentu sternika motorowodnego, aczkolwiek jest to dobrze postrzegane i w wielu jednostkach zachęca się do robienia takich uprawnień. Zawsze przydaje się podczas powodzi i związanych z nią akcjach ratunkowych. W PSP zdaje mi się, że posiadanie tego patentu jest obowiązkowe, chociaż nie wiem dokładnie, musiałbym się popytać ludzi stamtąd. Taki kurs jest prosty i krótki, można o niego popytać w WOPR, jest też wiele kursów prywatnych.

Albertmut
Posty: 30
Rejestracja: czw 22 sty 2015, 16:13
Lokalizacja: Polska
Kontakt:
Status: Offline

Patenty sternika i starszego sternika motorowodnego

Post autor: Albertmut »

Kolega chce jak najszybciej przej¶ć szkolenie i zdać egzamin na sternika motorowodnego a najlepiej na starszego. Mieszka w Warszawie.
Kto¶ może co¶ polecić?
Plan jest taki, by pod koniec maja lub w czerwcu już mieć patent nie wiem czy to realne.

Jaka szkoła, jakie koszty, jak z czasem?

Generalnie - kumpel chce mieć papier by wynaj±c motorówkę w Grecji podczas urlopu. Nie chodzi o morski wielki jacht motorowy, tylko jak±¶ mniejsz± motorówkę. Nie wiem też jakie Grecy maj± wymogi co do tego - kto¶ się może orientuje?

----------------------------------------
moja strona oraz blog z księgowości i doradztwa podatkowego
http://www.wksiegowy.pl/blog/obsługa-ks ... -kosztuje/

famed
Posty: 10
Rejestracja: śr 04 mar 2015, 07:57
OSP (gm., woj.): 741258963258741
Status: Offline

Re: Patenty sternika i starszego sternika motorowodnego

Post autor: famed »

Szybciej wcale nie znaczy lepiej.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat