Jak wygląda szkolenie podstawowe

Nurtujące kwestie na temat szkoleń i doskonalenia umiejętności pożarniczych.

Topic author
mateuszplex
Posty: 3
Rejestracja: ndz 15 cze 2014, 16:27
OSP (gm., woj.): Zawiercie,Śląskie
Status: Offline

Jak wygląda szkolenie podstawowe

Post autor: mateuszplex » ndz 15 cze 2014, 16:34

Witam mam 17 lat (w grudniu 18 ) i w styczniu mam mieć badania lekarskie i szkolenie podstawowe jestem w OSP od 3 miesięcy i chciał bym sie dowiedzieć jak wygląda takie szkolenie czy to tylko teoria czy też praktyka i ile godzina trwa takie szkolenie bo nie moge nigdzie informacji o tym znaleść i wiem , ze potem musze przejść komorę dymową i mam jeszcze jedno pytanie bo wiem , ze przed szkoleniem musze przejść badania lekarskie i testy psychologiczne a on 5 lat choruje na fobie szkolną i stany lękowe tzn. kiedy chodziłem do gimnazjum miałem problemy z wyjściem do szkoły ale teraz jestem w drugiej klasie liceum i juz tych problemów nie mam , mam tylko lekkie stany lękowe objawiające się tym , ze np. czuje lęk jak np. mam jechać gdzieś daleko od domu jakieś 50km czy coś takiego i biorę raz dziennie lek przeciwlękowy ale mój lekarz mówi ze ten lek nie zaburza żadnych moich funkcji i moge go brać i prowadzić pojazdy ( jeźdze na motorze ) i moge wykonywać różne rzeczy i nic mi branie tego leku nie przeszkadza w codziennym życiu i mam pytanie czy lekarz może nie dopuścić mnie do szkolenia jeśli mu o tym powiem i jak mniej więcej wygląda takie szkolenia . Pozdrawiam

NightQueen
Posty: 2
Rejestracja: pn 23 cze 2014, 20:22
Status: Offline

Re: Jak wygląda szkolenie podstawowe

Post autor: NightQueen » pn 23 cze 2014, 20:51

Szkolenie to teoria i praktyka, część zajęć to wykłady a cześć zajęcia praktyczne, w sumie kurs podstawowy (podstawowy + aparaty bo jest teraz połączony) trwa 104 godziny, po czym kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym, przy czym żeby do niego przystąpić musisz zaliczyć komorę dymową i poprzedzające je ćwiczenia wysiłkowe ( bieżnia, rowerek, młot 35 kg, niekończąca się drabina). Zajęcia mieliśmy różnie ustawione, bywało że i 3 razy w tygodniu, czasowo różnie wypadały, od 1,5 h do 4 h, teoria jako wykład bywała nudna, zwłaszcza jak ma się już o tym pojęcie, ale praktyka fajna bardzo.
Ogólnie sam kurs jest przyjemny i fajnie było sobie na niego pochodzić, a jak się do tego ma fajnych instruktorów, a ja miałam, to można sporo wynieść z kursu.

Jeśli masz stany lękowe to jak chcesz sobie poradzić w trudnych sytuacjach, bo to jest akurat częścią pracy ratownika?
Sam kurs nie jest niczym stresującym, chyba najbardziej można panikować przed komorą i ćwiczeniami wysiłkowymi, polecam zacząć wyrabiać sobie kondycję i przestać palić jeśli się to robi. U mnie na kursie faceci wychodzili z komory, bo panikowali, więc musisz się dobrze zastanowić czy chcesz i dasz radę to robić, a kurs jest pierwszym takim sprawdzianem. Spróbować możesz... Ja jestem dziewczyną, poszłam bo chciałam spróbować i okazało się że przyszło mi to z łatwością. Podobno więcej dziewczyn niż mężczyzn rezygnuje z komory, u nas były 4 i wszystkie przeszłyśmy, a z facetami bywało różnie, ale nie spróbujesz to się nie dowiesz, choć z drugiej strony jeśli już masz obawy to niekoniecznie musisz się w to pakować, bo nie każdy musi być ratownikiem.

firerun
Posty: 428
Rejestracja: śr 06 sie 2014, 10:50
Status: Offline

Re: Jak wygląda szkolenie podstawowe

Post autor: firerun » śr 06 sie 2014, 11:07

Tu trzeba mieć silną psychikę, więc lepiej się nie pchać z takimi stanami do straży

firebird89
Posty: 15
Rejestracja: śr 13 sty 2016, 09:53
OSP (gm., woj.): Poznań, Krzesiny
Status: Offline

Re: Jak wygląda szkolenie podstawowe

Post autor: firebird89 » czw 02 cze 2016, 10:10

Przede wszystkim też warto zadbać o swoją kondycję fizyczną, mi bardzo pomogły ćwiczenia
tabata i polecam je wszystkim, którzy chcą szybko poprawić swoją kondycję! :) Powodzenia życzę :)
ODPOWIEDZ