Nowe wymagania podczas kontroli gotowości bojowej

Pytania i rady na temat funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Topic author
Rafaix
Posty: 44
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: sob 12 lut 2011, 20:19
Lokalizacja: Rudno
Status: Offline

Nowe wymagania podczas kontroli gotowości bojowej

Post autor: Rafaix »

Czy może mi ktoś to wyjaśnić?
1.Dokumentacja operacyjna (zgodnie z właściwym rozporządzeniem o KSR-G).
2.Dokumentacja odwodowa (zgodnie z rozkazem właściwego KW PSP).
3.Mapa terenu działania.
4.Ewidencja wyszkolenia.
5.Dane radiowe.
6.Instrukcja przyjęcia śmigłowca LPR.

Co zrobić jak nie jesteśmy w KSR-G? Za każdy niespełniony element jest -1 pkt.

Sylwek
Posty: 684
Rejestracja: czw 14 kwie 2005, 08:26
Kontakt:
Status: Offline

Re: Nowe wymagania podczas kontroli gotowości bojowej

Post autor: Sylwek »

Rafaix pisze:Czy może mi ktoś to wyjaśnić?
1.Dokumentacja operacyjna (zgodnie z właściwym rozporządzeniem o KSR-G).
2.Dokumentacja odwodowa (zgodnie z rozkazem właściwego KW PSP).
3.Mapa terenu działania.
4.Ewidencja wyszkolenia.
5.Dane radiowe.
6.Instrukcja przyjęcia śmigłowca LPR.

Co zrobić jak nie jesteśmy w KSR-G? Za każdy niespełniony element jest -1 pkt.
Ad 1: Tu masz rozporządzenie http://www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-11-46-239 dokumentacja to głównie załączniki. Najważniejsze to potwierdzenie udziału jednostki, przekazanie miejsca objętego działaniami i co tam ci się możne przydać (mi się więcej nie przydawało z rozporządzenia). Powinna jeszcze być karta udzielonej pomocy medycznej.
Ad 2. Jak KW coś zarządzi to mamy mieć - na razie nie słyszałem, żeby coś zarządził :)
Ad 3. No wypada mieć - może w gminie dadzą jakąś mapę z wykazem ulic? My mamy nawigację i powiem, że jestem zaskoczony bo w nowych mapach są ulice na naszych wioskach. Poza tym w niektórych wytycznych wymagają jeszcze planów zaopatrzenia wodnego - no i tu jest masakra, jak zapytałem w gminie pół roku temu a gmina firmy, które im konserwują siec hydrantową tak do tej pory nie ma odpowiedzi. Wrzuciłem sobie kilka hydrantów jako POI do nawigacji ale to dość pracochłonne zajęcie i całej gminy na pewno nikt nie jest w stanie zrobić ręcznie.
Ad 4 Wszystkie informacje o kursach (w tym szkolenie BHP), aktualnych badaniach i uprawnieniach strażaków (w tym uprawnienia kierowców) - nie musi być na samochodzie ale powinno być w remizie i do wglądu dla kontroli. Oczywiście sprawdzą, czy wszyscy co wsiedli do auta maja prawo do niego wsiadać i jak się okaże że czegoś brakuje (szkolenie, badanie) to jest to błąd krytyczny. Ja mam segregatory z teczką dla każdego strażaka i przynajmniej kserokopię dokumentów. Do tego prosta baza danych w kompie z zapisanymi informacjami. Oprócz kompa kupiliśmy narzędzie wielofunkcyjne - drukarkę, xero, skaner bo bardzo się przydaje.
Ad 5 Kryptonimy jednostek z powiatu + WSKR + opis obsady kanałowej włącznie z kanałem współpracy ze śmigłem. Do dostania w Operacyjnej KM/KP PSP.
Ad 6. Wydrukuj sobie: http://www.straz.gov.pl/data/other/zatw ... ilista.pdf i wrzuć do samochodu. Więcej informacji tu http://www.lpr.com.pl/pl/jednostki-ratownicze.html oczywiście jednostka dysponowana powinna mieć wcześniej szkolenie z LPR ale trzeba czekać w kolejce.

Topic author
Rafaix
Posty: 44
Rejestracja: sob 12 lut 2011, 20:19
Lokalizacja: Rudno
Status: Offline

Re: Nowe wymagania podczas kontroli gotowości bojowej

Post autor: Rafaix »

Dzięki :D
Awatar użytkownika

strazak102
Posty: 138
Rejestracja: pn 30 maja 2011, 09:46
OSP (gm., woj.): Strzebieszew,Domaniewice,Łódzkie
Status: Offline

Re: Nowe wymagania podczas kontroli gotowości bojowej

Post autor: strazak102 »

Ale to są wymagania dla jednostek będących w KSRG
"Bogu na chwałę, ludziom na pożytek"

"co nie uśmierci to podwójnie wzmocni mnie"

jak46
Posty: 24
Rejestracja: śr 18 sty 2012, 16:25
OSP (gm., woj.): Jakubowice. Ożarów. Świętokrzyskie
Status: Offline

Re: Nowe wymagania podczas kontroli gotowości bojowej

Post autor: jak46 »

A tak ogólnie pochwalcie się jak to u was praktycznie przeprowadzane są kontrole gotowości bojowej w OSP przez komendy, jakie z tego sporządzane są dokumenty, jakie są działania po przetworzeniu informacji z inspekcji w KP PSP. Pytam, bo u mnie głównym punktem kontroli trwającej kilkanaście minut jest zgłoszenie się po pieczątkę u prezesa OSP, a potem przysłanie z KP PSP do wójta kwitu, z którego wynika wszystko i nic.

Naczelnik Grzesiek
Posty: 88
Rejestracja: wt 01 lut 2011, 19:37
OSP (gm., woj.): OSP Zagościniec
Status: Offline

Re: Nowe wymagania podczas kontroli gotowości bojowej

Post autor: Naczelnik Grzesiek »

jak46 pisze: Pytam, bo u mnie głównym punktem kontroli trwającej kilkanaście minut jest zgłoszenie się po pieczątkę u prezesa OSP, a potem przysłanie z KP PSP do wójta kwitu, z którego wynika wszystko i nic.
To u Ciebie prezes sie zajmuje gotowością bojową :?:
Awatar użytkownika

GLM
Posty: 478
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: Nowe wymagania podczas kontroli gotowości bojowej

Post autor: GLM »

Trzeba jeszcze dodać , wyjazd wozem bojowym przed garaż , założenie aparatu ODO , wypełnienie testu, porządek na garażu i w wozie ,odpalenie wszystkich sprzętów
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż
Awatar użytkownika

Kamil21
Posty: 56
Rejestracja: pn 29 sie 2011, 14:10
OSP (gm., woj.): Balków.Piątek, łódźkie
Status: Offline

Re: Nowe wymagania podczas kontroli gotowości bojowej

Post autor: Kamil21 »

U nas takie kontrole są we wszystkich strażach nawet tych które nie należą do KSRG

szymek85
Posty: 84
Rejestracja: sob 03 lis 2012, 07:54
OSP (gm., woj.): woj. wielkopolskie
Status: Offline

Re: Nowe wymagania podczas kontroli gotowości bojowej

Post autor: szymek85 »

u nas jak jest kontrola z PSP to najpierw musimy wykonać jakieś zadanie wyznaczone przez kontrolującego następnie odpalany jest sprzęt będący na wyposażeniu, później kontrolowana jest dokumentacja oraz czy osoby przybyłe na alarm mają niezbędne badania, ubezpieczenia i szkolenie podstawowe. później sprawdzają porządki i dokumenty od przeglądów i to by było na tyle

BedBoy
Posty: 20
Rejestracja: pn 26 lis 2012, 09:26
OSP (gm., woj.): Krzeszwice, Małopolska
Status: Offline

Re: Nowe wymagania podczas kontroli gotowości bojowej

Post autor: BedBoy »

Sylwek pisze:
Rafaix pisze: Ad 1: Tu masz rozporządzenie http://www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-11-46-239 dokumentacja to głównie załączniki. Najważniejsze to potwierdzenie udziału jednostki, przekazanie miejsca objętego działaniami i co tam ci się możne przydać (mi się więcej nie przydawało z rozporządzenia). Powinna jeszcze być karta udzielonej pomocy medycznej.
Załącznik nr 2 "Karta Zdarzenia"
Załącznik nr 6 "Informacje ze zdarzenia"
Szkic Wypadku

są dokumentami, które na zdarzeniu wypełnia jednostka OSP?
Kompletuję wszystkie dokumenty które mogłyby się kiedyś przyjąć i nie wiem czy te też dotyczą jednostki OSP..

paweł 01
Posty: 3
Rejestracja: sob 23 mar 2013, 19:03
OSP (gm., woj.): Odrowąż Gogolin Opolskie
Status: Offline

Re: Nowe wymagania podczas kontroli gotowości bojowej

Post autor: paweł 01 »

W naszej jednostce mamy kontrolę raz do roku. Miałem miesiąc temu. Byliśmy alarmowani do pożaru hali produkcyjnej, dopiero po dojeździe okazało się że jest to inspekcja gotowości. Trzeba było wykonać założenie. Po zakończeniu ćwiczenia pojechali za nami do strażnicy gdzie sprawdzili dokumentację, czyli; uprawnienia kierowcy i ratowników według nowych wytycznych. Poszło b.dobrze szkoda tylko że znowu z samego rana i chłopaki uciekali z roboty, ale nikt nie mówił że będzie lekko.
Awatar użytkownika

misiu8514
Posty: 138
Rejestracja: ndz 28 cze 2009, 16:43
Status: Offline

Re: Nowe wymagania podczas kontroli gotowości bojowej

Post autor: misiu8514 »

Witam.
Czy miał z was ktoś z was przypadek typu: wyjeżadzacie do działań a tym czasie jak jesteście na działaniach zajeżdza kontrol pod remize z Komendy Powiatowej i ogłasza wam alarm inspekcyjny?? Co wtedy??

XCerber
Posty: 421
Rejestracja: czw 31 maja 2012, 12:04
OSP (gm., woj.): Pinczyn, Zblewo, Pomorskie
Status: Offline

Re: Nowe wymagania podczas kontroli gotowości bojowej

Post autor: XCerber »

misiu8514 pisze:Witam.
Czy miał z was ktoś z was przypadek typu: wyjeżadzacie do działań a tym czasie jak jesteście na działaniach zajeżdza kontrol pod remize z Komendy Powiatowej i ogłasza wam alarm inspekcyjny?? Co wtedy??
my takiej sytuacji nie mielismy ale kontrolujacy tez maja radio i wiedza co sie dzieje i ze jednostka bierze udział w akcji. takiej moje skromne zdanie, moze ktos miala taka sytuacje to tez chetnie sie dowiem jak to wygladalo

JakubZ
Posty: 132
Rejestracja: pt 29 kwie 2011, 00:20
OSP (gm., woj.): Pilzno, woj. Podkarpackie
Lokalizacja: Pilzno
Kontakt:
Status: Offline

Re: Nowe wymagania podczas kontroli gotowości bojowej

Post autor: JakubZ »

misiu8514 pisze:Witam.
Czy miał z was ktoś z was przypadek typu: wyjeżadzacie do działań a tym czasie jak jesteście na działaniach zajeżdza kontrol pod remize z Komendy Powiatowej i ogłasza wam alarm inspekcyjny?? Co wtedy??
Po pierwszej to kontrola gotowości bojowej (czyt. kontrolujący) dzwoną do CPR i proszą o uruchomienie alarmu dla jednostki. Więc wtedy dyspozytor informuje, że jednostka wyjechała do działań. I wtedy albo jadą do innej albo do bazy z powrotem. A to dlatego, że mają obowiązek sprawdzić czas alarmowania, a nie są tego w stanie zrobić jak wrócicie, bo wtedy czas nie jest realny, ponieważ jesteście na miejscu (remizie). Po trzecie inspekcje gotowości bojowej od 2013 roku przeprowadza Wojewódzka Komenda PSP ewentualnie dodatkowo ktoś z powiatówki i gminy.

A teraz trochę "prawniczo".

Wytyczne w sprawie sposobu przeprowadzania inspekcji gotowosci operacyjnej
Ochotniczych Stray Poarnych woj. podkarpackiego
właczonych do krajowego systemu ratowniczo-gasniczego


Rozdział II. Szczegółowe zasady prowadzenia inspekcji gotowosci operacyjnej

1. Przewodniczacy zespołu inspekcyjnego informuje stanowisko kierowania własciwego
komendanta powiatowego/miejskiego Panstwowej Stray Poarnej o rozpoczeciu
inspekcji. Dyurny stanowiska kierowania o rozpoczeciu inspekcji zobowiazany jest
powiadomic komendanta powiatowego/miejskiego PSP i urzad miasta/gminy własciwy
dla siedziby inspekcjonowanej jednostki OSP.
2. Przewodniczy zespołu inspekcyjnego moe zarzadzic przerwanie inspekcji w przypadku
zadysponowania podmiotu ratowniczego do działan ratowniczych oraz jej
kontynuowanie po ustaniu przeszkody.
3. Inspekcji podlegaja w szczególnosci nastepujace elementy gotowosci operacyjnej:
a) alarmowanie - majace na celu sprawdzenie czasu dysponowania siłami
i srodkami, liczonego od momentu powiadomienia inspekcjonowanej jednostki
o zdarzeniu do momentu wyjazdu zadysponowanych sił i srodków z miejsca ich
stacjonowania,






Ja osobiście jeśli dostałbym dyspozycje do wyjazdu to bym nawet nie pytał kontrolujące tylko bym poprostu odjechał. Tym bardziej do wypadku czy pożaru.
Obrazek
Awatar użytkownika

misiu8514
Posty: 138
Rejestracja: ndz 28 cze 2009, 16:43
Status: Offline

Re: Nowe wymagania podczas kontroli gotowości bojowej

Post autor: misiu8514 »

No właśnie w tym sęk bo dyżurny powiatu tłumaczył oficerowi że jesteśmy przy działaniach a oficer na to iż go nie interesuje to i ma zadysponować drugie auto, a żeby było śmieszniej na stacji o tym słyseli zanim wyjechali na kontrole,i mijali nas po drodze nawet się nie zatrzymująć po kontroli podjechali dumnie poinformować iż byli na kontroli a my nie wyjechaliśmy :evil:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat