Kto dowodzi akcją w OSP ?

Pytania i rady na temat funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Topic author
998M998
Posty: 7
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: wt 15 mar 2011, 21:47
OSP (gm., woj.): OSP powiat woj Mazowieckie
Status: Offline

Kto dowodzi akcją w OSP ?

Post autor: 998M998 »

Druchowie kto dowodzi akcją w danej jednostce OSP (prezes czy naczelnik) z opisu obowiązku wnioskuję że naczelnik, ale pewien nie jestem.

Łukasz99
Posty: 174
Rejestracja: czw 10 mar 2011, 16:59
Status: Offline

Re: Kto dowodzi akcją w OSP ?

Post autor: Łukasz99 »

Oczywiście ze naczelnik a dokładniej osoba posiadająca stosowne szkolenie do czasy przybycia jednostki wyzszej rangą lub PSP.

Topic author
998M998
Posty: 7
Rejestracja: wt 15 mar 2011, 21:47
OSP (gm., woj.): OSP powiat woj Mazowieckie
Status: Offline

Re: Kto dowodzi akcją w OSP ?

Post autor: 998M998 »

Dzięki
Awatar użytkownika

huragan
Posty: 63
Rejestracja: wt 29 gru 2009, 15:16
OSP (gm., woj.): woj.małopolskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Kto dowodzi akcją w OSP ?

Post autor: huragan »

Oczywiście ze naczelnik a dokładniej osoba posiadająca stosowne szkolenie do czasy przybycia jednostki wyzszej rangą lub PSP.
Co oznacza jednostka wyższa rangą?

W przypadku przybycia jednostek OSP i PSP, obowiązany do przejęcia kierowania jest kierujący z jednostki zawodowej.

W przypadku przybycia na miejsce zdarzenia dowódców tej samej hierarchii, obowiązany do przejęcia kierowania jest dowódca z jednostki, dla której miejsce zdarzenia stanowi teren własnego działania.

Kierowanie działaniem ratowniczym są obowiązani przejąć w kolejności:
1) dowódca zastępu,
2) dowódca sekcji,
3) dowódca plutonu,
4) strażak uprawniony przez komendanta, kierownika lub szefa jednostki,
5) strażak uprawniony do kierowania taktycznego.
Awatar użytkownika

petrek
Posty: 31
Rejestracja: pn 17 maja 2010, 10:36
Status: Offline

Re: Kto dowodzi akcją w OSP ?

Post autor: petrek »

Otóż Panowie sytuacja wygląda tak że do czasu przybycia OSP włączonej do KSRG lub PSP dowodzi akcją Dowódca OSP na której terenie prowadzona jest akcja (najczęściej Naczelnik ale nie zawsze), jeżeli przybywa jednostka włączona do KSRG to jej dowódca przejmuje akcje (to jest właśnie jednostka wyższa rangą od zwykłych jednostek), po nich przejmuje PSP.
Awatar użytkownika

podymacz
Posty: 660
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: Kto dowodzi akcją w OSP ?

Post autor: podymacz »

petrek pisze:Otóż Panowie sytuacja wygląda tak że do czasu przybycia OSP włączonej do KSRG lub PSP dowodzi akcją Dowódca OSP na której terenie prowadzona jest akcja (najczęściej Naczelnik ale nie zawsze), jeżeli przybywa jednostka włączona do KSRG to jej dowódca przejmuje akcje (to jest właśnie jednostka wyższa rangą od zwykłych jednostek), po nich przejmuje PSP.
Ja mam na to odmienny punkt widzenia.
To są według mnie wywody na temat wyższości KSRG nad innymi i tyle.
Zresztą ten temat wałkowaliśmy tutaj -> http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.php?f=2&t=3443

Poczytajcie sobie.
Postaram się dopytać Naczelnika wydziału operacyjnego. Napiszę co mi na ten temat powie.

Ja proszę z kolei o dokładną interpretację jednostki wyższej rangą. Co dokładnie określa, że jednostka OSP KSRG jest wyższa rangą od jednostki z poza systemu?

Łukasz99
Posty: 174
Rejestracja: czw 10 mar 2011, 16:59
Status: Offline

Re: Kto dowodzi akcją w OSP ?

Post autor: Łukasz99 »

podymacz peterek jak i ja ma 100% sluszności. pozatym dowodzenie przejmuje między innymi; zakładowe straże pożarne, gminne straże pożarne, zakładowe slużby ratownicze, i inne określone przepisami. Takie są przepisy i u nas się je egzekwuje. Ale nie bedę się rozwodził zapytaj się naczelnika operacyjnego i sprawa jasna.(tylko wstydu sobie nie narób)
Awatar użytkownika

huragan
Posty: 63
Rejestracja: wt 29 gru 2009, 15:16
OSP (gm., woj.): woj.małopolskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Kto dowodzi akcją w OSP ?

Post autor: huragan »

Poczytajcie sobie najpierw temat wskazany przez podymacza. Potem przepisy dotyczące działań ratowniczych, m.in:

- Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej. Dz. U. Nr 81, poz. 351 z 1991 r. z póź. zm.

- Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej. Dz. U. Nr 88, poz. 400 z 1991 r. z póź. zm.

-Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 lipca 1992 r. w sprawie zakresu i trybu korzystania z praw przez kierującego działaniem ratowniczym. Dz. U. 1992.54.259.

- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 grudnia 1999 roku w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Dz. U. Nr 111, poz. 1311 z 1999 r.

- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2001 roku w sprawie szczegółowych zasad kierowania i współdziałania jednostek ochrony ppoż. biorących udział w działaniu ratowniczym. Dz. U. Nr 82, poz. 895

- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 4 lipca 1992 roku w sprawie zakresu i trybu korzystania z praw przez kierującego działaniem ratowniczym. Dz. U. Nr 54, poz. 259 z 1992 r.

- Rozporządzenie MSWiA z dnia 17 listopada 1997 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków oraz zakresu ich obowiązywania w stosunku do innych osób biorących udział w akcjach ratowniczych, ćwiczeniach lub szkoleniu. Dz. U. Nr 145, poz. 979.

Jak już to przeczytacie, to wskażcie mi gdzie jest napisane że jednostka włączona do KSRG jest wyższa rangą od jednostki do tego systemu nie włączona i to ona ma przejąć dowodzenie? Bo ja takiego zapisu nie znalazłem, a z mojej wiedzy wynika to co już w poprzednim poście napisałem tj:
W przypadku przybycia jednostek OSP i PSP, obowiązany do przejęcia kierowania jest kierujący z jednostki zawodowej. W przypadku przybycia na miejsce zdarzenia dowódców tej samej hierarchii, obowiązany do przejęcia kierowania jest dowódca z jednostki, dla której miejsce zdarzenia stanowi teren własnego działania.
...
Takie są przepisy i u nas się je egzekwuje. Ale nie bedę się rozwodził zapytaj się naczelnika operacyjnego i sprawa jasna.(tylko wstydu sobie nie narób)

Proszę wskazać te przepisy które Wy "egzekwujecie", bo może nie doczytałem wszystkiego :|
Awatar użytkownika

petrek
Posty: 31
Rejestracja: pn 17 maja 2010, 10:36
Status: Offline

Re: Kto dowodzi akcją w OSP ?

Post autor: petrek »

Czytałem wszystkie przepisy itd. nie ma wprost o przejęciu kierowania przez dowódce jednostki z KSRG, ale jest określenie: "w przypadku przybycia na miejsce zdarzenia dowódców tej samej hierarchii, obowiązany do przejęcia kierowania jest dowódca z jednostki, dla której miejsce zdarzenia stanowi teren własnego działania." może właśnie o to chodzi że KSRG jest wyżej w hierarchii, sam jestem z jednostki nie włączonej do KSRG u nas jest taka właśnie praktyka, że oddaje się kierowanie jednostkom z KSRG.
Awatar użytkownika

podymacz
Posty: 660
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: Kto dowodzi akcją w OSP ?

Post autor: podymacz »

No to widzę, ze dyskusja wybuchła od nowa.
Naczelnika nie złapałem, bo zszedł ze służby. Spytam Po weekendzie.

Natomiast nadmienię tylko, że zgodnie z poprzednimi dyskusjami (gdzie zarzucono mi między innymi "KOMPLEKSY KSRG") ponownie przybliżę Wam problem dowodzenia u siebie:
zastanówcie się nad taką sprawą: Jesteście na swoim rejonie. Znacie dojazdy do posesji, hydranty, znacie obiekty jakie są u Was, gdzie są media typu gaz, prąd itd. I teraz przyjeżdża na miejsce (do Waszej miejscowości) OSP KSRG i z założenia oni od razu najlepiej się mają orientować w sytuacji? Prędzej Ty u siebie wiesz ile mogło być ludzi w budynku, którędy jest najlepiej dojść. itd.
Znam jegomościa, który jest właśnie w KSRG i gdy przyjeżdża na miejsce, grzecznie pyta, jak może pomóc "mamy Was zasilać" "Gdzie skierować ludzi?"
Powinno być tak, że na swoim terenie jednak odpowiada gospodarz. Jeżeli decyzje i polecenia są rażące z BHP, wtedy należy rozważyć przejęcie dowodzenia. Sytuacje normuje przyjazd PSP i bardzo dobrze!

Nikt mi nie opisał definicji jednostki wyższej rangą. Dla mnie (na dzień dzisiejszy) wyższa rangą jest PSP i tyle w temacie.
Awatar użytkownika

JakuB
Posty: 230
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 14:27
OSP (gm., woj.): Nowa Wieś woj Pomorskie
Lokalizacja: Nowa Wieś /Gdańsk
Kontakt:
Status: Offline

Re: Kto dowodzi akcją w OSP ?

Post autor: JakuB »

Na kursie naczelników (czerwiec 2011) była mowa właśnie o przepisach dot. przekazywania dowodzenia (KSRG, czy nie). Streszczając:
Nie jest to unormowane, ale chłopaki z KSRG mają większe doświadczenie w prowadzeniu akcji. Dlatego lepiej im przekazać dowodzenie, a najważniejsze, żeby się też uzupełniać. Czyli "obcy" z KSRG powinien mieć na uwadze miejscowego naczelnika, nawet jeżeli ten nie jest w Systemie. To miejscowy zna ludzi, powinien wiedzieć gdzie są hydranty, dojazdy, problemy z drogami. Tu powinna być współpraca, a nie bawienie się w pyskówki "ja jestem w KSRG, ty idź się modlić, bo do tego się nadajesz"

Wiem, że powtarzam słowa kolegi Podymacz, ale nie szkodzi chyba ;)
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: Kto dowodzi akcją w OSP ?

Post autor: Jarek »

U mnie zawsze było tak, że jak dojeżdżałem na miejsce gdzie była już OSP spoza systemu, a ja jestem naczelnikiem w OSP w systemie to pytałem dowódcy tej OSP: Czy chce dowodzić, wie jak i czy da sobie radę?? Jeśli mówił że tak, to on dowodził mając moje wsparcie w każdej chwili... potem to on przekazywał dowodzenia PSP.

Tak jak koledzy mówią współpraca jest najważniejsza.... na akcji jest czas na działanie a nie na rozmowy kto przejmuje dowodzenie....

Poza tym jak to później jest, ile z tego nieporozumień... jak się po 3-4 razy w ciągu akcji przekazuje dowodzenie... OSP drugiej osp, potem OSP z KSRG potem PSP... i tak mamy 4 dowódców na jednej akcji która często trwa poniżej 60 minut.

silesiafirefighter
Posty: 15
Rejestracja: śr 22 gru 2010, 19:16
Status: Offline

Re: Kto dowodzi akcją w OSP ?

Post autor: silesiafirefighter »

Dowodzenie podczas działań ratowniczych w Katowicach wygląda tak:
W przypadku działania OSP to dowodzi dowódca pierwszego zastępu(dowodzi Naczelnik, dowódca sekcji lub strażak(szkolenie podstawowe cz.1 i cz.2) na miejscu, nie zależnie czy KSRG czy poza. Zresztą w przypadku dysponowanie i działania jednostki z miasta są sobie równe i nie ma podziału na KSRG czy poza(taki podział jest w sprawach politycznych i finansowych). Dowodzenie OSP przekazuje tylko dowódcy zastępu z PSP.
Ostatnio zmieniony pt 22 lip 2011, 15:41 przez silesiafirefighter, łącznie zmieniany 1 raz.

Łukasz99
Posty: 174
Rejestracja: czw 10 mar 2011, 16:59
Status: Offline

Re: Kto dowodzi akcją w OSP ?

Post autor: Łukasz99 »

Panowie jaka jednostka pozwala sobie na dowodzenie przez naczelnika mający tylko kurs podstawowy? To paranoja. Co do procedur akcją kieruje dowodca jednostki ktora pierwsza przybyła na akcje. A w miare przybywania innych straży dowodzenie przejmuje straz wyższa rangą.(o nich pisalem wcześniej) Dowódca wyższego szczebla odszukuje obecnego dowodce a ten zdaje mu raport z rozpoznania i sytuacji oraz sił i środków. Wtedy przybyły dowódca podporządkowuje się dowódcy niższemu rangą lub głośno oznajmia że przejmuje dowodzenie akcją.

Powyższy post napisalem na podstawie ABC Strażaka Ochotnika 10 Szkolenie dowódców OSP

czyli jednostka wyższa rangą ma prawo przejąć dowodzenie lecz widząc odpowienie kierowanie nie musi tego robić. Zdarzało się także że PSP nie przejmowala dowodzenia. Ale jak można dowodzić nie mając przeszkolenia dowódców.

silesiafirefighter
Posty: 15
Rejestracja: śr 22 gru 2010, 19:16
Status: Offline

Re: Kto dowodzi akcją w OSP ?

Post autor: silesiafirefighter »

W moim przypadku akurat Naczelnik ma szkolenie dowódców. Ale nie zawsze Naczelnik, Osoba z kursem dowódców jest na dyżurze i wtedy dowodzi osoba z kursem podstawowym(Znam jednostkę, gdzie Naczelnik OSP nie posiada nawet kursu podstawowego a też się w jednej jednostce zdarza że Naczelnik jeździ na desancie). Łukas99 opisał, jak wygląda to w kwestii formalnej, a jak nam wiadomo to wszystko zależy od dogadania i zwyczajów panujących w danym powiecie
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat