ratownictwo specjalistyczne w KSRG

Pytania i rady na temat funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

XCerber
Posty: 421
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 31 maja 2012, 12:04
OSP (gm., woj.): Pinczyn, Zblewo, Pomorskie
Status: Offline

Re: ratownictwo specjalistyczne w KSRG

Post autor: XCerber »

moze nie chodzi tyle co o grupy specjalne roznego typu np: ratownictwa wodnego, ekologicznego itp ale zeby kazda jednostak KSRG byla wyspecjalizowana do danej kategorii. Do nas niedawno przyszlo pismo ze jestemy wytypowani do dzialan poszukiwawczo-ratowniczych. I w tej dziedzinie mamy byc doposażani.

Greenboy1993
Posty: 9
Rejestracja: wt 22 sty 2013, 22:29
OSP (gm., woj.): Śliwice, kuj-pom
Status: Offline

Re: ratownictwo specjalistyczne w KSRG

Post autor: Greenboy1993 »

Moja jednostka jako jedyna w powiecie otrzymała wszystkie specjalizacje (chemiczną, wodną, rat tech, poszukiwawczą i wysokościową). Dostaliśmy ich tyle ze względu na dużą odległośc od najbliższej JRG (30km) no i ze względu na dużo jezior, zakładów itp to wszystko co łączy się z tymi specjalizacjami. Nie wiem czy wpływ na to miało też to że jako JOT dostaliśmy II kat. Okazuje się, że sprzętu otrzymamy co niemiara (chociaż nie chce mi się wierzyc), ale niestety nie mam pojęcia skąd tyle kasy. Jednak jest to już potwierdzone. Mamy otrzymac m.in. łódź ratowniczą, pare kompletów ubran specjalistycznych do rat chem, deskę lodową, 6 kompletów AODO, itd. nie wspominając już o szeregu specjalistycznych szkoleń. Podobno w ciągu kilku lat to wszystko ma do nas trafic. Brzmi bardzo fajnie, ale czy się sprawdzi? Nie mam pojęcia skąd od razu taka kasa. Może UG złożyło jakiś projekt? Nasz wójt ma spore tendencje do załatwiania kasy na większe projekty i trzeba przyznac udaje mu się to więc kto wie. Jak się dowiem więcej co do źródła tej kasy to dam znac.

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: ratownictwo specjalistyczne w KSRG

Post autor: Fistach »

I ja czekam na info - oby $$$ do Was popłynęła.

Grafi
Posty: 32
Rejestracja: wt 30 mar 2010, 22:03
OSP (gm., woj.): woj.wielkopolskie
Status: Offline

Re: ratownictwo specjalistyczne w KSRG

Post autor: Grafi »

Z tego co ja się orientuję,to pewnie kolego dostałeś wykaz tego,co trzeba będzie uzupełnić w okresie ok.3 lat,a nie tego co dostaniecie.My też mamy przydzielone wszystkie grupy ratownicze,jak i inne jednostki KSRG działające na terenie powiatu.Jest ich kilka.Więc zorientuj się o co naprawdę chodzi,bo budzi to moje zdziwienie.
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: ratownictwo specjalistyczne w KSRG

Post autor: Jarek »

Witam, u mnie jak było zebranie Naczelników i KG w KP PSP to koledzy szerzej rozwinęli temat:
Okazuję się bowiem, że tak jak pisałem wcześniej każda OSP w KSRG powinna realizować zadania z ratownictwa specjalistycznego na poziomie podstawowym.
Jednakże do tej pory nie było normatywu określającego wyposażenie OSP w sprzęt do realizowania tych zadań i jak to wyszło u nas w powiecie:
KP PSP dostała do realizacji zadania z zakresu Grup poszukiwawczo ratowniczych (dstali nawet Geofon i kam. wziernikową).
Natomiast wszystkie pozostałe OSP KSRG dostały w przydział zadania ratownictwa specjalistycznego: Chemicznego, Technicznego, Wysokościowego i Wodnego (jedna OSP, najbliższa KP ma również dodatkowo GPR, by wspomagać działania KP PSP).
W związku z tym iż pojawił się normatyw określający wyposażenie OSP do wykonywania działań w tym zakresie dowiedzieliśmy się (w marcu 2013), że OSP mają ten sprzęt dokupić do końca 2014!!! (gdzie budżet na 2013 już gotowy i 0zł na sprzęt dla OSP, a całość sprzętu watra ponad 200 tys. zł)
Ponoć mają iść za tym jakieś pieniądze, dofiansowania, ale nikt nie wie skąd, gdzie i ile... więc jak zwykle uzupełnienie tego sprzętu na pewno spadnie na Gminy.
Jak ta sytuacja się dalej rozwinie to nie wiem... Od kiedy zaczęto zmieniać przepisy i wytyczne jest coraz ciężej sprostać minimalnym wymaganiom. Nie mamy samochodów, ubrań, ludzi i szkoleń (koszty tego wszystkiego pokrywać powinna Gmina) a nam ciągle zmienia się wytyczne (kurs na uprzywilejowane - poroniony pomysł, nowy normatyw wyposażenia dla KSRG - gdzie 50% OSP nie spełniało starych wytycznych, zmiana standardu wyposażenie PSP R1, czy zmiany w przepisach dot. szkoleń) a ciągle dokłada nam się nowe i nowe wymagania. Jak tak dalej pójdzie (Gmina już nam nie daję żadnej kasy na sprzęt czy przeglądy i serwisy) to trzeba będzie pozamykać te nasze OSP, zapomnieć o pożarach i przerzucić się na pieczenie ciast na dożynki jak Stowarzyszenie Emerytów ;)

Greenboy1993
Posty: 9
Rejestracja: wt 22 sty 2013, 22:29
OSP (gm., woj.): Śliwice, kuj-pom
Status: Offline

Re: ratownictwo specjalistyczne w KSRG

Post autor: Greenboy1993 »

Od ostatniego postu troszkę się dowiedziałem od Prezesa mojej jednostki. Jeśli chodzi o tą kasę to oczywiście wygląda to tak jak każdy z nas myślał: "będą dotacje", ale skąd, ile, kiedy itd. -nie wiadomo. Czyli obietnice, że tak powiem "z du*y". Cały ciężar tej reorganizacji KSRG spadnie na gminy. U nas wójt powiedział, że to bardzo duże obciążenie i na pewno gmina tego nie udźwignie chociaż postara się jak najwięcej (czytaj:obietnice jak wyżej). Wygląda więc na to, że trzeba liczyc na siebie i swoich sponsorów. Na pewno nie uda nam się tego całego sprzętu kupic do 2014, ale znając hojnośc naszych sponsorów to większą częśc. Niestety w jednostkach, gdzie tych sponsorów brakuje to nie mam pojęcia jak to zrobią. Myślę, że to wszystko będzie wyglądac tak jak teraz, czyli w papierach wszystko pięknie, a jednostki nie spełniają wymagań.

Topic author
Muerte
Posty: 106
Rejestracja: wt 15 lip 2003, 09:28
Status: Offline

Re: ratownictwo specjalistyczne w KSRG

Post autor: Muerte »

nie wiem czy zauważyliście, ale w lipcu zostały opublikowane na stronie KG PSP zmienione zasady ratownictwa specjalistycznego w KSRG. Zmienił się m.in. normatyw wyposażenia zestawu PSP R1, z którego zniknął triage, unieruchomienie pediatryczne i aplikator jadu. Reszty nie przeglądałem, ale trzeba się w to wczytać i poszukać zmian. powodzenia :)

Sylwek
Posty: 684
Rejestracja: czw 14 kwie 2005, 08:26
Kontakt:
Status: Offline

Re: ratownictwo specjalistyczne w KSRG

Post autor: Sylwek »

Muerte pisze:[...]Zmienił się m.in. normatyw wyposażenia zestawu PSP R1, z którego zniknął triage, unieruchomienie pediatryczne i aplikator jadu.
chyba ASPIRATOR, http://www.systemplus.sklep.pl/aspirato ... -2536.html aplikatorów (http://pl.wiktionary.org/wiki/aplikator) jadu to lepiej niech nikt nie stosuje :)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat