Pożar w kominie ?

Wczesna identyfikacja zagrożeń i działania mogąc im zapobiec.

Topic author
Rahnas
Posty: 18
Rejestracja: śr 17 lut 2016, 09:10
OSP (gm., woj.): wartasterabarssadaaddas
Status: Offline

Pożar w kominie ?

Post autor: Rahnas » czw 15 lut 2018, 11:11

Witam wszystkich forumowiczów
Mam pytanie i prośbę. Dzisiaj w nocy chyba miałem delikatny pożar w kominie tak mi się wydaje,
widziałem całe zdarzenie na początku nastąpiło nagłe zadymienie w kuchni, żona w tym czasie otwiera szafkę pod zlewem i buchają kłęby dymu, pierwsze co pomyślałem że przytkało komin u góry , i jakimś sposobem dym dostał się do pomieszczeń mieszkalnych, poleciałem prędko do pieca wyciągnąłem cały żar z pieca i no przestało dymić w domu. Potem odpaliłem gazowy oczywiście z ciężkim sercem, ale cóż robić po 2 godzinach słyszę jak żona krzyczy do mnie z wc, płytki ceramiczne na ścianie kominowej pęknięte na całej długości ściany, oczywiście od ściany bardzo było gorąco, i nie można było jej dotknąć, wyszedłem przed dom ,i czego można się było spodziewać komin w ogniu coś tam strzelało także cóż telefon w panice na kochaną Straż Pożarną,Panowie byli w 5 minut, gasili jakieś 2 godziny. Oczywiście sen jakby nie był mi pisany..ściana mimo ugaszenia była gorąca jeszcze 7 godzin....przepraszam za taki długo post ale musiałem wytłumaczyć sprawę Teraz pytania :

- jak na przyszłość zapobiegać tego typu problem żeby zabezpieczyć jakoś się przed ew pożarem
- jak jest z ubezpieczeniem w tym wypadku ? bo nie wiem czy zostaną mi zwrócone koszty.
aha kominiarz był we wrześniu i zostawił kartkę ale oczywiście nie możemy jej znaleźć, myślicie że kominiarz ma kopie takich dokumentów ??
Bardzo dziękuje wszystkim za ewentualne wskazówki.
__________________
http://sklepozarniczy.pl/

Darek1989
Posty: 53
Rejestracja: pt 15 kwie 2016, 23:11
OSP (gm., woj.): woj. Mazowieckie
Status: Offline

Re: Pożar w kominie ?

Post autor: Darek1989 » pt 16 lut 2018, 16:28

Zapobieganie:
-Nie palić mokrym drzewem,śmieciami przy spalaniu których tworzy się najwięcej sadzy(wynik niepełnego spalania materiału palnego)
-czyszczenie komina zwłaszcza przed sezonem oraz nadzór kominiarza.Tylko nie taki że kominiarz przyjdzie wypiszę kwitek żeby coś było i nara.
Działanie w przypadku pożaru
-przede wszystkim wybranie z pieca żaru
-kontrola komina(przez pęknięcia może wydobyć się ogień który może spowodować zapalenie się budynku oraz może spowodować wydobycie się czadu który wiadomo jak działa na człowieka)
-odciecie dopływu powietrza do pieca
-w kryzysowej sytuacji możesz otworzyć drzwiczki do wybierania sadzy i próbować gasić to gaśnica(o ile sytuacja nie jest dramatyczna to lepiej nie próbowac i poczekać na straż)
-absolutnie NIE PRÓBOWAĆ gasić takiego pożaru woda.

Co do kominiarza to pewnie ma taki kwitek bo raczej powinien prowadzić taką ewidencję ale ciekawe czy będzie chętny wam dac kwitek jak się dowie że po jego przeglądzie komin się zapalił.Co do ubezpieczenia to pewnie wszytko się będzie rozchodzic o kwitek od kominiarza i o to czy nie będą szukać winy w użytkowaniu

elabarbara
Posty: 526
Rejestracja: wt 23 maja 2017, 14:55
Status: Offline

Re: Pożar w kominie ?

Post autor: elabarbara » pt 22 maja 2020, 17:10

No to mnie bardzo zaskoczyłeś, muszę powiedzieć. Nie wiedziałam , że coś takiego może nastąpić. I chociaż nam jest potrzebna raczej silikonowa masa skd , bo mamy problemy z nieszczelnościami, to jednak sprawdzę też, czy u nas w kominie wszystko pod tym kątem w porządku. Zlecę to firmie, która nas odwiedzi.
ODPOWIEDZ