Ratownik Medyczny w KSRG

Pytania i rady na temat funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Topic author
RatownikPRM
Posty: 1
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: sob 21 lut 2015, 16:05
OSP (gm., woj.): Dobrołęka Olszewo-Borki Mazowieckie
Status: Offline

Ratownik Medyczny w KSRG

Post autor: RatownikPRM »

Mam pytanie do druhów jestem ratownikiem medycznym(licencjat) pracującym w Państwowym Ratownictwie Medycznym już od kilku ładnych lat, nie mam KPP ,ostatnio komendant PSP , powiedział Prezesowi naszej jednostki że muszę ukończyć KPP i to jechać gdzieś na drugi kraniec Polski żeby zdobyć tytuł Ratownik. Trochę dla mnie jest to nie zrozumiałe posuniecie ze strony komendanta.

sloikk
Posty: 282
Rejestracja: wt 11 paź 2011, 20:13
OSP (gm., woj.): Kuźnica Grabowska
Status: Offline

Re: Ratownik Medyczny w KSRG

Post autor: sloikk »

Żalisz się, czy pytasz o coś konkretnego? Zamiast zakładać nowy temat w szukajce trzeba było wklepać "ratownik medyczny" i prosze:
http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.ph ... zny#p50550

;)

Paweł-Nacz
Posty: 55
Rejestracja: pn 18 lis 2013, 17:12
OSP (gm., woj.): Opole Lubelskie
Status: Offline

Re: Ratownik Medyczny w KSRG

Post autor: Paweł-Nacz »

Po licencjacie to zdecydowanie musisz przejść dodatkowe szkolenie :P co oni uczą na tych licencjatach teraz jak nawet w prawie w którym powinni być obyci bladego pojęcia nie mają :P
"...bo do remizy Bóg wzywa najlepszych..."

sloikk
Posty: 282
Rejestracja: wt 11 paź 2011, 20:13
OSP (gm., woj.): Kuźnica Grabowska
Status: Offline

Re: Ratownik Medyczny w KSRG

Post autor: sloikk »

Paweł-Nacz pisze:Po licencjacie to zdecydowanie musisz przejść dodatkowe szkolenie :P co oni uczą na tych licencjatach teraz jak nawet w prawie w którym powinni być obyci bladego pojęcia nie mają :P
Na jakiej podstawie tak sądzisz? Pewnie jesteś jednym z tych, co mają tendencję na zdarzeniach być lepszymi od najlepszych. Widział najwięcej, wie najwięcej, był tam, gdzie inni nie byli, a w praktyce umywa ręce od roboty i tylko tyłki obrabia niedouczonym kolegom, czego by nie zrobił lepiej i świat uratował. Tylko żeby przypadkiem na mądrzejszego nie trafić, bo wyjdzie na jaw.

Jak przyjdzie młody ratownik, który wypadki widział w czasie studiów tylko na prezentacjach i kilkutygodniowych praktykach (z czego większość w SORze), to norma, że brak mu zdecydowania na początku. A strażak jeżdżący choćby w OSP 10-15 lat będzie wiedział co ma robić. Chociaż Ci co najwięcej gadają zwykle ograniczają się od odłączenia akumulatora i kierowania ruchem. Na licencjacie KPP trwa 90 godzin, a kurs KPP w OSP trwa 66. Oprócz tego dochodzą takie przedmioty jak Medyczne Czynności Ratunkowe (takie KPP tylko dużo bardziej), czy Medycyna Ratunkowa. Wszystkie je trzeba pozaliczać i nikt za jajka i masło ZAL nie wpisze. Są też przedmioty o prawie, które ratowników obowiązuje.
Jeszcze zapytam. Co takiego może jeszcze skończyć Licencjonowany Ratownik Medyczny po szkole, aby go oświeciło. Bo z tego co się orientuję, tylko Zdrowie Publiczne - no łał!

Paweł-Nacz
Posty: 55
Rejestracja: pn 18 lis 2013, 17:12
OSP (gm., woj.): Opole Lubelskie
Status: Offline

Re: Ratownik Medyczny w KSRG

Post autor: Paweł-Nacz »

Nie ma się co unosić, spokojnie :) może niefortunnie zażartowałem. Ale dalej uważam, że nie znasz ustawy o PRM mimo że pracujesz właśnie w tym systemie. Znając tą właśnie ustawę sam dochodzisz dlaczego ratownik medyczny żeby udzielać kwalifikowanej pierwszej pomocy jako strażak musi przejśc kurs kpp i zdać egzamin na ratownika. Tyle :P
"...bo do remizy Bóg wzywa najlepszych..."

Ifex42
Posty: 6
Rejestracja: czw 12 mar 2015, 08:39
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Status: Offline

Re: Ratownik Medyczny w KSRG

Post autor: Ifex42 »

Paweł-Nacz pisze:Nie ma się co unosić, spokojnie :) może niefortunnie zażartowałem. Ale dalej uważam, że nie znasz ustawy o PRM mimo że pracujesz właśnie w tym systemie. Znając tą właśnie ustawę sam dochodzisz dlaczego ratownik medyczny żeby udzielać kwalifikowanej pierwszej pomocy jako strażak musi przejśc kurs kpp i zdać egzamin na ratownika. Tyle :P
Aktualne wytyczne rat - med dla KSRG chyba rozwiewają wszelkie wątpliwości "Do czasu wprowadzenia jednoznacznych rozwiązań legislacyjnych, strażacy posiadający kwalifikacje do wykonywania zawodu ratownika medycznego, wypełniają zadania z zakresu ratownictwa medycznego na poziomie kwalifikowanej pierwszej pomocy."

madziarat
Posty: 17
Rejestracja: czw 27 mar 2014, 19:19
OSP (gm., woj.): Zalesie, lubelskie
Status: Offline

Re: Ratownik Medyczny w KSRG

Post autor: madziarat »

W zeszłym roku pisałam podobny post. Również jestem Ratownikiem pracującym w zawodzie-po licencjacie. Zakończyło się tak,że za miesiąc idę na kurs kpp dla papierka a osoba która nie ma pojęcia w tym temacie przeze mnie nie idzie bo liczba miejsc ze względów finansowych ograniczona. Z naczelnikiem doszliśmy do wniosku,że lepiej będzie jeśli zrobię kurs kpp i w razie wyjazdu będę wiedziała co mam robić niż ma pójść ktoś, kto po zajechaniu na miejsce nie będzie mógł patrzeć na to co zastanie...

Suma15
Posty: 32
Rejestracja: czw 28 lis 2013, 17:21
Status: Offline

Re: Ratownik Medyczny w KSRG

Post autor: Suma15 »

Te przepisy są trochę dziwne ale niestety tak jest że ratownik medyczny po licencjacie musi robić KPP do straży.
W zeszłym roku robiłem KPP i szkolił nas ratownik medyczny, (gość z zawodem ratownika medycznego, jednocześnie zawodowy strażak no i wiadomo ukończone coś tam musi mieć do przeprowadzania szkoleń z KPP) i co jest wg mnie najśmieszniejsze??
Ten człowiek sam musiał przejść KPP do straży.

ratolek
Posty: 1
Rejestracja: sob 22 paź 2016, 15:24
OSP (gm., woj.): Łódzkie z jednostki
Status: Offline

Re: Ratownik Medyczny w KSRG

Post autor: ratolek »

Witam.
Ratownik medyczny nawet jeśli młody to jeśli jeździ w systemie lub pracuje w szpitalu SOR lub inne oddziały w obliczu tragedii jaka się często przytrafia czy to przy pożarze czy to przy wypadku może Wam wiele pomóc. Oczywiście im wiecej ma sprzętu tym lepiej. Ilość sprzętu medycznego zależy zaś od Was - od kogoś kto u Was robi zakupy sprzętu. Bardzo często zastęp Strazy Pożarnej jest dysponowany do tzw. izolowanego zdarzenia medycznego i wtedy dyżurny PSK wysyła swoich ludzi i jeśli będą prędzej zastęp OSP KSRG (izolowane zdarzenie medyczne jest wtedy gdy nie ma karetki). Ratownik po kpp ma mniejsze kwalifikacje, bo ratownik medyczny bez sprzętu mało może zrobić. Wiem jak moi koledzy się czują wiedząc kiedy ja z nimi jadę - na pewno lepiej i pewniej, a szczególnie mądry dowódca.
Rzeczywistość jest taka że się dużo zmienia. Nowa władza planuje zwolnić ratowników medycznych, pielęgniarki i lekarzy z zdawania kpp. Planowane wejście przepisów to 2018 r. W 2015 weszła ustawa która pozwala ratownikowi medycznemu w KSRG w strefie zagrożenia wykonywać medyczne czynności ratunkowe. Rozwiązania nowej władzy idą w kierunku zostawienia tego, a w Straży Pożarnej powstały i będą działały nowe stanowiska ratownika medycznego.
Także myśle, że warto się przyzwyczajać do ratownika medycznego w Straży. A jeśli macie kogoś doświadczonego to starajcie się uczyć od niego jak najwięcej, a na paru pierwszych zdarzeniach zobaczycie do czego się nadaje.

bartekce
Posty: 5
Rejestracja: wt 13 gru 2016, 20:59
Status: Offline

Re: Ratownik Medyczny w KSRG

Post autor: bartekce »

a jak wygląda sytuacja ze nie dojechało ZRM i potrzeba udzielić KPP to czy można z zachowaniem bezpieczenstwa zdjąć górę od numexa oraz hełm ?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat