Kurs podstawowy OSP - badania lekarskie

Nurtujące kwestie na temat szkoleń i doskonalenia umiejętności pożarniczych.

Topic author
vanes
Posty: 8
Rejestracja: sob 12 maja 2012, 22:54
Status: Offline

Kurs podstawowy OSP - badania lekarskie

Post autor: vanes » śr 15 sty 2014, 14:06

Witam!
Jaki lekarz ma prawo wydać zaświadczenie do kursu?
Mam wadę wzroku (krótkowzroczność) czy to uniemożliwi mi udział w kursie :(?
Awatar użytkownika

seligow
Posty: 679
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Re: Kurs podstawowy OSP - badania lekarskie

Post autor: seligow » śr 15 sty 2014, 15:18

Lekarz medycyny pracy wydaje takie kwitki...
Starszy sikawkowy

Kamis
Posty: 184
Rejestracja: sob 11 lut 2012, 22:45
Status: Offline

Re: Kurs podstawowy OSP - badania lekarskie

Post autor: Kamis » śr 15 sty 2014, 17:09

Takie zaświadczenie może wydać lekarz medycyny ogólnej lub rodzinnej. U nas właśnie lekarz rodzinny wystawia zaświadczenia że możemy brać udział w akcjach rat-gaśniczych.
STAR POWER

kaczorstraz1993
Posty: 7
Rejestracja: czw 21 lut 2013, 21:55
OSP (gm., woj.): Bogu na chwałe ludziom na pozytek
Status: Offline

Re: Kurs podstawowy OSP - badania lekarskie

Post autor: kaczorstraz1993 » śr 15 sty 2014, 18:16

Nie powinno być Problemu :D kiedy ja byłem na kursie było nas z 10 osób w okularach i nikomu to nie przeszkadzało . Chyba że inny rejon inne wymysły lekarzy ...
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: Kurs podstawowy OSP - badania lekarskie

Post autor: kamil237 » śr 15 sty 2014, 18:23

Kamis pisze:Takie zaświadczenie może wydać lekarz medycyny ogólnej lub rodzinnej. U nas właśnie lekarz rodzinny wystawia zaświadczenia że możemy brać udział w akcjach rat-gaśniczych.
Życzę powodzenia.


Zgodnie z: ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)

z dnia 30 listopada 2009 r.
w sprawie przeprowadzania okresowych bezpłatnych badań lekarskich członka ochotniczej straży
pożarnej biorącego bezpośredni udział w działaniach ratowniczych

§ 5. Badania przeprowadza lekarz, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 229 § 8
ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.2)).


ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 30 maja 1996 r.
w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników,
zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami
oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów
przewidzianych w Kodeksie pracy.*
§ 7. 1. Badania profilaktyczne oraz profilaktyczną opiekę zdrowotną niezbędną z uwagi na warunki pracy
wykonują, z zastrzeżeniem ust. 2-5, lekarze, którzy:
1) posiadają specjalizację w dziedzinie: medycyny pracy, medycyny przemysłowej, medycyny morskiej i
tropikalnej, medycyny kolejowej, medycyny transportu, medycyny lotniczej lub higieny pracy,
2) byli zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres co najmniej 6 lat przed dniem wejścia w
życie rozporządzenia jako:
a) rejonowi lekarze przemysłowi,
b) lekarze poradni medycyny pracy lub poradni dla młodocianych, działających w przemysłowych publicznych
zakładach opieki zdrowotnej,
c) rejonowi lub zakładowi lekarze kolejowej służby zdrowia,
d) lekarze rejonowi w zakładach opieki zdrowotnej dla szkół wyższych lub jednostek badawczorozwojowych,
jeżeli sprawowali profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami wykonującymi
pracę na stanowiskach pracy, na których stwierdzono występowanie czynników szkodliwych dla
zdrowia lub warunków uciążliwych, wymienionych we wskazówkach metodycznych, o których mowa
w § 2 ust. 1,
e) lekarze zakładowi w publicznych zakładach opieki zdrowotnej - wyłącznie w odniesieniu do pracowników
tych zakładów,
f) lekarze w poradniach rehabilitacyjnych dla inwalidów - wyłącznie w stosunku do pracowników zatrudnionych
w spółdzielczości inwalidzkiej,
3) pełnili służbę lub byli zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres co najmniej 3 lat jako
lekarze w jednostkach wojskowych lub zakładach opieki zdrowotnej tworzonych i utrzymywanych przez
Ministra Obrony Narodowej lub Ministra Spraw Wewnętrznych - wyłącznie w stosunku do pracowników
objętych ich opieką w tych resortach.
2. Lekarze określeni w ust. 1 pkt 2 lit. a)-d) są obowiązani ukończyć w terminie trzech lat od dnia wejścia
w życie rozporządzenia kurs doskonalący, organizowany przez jednostkę badawczo-rozwojową w dziedzinie
medycyny pracy lub ośrodek wyznaczony przez tę jednostkę.
3. Badania profilaktyczne pracowników narażonych na działanie promieniowania jonizującego mogą
przeprowadzać lekarze, o których mowa w ust. 1, po zaliczeniu odpowiedniego przeszkolenia w jednostce
badawczo-rozwojowej w dziedzinie medycyny pracy.
4. Badania profilaktyczne pracowników wykonujących pracę w warunkach tropikalnych, morskich i podwodnych
oraz pracowników wyjeżdżających do pracy lub powracających z pracy w warunkach tropikalnych
mogą przeprowadzać lekarze, o których mowa w ust. 1, po zaliczeniu odpowiedniego przeszkolenia i Instytucie
Medycyny Morskiej i Tropikalnej lub w ośrodku wyznaczonym przez ten Instytut.
5. Badania profilaktyczne pracowników wykonujących pracę na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem
ruchu kolejowego mogą przeprowadzać lekarze, o których mowa w ust. 1, po zaliczeniu odpowiedniego
przeszkolenia w Centrum Naukowym Medycyny Kolejowej.
6. Badania profilaktyczne mogą wykonywać również lekarze specjalizujący się w medycynie pracy lub
medycynie transportu, po zaliczeniu kursu podstawowego przewidzianego w programie tych specjalizacji,
jednak tylko w okresie szkolenia specjalizacyjnego, określonego w odrębnych przepisach, i w miejscu odbywania
stażu specjalizacyjnego.
7. Badania profilaktyczne pracowników, u których na stanowisku pracy nie stwierdzono występowania
czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych, wymienionych we wskazówkach
metodycznych, o których mowa w § 2 ust. 1, mogą przeprowadzać również lekarze posiadający specjalizację
w dziedzinie medycyny ogólnej lub medycyny rodzinnej
.

nie stwierdzono występowania czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych itd. W STRAŻY?? :shock:
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!

Kamis
Posty: 184
Rejestracja: sob 11 lut 2012, 22:45
Status: Offline

Re: Kurs podstawowy OSP - badania lekarskie

Post autor: Kamis » śr 15 sty 2014, 19:39

Nie musisz życzyć nam powodzenia, bo my takie badania robimy u lekarza rodzinnego bez problemu i KP PSP nie ma nic przeciwko.

http://zosprp.pl/?q=content/informacja- ... zych-straz
STAR POWER
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: Kurs podstawowy OSP - badania lekarskie

Post autor: kamil237 » śr 15 sty 2014, 19:55

KP PSP nie ma nic przeciwko bo pewnie nawet nie patrzą na pieczątkę lekarza który się podbił pod zaświadczeniem albo nie wiedzą jak odczytać jakie uprawnienia posiada dany lekarz. Ciekawe co powie Pan prokurator. Jakieś 2 miesiące temu dzwoniłem w tej sprawie do kilku instytucji i wszędzie uzyskałem informację, że lekarz medycyny ogólnej lub rodzinnej kategorycznie nie ma uprawnień do badania strażaków bo może badać tylko osoby na stanowiska gdzie nie występują zagrożenia a takich stanowisk już praktycznie nie ma. A jak zapytałem w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy to osoba z która rozmawiałem na moje pytanie o lekarza właśnie z takimi uprawnieniami tylko się zaśmiała. I zostałem skierowany do lekarzy z pkt. 1-6
1 - specjalizacja w dziedzinie medycyny pracy lub medycyny przemysłowej,
2 - specjalizacja w dziedzinie higieny pracy,
3 - specjalizacja w dziedzinie medycyny morskiej i tropikalnej,
4 - specjalizacja w dziedzinie medycyny kolejowej,
5. - specjalizacja w dziedzinie medycyny lotniczej,
6-xx - 6-letni staż pracy; xx ostatnie dwie cyfry roku, w którym lekarz odbył wymagane przeszkolenie,
Informację przygotował
adw. Krzysztof M. Miazga
Czy to nie ten sam Pan co kazał strażakom jeździć do akcji bez sygnałów dźwiękowych? :)
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!

ospglinik
Posty: 506
Rejestracja: czw 19 sty 2012, 18:21
OSP (gm., woj.): glinik,podkarpackie
Status: Offline

Re: Kurs podstawowy OSP - badania lekarskie

Post autor: ospglinik » czw 16 sty 2014, 22:37

podstawowe pytanie czy są full wypas badania na gminach dla osp?

mikele
Posty: 214
Rejestracja: pt 18 lut 2011, 09:00
Status: Offline

Re: Kurs podstawowy OSP - badania lekarskie

Post autor: mikele » wt 11 lut 2014, 21:36

kamil237 pisze:
7. Badania profilaktyczne pracowników, u których na stanowisku pracy nie stwierdzono występowania
czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych, wymienionych we wskazówkach
metodycznych, o których mowa w § 2 ust. 1, mogą przeprowadzać również lekarze posiadający specjalizację
w dziedzinie medycyny ogólnej lub medycyny rodzinnej
.

nie stwierdzono występowania czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych itd. W STRAŻY?? :shock:

Ten przepis mówi o PRACOWNIKACH (no, chyba że ktoś jest na etacie w OSP)- problem podobny co ze szkoleniami BHP... I wcale nie mówię, że w mojej gminie badania przeprowadza lekarz rodzinny bo tak nie jest. Przepisy są nieprecyzyjne i stąd różne interpretacje

Paradox
Posty: 4
Rejestracja: ndz 09 lut 2014, 14:52
Status: Offline

Re: Kurs podstawowy OSP - badania lekarskie

Post autor: Paradox » pt 14 lut 2014, 07:33

Co do wzroku to mogą ci kazać załatwić sobie soczewki.
ODPOWIEDZ