sprzet hydrauliczny do KSRG

Pytania i rady na temat funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Topic author
damian44
Posty: 33
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: sob 10 gru 2011, 13:26
OSP (gm., woj.): Pecna Mosina Wielkopolskie
Status: Offline

sprzet hydrauliczny do KSRG

Post autor: damian44 »

Nurtuje mnie takie pytanie
Mianowicie czy jest gdzies szczegolowo opisane jaki sprzet hydrauliczny ( czy ciezki,kombi, jaka sila ciecia, jaka sila rozpierania? )powinna miec OSP ktora chce spelniac wymogi wstapienia do KSRG?
i czy oprocz nozyc. rozpieraczy, pompy cos jeszce musi byc? jakies rozpieracze kolumnowe, lancuchy itp?
Awatar użytkownika

strazak102
Posty: 138
Rejestracja: pn 30 maja 2011, 09:46
OSP (gm., woj.): Strzebieszew,Domaniewice,Łódzkie
Status: Offline

Re: sprzet hydrauliczny do KSRG

Post autor: strazak102 »

Rozpieracz myślę, że może się przydać(pomocne urządzenie), natomiast łańcuchów już się nie stosuje. Są wyłączone teoretycznie z użycia. Tylko w przypadkach wyższej konieczności EWENTUALNIE można ich użyć.
"Bogu na chwałę, ludziom na pożytek"

"co nie uśmierci to podwójnie wzmocni mnie"
Awatar użytkownika

podymacz
Posty: 660
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: sprzet hydrauliczny do KSRG

Post autor: podymacz »

strazak102 pisze:Rozpieracz myślę, że może się przydać(pomocne urządzenie), natomiast łańcuchów już się nie stosuje. Są wyłączone teoretycznie z użycia. Tylko w przypadkach wyższej konieczności EWENTUALNIE można ich użyć.
:!: :!: :!: :!: :!:
A skąd kolega ma takie informacje?
Na jednostce na której pracuję, na każdym samochodzie wyposażonym w hydrauliczny zestaw ratowniczy, obowiązkowo są łańcuchy! Nikt nic nie mówił, że "są wyłączone z użycia". Łańcuchy i kliny schodkowe, czy RAMSUPPORT, to są obowiązkowe elementy przy wypadkach, więc nie rozumiem dlaczego maiłoby się tego nie stosować?! :?: :?: :?:
Awatar użytkownika

strazak102
Posty: 138
Rejestracja: pn 30 maja 2011, 09:46
OSP (gm., woj.): Strzebieszew,Domaniewice,Łódzkie
Status: Offline

Re: sprzet hydrauliczny do KSRG

Post autor: strazak102 »

Kolego, takie informacje mam z pracy. Tak się składa, że też jestem funkcjonariuszem PSP i wiem coś o tym. Łańcuchy możesz ewentualnie zastosować w stanach wyższej konieczności. Spróbuj zastosować łańcuchy podczas kontroli z komendy woj. gdzie będziesz miał symulację wypadku to zobaczysz co się stanie.
"Bogu na chwałę, ludziom na pożytek"

"co nie uśmierci to podwójnie wzmocni mnie"
Awatar użytkownika

podymacz
Posty: 660
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: sprzet hydrauliczny do KSRG

Post autor: podymacz »

strazak102 pisze:Kolego, takie informacje mam z pracy. Tak się składa, że też jestem funkcjonariuszem PSP i wiem coś o tym. Łańcuchy możesz ewentualnie zastosować w stanach wyższej konieczności. Spróbuj zastosować łańcuchy podczas kontroli z komendy woj. gdzie będziesz miał symulację wypadku to zobaczysz co się stanie.

Zatem witam kolegę z jednej "firmy". :wink:

Podaj proszę jakiś zapis w przepisach na ten temat, jeżeli możesz, bo bardzo jestem ciekaw.

I odpowiedz mi też na to: JAK SOBIE ZBIJĘ DRABINĘ Z DESEK I WSTAWIĘ NA WÓZ, TO MOGĘ JĄ WYKORZYSTAĆ PRZY AKCJI, BO SIĘ POWOŁAM NA STAN WYŻSZEJ KONIECZNOŚCI, TAK?

Nie słyszałem, aby ktoś pozwalał, aby na samochodach w PSP znajdował się sprzęt bez atestu, lub certyfikatu CNBOP, a tym bardziej żeby taki sprzęt wozić z myślą o wykorzystaniu "jakby coś w stanie wyższej konieczności". :mrgreen:
Awatar użytkownika

strazak102
Posty: 138
Rejestracja: pn 30 maja 2011, 09:46
OSP (gm., woj.): Strzebieszew,Domaniewice,Łódzkie
Status: Offline

Re: sprzet hydrauliczny do KSRG

Post autor: strazak102 »

Nie wiem kolego, czy jest tow przepisach, a jeżeli jest to powinno być w przepisach BHP. Jeżeli zachodzi stan wyższej konieczności możesz wykorzystać wszystko co masz pod ręką aby uratować ludzi lub mienie. Taką drabinę w tym przypadku możesz zbić sobie na miejscu :D
"Bogu na chwałę, ludziom na pożytek"

"co nie uśmierci to podwójnie wzmocni mnie"
Awatar użytkownika

podymacz
Posty: 660
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: sprzet hydrauliczny do KSRG

Post autor: podymacz »

Słuchaj, dowiedz się koniecznie na jakich przepisach się opierała KW na kontroli, bo się ośmieszyłem na JRG pytaniem o te łańcuchy.
Dowódca chyba do tej pory ze mnie polewa. :evil:
Jak nie ma na to żadnych przepisów, to mnie pięknie wypuściłeś.... :mrgreen:

Sylwek
Posty: 684
Rejestracja: czw 14 kwie 2005, 08:26
Kontakt:
Status: Offline

Re: sprzet hydrauliczny do KSRG

Post autor: Sylwek »

No to niech się Twój dowódca douczy. Niech zacznie od instrukcji obsługi łańcuchów i nowszych podręczników.
Łańcuchy to sprzęt "ostatniej szansy", jak już nic innego nie możesz użyć.
Wynika to z tego, że w wielu samochodach ciągnięcie kierownicy może spowodować wyrwanie drążka kierownicy i jego wpakowanie w kolana i brzuch kierowcy.

Tak na szybko do ściągnięcia to mogę polecić podręcznik Holmatro http://www.holmatro.com/rescue/en/m1568 ... -book.aspx

Niestety nie ma tam po Polsku a nasza papierowa wersja gdzieś wędruje po strażakach.
The technique of pulling the steering wheel with a
spreader and pulling chains is no longer advised
. The
forces on the steering column may cause breaking of the
joints thus injuring rescuers and patient(s).
Poza tym są jeszcze pytania: http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=2322
216.
W samochodach osobowych, w których kolumna kierownicy jest łączona przegubami, odciąganie kolumny w celu wykonania dostępu do kierowcy przy użyciu rozpieraczy i łańcuchów jest:
a) dozwolone
b) zabronione
c) dozwolone ale z zachowaniem środków ostrożnośc

O le dobrze sprawdzam prawidłowa jest b.
Awatar użytkownika

strazak102
Posty: 138
Rejestracja: pn 30 maja 2011, 09:46
OSP (gm., woj.): Strzebieszew,Domaniewice,Łódzkie
Status: Offline

Re: sprzet hydrauliczny do KSRG

Post autor: strazak102 »

Dzięki kolego za pomoc w rozwikłaniu wątpliwości. I widzisz, trochę więcej trzeba się interesować swoją pracą :-)
"Bogu na chwałę, ludziom na pożytek"

"co nie uśmierci to podwójnie wzmocni mnie"
Awatar użytkownika

fido
Posty: 73
Rejestracja: wt 13 gru 2011, 09:48
OSP (gm., woj.): Puńców (goleszów, śląskie)
Lokalizacja: Puńców
Status: Offline

Re: sprzet hydrauliczny do KSRG

Post autor: fido »

to ja mam pytanie do druhów, odnośnie łańcuchów, jestem właśnie po 1 dniu teorii z kursu technicznego, i jakoś nie było wzmianki o tym, że są zabronione, normalnie aspirant sztabowy, który to prowadził, pokazywał przykłady stosowania z rozpieraczem, jak również, z poduszką pneumatyczną, tak samo w książce z 2008 roku do tegoż kursu, nie ma wzmianki o tym, iż się uch już nie stosuje.
Proszę o opinię druhów, z innych jednostek o wypowiedzenie się w tej kwestii, pozdrawiam :)
"Idę tam, gdzie wszyscy inni uciekają przed śmiercią."
Awatar użytkownika

strazak102
Posty: 138
Rejestracja: pn 30 maja 2011, 09:46
OSP (gm., woj.): Strzebieszew,Domaniewice,Łódzkie
Status: Offline

Re: sprzet hydrauliczny do KSRG

Post autor: strazak102 »

Znajomość korzystania z łańcuchów jest obowiązkowa, ale samo używanie już raczej mało wskazane. Reszta jak wyżej.
"Bogu na chwałę, ludziom na pożytek"

"co nie uśmierci to podwójnie wzmocni mnie"

osp.limanowa
Posty: 31
Rejestracja: wt 12 mar 2013, 18:22
OSP (gm., woj.): Limanowa,woj.małopolskie
Status: Offline

Re: sprzet hydrauliczny do KSRG

Post autor: osp.limanowa »

OSP w Limanowej woj.małopolskie posiada do sprzedaży Samochód MAN 11-192 GBA 2,5/16 z 1984 roku wraz z radiostacją przewoźną, sprzętem hydraulicznym po wymianie węży, całość posiada badania i atesty cena wywoławcza 50 tyś zł .Możliwa sprzedaż samego sprzętu hydraulicznego.
Kontakt z Naczelnikiem OSP tel. 600 355 903 lub
e-mailem: jurek187@interia.pl

szymek85
Posty: 84
Rejestracja: sob 03 lis 2012, 07:54
OSP (gm., woj.): woj. wielkopolskie
Status: Offline

Re: sprzet hydrauliczny do KSRG

Post autor: szymek85 »

a gdzie to niby jest zapisane, że łańcuchów się nie stosuje i są wycofywane z użycia?my w tym roku dostaliśmy nowy sprzęt i łańcuchy są a sprzęt był kupiony z pieniędzy Marszałka Województwa i jest to bardzo bogaty zestaw bo kosztował 114 tyś zł więc raczej lipy nie było

paweł 01
Posty: 3
Rejestracja: sob 23 mar 2013, 19:03
OSP (gm., woj.): Odrowąż Gogolin Opolskie
Status: Offline

Re: sprzet hydrauliczny do KSRG

Post autor: paweł 01 »

Mamy do sprzedania fajny zestaw narzędzi z lukasa; pompa, rozpierak, nożyce, przewody i adaptery z łańcuchami. Tel. kon. 602601623. www.odrowaz strazacy na tej stronie można zobaczyć zestaw.
Awatar użytkownika

GLM
Posty: 478
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: sprzet hydrauliczny do KSRG

Post autor: GLM »

damian44 pisze:Nurtuje mnie takie pytanie
Mianowicie czy jest gdzies szczegolowo opisane jaki sprzet hydrauliczny ( czy ciezki,kombi, jaka sila ciecia, jaka sila rozpierania? )powinna miec OSP ktora chce spelniac wymogi wstapienia do KSRG?
i czy oprocz nozyc. rozpieraczy, pompy cos jeszce musi byc? jakies rozpieracze kolumnowe, lancuchy itp?
Poczytaj :arrow: może to coś pomoże w temacie :arrow: http://www.straz.gov.pl/page/file.php?id=34309
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat