Badania okresowe aparatów powietrznych

Pytania i rady na temat funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Topic author
lord
Posty: 28
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pt 14 maja 2010, 08:31
OSP (gm., woj.): v-ce prezes zop
Status: Offline

Badania okresowe aparatów powietrznych

Post autor: lord »

Mam pytanko . Gdzie mogę znaleźć wytyczne co do okresowych przeglądów aparatów powietrznych oraz sprzętu silnikowego (szczególnie agregaty prądotwórcze ) będących na wyposażenie OSP w KSRG?
święty Florianie - miej Nas w opiece

eljotnes
Posty: 140
Rejestracja: śr 09 sty 2013, 14:25
Status: Offline

Re: Badania okresowe aparatów powietrznych

Post autor: eljotnes »

Ogółem - INSTRUKCJA OBSŁUGI
a tak w skrócie
maska po każdym użyciu - badanie na szczelność, mycie - konserwacja
jeżeli nieużywana badanie okresowe, co 6 lub co 3 lata /zależy od firmy i warunków przechowywania/
aparat zależnie od firmy, ale z reguły przegląd okresowy, co 6 lub 12 miesięcy /przy Fenzy badanie dynamiczne/
i przegląd główny raz na 5 lub 6 lat - legalizacja reduktora i automatu -wymiana części gumowych /i to głownie boli, bo to koszt ok 800-1200 zł od aparatu/
do tego legalizacja okresowa butli powietrznej
tak jak pisałem czasookresy i koszty zależne od modelu i firmy
tyle, co do ODO

Agregaty prądotwórcze - jak pisałem instrukcja,

Topic author
lord
Posty: 28
Rejestracja: pt 14 maja 2010, 08:31
OSP (gm., woj.): v-ce prezes zop
Status: Offline

Re: Badania okresowe aparatów powietrznych

Post autor: lord »

eljotnes masz racje i dzięki za przypomnienie ale mi chodzi o całkiem inne badania techniczne zakończone odpowiednim, wpisem do karty urządzenia tak jak to się dzieje np. z holmatro gdzie musisz zrobic przegląd urządzenia raz do roku , czy było używane czy nie , a że boli (finansowo) to fakt . Bardziej by mi zależały gdzie szukać wytycznych (nie w instrukcjach) co do badań technicznych agregatów prądotwórczych jaki jest czasookres tych badań i jakie są konsekwencje gdy ich nie masz a kogoś np. poraził prąd z agregatu. pozdrawiam
święty Florianie - miej Nas w opiece

eljotnes
Posty: 140
Rejestracja: śr 09 sty 2013, 14:25
Status: Offline

Re: Badania okresowe aparatów powietrznych

Post autor: eljotnes »

powtarzam instrukcja to pierwsze i podstawowe - jeżeli nie narzuca obowiazku to go nie masz
inna sprawa to uprawnienia seposkie
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 28 kwietnia 2003 r.
w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci
(Dz. U. z dnia 21 maja 2003 r.)

§ 3. Rodzaje urządzeń, instalacji i sieci, przy których eksploatacji jest wymagane posiadanie kwalifikacji, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

ZAŁĄCZNIK Nr 1
RODZAJ URZĄDZEŃ, INSTALACJI I SIECI, PRZY KTÓRYCH EKSPLOATACJI JEST WYMAGANE POSIADANIE KWALIFIKACJI
Grupa 1. Urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne wytwarzające, przetwarzające, przesyłające i zużywające energię elektryczną:
1) urządzenia prądotwórcze przyłączone do krajowej sieci elektroenergetycznej bez względu na wysokość napięcia znamionowego;
2) urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV;
3) urządzenia, instalacje i sieci o napięciu znamionowym powyżej 1 kV;
4) zespoły prądotwórcze o mocy powyżej 50 kW;

§ 4. Nie wymaga się potwierdzenia posiadania kwalifikacji w zakresie obsługi urządzeń i instalacji u użytkowników eksploatujących:
1) urządzenia elektryczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV i mocy znamionowej nie wyższej niż 20 kW, jeżeli w dokumentacji urządzenia określono zasady jego obsługi;

baxter
Posty: 36
Rejestracja: ndz 19 sty 2014, 17:17
Status: Offline

Re: Badania okresowe aparatów powietrznych

Post autor: baxter »

Aparaty powietrzne jak nie używamy to co 6 miesięcy jada na przegląd do JRG. Tam maja stacje serwisową i przegląd wbijają w książeczkę. Jak dochodzi kontrola reduktora to sami wysyłają do producenta. Butla legalizacja co 5 lat (stalowe) sami zawozimy.
Jeśli używamy podczas akcji to tez do JRG na stację serwisową. W Krakowie JRG-5.

nicolag11
Posty: 3
Rejestracja: sob 01 mar 2014, 13:34
Status: Offline

Re: Badania okresowe aparatów powietrznych

Post autor: nicolag11 »

dzięki za info.

karwan111
Posty: 3
Rejestracja: pn 03 mar 2014, 16:40
Status: Offline

Re: Badania okresowe aparatów powietrznych

Post autor: karwan111 »

ja również dziękuję.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat