Strona 1 z 1

GPS w samochodzie ratowniczo-gaśniczym

: pt 07 lut 2014, 09:31
autor: baxter
Witam serdecznie,
parę dni temu do jednostki przyszły dokumenty w sprawie podpisania porozumienia pomiędzy KW a OSP.
Sprawa dotyczy " Rozbudowy Wojewódzkiego Systemu Monitoringu Pojazdów Ratowniczych Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie i Komend Powiatowych/Miejskich PSP Województwa Małopolskiego "
Między innymi chodzi o to ze w samochodach zostanie zamontowany (chyba) lokalizator GPS.
Czy ktoś wie więcej na ten temat?
Jednostka ma się zaopatrzyć w kartę SIM. Skoro ma być to transmisja danych między samochodem a Komendą myślałem o karcie telemetrycznej. Tylko nie wiem jakiego rzędu jest to transmisja - kilka kB, MB?
Może to będzie tak jak w PSP. Dyspozytor wysyła na samochód lokalizację pożaru i kierowca ma już na monitorze wyznaczoną trasę. Czy możne to będzie czarne pudełko przesyłające tylko pozycję.

Może ktoś więcej wie na ten temat bo jak na razie to są wszystko moje domysły.

Re: GPS w samochodzie ratowniczo-gaśniczym

: pn 10 lut 2014, 16:24
autor: Darek-Naczelnik
OSP na jako stowarzyszenie na smyczy ładne jaja. :D

Re: GPS w samochodzie ratowniczo-gaśniczym

: pn 10 lut 2014, 20:50
autor: jerzy988
propozycja czy obowiązek? i niech za to zapłacą

Re: GPS w samochodzie ratowniczo-gaśniczym

: wt 11 lut 2014, 14:50
autor: baxter
Całość sprzętu finansuje Komenda. Abonament płacimy my, a po roku zostaje to zwrócone w formie dofinansowania.
Jak na razie są wstępne podpisy. Sama komenda zastrzega sobie prawo ze może odstąpić od projektu.

Jak dla mnie nie stanowi to problemu. Zgłaszam wyjazd do sąsiedniej miejscowości na ćwiczenia i mogę jechać, niech obserwują. Jeżeli dyspozytor dostanie zgłoszenie o wypadku, a widzi na monitorze ze jestem w pobliżu to chyba dobrze. Zadysponuje, szybsza reakcja może spowoduje mniejsze obrażenia.
Nie używamy samochodów do jazdy do sklepu po zakupy na sylwestra. Nawet na szkolenia, czy inne uroczystości używamy swoich samochodów.
Ciekawe ze nikt nie słyszał o takim projekcie.

Re: GPS w samochodzie ratowniczo-gaśniczym

: czw 13 lut 2014, 16:25
autor: JakubZ
Z jednej strony fajny, potrzebny sprzęt - z drugiej strony coraz większy "monitoring" nas. Dyspozytor (małe piwo) widzi naszą pozycje, prędkość. Ale najważniejsze, że wszystko się zapisuje i w razie wypadku, kolizji, jakiegoś zdarzenia, sprawy sądowej można wszystko odczytać. Czasem może nam to pomóc, a czasem może nam zaszkodzić i to poważnie. Technika idzie do przodu i z czasem (wiele lat) każdy pojazd służb mundurowych będzie to posiadał. W policji były plany żałożenia do wszystkich pojazdów GPS, kiedyś do wszystkich radiostacji - jak na razie wszystko zawieszone ze względów kosztowych.

Re: GPS w samochodzie ratowniczo-gaśniczym

: ndz 16 lut 2014, 14:26
autor: Józek22
W naszym powiecie GPS-y mają założone 3 jednostki,dostali z PSP bo tamtym wymieniali na nowe,ma to swoje plusy i minusy,na pewno za plus można uznać że mają cie na podglądzie na PSK i wiedzą za ile możesz dojechać,ewentualnie gdzie działasz,poza tym tobie pokazują całą trasę dojazdu, aktualny status zgłaszasz przez monitor GPS-a a nie przez radio, pozz tym nic się nie zmienia,dalej trzeba robić swoje i tyle

Re: GPS w samochodzie ratowniczo-gaśniczym

: pn 17 lut 2014, 20:26
autor: dzidzi998
Nie mylcie GPSa z nawigacją, gdyż te GPSy , które teraz komenda nas uracza to są tylko GPSy tak zwane lokalizatory i nic więcej. My jako strażacy do niczego nam się to nie przyda gdyż nie będzie zamontowany żadny dodatkowy monitor tak jak w samochodach PSP tylko sam lokalizator. Minusem tego systemu jest to , że trzeba do samochodu podłączyć podtrzymanie napięcia(znowu dodatkowy koszt), gdyż taki GPS cały czas pobiera prąd, drugi minus to opłacenie karty sim, trzeci to taki w razie "w" jak by nie daj boże jakaś stłuczka czy kolizja naszego wozu to wówczas taka komenda w momencie zczyta z jaką prędkością jechało auto, czy oby nie za szybko, czy jako uprzywilejowany jechałeś, czy w razie wyjazdu do zdarzenia zbyt długo nie wyjeżdżałeś z remizy - ot tak się bawi ktoś z komendy wojewódzkiej naszym kosztem. Popytajcie w PSP czy wszystkie auta z PSP to mają i sami na to sobie odpowiedzcie czy takie gówno nam potrzebne.

Re: GPS w samochodzie ratowniczo-gaśniczym

: pn 17 lut 2014, 22:44
autor: baxter
Czy miałeś styczność z takim urządzeniem?
Czy zawsze musi mieć zasilanie? U nas w garażu wyłącza się prąd specjalnym rozłącznikiem.
Jest juz coś takiego stosowane? W jakim województwie?

Re: GPS w samochodzie ratowniczo-gaśniczym

: wt 18 lut 2014, 11:50
autor: eljotnes
PSP jeżeli montuje to coś takiego nazywa się to AVL

- urządzenia systemu lokalizacji pojazdu w oparciu o technologię GSM/GPRS wraz z graficznym dotykowym terminalem statusów o przekątnej ekranu min. 7" z funkcją nawigacja (tj. wgranym programem nawigacyjnym z dwuletnią subskrypcją podkładów mapowych) umożliwiający integrację z posiadanym systemem lokalizacji i oprogramowaniem operacyjnym SWD-ST (szczegóły techniczne integracji dostępne u Zamawiającego),

czy potrzebne w OSP to już temat na odrębna dyskusję

Re: GPS w samochodzie ratowniczo-gaśniczym

: wt 18 lut 2014, 16:29
autor: dzidzi998
AVL jest bardzo dobre pod warunkiem, że dana komenda PSP posiada SWD w wersji 3, a z tego co się orientuje to mało która komenda powiatowa posiada tą wersję , gdyż posiadają wersję 2,5. W wersji 3 działa wszystko rewelacyjnie , ale tylko w miastach gdzie jest zasięg GPS i wówczas nawigacja prowadzi nas do samego miejsca zdarzenia, natomiast wersja 2,5 SWD nie jest kompatybilna z AVL i nie wyświetla trasy dojazdu do miejsca zdarzenia. W przypadku montażu w OSP tego systemu AVL na ekranie mamy konkretną informację co się pali, gdzie się pali , jakim zastępem mamy jechać do zdarzenia, wówczas wyjeżdżając do zdarzenia klikamy wyjazd do akcji i dyspozytorowi wyświetla się które zastępy wyjechały do zdarzenia i akurat to jest bardzo dobre. System ten jest zamontowany we wszystkich samochodach OSP z powiatu wadowickiego i różnie to bywa, ale jedno jest pewne - każde auto musi mieć podłączone podtrzymanie napięcia gdyż AVL stale czuwa i wyładowuje akumulatory, a OSP nie jeździ tak często jak PSP.
Natomiast nam (OSP) teraz się proponuje sam lokalizator bez tego dodatkowego ekranu i według mnie sam ten lokalizator to "gówno".

GPS w samochodzie ratowniczo gaśniczym

: czw 05 lut 2015, 11:29
autor: Albertmut
A podobno montuje sie takie urz±dzenia np: w luksusowych samochodach, żeby je zlokalizować po ewentualnej kradzieży, ale jeżeli jest do tego antena to co złodziej jej niezauważa? Co¶ mi sie wydaje, że s± GPS również bez anten.

----------------------------------------
borelioza to źródło złego samopoczucia http://www.vitanea.eu/35-Borelioza---Krakow.htm

Re: GPS w samochodzie ratowniczo-gaśniczym

: wt 31 mar 2015, 14:11
autor: wieter
GPS w tych czasach to obowiązek.

Re: GPS w samochodzie ratowniczo-gaśniczym

: śr 20 maja 2015, 21:29
autor: czester0

Re: GPS w samochodzie ratowniczo-gaśniczym

: śr 06 kwie 2016, 12:08
autor: firerun
Świetnie opisane:) Też teraz potrzebujemy kupić gps. Co myślicie o tym: https://loombard.sprzedajemy.pl/nawigac ... z,32688187 . Jest dosyć tanie i wydaje mi się w porządku, ale też nie jestem specjalistą.

Re: GPS w samochodzie ratowniczo-gaśniczym

: śr 14 wrz 2016, 06:19
autor: Pueblo998
Nie mylcie gpsa z nawigacja a to co używają w PSP to jest terminal statusów, gpsa mam u nas w gminie i zarządca tych gsow jest gmina (nie KP) nawigacja - miło jest mieć na pojeździe bo nie wiadomo gdzie można być zadysponowanym, terminal statusów to jest już bajka bo jak wsiadasz do pojazdu to masz już wszystko czarno na białym gdzie jechać itd itd dodatkowa opcja jest fakt że na terminalu można zaznaczac przyjazd na miejsce zdarzenia zakończenie działań itd :)