JEDNOSTKI OPERACYJNO-TECHNICZNE

Pytania i rady na temat funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Topic author
Maneri
Posty: 70
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 19 sty 2006, 21:15
Kontakt:
Status: Offline

JEDNOSTKI OPERACYJNO-TECHNICZNE

Post autor: Maneri »

Każda OSP mam za zadanie finansować JOT ze środków własnych, z np.: gminy oraz ze środków budżetu Państwa. Moje pytanie brzmi: W jaki sposób można korzystać ze środków budżetowych, bo rozumiem, że są to inne pieniądze niż KSRG? Proszę o podpowiedź...

krzysztof siwek
Posty: 120
Rejestracja: pn 11 paź 2004, 18:38
Status: Offline

Post autor: krzysztof siwek »

U nas zadania operacyjne nie są finansowane ze środków własnych. Finansuje je gmina oraz pozyskujemy dotacje naszego związku, PZU, KRUS. Sprzęt kupujemy też za dotację na KSRG. Gmina ma ustawowy obowiązek ponoszenia kosztów gotowości OSP, kosztów umundurowania i ubezpieczenia.
Są dwa modele działania gminy. Jeden jest taki, że zakupy, remonty, etaty kierowców są płacone bezpośrednio z budżetu gminy. Drugi - to przekazywanie całości przyznanej kwoty jednostce, ale wtedy trzeba się rozliczać z gminą fakturami i sprawozdaniami, trzeba samemu realizować zlecenia, płatności ZUS itp. U nas jest ten pierwszy model i nam to odpowiada. Całą księgowość odwala gmina. Sami realizujemy dotacje na KSRG i dopłaty ZOSP. W tym przypadku dostajemy pieniadze na swoje konto. Sprzęty kupione za pieniądze gminy są jej majątkiem, sprzęty kupowane za dotacje na KSRG i za dopłaty ZOSP są majątkiem OSP. Tak jest u nas. Jestem ciekawy jak to rozwiązuje się gdzie indziej.

maciek
Posty: 2
Rejestracja: ndz 26 mar 2006, 23:04
Lokalizacja: otmuchów
Status: Offline

Post autor: maciek »

w mojej osp jest ta samo jest tylko jeden problem zawalają nas pracami zleconymi przez gminę co dobija nam sprzęt

OSP Żarnowiec
Posty: 38
Rejestracja: pn 08 sty 2007, 20:13
Status: Offline

Post autor: OSP Żarnowiec »

Witam. U nas problem ochrony preciwpożarowej rozwiązany jest podobnie jak w większości Gmin na terenie kraju tz. finansowanie jednostek OSP ponosi Gmina, tam są również rozliczane faktury i odpowiednio kwalifikowana na środki trwałe, wartościówkę oraz materiałowo - ilościowe, te ostatnie księgi prowadzą kierowcy konserwatorz w swoich jednostkach. Mamy jedną OSP w KSRG i do zakupów z tych środków Gmina się nie miesza. Zarząd tej jednostki po zakupienu sprzętu informuje Burmistrza, że wzbogacili się w następujący sprzęt. Gmina pokrywa wszystkie wydatki związane z badaniami okresowymi, ubezpieczeniami od NW, szkoleniem,wynagrodzeniem kierowców,itp. Pozdrawiam K-nt Gminny.

osp-sikawa
Posty: 34
Rejestracja: śr 15 gru 2004, 20:32
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: osp-sikawa »

a ja troche z innej beczki.
Jak u Was było z tworzeniem JOT'ow ?
Sami sie zglaszaliscie, czy KP PSP was wybierala ?
Jak to wyglądało ? 8)
www.ospsikawa.republika.pl <---- Zapraszamy na nową stronę :P
Awatar użytkownika

Sławko
Posty: 71
Rejestracja: śr 15 lis 2006, 18:01
Lokalizacja: OSP Zagrodno
Status: Offline

Post autor: Sławko »

Witam! Stworzenie JOT jest obowiązkiem Naczelnika i są to autonomiczne decyzje, KP PSP nie może wybierać członków JOT, Naczelnik po stworzeniu listy członków JOT, daje ją do zatwierdzenia Zarządowi Jednostki, takie listy powinien przedstawiać przynajmniej raz do roku, ale to już reguluje ragulamin JOT przyjęty przez Zarząd Jednostki. Wybierając członków JOT należy brać pod uwagę spełnianie przez nich określonych wymogów.
Jak dobrze być strażakiem :-)
Slawko OSP - forum www.strażak.pl
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat