Wstąpienie do OSP-pytania?

Nurtujące kwestie na temat szkoleń i doskonalenia umiejętności pożarniczych.

Topic author
korki
Posty: 1
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 17 gru 2014, 10:22
Status: Offline

Wstąpienie do OSP-pytania?

Post autor: korki »

Witam.
Zacznijmy od tego przeprowadziłem się na drugi koniec Polski i stwierdziłem, że coś zmienię w życiu...
Mam parę pytań odnośnie osp:
Mam 23lata czy nie jest za późno?
Posiadam meldunek czasowy w miejscowości w której mieszkam.
Rozpocząłem prace w firmie górniczej(9h bez telefonu),praca zmianowa (i to nie taka 6-14,14-22,22-6)tylko na przykład na 13 mamy zjazd czyli o 11 wyjazd z domu,na 18 mamy zjazd... itd. Dodatkowo zaznaczam że dojeżdżam na kopalnie prawie 60km w jedną stronę z kolegami z pracy.(sam nie posiadam prawa jazdy). Czy taki czasowy brak kontaktu to nie jest przeszkodą?
Szkoła zaoczna górnicza w każdy weekend i czasem w piątki(które i tak mi przepadają...).
Czy mimo tego wszystkiego jest szansa by służyć w osp?Czy przy obecnym trybie życia jest to niemożliwe?

Zaznaczam, że nie interesuje mnie późniejsza praca w PSP.
Z góry dzięki za odpowiedz :)
Awatar użytkownika

seligow
Posty: 679
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Re: Wstąpienie do OSP-pytania?

Post autor: seligow »

W OSP służyć można zawsze. Masz 23 lata więc na kurs podstawowy w sam raz (wg. mnie 18 lat to często jeszcze za "gorąca głowa"). Większość osób pracuje, uczy się, więc to w niczym nie przeszkadza, działasz wtedy gdy masz czas. Pogadaj z chłopakami w jednostce, a na 99% Cię nie wygonią, każda para rąk się przyda ;)
Starszy sikawkowy

Sniegson
Posty: 3
Rejestracja: ndz 28 gru 2014, 20:40
OSP (gm., woj.): Ostrołęka, Mazowieckie
Status: Offline

Re: Wstąpienie do OSP-pytania?

Post autor: Sniegson »

Jasne, że nie za późno ja zaczynałem w wieku 25 lat i nie było żadnych przeszkód, jak Cie do tego ciągnie to wal śmiało:)

avbu
Posty: 4
Rejestracja: wt 16 gru 2014, 12:31
OSP (gm., woj.): OSP Lędziny, Śląskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Wstąpienie do OSP-pytania?

Post autor: avbu »

a ile razy trzeba się stawiać zanim zacznie się jeździć na akcje ?

styro
Posty: 5
Rejestracja: śr 11 lut 2015, 12:49
OSP (gm., woj.): 741258963258741
Status: Offline

Re: Wstąpienie do OSP-pytania?

Post autor: styro »

Dołączam się do pytania.

Manieczko
Posty: 1
Rejestracja: czw 12 lut 2015, 13:40
Status: Offline

Re: Wstąpienie do OSP-pytania?

Post autor: Manieczko »

Nigdy na nic nie jest za późno. Próbuj.

elektrykatarnow
Posty: 3
Rejestracja: śr 08 kwie 2015, 11:37
OSP (gm., woj.): OSP Binarowa gmina Ryglice
Lokalizacja: Binarowa
Status: Offline

Re: Wstąpienie do OSP-pytania?

Post autor: elektrykatarnow »

Ja jeździłem na akcje w OSP w wieku 16 lat ale musiałem mieć opiekuna jako opiekun formalnie robił mi to komendant OSP. Pogadaj z komendantem w Twoim OSP wyśle Cię na podstawowy kurs następnie zrobisz badania wpisze cię na listę załogi o ile nie jest przepełniona i do boju.
Działaj również dużo w wolnej chwili przy utrzymaniu sprzętu i porządku.
Ciekawa oferta elektryka to automatyka do bram Tarnów

Tomek0508
Posty: 2
Rejestracja: czw 09 kwie 2015, 21:05
Status: Offline

Re: Wstąpienie do OSP-pytania?

Post autor: Tomek0508 »

Witam,
Mam (rocznikowo) 17 lat i chciałbym wstąpić do OSP czy mógłby mi ktoś powiedzieć mniej więcej co należy zrobić aby się tam dostać ?

Z góry dzięki za odpowiedź :D

Konrado
Posty: 101
Rejestracja: sob 05 lis 2011, 00:21
Status: Offline

Re: Wstąpienie do OSP-pytania?

Post autor: Konrado »

Przede wszystkim musisz chcieć, ale skoro pytasz to zapewne tak jest :)
Najprościej, idziesz to najbliższej jednostki OSP, jak masz 17 lat to pewnie jeszcze Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Cię załapie i rozmawiaj z opiekunem MDP. Jeśli nie ma młodzieżówki przy Twoim OSP, to udaj się do naczelnika / prezesa jednostki. Za pytanie i chęci jeszcze nie biją :) Do akcji pewnie nie będziesz jeździł, bo regulaminy z tego co wiem zabraniają, ale zawsze coś możesz się dowiedzieć od starszych kolegów.
Powiem Ci na moim przykładzie, mam 23 lata, studiuję w mieście oddalonym od mojej miejscowości o 120 km, obecnie przechodzę szkolenie podstawowe. W straży jestem od 12 - 13 roku życia :) Próbuj, bo warto :) Jak masz pytania / wątpliwości - pytaj :)

Tomek0508
Posty: 2
Rejestracja: czw 09 kwie 2015, 21:05
Status: Offline

Re: Wstąpienie do OSP-pytania?

Post autor: Tomek0508 »

Dzięki Wielkie za odpowiedź :D Na pewno się odezwę :D

lskuza41@gmail.com
Posty: 3
Rejestracja: pn 22 lut 2016, 21:22
OSP (gm., woj.): Marcinowo,dolnośląskie
Status: Offline

Re: Wstąpienie do OSP-pytania?

Post autor: lskuza41@gmail.com »

Witam,mam problem z zapisaniem się do OSP w Marcinowie koło Trzebnicy. Poszłam do komendanta gminnego OSP który urzęduje w urzędzie gminy w Trzebnicy. Ale wciąż mnie odsyłał do prezesa OSP w Marcinowie. Próbowałam dogadać się z komendantem gminnym OSP żeby chociaż podał mi numer telefonu kontaktowego albo adres e-mail. Lecz bez skutku. Czasu jest bardzo mało bo szkolenie podstawowe OSP jest 6 marca. I czy istnieje możliwość żebym zapisała się do OSP w Marcinowie tylko żebym mogła ukończyć szkolenie pożarnicze a potem ewentualnie przepisać się do innej jednostki? Z wyrazami szacunku Lidia Skuza.
strażaczka998

Brygadier998
Posty: 4
Rejestracja: pt 26 lut 2016, 21:48
OSP (gm., woj.): Marcinowo,dolnośląskie
Status: Offline

Re: Wstąpienie do OSP-pytania?

Post autor: Brygadier998 »

]Witam,mam problem z zapisaniem się do OSP w Marcinowie koło Trzebnicy. Poszłam do komendanta gminnego OSP który urzęduje w urzędzie gminy w Trzebnicy. Ale wciąż mnie odsyłał do prezesa OSP w Marcinowie. Próbowałam dogadać się z komendantem gminnym OSP żeby chociaż podał mi numer telefonu kontaktowego albo adres e-mail. Lecz bez skutku. Czasu jest bardzo mało bo szkolenie podstawowe OSP jest 6 marca. I czy istnieje możliwość żebym zapisała się do OSP w Marcinowie tylko żebym mogła ukończyć szkolenie pożarnicze a potem ewentualnie przepisać się do innej jednostki? Z wyrazami szacunku Lidia Skuza
Brygadier998
Awatar użytkownika

marcing2508
Posty: 47
Rejestracja: czw 17 kwie 2014, 17:05
Status: Offline

Re: Wstąpienie do OSP-pytania?

Post autor: marcing2508 »

Zazwyczaj zapisujemy się do konkretnej jednostki aby tam służyć i czynnie uczestniczyć w jej życiu, a a nie żeby tylko zrobić sobie kurs i się przepisać. A co do wstąpienia do OSP to powinnaś się udać do prezesa bądź naczelnika tej danej jednostki, a nie do gminnego, bo on Cię nie wpisze w szeregi jakiejś straży. Poza tym chyba powinnaś znać władze OSP bądź innych członków jak się chcesz zapisać i napewno nie rób tego mailowo.

szymek85
Posty: 84
Rejestracja: sob 03 lis 2012, 07:54
OSP (gm., woj.): woj. wielkopolskie
Status: Offline

Re: Wstąpienie do OSP-pytania?

Post autor: szymek85 »

Wszystko zalezy od tego jaki maja regulamin Jot. U nas wprowadzilem taki zapis ze zeby ktos zostal wyslany na kurs podstawowy musi co najmniej rok brac czynny udzial w zyciu jedostki oraz udzial w szkoleniach jot teoretycznych oraz praktycznych ale tylko jako widz. I od tego czasu nie ma przypadkowych osob

Maru661
Posty: 57
Rejestracja: ndz 11 paź 2015, 11:28
Status: Offline

Re: Wstąpienie do OSP-pytania?

Post autor: Maru661 »

Na wstąpienie w szeregi OSP nigdy nie jest za wcześnie albo za późno. Nie ważne czy masz 10, 15, 30 czy 40 lat. Dla każdego znajdzie się zajęcie adekwatne do wieku i doświadczenia. U mnie w OSP jest wiele osób co pracuje za granicą i nie mogą brać czynnego udziału w życiu jednostki bo sytuacja na to nie pozwala ale gdy wracają do kraju zawsze pomagają i są aktywni. Będąc w OSP wcale ale to wcale nie trzeba być członkiem Jednostki Operacyjno-Technicznej. Jeżeli chcesz służyć jako ratownik to czemu nie. Musisz iść do prezesa bądź naczelnika miejscowej jednostki i on powinien przekazać Ci druk do wypełnienia. Ty przekazujesz już wypełniony druk z powrotem do naczelnika czy prezesa. Później zarząd decyduje o przyjęciu zainteresowanego w szeregi OSP. Jeżeli chcesz być członkiem JOT-u (Jednostki Opecracyjno-Technicznej) zostajesz skierowany na szkolenie podstawowe do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej (zazwyczaj organizowane co roku przez). Po szkoleniu w jednostce zostanie przydzielone Ci ubranie bojowe (hełm, nomex itd.) i jak zawyje syrena to biegniesz do remizy i tam już wiesz co robić :)
Jeżeli masz jakieś pytania to pisz ;)
Życzę powodzenia i sukcesów w OSP!
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat