Bariera województwa ?

Pytania i rady na temat funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Topic author
kapselek136136
Posty: 10
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 16 lis 2011, 20:06
OSP (gm., woj.): wieruszów łodzkie
Status: Offline

Bariera województwa ?

Post autor: kapselek136136 »

Witam może ktoś potrafi mi wytłumaczyć sytuacje jaka wydarzyła się kilka dni temu.
Mieszkam w miejscowość w województwie łódzkim. OSP do której należę mieści się w mojej miejscowości i należy do KSRG Kilka dni temu paliła się stodoła w sąsiedniej wsi która leży w województwie wielkopolskim. Odległości między naszymi miejscowościami to jakieś 3-4 km. Z racji tego ze paliło się w województwie wielkopolskim toteż samtąd był dyspozytor. no OK. Tylko dlaczego ściągał inne jednostki OSP z województwa wielkopolskiego oddalone o 17 km od pożaru kiedy my mamy zdecydowanie bliżej. Już nie mówiąc o JRG bo tez blisko nie miało ale to zrozumiałe. Czekam na wasze odpowiedzi.

o.s.p.
Posty: 41
Rejestracja: wt 26 kwie 2011, 08:03
Status: Offline

Re: Bariera województwa ?

Post autor: o.s.p. »

Mieszkam w miejscowość w województwie łódzkim. OSP do której należę mieści się w mojej miejscowości i należy do KSRG Kilka dni temu paliła się stodoła w sąsiedniej wsi która leży w województwie wielkopolskim

i masz odpowieć

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Bariera województwa ?

Post autor: Fistach »

o.s.p. pisze:Mieszkam w miejscowość w województwie łódzkim. OSP do której należę mieści się w mojej miejscowości i należy do KSRG Kilka dni temu paliła się stodoła w sąsiedniej wsi która leży w województwie wielkopolskim

i masz odpowieć
a co to jest odpowieć?
I co Twoja wypowieć (celowo tak wpisałem aby kolega się domyślił) ma do tematu?

Topic author
kapselek136136
Posty: 10
Rejestracja: śr 16 lis 2011, 20:06
OSP (gm., woj.): wieruszów łodzkie
Status: Offline

Re: Bariera województwa ?

Post autor: kapselek136136 »

No ja wiem ze to inne województwo. No ale dyspozytor powinien wiedzieć ze nasza jednostka jest najbliżej tej miejscowosci ze inne maja dużo dalej nawet JRG. Powinien chyba skontaktować sie z naszym dyspozytorem zeby nas zadysponował.
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Bariera województwa ?

Post autor: kwas »

To się nazywa podział administracyjny kraju. Obywatela powinno to najmniej obchodzić. On potrzebuje skutecznej i szybkiej pomocy. Skuteczną pomoc ma zapewnioną. Ale czy szybką? I żale powinne być skierowane do kogoś znacznie wyżej niż do dyspozytora.

preses1985
Posty: 89
Rejestracja: sob 10 mar 2012, 12:38
Status: Offline

Re: Bariera województwa ?

Post autor: preses1985 »

To jest nic moja jednostka tez lezy na granicy województw i 3 km od nas paliło sie pare arów lasu straż lesna ugasiła ale musiała przyjechac jakieś osp aby dogasić i co wezwali jednostke która z woj.sąsiedniego ma najbliżej i wezwali juednostkę która ma 25 km. do zdarzenia bo była naj bliżej w tym woj. he

Topic author
kapselek136136
Posty: 10
Rejestracja: śr 16 lis 2011, 20:06
OSP (gm., woj.): wieruszów łodzkie
Status: Offline

Re: Bariera województwa ?

Post autor: kapselek136136 »

czyli widzę prses1985 że nie tylko u nas takie cyrki he he

ospglinik
Posty: 506
Rejestracja: czw 19 sty 2012, 18:21
OSP (gm., woj.): glinik,podkarpackie
Status: Offline

Re: Bariera województwa ?

Post autor: ospglinik »

z tego co się orientuję to wygląda to tak w jednostkach włączonych do krajowego systemu kupiono auta auta muszą jeżdzic no i jednostki muszą wyrobic jakąś tam normę z wyjazdami
Awatar użytkownika

damian_osp
Posty: 571
Rejestracja: ndz 24 kwie 2011, 10:15
OSP (gm., woj.): OSP Posada Zarszyńska
Kontakt:
Status: Offline

Re: Bariera województwa ?

Post autor: damian_osp »

jeśli wzięliby jednostkę spoza województwa to gmina by musiała chyba dopłacić za to że wzięli jednostkę z innego województwa. Z powiatem tak samo chyba jest
Bogu na chwałę, ludziom na pożytek

Topic author
kapselek136136
Posty: 10
Rejestracja: śr 16 lis 2011, 20:06
OSP (gm., woj.): wieruszów łodzkie
Status: Offline

Re: Bariera województwa ?

Post autor: kapselek136136 »

DO ospglinik
O aucie to nawet nie wspomnę. Mamy jelcza który ma prawie 40 lat. nie powiem bo jest po karosacji i jako drugie auto do wyjazdu może być. Od roku staramy się o nowe auto i jak na razie nic. Ci co sie starali o nowe auto to wiedzą jednemu przyjdzie łatwiej jednemu trudniej to wszystko zalezy od zarządu OSP z tym to akurat u nas nie ma problemu ale gorzej z tymi tam wyżej.

Sylwek
Posty: 684
Rejestracja: czw 14 kwie 2005, 08:26
Kontakt:
Status: Offline

Re: Bariera województwa ?

Post autor: Sylwek »

Administracyjnie to jest spory problem a finansowo jeszcze większy.

Z tego co się orientuję to żeby zadysponować jednostkę z sąsiedniego powiatu dyspozytor musi to zrobić przez WSKG. Jeżeli mówimy o sąsiednim województwie to już by był KCKR (w samiuśkiej stolicy).
Co do kosztów w przypadku zadysponowania jednostki poza jej bezpośredni rejon działania dysponujący ponosi koszty jej udziału. W przypadku OSP pzsa KSRG terenem działania jest gmina, w przypadku OSP w KSRG ternem działania jest powiat więc w Waszym przypadku by się należał zwrot pieniążków od KP/KM która by Was dysponowała.

Oczywiście zgadzam się, że to totalna głupota jakich wiele w Polsce. No ale panie i panowie posłowie tak sobie ustalili i nie widzą problemu.
Jedyne rozsądne wyjście w Waszym przypadku to wydaje mi się, że porozumienie pomiędzy sąsiednimi gminami o wzajemnej pomocy i wyjazdy jednostek OSP na podstawie tych porozumień. Sam nie wiem jak by wtedy było z dysponowaniem - pewnie by się w KP obwody w kompie z SWD zagotowały... ale to już ich problem.

ospglinik pisze:z tego co się orientuję to wygląda to tak w jednostkach włączonych do krajowego systemu kupiono auta auta muszą jeżdzic no i jednostki muszą wyrobic jakąś tam normę z wyjazdami

Źle się orientujesz - nigdy czegoś takiego nie było żeby komuś narzucać normę liczby wyjazdów do wyrobienia.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat