Kto dowodzi akcją w OSP ?

Pytania i rady na temat funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

kronikarz
Posty: 244
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 23 sie 2009, 12:08
Status: Offline

Re: Kto dowodzi akcją w OSP ?

Post autor: kronikarz »

http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36030, ... SlotII3img
Coś o dowodzeniu i odpowiedzialności.

korsarz
Posty: 41
Rejestracja: ndz 21 lis 2010, 14:05
OSP (gm., woj.): Bochotnica,lubelskie
Status: Offline

Re: Kto dowodzi akcją w OSP ?

Post autor: korsarz »

A ja mam takie pytanie: kto dowodzi naczelnik(kierowca) czy dowódca? U mnie najczęściej jako kierowca jeździ naczelnik (ma wszystkie szkolenia) dodatkowo często jeździ druh po przeszkoleniach dowódczych (dowódca). Który z nich dowodzi w czasie akcji (jesteśmy tylko my przy pożarze)
Awatar użytkownika

ospdlugie
Posty: 23
Rejestracja: czw 11 wrz 2008, 12:17
Status: Offline

Re: Kto dowodzi akcją w OSP ?

Post autor: ospdlugie »

odp jest prosta, ten który siedzi po prawej stronie kierowcy :D
OSP Długie - Ochotnicza Straż Pożarna w Długiem - KSRG - JOT
Woj. Podkarpackie | Powiat Sanocki | Gmina Zarszyn

jarosz007
Posty: 5
Rejestracja: sob 04 sty 2014, 12:49
OSP (gm., woj.): kolbudy , pomorskie
Status: Offline

Re: Kto dowodzi akcją w OSP ?

Post autor: jarosz007 »

czasami bywa tak ze taki naczelnik czy zwykly strazak bez szkolen jest bardziej kumaty niz nie jeden z kursem dowódcy sekcji..znam to z doswiadczenia....nie chwalac sie ze mam wszystkie mozliwe kursy osp ksrg,jestem jeszcze 'kierowca' to jadac czasem na akcje za kierownica i widze jak czlowiek po kursie dowódcy mota sie jak gówniarz ,odrazu mnie szlak trafia i wysiadam zza kierownicy i przejmuje dowodzenie..i swiadczy to tylko o tym ze papier to nie wszystko..pozdrawiam

ludwis998
Posty: 1
Rejestracja: wt 30 gru 2014, 13:18
Status: Offline

Re: Kto dowodzi akcją w OSP ?

Post autor: ludwis998 »

Witam
Zauważyłem, że dyskusja na forum na temat dowodzenia jest burzliwa. Mnie zastanawia jeden temat.
Jestem funkcjonariuszem PSP udzielającym się w OSP.
Kto powinien dowodzić w działaniach OSP (na miejscu tylko OSP) jeśli w skład załogi wchodzą naczelnik, komendant gminny OSP, strażak-funkcjonariusz który służy na co dzień w PSP (np. st.ratownik lud d-ca zastępu), kierowca i jeszcze 2 innych druhów. Nie ukrywam, że mnie nie zależy na dowodzeniu bo to ciągnie za sobą konsekwencje w momencie jak się coś spieprzy. Ale gdy się już coś stanie to czy "Pan przykry" (prokurator), który chce jak najszybciej znaleźć osobę winną i komuś winę przypisać nie powie, że powinien dowodzić np. ten strażak co na co dzień pracuje w PSP zamiast np. komendanta gminnego??
Rozmawiałem na ten temat z prawnikiem i powiedział, że przepisy się strasznie gryzą. W tym wypadku wedłóg niego trzeba było by zaciągnąć opinii minimum komendanta wojewódzkiego.
Czy ktoś z Was ma może wiedzę, która potrafi rozwikłać tę zagadkę??
Pozdrawiam

1986lukasz
Posty: 127
Rejestracja: pn 19 lip 2010, 23:48
OSP (gm., woj.): województwo Śląskie
Status: Offline

Re: Kto dowodzi akcją w OSP ?

Post autor: 1986lukasz »

Witam,
co do kwestii kto powinien dowodzić podczas działań opisanych w przypadku przez @ludwis998 to wg. mnie zawsze powinien dowodzić komendant gminny, następnie naczelnik. Funkcjonariusz PSP nie ma tutaj nic do znaczenia ponieważ funkcjonariuszem jest tylko w pracy, a tutaj jest OSP i dla OSP są odpowiednie przepisy itd. itp. Fakt ma lub może mieć większe doświadczenie ale nie zawsze idzie to w parze z ukończonymi kursami. Funkcjonariusz po ukończeniu podstawowego szkolenia PSP nie ma uprawnień do dowodzenia podczas akcji ratowniczo-gaśniczych. U mnie w komendzie powiedziano, że szkolenie aspirantów=szkoleniu komendantów gminnych. W tym przypadku nabywa się uprawnienia dla komendanta gminnego. Jednak wciąż obowiązuje hierarchia wg. regulaminów OSP, czyli żeby dowodzić będąc funkcjonariuszem należy pełnić odpowiednią funkcję.
U mnie w jednostce jest 8 funkcjonariuszy wraz ze mną, z czego 3 posiada wyższy stopień oraz grupę zaszeregowania, ja pełniąc funkcje w OSP Naczelnika nikt mi się nie wcina, że on w pracy jest np. aspirantem, a ja tylko starszym sekcyjnym, w akcjach OSP to ja dowodzę ponieważ pełnię funkcję Naczelnika.

Zenus
Posty: 121
Rejestracja: czw 07 sie 2014, 22:28
Status: Offline

Re: Kto dowodzi akcją w OSP ?

Post autor: Zenus »

Temat stary jak świat w życiu się nie dogadacie. A ja nigdy nie pozwolę żeby na moim ternie dowodzenie przejmował ode mnie dowódca KSRG bo jest takim samym strażakiem jak ja

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Kto dowodzi akcją w OSP ?

Post autor: Fistach »

Zenus pisze:Temat stary jak świat w życiu się nie dogadacie. A ja nigdy nie pozwolę żeby na moim ternie dowodzenie przejmował ode mnie dowódca KSRG bo jest takim samym strażakiem jak ja
Rozumiem, że jesteś z jednostki OSP spoza KSRG? W takim przypadku Twoje pozwolenie nie ma tu nic do rzeczy gdyż Rozporządzenie o KSRG obliguje strażaka z OSP należącej do KSRG (zakładam, że PSP nie ma na miejscu) do przejęcia kierowania działaniami. (paragraf 24.1)

Zenus
Posty: 121
Rejestracja: czw 07 sie 2014, 22:28
Status: Offline

Re: Kto dowodzi akcją w OSP ?

Post autor: Zenus »

Cóż kolego Fistach napiszę to raz i więcej nawet nie wejdę na ten temat na forum zgodnie z przytoczonym paragrafem dowództwo przejmuje strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej. Rozumie że stawiacie znak równości między KSRG a ochroną przeciwpożarową a cała reszta sroce z pod ogona wyleciała. Jak napisałem wcześniej w życiu się nie dogadamy nie będę tracił energii na te kłótnie z resztą u mnie w powiecie szkolą że nie przekazujemy dowództwa i tego się będę trzymał.

JakubZ
Posty: 132
Rejestracja: pt 29 kwie 2011, 00:20
OSP (gm., woj.): Pilzno, woj. Podkarpackie
Lokalizacja: Pilzno
Kontakt:
Status: Offline

Re: Kto dowodzi akcją w OSP ?

Post autor: JakubZ »

Fistach pisze:
Rozumiem, że jesteś z jednostki OSP spoza KSRG? W takim przypadku Twoje pozwolenie nie ma tu nic do rzeczy gdyż Rozporządzenie o KSRG obliguje strażaka z OSP należącej do KSRG (zakładam, że PSP nie ma na miejscu) do przejęcia kierowania działaniami. (paragraf 24.1)
Moim zdaniem w
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1) z dnia 18 lutego 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo -gaśniczego

w paragrafie 24.1 nie ma zmiany o KSRG.
§ 24. 1. Kierowanie interwencyjne są obowiązani
przejąć ratownicy z jednostek ochrony przeciwpożarowej,
posiadający kwalifikacje do kierowania działaniem
ratowniczym, właściwi ze względu na obszar
chroniony, w kolejności:
1) członek ochotniczej straży pożarnej;
2) komendant gminny ochrony przeciwpożarowej,
jeśli jest członkiem ochotniczej straży pożarnej;
3) strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej;
4) dowódca zastępu Państwowej Straży Pożarnej;
Nie ma tu zmianki czy członek OSP w KSRG czy "zwykłej" OSP. A jeśli chodzi o punkt 3, to w
Ustawa o ochronie przeciwpożarowej
z dnia 24 sierpnia 1991 r. (Dz.U. Nr 81, poz. 351)
tekst jednolity z dnia 22 lipca 2002 r. (Dz.U. Nr 147, poz. 1229)
tekst jednolity z dnia 15 października 2009 r. (Dz.U. Nr 178, poz. 1380)


pisze:
Art. 16a.
3. Strażakiem jednostki ochrony przeciwpożarowej może być pracownik, który ma kwalifikacje wymagane
do wykonywania zawodu strażaka, technika pożarnictwa, inżyniera pożarnictwa albo uzyskał uznanie
kwalifikacji do wykonywania tych zawodów regulowanych w toku postępowania o uznanie nabytych w
państwach członkowskich Unii Europejskiej, w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o
Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji
Szwajcarskiej kwalifikacji do ich wykonywania, chyba że nie wykonują czynności ratowniczych.
A odnośnie wypowiedzi/pytania ludwis998, 1986lukasz. Ludwis998, moim zdaniem podlegasz pod punkt 3, więc powinieneś przejąć dowodzenie od komendanta gminnego, który wcześniej przejmuje od naczelnika. Nie ma znaczenia, że jesteś wtedy z szeregów OSP, ponieważ masz
kwalifikacje wymagane do wykonywania zawodu strażaka, technika pożarnictwa, inżyniera pożarnictwa
Nie ma zapisane w ustawie, że pracownik ten musi być w trakcie pełnienia czynności służbowych/zawodowych. Co np. w Ustawie odnośnie Ratownictwa Medycznego odnosi się względem ratowników medycznych, jest zapisane, że muszą wchodzić w skład Zespołu Ratownictwa Medycznego. Inna sprawa, gdy na miejscu jest 6 "tych z PSP" - moim zdaniem najwyższy stopniem. Ale życie jest życiem, a przepisy mają swoje życie.

Jestem członkiem OSP w KSRG, ale ustawa i rozporządzenie dotyczy również tych z po za KSRG.
Obrazek

Zenus
Posty: 121
Rejestracja: czw 07 sie 2014, 22:28
Status: Offline

Re: Kto dowodzi akcją w OSP ?

Post autor: Zenus »

Dajcie sobie spokój z tą dyskusją jak ktoś jest zakochany w sobie to mu się nie przegada a to widać wystarczy przejrzeć parę stron internetowych gdzie jednostki KSRG zamieszają zdjęcia mundurów z Logo PSP Wyhaftowane złotą nicią To się nazywa sodówka. Dlaczego ja mam przekazywać dowodzenie człowiekowi który ma takie same uprawnienia jak ja ale jego jednostka ma większe środki finansowe, a może mam iść nakopać prezesowi albo moim kolegom bo się słabo starają i nie jesteśmy w systemie . No co mam zrobić mała miejscowość chętnych ludzi coraz mniej ci którzy działają mają coraz mniej czasu bo to nie tak jak dawniej sami rolnicy, w gminie 7 jednostek OSP wójt kraje jak mu materiału staje a ja się staram szkole nabywam doświadczenie, a tu przyjdzie taki co siedział obok mnie na szkoleniu dowódców a teraz nawet może nie wie że ta naszywka na ramieniu jest niezgodna z regulaminem i wiele innych spraw nie ogarnia i mówi mi żebym mu dowodzenie oddał albo nawet o to nie pyta tylko bierze

Zenus
Posty: 121
Rejestracja: czw 07 sie 2014, 22:28
Status: Offline

Re: Kto dowodzi akcją w OSP ?

Post autor: Zenus »

A i żeby nie było

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 18 lutego 2011 r.
w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo -gaśniczego

Rozdział 5
Kierowanie działaniem ratowniczym

2. Kierujący działaniem ratowniczym, zwany dalej
„kierującym”, kieruje działaniami sił i środków podmiotów
ksrg i innych podmiotów uczestniczących
w działaniu ratowniczym w szczególności przez: <------ ani słowa że musi być z jednostki KSRG

§ 24. 1. Kierowanie interwencyjne są obowiązani
przejąć ratownicy z jednostek ochrony przeciwpożarowej,
posiadający kwalifikacje do kierowania działaniem
ratowniczym, właściwi ze względu na obszar
chroniony, w kolejności:
1) członek ochotniczej straży pożarnej;
2) komendant gminny ochrony przeciwpożarowej,
jeśli jest członkiem ochotniczej straży pożarnej;
3) strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej; <----- a załączniki do uchwały i inne przepisy stanowią że OSP nie włączone do KSRG są jednostkami ochrony przeciwpożarowej tak więc ten argument upadł
4) dowódca zastępu Państwowej Straży Pożarnej;
5) dowódca sekcji Państwowej Straży Pożarnej;
6) zastępca dowódcy zmiany Państwowej Straży Pożarnej;
7) dowódca zmiany Państwowej Straży Pożarnej;
8) zastępca dowódcy jednostki ratowniczo -gaśniczej
Państwowej Straży Pożarnej;
9) dowódca jednostki ratowniczo -gaśniczej Państwowej


14. W DZIAŁANIACH UDZIAŁ BRAŁO:
a) pojazdów i osób z jednostek ochrony przeciwpożarowej:
JRG — z jednostek ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej,
OSP KSRG — z jednostek ochotniczych straży pożarnych należących do KSRG,
OSP inne — z jednostek ochotniczych straży pożarnych nienależących do KSRG,
GSP — z jednostek gminnych zawodowych straży pożarnych,
ZSP — z jednostek zakładowych straży pożarnych,
ZSR — z jednostek zakładowych służb ratowniczych,
INNE JEDNOSTKI — z innych jednostek, w szczególności wojskowe straże pożarne, prywatne straże pożarne,
Straży Pożarnej.

taz_org
Posty: 2
Rejestracja: pt 29 kwie 2016, 00:48
OSP (gm., woj.): Grabów, wielkopolskie
Status: Offline

Re: Kto dowodzi akcją w OSP ?

Post autor: taz_org »

Zenus pisze:A i żeby nie było

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 18 lutego 2011 r.
w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo -gaśniczego

Rozdział 5
Kierowanie działaniem ratowniczym

2. Kierujący działaniem ratowniczym, zwany dalej
„kierującym”, kieruje działaniami sił i środków podmiotów
ksrg i innych podmiotów uczestniczących
w działaniu ratowniczym w szczególności przez: <------ ani słowa że musi być z jednostki KSRG

§ 24. 1. Kierowanie interwencyjne są obowiązani
przejąć ratownicy z jednostek ochrony przeciwpożarowej,
posiadający kwalifikacje do kierowania działaniem
ratowniczym, właściwi ze względu na obszar
chroniony, w kolejności:
1) członek ochotniczej straży pożarnej;
2) komendant gminny ochrony przeciwpożarowej,
jeśli jest członkiem ochotniczej straży pożarnej;
3) strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej; <----- a załączniki do uchwały i inne przepisy stanowią że OSP nie włączone do KSRG są jednostkami ochrony przeciwpożarowej tak więc ten argument upadł
4) dowódca zastępu Państwowej Straży Pożarnej;
5) dowódca sekcji Państwowej Straży Pożarnej;
6) zastępca dowódcy zmiany Państwowej Straży Pożarnej;
7) dowódca zmiany Państwowej Straży Pożarnej;
8) zastępca dowódcy jednostki ratowniczo -gaśniczej
Państwowej Straży Pożarnej;
9) dowódca jednostki ratowniczo -gaśniczej Państwowej


14. W DZIAŁANIACH UDZIAŁ BRAŁO:
a) pojazdów i osób z jednostek ochrony przeciwpożarowej:
JRG — z jednostek ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej,
OSP KSRG — z jednostek ochotniczych straży pożarnych należących do KSRG,
OSP inne — z jednostek ochotniczych straży pożarnych nienależących do KSRG,
GSP — z jednostek gminnych zawodowych straży pożarnych,
ZSP — z jednostek zakładowych straży pożarnych,
ZSR — z jednostek zakładowych służb ratowniczych,
INNE JEDNOSTKI — z innych jednostek, w szczególności wojskowe straże pożarne, prywatne straże pożarne,
Straży Pożarnej.
Kolego sprawdź najpierw kto to jest strażak wg litery prawa, bo chyba mylisz strażaka i strażaka-ochotnika ;)

fire45
Posty: 268
Rejestracja: pt 16 gru 2011, 16:43
Status: Offline

Re: Kto dowodzi akcją w OSP ?

Post autor: fire45 »

taz_org pisze:
Zenus pisze:A i żeby nie było

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 18 lutego 2011 r.
w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo -gaśniczego

Rozdział 5
Kierowanie działaniem ratowniczym

2. Kierujący działaniem ratowniczym, zwany dalej
„kierującym”, kieruje działaniami sił i środków podmiotów
ksrg i innych podmiotów uczestniczących
w działaniu ratowniczym w szczególności przez: <------ ani słowa że musi być z jednostki KSRG

§ 24. 1. Kierowanie interwencyjne są obowiązani
przejąć ratownicy z jednostek ochrony przeciwpożarowej,
posiadający kwalifikacje do kierowania działaniem
ratowniczym, właściwi ze względu na obszar
chroniony, w kolejności:
1) członek ochotniczej straży pożarnej;
2) komendant gminny ochrony przeciwpożarowej,
jeśli jest członkiem ochotniczej straży pożarnej;
3) strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej; <----- a załączniki do uchwały i inne przepisy stanowią że OSP nie włączone do KSRG są jednostkami ochrony przeciwpożarowej tak więc ten argument upadł
4) dowódca zastępu Państwowej Straży Pożarnej;
5) dowódca sekcji Państwowej Straży Pożarnej;
6) zastępca dowódcy zmiany Państwowej Straży Pożarnej;
7) dowódca zmiany Państwowej Straży Pożarnej;
8) zastępca dowódcy jednostki ratowniczo -gaśniczej
Państwowej Straży Pożarnej;
9) dowódca jednostki ratowniczo -gaśniczej Państwowej


14. W DZIAŁANIACH UDZIAŁ BRAŁO:
a) pojazdów i osób z jednostek ochrony przeciwpożarowej:
JRG — z jednostek ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej,
OSP KSRG — z jednostek ochotniczych straży pożarnych należących do KSRG,
OSP inne — z jednostek ochotniczych straży pożarnych nienależących do KSRG,
GSP — z jednostek gminnych zawodowych straży pożarnych,
ZSP — z jednostek zakładowych straży pożarnych,
ZSR — z jednostek zakładowych służb ratowniczych,
INNE JEDNOSTKI — z innych jednostek, w szczególności wojskowe straże pożarne, prywatne straże pożarne,
Straży Pożarnej.
Kolego sprawdź najpierw kto to jest strażak wg litery prawa, bo chyba mylisz strażaka i strażaka-ochotnika ;)
Poszukajcie aktualnego rozporządzenia w tej sprawie. Pozmieniało się... :)

mjodwitnir
Posty: 2
Rejestracja: czw 05 maja 2016, 20:00
Status: Offline

Re: Kto dowodzi akcją w OSP ?

Post autor: mjodwitnir »

Mam pytanie dotyczące kwestii dowodzenia w OSP. W mojej gminie sytuacja wygląda tak, że komendant gminny który pełnił tę funkcję do tej pory nie przeszedł nigdy kursu dowódców, ale dowodził akcjami z racji tego, że był komendantem właśnie (przeszedł szkolenie dla komendantów gminnych). W tym roku ustąpił miejsca na tym stanowisku nowej osobie i tu pojawia się moje pytanie: czy kurs komendantów uprawnia obecnie tego byłego już komendanta do dowodzenia przy akcjach ratowniczo-gaśniczych, czy też należałoby go wysłać na kurs dowódców, żeby mógł to robić zgodnie z literą prawa?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat