OSP I POGOTOWIE RATUNKOWE

Wczesna identyfikacja zagrożeń i działania prewencyjne, które mogą im zapobiegać.

Topic author
Dariusz
Posty: 4
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 09 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Trawniki
Status: Offline

OSP I POGOTOWIE RATUNKOWE

Post autor: Dariusz »

Witam!

U kogo z was, w waszej jednostce osp funkcjonuje pogotowie ratunkowe ?
Pytam się ponieważ, u nas w naszej strażnicy szykujemy pomieszczenia na pogotowie ratunkowe-będą to dyżury całego zespołu wraz z karetką. Jak układa się wspópraca, jak często wyjeżdzacie razem(czy tylko do wypadków). Bo my zaczynamy funkcjonować od 1 wześnia.

Pozdrawiam!

Krzyś
Posty: 80
Rejestracja: pt 29 kwie 2005, 22:16
Status: Offline

Post autor: Krzyś »

Witam

Nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, że w jednym budynku jest OSP i pogotowie ratunkow. Wydaje mi się, że nikt Ci nie odpisze.
Więc może to Ty napisz jak to funcjonuje, bo temat jest bardzo interesujący.

Pozdrawiam

Tomasz Poręba
Posty: 122
Rejestracja: czw 20 lis 2003, 15:10
Status: Offline

Post autor: Tomasz Poręba »

Jak jeżdżę po kraju to widzę, że są takie miejsca i nie jest ich wcale tak mało. W mojej rodzinnej miejscowości np. od piątku do poniedziałku dyżur pełni karetka tzw. "W", która zabezpiecza również inne potrzeby mieszkańców gminy (wcześniej musiały być odpowiednio przygotowane pomieszczenia dla lekarzy). Z tego co wiem kosztowało to wiele zachodu. Włączone było OSP, Burmistrz, Starosta i NFZ. Droga przez mękę ale chyba się opłacało bo rośnie w ten sposób ranga tej OSP i gmina jest lepiej zabezpieczona.
Szamot

straz.tk
Posty: 12
Rejestracja: pt 12 sie 2005, 21:20
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: straz.tk »

No, ja mógłbym trochę na ten temat opowiedziec, bo działam w obu tych firmach :)
W mojej rodzinnej wiosce Zespół Interwencyjno - Wypadkowy (jak zwał, tak zwał, czasem nazywa się to P-kt Wyczekiwania, P-kt Ratowniczy) powstał ok 5 lat temu. Co prawda nie w budynku OSP, ale tuż obok. Efektem współpracy jest spadek ilości wyjazdów OSP do wypadków do poziomu... hmm... właściwie zerowego :) A stało się tak przez założenie, że skoro nie ma potrzeby rozcinania, gaszenia, nic nam nie wycieka itp. to straż nie jest potrzebna, bo od zabezpieczenia miejsca mamy Policję, a od sprzątania pomoc drogową.
Inna sprawa, że zarząd jednostki nigdy specjalnie nie rwał się do współpracy z Pogotowiem. I tu wydaje mi się jest pies pogrzebany, bo realia są takie, ze karetki więcej nie ma niż jest (to z powodu bardzo rozległego terenu działania) i przynajmniej raz w tygodniu jest na nasz teren dysponowany HEMS. Chociaż czasem wydaje mi się, że to i lepiej. Ale to już inna historia :)
Natomiast myślę, że jeśli macie chęci do współpracy to takie dzielenie dachu z ambulansem moze wam przyniesc wiele korzysci. Możecie się nauczyc rzeczy, których nie da żaden kurs, po dogadaniu sie z kierownictwem Stacji możecie prowadzić wspólne dyżury.
Jeśli chodzi o wspólne wyjazdy to możecie liczyć raczej tylko na zdarzenia drogowe. Inne raczej nie wchodzę w grę z powodów prawnych i sanitarnych.
W ogóle to długi temat i mógłbym tak pisać i pisać. Ale nie bede zasmiecal forum. Jak ktos ma jakies pytania na temat wspolpracy pogotowia i strazy to zapraszam. W miare swojej wiedzy odpowiem :)

ratooownik
Posty: 1
Rejestracja: śr 02 lip 2008, 12:41
Status: Offline

Re: OSP I POGOTOWIE RATUNKOWE

Post autor: ratooownik »

W mojej OSP stacjonuje zespół wyjazdowy "W", dyżuruje 24/7. Ratownik + kierowca-ratownik. Karetka typu "R".
Współpracujemy bardzo dobrze, często pomagamy sobie wzajemnie. Czasami jesteśmy dysponowani do potrąceń i innych wypadków, teoretycznie nie wymagających interwencji straży, ale wiadomo - czasami przyda się dodatkowa ręka do pomocy, a to wyprowadź nosze z karetki, przynieś coś, zabezpiecz teren itp. itd. Jak to mówią - przyjaźń OSP-RM ;-)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat