hierarhia w osp

Pytania i rady na temat funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Topic author
maryska45
Posty: 1
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pn 26 kwie 2010, 14:14
OSP (gm., woj.): ospgdzies w kraju
Status: Offline

hierarhia w osp

Post autor: maryska45 »

Witam
Mam pytanie i wątpliwość, czy ktoś by wytłumaczyła taką kwestie ?!
Czy OSP będąca w KSRG ma większe przywileje od OSP nie będącej w KSRG ??
A konkretnie chodzi mi o coś takiego, inne jednostki z gminy przyjeżdżają na interwencje do jednego z sołectw gdzie działa OSP nie będąca w systemie. Miejscowa nie jest dysponowana ! Komentarz jest taki że wy nie jesteście w systemie ! Czy to na tym polega ??
Gzie znaleść coś więcej na temat KSRG zalet i wad ??
Awatar użytkownika

fireman90
Posty: 638
Rejestracja: sob 03 cze 2006, 10:58
Lokalizacja: śląskie
Status: Offline

Re: hierarhia w osp

Post autor: fireman90 »

maryska45 pisze:Gzie znaleść coś więcej na temat KSRG zalet i wad ??
Użyj funkcji "szukaj" (na górze po prawej)
Jajakobyły

sedi
Posty: 153
Rejestracja: wt 14 sie 2007, 16:23
Status: Offline

Re: hierarhia w osp

Post autor: sedi »

wszystko na temat KSRG znajdziesz na stronie KGPSP.
Awatar użytkownika

huragan
Posty: 63
Rejestracja: wt 29 gru 2009, 15:16
OSP (gm., woj.): woj.małopolskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: hierarhia w osp

Post autor: huragan »

Jeśli widzicie pożar w swoim sołectwie to nie czekajcie, aż ktoś zadzwoni na 998 i zostaniecie zadysponowani, tylko włączajcie syrenę i wyjeżdżajcie do akcji.

W przypadku przybycia jednostek OSP i PSP, obowiązany do przejęcia kierowania jest kierujący z jednostki zawodowej.
W przypadku przybycia na miejsce zdarzenia dowódców tej samej hierarchii, obowiązany do przejęcia kierowania jest dowódca z jednostki, dla której miejsce zdarzenia stanowi teren własnego działania.

nico
Posty: 49
Rejestracja: pt 03 lip 2009, 12:18
Status: Offline

Re: hierarhia w osp

Post autor: nico »

W przypadku przybycia na miejsce zdarzenia dowódców tej samej hierarchii, obowiązany do przejęcia kierowania jest dowódca z jednostki, dla której miejsce zdarzenia stanowi teren własnego działania.
A mnie uczono że dowodzi jednostka która jako pierwsza przybyła na miejsce lub PSP po przyjeździe.
KSRG niestety jest faworyzowane :/
Awatar użytkownika

huragan
Posty: 63
Rejestracja: wt 29 gru 2009, 15:16
OSP (gm., woj.): woj.małopolskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: hierarhia w osp

Post autor: huragan »

3. Kierującym jest pierwszy przybyły na miejsce zdarzenia dowódca z jednostki, do czasu przybycia osoby posiadajacej uprawnienia do przejęcia kierowania.
4. W przypadku przybycia jednostek ochotniczych i zawodowych, obowiązany do przejęcia kierowania jest kierujący z jednostki zawodowej.
5. W przypadku przybycia na miejsce zdarzenia dowódców tej samej hierarchii, obowiązany do przejęcia kierowania jest dowódca z jednostki, dla której miejsce zdarzenia stanowi teren własnego działania.
to z Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad kierowania i współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej biorących udział w działaniu ratowniczym.
Chyba że jest nowe rozporządzenie, o którym nie wiem. Co do powyższego, to słyszałem że są konflikty między jednostkami z KSRG i z poza, ale nie widzę w przepisach żeby jednostki będace w KSRG miały jakieś większe prawa, przecież dalej są OSP.

1986lukasz
Posty: 127
Rejestracja: pn 19 lip 2010, 23:48
OSP (gm., woj.): województwo Śląskie
Status: Offline

Re: hierarhia w osp

Post autor: 1986lukasz »

A mnie uczono na kursie PSP, że podczas udziału w akcji tylko jednostek OSP. Pierwsza jednostka będąca na miejscu nie należąca do KSRG musi oddać dowodzenie jednostce później przybyłej z KSRG.
Awatar użytkownika

bonek92
Posty: 9
Rejestracja: czw 14 lip 2011, 00:05
OSP (gm., woj.): OSP GRODZIEC(Śląskie)
Lokalizacja: Będzin
Kontakt:
Status: Offline

Re: hierarhia w osp

Post autor: bonek92 »

Jednostka która przybywa na miejsce jako pierwsza kieruje działaniami ratowniczymi chyba że przyjedzie PSP i dowódca ich poprosi o przekazanie kierowania .Nie ma znaczenia czy jednostka należy do KSRG czy nie .Jeżeli dowódca jednostki dobrze dowodzi na miejscu to nawet z PSP dowódca widząc że idzie to dobrze nie będzie odbierał dowodzenia . Co innego ja przyjedzie PSP i panuje chaos na miejscu zdarzenia a dowódca który dowodzi nie radzi sobie wtedy PSP przejmuje dowodzenie nad miejscem zdarzenia.
Awatar użytkownika

Grota112
Posty: 38
Rejestracja: ndz 05 gru 2010, 12:53
Status: Offline

Re: hierarhia w osp

Post autor: Grota112 »

Ja powiem tak...

Jeżeli zdarzenie ma miejsce w miejscowości XXX i na miejscu działa OSP z XXX poza KSRG a dojedzie jednostka z OSP YYY w KSRG to d-ca ma przyjąć dowodzenie od XXX jeżeli na miejsce przybędzie JRG to dowódca KSRG przekazuje dowodzenie właśnie JRG.

Jeżeli zdarzenie ma miejsce w miejscowości XXX i jednostka jest w KSRG a przyjeżdżająca jednostka YYY również w KSRG to dowodzi d-ca z XXX ponieważ jest to jego "teren"

Jeżeli zdarzenie ma miejsce w miejscowości XXX przyjeżdża OSP KSRG z YYY oraz OSP KSRG z ZZZ to dowodzi d-ca pierwszego zastępu, który przybędzie na miejsce.

Tak wiem, że zaraz będzie dlaczego KSRG jest wyżej... no bo są w tych strukturach podlegają pod tą KG PSP. Tak nie jest to zawsze wporządku ale przecież każdy może spełnić wymagania i starać się o wstąpienie do systemu.
Awatar użytkownika

misiu8514
Posty: 138
Rejestracja: ndz 28 cze 2009, 16:43
Status: Offline

Re: hierarhia w osp

Post autor: misiu8514 »

Przepraszam z góry. Ale wg ,mnie nie ma podział na ksrg,psp strażak to strażak (tak tłmacze mom druhom)ale nestety przepisy mówia:
1)po przybyc na miejsce zdarzenia dodwodzenie przejmuje straak osp(jak brak psp) jeśli est na miejscu to ksrg przemuen dowodzenie a jak psp to psp przejmuje. Jeśli wątpliwości to odsyłam do regulaminu. Ja to załatwiam to w ten sposób iż rozmawaiam z osp na miescu i jak ma możliwość to niech rządzi w końcu to ich teren i maja w nim rozeznanie pomimo mojej funkcji daję dh się wykazać ew pomagam jak trzeba(niech zbierają na zasługi na odznaczenia). pozdrawiam

1986lukasz
Posty: 127
Rejestracja: pn 19 lip 2010, 23:48
OSP (gm., woj.): województwo Śląskie
Status: Offline

Re: hierarhia w osp

Post autor: 1986lukasz »

Grota112 pisze:Ja powiem tak...

Jeżeli zdarzenie ma miejsce w miejscowości XXX i na miejscu działa OSP z XXX poza KSRG a dojedzie jednostka z OSP YYY w KSRG to d-ca ma przyjąć dowodzenie od XXX jeżeli na miejsce przybędzie JRG to dowódca KSRG przekazuje dowodzenie właśnie JRG.

Jeżeli zdarzenie ma miejsce w miejscowości XXX i jednostka jest w KSRG a przyjeżdżająca jednostka YYY również w KSRG to dowodzi d-ca z XXX ponieważ jest to jego "teren"

Jeżeli zdarzenie ma miejsce w miejscowości XXX przyjeżdża OSP KSRG z YYY oraz OSP KSRG z ZZZ to dowodzi d-ca pierwszego zastępu, który przybędzie na miejsce.

Tak wiem, że zaraz będzie dlaczego KSRG jest wyżej... no bo są w tych strukturach podlegają pod tą KG PSP. Tak nie jest to zawsze wporządku ale przecież każdy może spełnić wymagania i starać się o wstąpienie do systemu.
Zgadza się, mało z tego.
Jeżeli jednostka KSRG działa na swoim terenie i dowódcą jest druh co najwyżej po kursie dowódców, to po przyjeździe innej jednostki z KSRG z naczelnikiem na przednim fotelu to ta jednostka przejmuje dowodzenie.

Tak jest napisane i tak samo u mnie na komendzie powiatowej robią. Dyspozytor woła odpowiednią jednostkę tak jak jest opisane wyżej.
Awatar użytkownika

seligow
Posty: 679
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Re: hierarhia w osp

Post autor: seligow »

Mógłbym Wam chłopaki rozpisać (po raz kolejny) kwestie dowodzenia, ale to nie ma sensu. Fanatykom systemu nie wytłumaczysz że są taką samą OSP jak jednostka z Pierdziszewa Dolnego z żukiem na stanie. Owszem KSRG na pewno ma więcej doświadczenia i u nas często właśnie oni kierują działaniami. Ale to jest kwestia naszej dobrej woli. Ja mogę oddać dowodzenie, a nie muszę...

Z resztą temat był wałkowany już daawno...
Starszy sikawkowy

1986lukasz
Posty: 127
Rejestracja: pn 19 lip 2010, 23:48
OSP (gm., woj.): województwo Śląskie
Status: Offline

Re: hierarhia w osp

Post autor: 1986lukasz »

Posłuchaj, nie jestem fanatykiem OSP w KSRG, piszę po prostu jak jest i tyle. A to czy ktoś przejmuje dowodzenie czy nie to jego wybór, ale wg. wszelkich znaków na niebie obowiązek ma przejąc i tyle. Dotyczy się to wszystkich, a nie jak ktoś wcześniej pisał, że PSP nie musi jak widzi, że ktoś dobrze sobie radzi, bzdura!
Awatar użytkownika

huragan
Posty: 63
Rejestracja: wt 29 gru 2009, 15:16
OSP (gm., woj.): woj.małopolskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: hierarhia w osp

Post autor: huragan »

Panowie, temat już przewałkowany 10 razy, najważniejsze jest sprawne przeprowadzenie akcji. Co do dowodzenia nic się nie zmieniło:
3. Kierującym jest pierwszy przybyły na miejsce zdarzenia dowódca z jednostki, do czasu przybycia osoby posiadajacej uprawnienia do przejęcia kierowania.
4. W przypadku przybycia jednostek ochotniczych i zawodowych, obowiązany do przejęcia kierowania jest kierujący z jednostki zawodowej.
5. W przypadku przybycia na miejsce zdarzenia dowódców tej samej hierarchii, obowiązany do przejęcia kierowania jest dowódca z jednostki, dla której miejsce zdarzenia stanowi teren własnego działania.
Zapraszam do zapoznania się z tematem gdzie już wszystko w tej kwestii zostało powiedziane: http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.php?f=7&t=3983

korsarz
Posty: 41
Rejestracja: ndz 21 lis 2010, 14:05
OSP (gm., woj.): Bochotnica,lubelskie
Status: Offline

Re: hierarhia w osp

Post autor: korsarz »

A ja mam takie pytanie: kto dowodzi naczelnik(kierowca) czy dowódca? U mnie najczęściej jako kierowca jeździ naczelnik (ma wszystkie szkolenia) dodatkowo często jeździ druh po przeszkoleniach dowódczych (dowódca). Który z nich dowodzi w czasie akcji (jesteśmy tylko my przy pożarze)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat