Wyjazd

Pytania i rady na temat funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Topic author
Arek
Posty: 4
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pt 04 sty 2013, 10:19
OSP (gm., woj.): OSP Mozów gm.,Sulechów,woj.Lubuskie
Status: Offline

Wyjazd

Post autor: Arek »

ile min.strażaków musi wyjechać na wyjazd

Strazakosp998osp
Posty: 82
Rejestracja: czw 19 sie 2010, 19:28
Status: Offline

Re: Wyjazd

Post autor: Strazakosp998osp »

4 tak się kiesdyś dowiedziałem od dyzurengo SKKM

Sernik
Posty: 170
Rejestracja: śr 31 sty 2007, 09:24
OSP (gm., woj.): woj. małopolskie
Status: Offline

Re: Wyjazd

Post autor: Sernik »

A ile osób min. tworzy zastęp ? Jak sobie odpowiesz na to pytanie w przepisach to się dowiesz :)

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Wyjazd

Post autor: Fistach »

Sernik pisze:A ile osób min. tworzy zastęp ? Jak sobie odpowiesz na to pytanie w przepisach to się dowiesz :)
No właśnie i tu jest problem bo nie do końca masz rację.

Według rozporządzenia o organizacji KSRG:
zastęp — pododdział liczący od trzech do sześciu
ratowników, w tym dowódca, wyposażony w pojazd przystosowany do realizacji zadania ratowniczego;
Czyli wydawałoby się, że 3 strażaków wystarczy. Co dziwne rozporządzenie nie obejmuje swoim zakresem zastępów 7, 8 czy 9 osobowych możliwych do utworzenia w samochodach R-G sprowadzonych z zagranicy (np. Niemiec).

Aczkolwiek pytanie zostało tak zadane, że nie wiadomo czy chodzi:

1) Prowadzenie samodzielnie działań R-G
2) Dowiezienie sprzętu/wody

W tym pierwszym przypadku oprócz minimalnej obsady, która może prowadzić samodzielne działania, uwzględnić również należy wytyczne do dysponowania SiS podmiotów KSRG, które ustalane są przez Komendantów Miejskich lub Powiatowych; określane są na podstawie rozpoznania rejonu operacyjnego

Przykładowo może być tal, że do wypadku drogowego z udziałem autobusu musi wyjechać minimum 15 ratowników w co najmniej 4 samochodach R-G (z czego dodatkowo może być określone, że muszą one posiadać łącznie 2 zestawy hydrauliczne, 3 zestawy R1 oraz łączną pojemność zbiorników wody np. 10 000 litrów +ew. coś dodatkowo) - w takim przypadku musimy łączyć jednostki (np. 2 wozy PSP, 2 OSP); Do pożaru traw poniżej 1 ha, bez zagrożenia dla budynków itp. wyjechać musi zastęp złożony z co najmniej 4 ratowników. (to co podaję to tak z głowy strzelam)

Ad 2. do dowiezienia wody teoretycznie wystarczy tylko kierowca (i często tak jest w PSP, że na zmianie jest 6 osób (nie liczę PA, oraz dowództwa jednostki) i masz: 5 na GBA, 1 GCBA lub SH.

Dobrze jest jednak jechać we dwójkę lub w więcej osób bo rąk do pracy rzadko kiedy jest nadmiar, zwłaszcza w początkowej fazie działań. Poza tym w przypadku konieczności zatankowania samochodu sam kierowca - w większości przypadków - nie da sobie rady (bo jak zniesie np. Niagarę z dachu ? Albo jak przeniesie motopompę szlamową ?
Awatar użytkownika

Intercooler
Posty: 179
Rejestracja: śr 11 sty 2012, 16:50
OSP (gm., woj.): powiat tarnowski, województwo małopolskie
Status: Offline

Re: Wyjazd

Post autor: Intercooler »

U nas SKKM wymaga 4 strażaków w tym uprawnionego dowódcę, nawet do wyjazdu typu dowóz wody czy szerszenie, czyli poprostu do wyjazdu na który oni zakładają kartę.
Obrazek

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Wyjazd

Post autor: Fistach »

Intercooler pisze:U nas SKKM wymaga 4 strażaków w tym uprawnionego dowódcę, nawet do wyjazdu typu dowóz wody czy szerszenie, czyli poprostu do wyjazdu na który oni zakładają kartę.
Bo mogą mieć takie wytyczne:)

Zapytaj ich ile osób jedzie w podnośniku hydraulicznym jeżeli na zmianie jest 7 osób - też 4 wymagają?
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: Wyjazd

Post autor: Jarek »

Kiedyś słyszałem taką prostą interpretację tego co napisał @Fistach dotyczącą OSP:
Jeśli jedziesz jako pierwszy zastęp to min. 4 (kierowca, Dowódca i 2 rat)
jeśli jako drugi i kolejny to wystarczy 3 (kier, dowódca i rat)

W samochodach specjalych np. SH oczywiście wyjazd jest w 1 lub 2 osoby... z tym że przeważnie z SH jedzie GBA ;) Tak jest u mnie w powiecie, ale jak również dodał Fistach, co powiat to obyczaj :)

slawko91
Posty: 32
Rejestracja: śr 08 sie 2012, 13:12
OSP (gm., woj.): Bieliny gm. Ulanów, woj. podkarpackie
Lokalizacja: Bieliny, woj. podkarpackie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Wyjazd

Post autor: slawko91 »

U nas dostaliśmy na piśmie że do jakiejkolwiek interwencji nie możemy wyjechać w mniej niż 4 osoby: dowódca, kierowca i 2 strażaków-ratowników. Taki list dostały chyba wszystkie jednostki w woj. podkarpackim z powodu śmiertelnego wypadku podczas pożaru traw.
"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia" - Albert Einstein
http://ospbieliny.cba.pl

JakubZ
Posty: 132
Rejestracja: pt 29 kwie 2011, 00:20
OSP (gm., woj.): Pilzno, woj. Podkarpackie
Lokalizacja: Pilzno
Kontakt:
Status: Offline

Re: Wyjazd

Post autor: JakubZ »

Ja z podkarpacia nie dostałem nic - może jakiś powiat sobie tak wymyślil. U nas nie ma ograniczeń.
Obrazek
Awatar użytkownika

PiotrPrezes
Posty: 47
Rejestracja: czw 12 sty 2012, 09:12
OSP (gm., woj.): Pomorskie Pomorskie
Status: Offline

Re: Wyjazd

Post autor: PiotrPrezes »

Wyjechać może trzech , problem w tym , że jak będą musieli wejść w ODO to zostaje tylko jeden na zabezpieczenie a powinno być dwóch .

slawko91
Posty: 32
Rejestracja: śr 08 sie 2012, 13:12
OSP (gm., woj.): Bieliny gm. Ulanów, woj. podkarpackie
Lokalizacja: Bieliny, woj. podkarpackie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Wyjazd

Post autor: slawko91 »

JakubZ pisze:Ja z podkarpacia nie dostałem nic - może jakiś powiat sobie tak wymyślil. U nas nie ma ograniczeń.
List był chyba od wojewody, ale nie pamiętam. Jak znajdę w remizie list to wrzuce tutaj skan tego pisma.
"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia" - Albert Einstein
http://ospbieliny.cba.pl

jarek.osp
Posty: 36
Rejestracja: czw 17 maja 2012, 12:09
OSP (gm., woj.): Łodygowice (Śląskie)
Status: Offline

Re: Wyjazd

Post autor: jarek.osp »

Ilość osób zależy od rodzaju zdarzenia i tak np.:
Pożar trawy do 1ha - zastęp minimum 4 osoby
Pożar trawy pow 1ha - 2 zastępy - 7 osób
O ile dobrze pamiętam gdzieś tam także czytałem że niekoniecznie musi być dowódca na każdym samochodzie. Jednak jeżeli do akcji wyjedzie zastęp bez przeszkolonego dowódcy, dyżurny PSK ma obowiązek wysłać na miejsce kolejny zastęp, wśród którego będzie dowódca.

Źródło:
http://www.wojcieszow.pl/OSP/analiz_wyp_smierteln.pdf
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat